Rankdarbiai: malonu gaminti, smagu dovanoti
Įkelta:
2021-12-23
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Aldona Stirbienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 

Norėdavosi būti kitokia

Aldona pasakoja, kad jos mama augino penkis vaikus. Mama dirbo, tačiau šeima vertėsi sunkiai. O ir parduotuvėse pasirinkimo tuomet nebūdavo – norint pasipuošti tekdavo gerokai pasukti galvą. Dabar prisiminusi Aldona juokiasi, kaip kartą, būdama antrokė, kažką išardė ir pati nusimezgė liemenę. Ir dar ne bet kokią – su pynėmis ir visokių spalvų. Tiesa, padėjo babytė. Megzdavo tada ir kojines – tačiau šis darbas jai ir tuomet nebuvo prie širdies, ir dabar sako kojinių megzti nemėgstanti. 

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

– Kai studijavau Šiauliuose, kartą šovė į galvą mintis išardyti mamos megztinį, tokį gražų, violetinį, – prisiminimais dalijasi moteris, – ir nusimezgiau megztuką sau. Tokį su burbuliukais. Mama paskui, aišku, jį pamatė, bet nepyko... Atvirkščiai – džiaugėsi, kad gražiai numezgiau. Ir dabar jis dar tėviškėje kažkur guli.

Pasak Aldonos, visi jos rankdarbiai tokiais tarsi etapais ateina: buvo siuvinėjimas – net patalynę siuvinėjo, nes labai norėjo, paskui buvo nėrimas – mokykloje tada uniformas nešiodavo su apnertais „kalnieriukais“. Net draugės prašydavo, kad joms apykakles apnertų ir išsiuvinėtų. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

Ir iš uniforminės juodos prijuostės ji prisimena išsikirpdavusi dalį priekio ir nusinerdavusi tą dalį vąšeliu – vis norėdavosi būti kitokia nei visos. Mat tais laikais visi labai jau vienodi būdavo... 

Mezga ji ir dabar, ir sau, ir anūkėlei, tačiau prisipažįsta, kad megzti drabužiai jai ne itin patinka. Išskyrus tuos, kurie ne tik numegzti savo rankomis, bet ir papuošti vėlimo technika per visą priekį. Tokius sako labai mėgstanti ir turinti ne vieną.

Mugės brangios

– O prasidėjo viskas nuo papuošalų, – pasakoja ji, – iš akmenukų, odos, kitokių medžiagų. Susipažinom su tokia moterimi, ją sudomino mano darbai, iš pradžių pasiūlė juos pardavinėti savo kioskelyje, o paskui pakvietė kartu važiuoti į muges. Taip ir susidraugavom. Esu jai dėkinga.    

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Dabar jau kokie treti metai Aldona su savo rankdarbiais važinėja po muges. Buvo galima ją pamatyti ir Tauragėje surengtoje kalėdinėje mugėje. Ant jos prekystalio rikiavosi kalėdiniai eglutės žaisliukai, kvepiančios žvakės, puodeliai, dekoruotos darbo knygos ir kitos mielos smulkmenos.

Beje, moteris džiaugiasi, kad vietiniams kūrėjams buvo leista mugėje prekiauti nemokamai, nes komercinės privatininkų rengiamos mugės – labai brangios. Pasak jos, už vieną mugėje neretai prašoma 35 eurų, jei ji vyksta dvi dienas, tenka mokėti 70 eurų. O, pasak kūrėjos, kitąkart surinkti už savo dirbinius pavyksta panašią ar vos didesnę sumą... O būna, kad nuostolių tenka patirti – ji pasakoja pernai prieš Kalėdas Klaipėdoje, „Švyturio“ arenoje, išsipirkusi vietą prekybai, tačiau reklamos nebuvo ir atėjo visai mažai žmonių. O vieta kainavo labai brangiai, taigi buvo grynas nuostolis...

– Bet, kaip lietuviai mėgsta sakyti, iš nuostolių gyvenam... – optimizmo nepraranda Aldona.  

Ji pasakoja, kad kai mugėje pasako kalėdinio žaisliuko kainą – 6 ar 7 eurai, neretai išgirsta, kad brangu.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Tačiau jie ir negali pigiai kainuoti. Visos medžiagos, reikalingos jiems pagaminti, nepigios – ir audinys, ir juostelės, ir kristalai. Jas parsisiunčiu iš anksto. Anksčiau medžiagas pirkdavau Lietuvoje, labai brangiai, bet paskui susižiūrėjau, iš kur galėčiau jų parsisiųsti pigiau. Tai pasiskaičiuoju savikainą ir nustatau kainą. Klaipėdoj viena profesionalė, labai gražius žaisliukus gaminanti, už juos prašo 12 eurų. 

Be to, nebūtina tokių žaisliukų pirkti daug – užtenka ir vieno, ypač jei puošiate ne eglę, o tik šaką ar kuriate kalėdinę kompoziciją.

Viską norisi išbandyti

Ne veltui sakoma: kas gabus, tai gabus viskam. Aldoną domina visokios naujovės, tad kai tik pamato ką nors nematyto ir gražaus, ir pačiai norisi pabandyti. Taip ji išmoko kurti papuošalus iš molio, paskui ėmė gaminti muilo gėles, lieti sojų vaško žvakes. Dar buvo etapas, kai iš vilnos vėlė šlepetes, šalikus. Žinoma, niekas nesidaro greitai – tam, kad išmoktum šių rankdarbių technikų, teko daug mokytis, žiūrėti vaizdo įrašų internete ir, žinoma, bandyti pačiai. Žinoma, pamokos internete – ne už dyka. Užtat dabar ji netgi gali rengti edukacijas – visai neseniai į žvakių liejimo, muilo puokščių gaminimo ir užrašų knygučių dekoravimo edukaciją ji buvo sukvietusi savo drauges. Pasidalinti tuo, ką moka, pamokyti kitus jai malonu. Moteris pasakoja net telefonu paprašyta patarimų mielai juos dalina. 

Maloniausia gaminti žvakes

Aldonos namuose jau žėri papuošta Kalėdų eglė, o ant jos, savaime suprantama, – jos rankomis sukurti žaisliukai: unikalūs, skirtingi, aksomu aptraukti bumbulai, padekoruoti kaspinėliais, stiklo akutėmis, moliu. Tačiau moteris nepatenkinta:

– Ai, kaip sakoma, batsiuvys be batų... Žaisliukai turėtų būti skirtingo dydžio, viršuje mažesni, apačioje – didesni... Bet sau ką nors pasidaryti vis pritrūksta laiko, o į svečius atvažiavusi anūkėlė užsispyrė puošti eglutę...

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Paklausta, kuri veikla ir daugybės jai maloniausia, Aldona susimąsto:

– Net nežinau, gal visos... Nes tą patį daryti greit pabostų. Smagu vis kaitalioti veiklas. Dabar tie žaisliukai, bet praeis tas etapas, ateis Mamos diena, tada bus muilo puokštės. Ir liežuvis neapsiverstų vadinti viso šito darbu, nes man tai – malonumas.

Bet prisipažįsta – jei kelias dienas neturi kada prieiti prie savo rankdarbių, labai jų pasiilgsta, ir kai galų gale gali vėl darbuotis, valandų neskaičiuoja – dirba iki išnaktų.        

Vis dėlto pats maloniausias, o ir pats lengviausias darbas, pasak Aldonos, – žvakių gamyba. Jai nepatinka tokie aromatiniai aliejai, kurių kvapo natos jau sudėliotos, jai norisi kvapą sukurti pačiai. Taigi Aldona mėgina įvairius variantus bandydama sukurti kvapą pati: pavyzdžiui, norėdama sukurti Kalėdų kvapą dėlioja apelsino, šokolado, mandarino, kokių nors prieskonių kvapus, kol išgauna norimą rezultatą. Tam reikia ir daug laiko, ir domėtis, skaityti, kad žinotum, kas su kuo dera. Jai ypač malonu, kad kuriant žvakes labai pakvimpa visi namai. 

Eglutės žaisliukų gamyba irgi reikalauja nemažai patirties ir žinių. Net nulipdyti molio dekoraciją ant žaisliuko nėra taip paprasta. Tai ore džiūstantis molis, visiškai kitoks nei paprastas. Pasak Aldonos, reikėjo daug ką išbandyti, kol atsirinko medžiagas, kad žaisliukas nebūtų sunkus, kad būtų spalva, kad būtų atsparus dūžiams. Tad bandė, pirko ir vienokį molį, ir kitokį, bandė, kol atrado tinkamą. 

 

Nuotrauka
menu festas
Įkelta:
2022-08-03
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ pasitinka paskutinį vasaros mėnesį. Šį mėnesį jis bendradarbiauja su Menų festu'22 ir daug dėmesio skiria Ukrainai, kuriai vis dar reikia mūsų visų pagalbos. 
Nuotrauka
kornelija
Įkelta:
2022-08-03
Rugsėjo 13–17 dienomis vyks vienuoliktasis jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“. Jo metu numatyta daug renginių, kuriuose dalyvaus šiemet išrinkti „slinktininkai“ – literatų ir dailininkų penketukai. Tradiciškai jaunųjų menininkų kūryba nuguls iš penkių knygučių sudarytame festivalio rinkinyje. Tarp jaunųjų kūrėjų – ir tauragiškė Kornelija Mikalauskaitė.
Nuotrauka
prie garazu
Įkelta:
2022-08-01
Liepos 29-osios vakarą visi, mylintys poeziją ir muziką, tradiciškai rinkosi vidiniame bibliotekos kiemelyje. Į vienuoliktą kartą surengtą ko gero, laukiamiausią metų renginį organizatoriai šiemet pakvietė vieną ryškiausių jaunesniosios kartos poečių Indrę Valantinaitę, aktorių, bardą Gediminą Storpirštį bei dainų autorių ir atlikėją Darių Žvirblį.
Nuotrauka
rambyno kalnas
Įkelta:
2022-08-01
Rugpjūčio 5 d., 19 val., Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos kviečia atvykti į Rambyno regioniniame parke vyksiantį grupės „Baltos varnos“ koncertą šalia Rambyno kalno.
Nuotrauka
jav lt
Įkelta:
2022-07-28
Prieš šimtą metų JAV pripažinus Lietuvos nepriklausomybę, liepos 28-oji minima kaip diplomatinių santykių užmezgimo tarp JAV ir Lietuvos diena. Tauragės rajono savivaldybė minėdama šią šventę iškėlė JAV vėliavą šalia esančių Lietuvos bei Ukrainos vėliavų.
Nuotrauka
Akimirkos iš „Velnio nuotakos“ 
Įkelta:
2022-07-27
Taip kalbėjo žmonės gražų penktadienio, liepos 22-osios, vakarą susirinkę į Bijotus – mažąją kultūros sostinę. Ten jau nuo pavasario vyksta mažosios kultūros sostinės renginiai, o birželį prasidėjo ir Bijotų dvaro festivalio renginiai. Bijotiškiai ir svečiai jau dalyvavo konferencijoje „Bijotai: vakar, šiandien, rytoj“, knygos apie Bijotus pristatyme, pranešimus skaitė garsūs mokslo žmonės, profesoriai, mokslų daktarai, istorikai. Birželio vidury susumuoti ir eilėraščių konkurso „Bijotai – mažoji kultūros sostinė“ rezultatai, apdovanoti laureatai, sėkmės sulaukė ir pirmą kartą prie muziejaus kluono organizuota teatrų sueiga. Tikrai daug visko įdomaus ir svarbaus buvo, dar daug ko bus, tik reikia sekti reklamą.
Nuotrauka
mikalauskas
Įkelta:
2022-07-15
Šiemet jau dvyliktą kartą į Tauragę sugrįžta tarptautinis Tauragės muzikos festivalis. Anot festivalio meno vadovo, žymaus operos solisto bei renginių organizatoriaus Liudo Mikalausko, šis renginių ciklas yra tarsi maloni duoklė gimtajam miestui – Tauragei! Džiugu dalintis kasmet kruopščiai atrinktomis programomis, galvojant apie festivalio lankytojus bei stengiantis juos nustebinti naujovėmis. Juolab ir nekomercinė bilietų kaina (koncertas 5 Eur, abonementas į visus renginius – 17 eur) vilioja atvykti net ir iš kitų miestų, todėl neretai žiūrovų susirenka iš Šilutės, Šilalės, Jurbarko bei Šiaulių ar netgi Kauno.
Nuotrauka
lomiai
Įkelta:
2022-07-13
Vaikų klegesys, juokas, dainos, šokiai, muzika, susitikimai su senais pažįstamais... Taip nuaidėjo tradicinė Lomių kaimo ir kraštiečių šventė „Tave šaukia gimtinė“.
Nuotrauka
svente
Įkelta:
2022-07-08
Tauragėje ir Tauragės rajone savaitgalį vyks įvairūs renginiai – kaimo šventė, menų festivalis, o norintys galės apsilankyti muziejų bei miesto lauko erdvėse esančiomis parodomis.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-07-01
Ateinančiomis dienomis Tauragėje laukia nemažai renginių. Prasidės džiazo dienos bei kino karavanas, bus švenčiama Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo šventė, veiks įvairios parodos.
Nuotrauka
biblioteka
Įkelta:
2022-06-30
Baigėsi balandžio mėnesį Vaikų literatūros skyriuje startavęs socialinis projektas „Skaityk geriausiam draugui“.
Nuotrauka
jazz
Įkelta:
2022-06-22
Pagaliau! Prasideda! Būtent taip galima pasitikti prasidedantį šių metų „Džiazo dienos Tauragėje“ festivalį. O prasidės jis, kaip ir praėjusiais metais, paskutinėmis birželio dienomis Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
eves takais
Įkelta:
2022-06-21
Seimas 2022-uosius yra paskelbęs Ievos Simonaitytės metais. Susipažinti su rašytojos biografija ir asmenybe vaikštant jos gimtinės takais birželio 18 d. išvyko ir Tauragės literatų klubo „Žingsniai“ nariai.
Nuotrauka
eiciai
Įkelta:
2022-06-20
Šeštadienį Eičiuose linksminosi bendruomenės nariai bei aplinkinių kaimų gyventojai, pakviesti į tradicinę šventę „Vasarvidžio balsai 2022“ . Organizatoriai džiaugėsi sulaukę svečių antplūdžio. Pask šventės organizatorių, pirmą kartą Eičiuose išrinkta gražiausia sodyba.  
Nuotrauka
tauru parkas jonines
Įkelta:
2022-06-20
Dar savaitė ir atsisveikinsime bei palydėsime trumpiausią metų naktį. Tradiciškai trumpiausios nakties ir ilgiausios metų dienos išvakarėse pradedama būriuotis, deginant Joninių laužus, linksminantis. Kaip ir pastaruosius dešimtį metų, tauragiškiai Jonines kviečiami švęsti Taurų parke. 
Nuotrauka
tmm
Įkelta:
2022-06-18
Trečiadienio vakarą Tauragės meno mokyklos bendruomenėje vyko ypatingas mokslo metų pabaigos renginys – Pilies kiemelyje mokiniams įteikti ne tik meno mokyklos baigimo pažymėjimai, bet ir pirmąsyk surengti apdovanojimai „Metų žiburiai“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Penktadienį Tauragės kultūros rūmuose surengta vyrų choro „Mintauja“ 20-ies metų įkūrimo prisiminimų popietė-koncertas „Susitikime dainoj“. Konferencijų salėje susirinko choristų bičiuliai, artimieji – prisiminta choro istorija, pasiklausyta per porą mėnesių surepetuotų dainų.  
Nuotrauka
kvadratu
Įkelta:
2022-06-17
Birželio 17 d., penktadienį, oficialiai atidaromas Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas menų festivalis KVADRATU. Be šiuolaikinio meno instaliacijų, dirbtuvių, lauko parodų ir dėmesio Jono Meko fenomenui, Pilies kiemelyje vyks koncertas, kurio žvaigždės – elektroninio roko ketveriukė SINSTATION.  Prieš grupės pasirodymą Tauragės Pilies kiemelio svečiai išgirs šiuolaikinės indie folk muzikos atstovą Karolį Rupkų iš Klaipėdos bei festivalio kuratorių Renatos Jančiauskienės ir Juozo Petkevičiaus diskusiją festivalio KVADRATU tema „Namų kvadratas“.