Rankdarbiai: malonu gaminti, smagu dovanoti
Įkelta:
2021-12-23
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Aldona Stirbienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 

Norėdavosi būti kitokia

Aldona pasakoja, kad jos mama augino penkis vaikus. Mama dirbo, tačiau šeima vertėsi sunkiai. O ir parduotuvėse pasirinkimo tuomet nebūdavo – norint pasipuošti tekdavo gerokai pasukti galvą. Dabar prisiminusi Aldona juokiasi, kaip kartą, būdama antrokė, kažką išardė ir pati nusimezgė liemenę. Ir dar ne bet kokią – su pynėmis ir visokių spalvų. Tiesa, padėjo babytė. Megzdavo tada ir kojines – tačiau šis darbas jai ir tuomet nebuvo prie širdies, ir dabar sako kojinių megzti nemėgstanti. 

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

– Kai studijavau Šiauliuose, kartą šovė į galvą mintis išardyti mamos megztinį, tokį gražų, violetinį, – prisiminimais dalijasi moteris, – ir nusimezgiau megztuką sau. Tokį su burbuliukais. Mama paskui, aišku, jį pamatė, bet nepyko... Atvirkščiai – džiaugėsi, kad gražiai numezgiau. Ir dabar jis dar tėviškėje kažkur guli.

Pasak Aldonos, visi jos rankdarbiai tokiais tarsi etapais ateina: buvo siuvinėjimas – net patalynę siuvinėjo, nes labai norėjo, paskui buvo nėrimas – mokykloje tada uniformas nešiodavo su apnertais „kalnieriukais“. Net draugės prašydavo, kad joms apykakles apnertų ir išsiuvinėtų. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

Ir iš uniforminės juodos prijuostės ji prisimena išsikirpdavusi dalį priekio ir nusinerdavusi tą dalį vąšeliu – vis norėdavosi būti kitokia nei visos. Mat tais laikais visi labai jau vienodi būdavo... 

Mezga ji ir dabar, ir sau, ir anūkėlei, tačiau prisipažįsta, kad megzti drabužiai jai ne itin patinka. Išskyrus tuos, kurie ne tik numegzti savo rankomis, bet ir papuošti vėlimo technika per visą priekį. Tokius sako labai mėgstanti ir turinti ne vieną.

Mugės brangios

– O prasidėjo viskas nuo papuošalų, – pasakoja ji, – iš akmenukų, odos, kitokių medžiagų. Susipažinom su tokia moterimi, ją sudomino mano darbai, iš pradžių pasiūlė juos pardavinėti savo kioskelyje, o paskui pakvietė kartu važiuoti į muges. Taip ir susidraugavom. Esu jai dėkinga.    

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Dabar jau kokie treti metai Aldona su savo rankdarbiais važinėja po muges. Buvo galima ją pamatyti ir Tauragėje surengtoje kalėdinėje mugėje. Ant jos prekystalio rikiavosi kalėdiniai eglutės žaisliukai, kvepiančios žvakės, puodeliai, dekoruotos darbo knygos ir kitos mielos smulkmenos.

Beje, moteris džiaugiasi, kad vietiniams kūrėjams buvo leista mugėje prekiauti nemokamai, nes komercinės privatininkų rengiamos mugės – labai brangios. Pasak jos, už vieną mugėje neretai prašoma 35 eurų, jei ji vyksta dvi dienas, tenka mokėti 70 eurų. O, pasak kūrėjos, kitąkart surinkti už savo dirbinius pavyksta panašią ar vos didesnę sumą... O būna, kad nuostolių tenka patirti – ji pasakoja pernai prieš Kalėdas Klaipėdoje, „Švyturio“ arenoje, išsipirkusi vietą prekybai, tačiau reklamos nebuvo ir atėjo visai mažai žmonių. O vieta kainavo labai brangiai, taigi buvo grynas nuostolis...

– Bet, kaip lietuviai mėgsta sakyti, iš nuostolių gyvenam... – optimizmo nepraranda Aldona.  

Ji pasakoja, kad kai mugėje pasako kalėdinio žaisliuko kainą – 6 ar 7 eurai, neretai išgirsta, kad brangu.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Tačiau jie ir negali pigiai kainuoti. Visos medžiagos, reikalingos jiems pagaminti, nepigios – ir audinys, ir juostelės, ir kristalai. Jas parsisiunčiu iš anksto. Anksčiau medžiagas pirkdavau Lietuvoje, labai brangiai, bet paskui susižiūrėjau, iš kur galėčiau jų parsisiųsti pigiau. Tai pasiskaičiuoju savikainą ir nustatau kainą. Klaipėdoj viena profesionalė, labai gražius žaisliukus gaminanti, už juos prašo 12 eurų. 

Be to, nebūtina tokių žaisliukų pirkti daug – užtenka ir vieno, ypač jei puošiate ne eglę, o tik šaką ar kuriate kalėdinę kompoziciją.

Viską norisi išbandyti

Ne veltui sakoma: kas gabus, tai gabus viskam. Aldoną domina visokios naujovės, tad kai tik pamato ką nors nematyto ir gražaus, ir pačiai norisi pabandyti. Taip ji išmoko kurti papuošalus iš molio, paskui ėmė gaminti muilo gėles, lieti sojų vaško žvakes. Dar buvo etapas, kai iš vilnos vėlė šlepetes, šalikus. Žinoma, niekas nesidaro greitai – tam, kad išmoktum šių rankdarbių technikų, teko daug mokytis, žiūrėti vaizdo įrašų internete ir, žinoma, bandyti pačiai. Žinoma, pamokos internete – ne už dyka. Užtat dabar ji netgi gali rengti edukacijas – visai neseniai į žvakių liejimo, muilo puokščių gaminimo ir užrašų knygučių dekoravimo edukaciją ji buvo sukvietusi savo drauges. Pasidalinti tuo, ką moka, pamokyti kitus jai malonu. Moteris pasakoja net telefonu paprašyta patarimų mielai juos dalina. 

Maloniausia gaminti žvakes

Aldonos namuose jau žėri papuošta Kalėdų eglė, o ant jos, savaime suprantama, – jos rankomis sukurti žaisliukai: unikalūs, skirtingi, aksomu aptraukti bumbulai, padekoruoti kaspinėliais, stiklo akutėmis, moliu. Tačiau moteris nepatenkinta:

– Ai, kaip sakoma, batsiuvys be batų... Žaisliukai turėtų būti skirtingo dydžio, viršuje mažesni, apačioje – didesni... Bet sau ką nors pasidaryti vis pritrūksta laiko, o į svečius atvažiavusi anūkėlė užsispyrė puošti eglutę...

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Paklausta, kuri veikla ir daugybės jai maloniausia, Aldona susimąsto:

– Net nežinau, gal visos... Nes tą patį daryti greit pabostų. Smagu vis kaitalioti veiklas. Dabar tie žaisliukai, bet praeis tas etapas, ateis Mamos diena, tada bus muilo puokštės. Ir liežuvis neapsiverstų vadinti viso šito darbu, nes man tai – malonumas.

Bet prisipažįsta – jei kelias dienas neturi kada prieiti prie savo rankdarbių, labai jų pasiilgsta, ir kai galų gale gali vėl darbuotis, valandų neskaičiuoja – dirba iki išnaktų.        

Vis dėlto pats maloniausias, o ir pats lengviausias darbas, pasak Aldonos, – žvakių gamyba. Jai nepatinka tokie aromatiniai aliejai, kurių kvapo natos jau sudėliotos, jai norisi kvapą sukurti pačiai. Taigi Aldona mėgina įvairius variantus bandydama sukurti kvapą pati: pavyzdžiui, norėdama sukurti Kalėdų kvapą dėlioja apelsino, šokolado, mandarino, kokių nors prieskonių kvapus, kol išgauna norimą rezultatą. Tam reikia ir daug laiko, ir domėtis, skaityti, kad žinotum, kas su kuo dera. Jai ypač malonu, kad kuriant žvakes labai pakvimpa visi namai. 

Eglutės žaisliukų gamyba irgi reikalauja nemažai patirties ir žinių. Net nulipdyti molio dekoraciją ant žaisliuko nėra taip paprasta. Tai ore džiūstantis molis, visiškai kitoks nei paprastas. Pasak Aldonos, reikėjo daug ką išbandyti, kol atsirinko medžiagas, kad žaisliukas nebūtų sunkus, kad būtų spalva, kad būtų atsparus dūžiams. Tad bandė, pirko ir vienokį molį, ir kitokį, bandė, kol atrado tinkamą. 

 

Nuotrauka
savanoryste
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-16
Antrajame  kurse mediciną studijuojanti tauragiškė Augustė Klišmontaitė dar pasibaigus pirmiesiems studijų metams įsitraukė į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą ir prisideda prie Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistų darbo. Pandemijos metu darbų sąrašui tapus gerokai ilgesniam savanorystė turi išliekamąja vertę ne tik pačiai merginai, bet ir sveikatos priežiūros specialistams. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Sausio-13 ąją dieną minime 31-ąsias tragiškų įvykių sukakties metines. Prisimenant svarbius Lietuvai įvykius, kino teatruose išvysime pasauliniuose kino festivaliuose pripažintą, tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu apdovanotą, išskirtinį vieno didžiausių mūsų laikų kino kūrėjų, ukrainiečių režisieriaus, istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Į Tauragės kultūros rūmus po metų pertraukos grįžta jau ketvirtą kartą organizuojami jaunimo ir su jaunimu dirbančių asmenų apdovanojimai „TAJA“, kurie šiais metais bus dar iškilmingesni. Vasario 4-ąją, 17.30 val., vyksiantį renginį organizuoja Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjunga „Tauragės apskritasis stalas“. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Miežis – nemaloni ir nepuošianti, tačiau daugeliui gerai pažįstama infekcija, lydima pūlingo guzelio ant akies voko. Akies voko patinimas, lengvas skausmas bei paraudimas – ženklai, iš kurių atpažinsite šį nelauktą „svečią“. Vilniaus „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė teigia, kad miežis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams dažniausiai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis ir pabrėžia, kad kartais gydymo namuose gali neužtekti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Jau vasario mėnesį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žada pakviesti istorijos gerbėjus į Alvido Jancevičiaus knygos-straipsnių rinkinio „Užmirštasis Tauroggenas“ pristatymą, kurio metu visi norintieji ją gaus ir galės gyvai pabendrauti su autoriumi. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
​​​​​​​Šventiniu laikotarpiu kraštiečius vienijusi pakili nuotaika skatino džiaugsmingai atsikvėpti ir įvertinti ne tik gausias kalėdinio stalo vaišes, bet ir artimuosius, su kuriais jomis buvo dalijamasi. Tarp Tauragės krašto gyventojų atsirado ir tokių, kurie dar laukdami Kalėdų spėjo džiaugsmu pasidalinti ir su labiau jo stokojančiais. Visą mėnesį vykdytų gerumo akcijų metu tauragiškiai skurdžiau gyvenančioms šeimoms, vaikams ar senjorams dovanojo svarbiausius buities daiktus, maisto produktus, vykdė edukacines pamokas bei leido laiką kartu.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Tauragiškių pamėgtas gospelo choras „Gloria“ šiemet mini veiklos dešimtmetį. Šia proga vietoj jau tradicija tapusio kalėdinių giesmių koncerto choras pristatys oratoriją „Mesijas“.  Jaukių švieselių blausoje skendinčioje Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje choras pasakos apie Kristaus gimimą ir mirtį. Kūrinio metu solo partijas atliks septyni solistai, vienas jų – niekada chore nematytas veidas. Apie jį choro vadovė papasakos per koncertą. Neabejotinai gerų emocijų paskleisiančiame koncerte netrūks jautrių akimirkų – dažno pasirodymo metu choro atliekami kūriniai ir bendra pasirodymo atmosfera ne vieną priverčia nubraukti ašarą. Apie tai ir apie šį sekmadienį, 18 val., skambėsiančią oratoriją kalbiname gospelo choro vadovę Rasą Levickaitę-Šerpytienę.
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-23
„Kur švęsi Kalėdas? O Naujuosius?“ Turbūt dažniausiai girdimi klausimai prieš didžiąsias metų šventes. Ypač po liūdnų pernykščių švenčių, kai dėl pandemijos buvo paskelbtas karantinas. Vis dėlto į linksmus šventinius vakarus kviečia vos viena kita kavinė. Nors kai kurių kavinių darbuotojai per šventes ilsėsis, vis daugiau jų siūlo šventinių patiekalų išsinešti. Tokia paslauga sparčiai populiarėja. 
Nuotrauka
„Wide Wings“ nuotrauka
Įkelta:
2021-12-21
Didžiulis milžinas savo pirštuose laikantis Saulę – tokią idėją įsivaizdavo Raimondas Kavaliauskas ir Gediminas Tamulynas, kūrybos studijos „Wide Wings“ įkūrėjai, prieš imdamiesi kurti intriguojančią dovaną Tauragės miestui. Šeštadienį sėkmingai užbaigę montavimo darbus, idėjos autoriai tauragiškius kviečia užsukti į Jūros upės parką. Čia miesto gyventojų laukia atgijusi net 6 metrų aukščio meno instaliacija „Pasakų Milžinas“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-18
Itin greitas gyvenimo tempas verčia mus jaustis pavargusiais ir silpnais, dažnai dėl to kaltiname stresą. Tačiau nuovargis bei energijos trūkumas gali byloti ir apie vieną ligą – mažakraujystę. Tai būklė, pasireiškianti kraujyje sumažėjus raudonųjų kraujo kūnelių arba hemoglobino kiekiui, kuris lemia nepakankamą organizmo audinių aprūpinimą deguonimi. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis mažakraujyste serga apie 30 proc. planetos gyventojų.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
Prabėgo metai, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės rajono ir Pagėgių filialas persikėlė į kitas patalpas ir įsikūrė Vasario 16-osios g. 8A namo pirmajame aukšte. Apšilusi naujoje vietoje neregių ir silpnaregių bendruomenė nusprendė, kad būtina padėkoti už iš kitų gaunamą pagalbą ir savo šiluma bei meile pasidalinti su kitais bendruomenės nariais, šalia gyvenančiais kaimynais, jaunimu, kitais tauragiškiais. 
Nuotrauka
muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-12-16
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia savanorius. Norintys jais tapti jaunuoliai, kuriems nuo 14 iki 29 m., turėtų iki gruodžio 15 dienos užpildyti anketą. 
Nuotrauka
B.Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-12-09
Gruodžio 8 dieną, trečiadienį, Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje savo 8-ąją knygą „Ar čia kas nors yra?“ pristatė buvusi leidėja, dabar jogos mokytoja ir rašytoja Eva Tombak.
Nuotrauka
a
Straipsnio rengėjų nuotr.
Įkelta:
2021-11-20
Pastarųjų trejų metų statistika rodo, kad nors smurto atvejų prieš vaikus mažėja, tačiau Lietuvoje per metus smurtą patiria keli tūkstančiai vaikų – dažniausiai tai fizinis smurtas, kiek rečiau pasitaiko nepriežiūros atvejų. Lapkričio 19 d. minimai Pasaulinei smurto prieš vaikus prevencijos dienai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atkreipia visuomenės dėmesį, kad jokios smurto formos prieš vaikus negali būti toleruojamos.  
Nuotrauka
k
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-22
Grupė tauragiškių motociklų entuziastų aktyviai leidžia laiką – keliauja ir rungtyniauja. Vyrai neseniai dalyvavo Enduro lenktynėse Pabradės poligone. Kiek anksčiau nukeliavo į Karpatus Ukrainoje. Įspūdžius pateikė filmuotoje medžiagoje. Neapsieita be nuotykių ir traumų.
Nuotrauka
Asmeninio Renatos Vegeros albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-10-03
Medicina teigia, kad neteisingas kvėpavimas – daugybės negalavimų priežastis. Kaip išmokti taisyklingai kvėpuoti ir kartu pagerinti sveikatą, nusiraminti ir atsipalaiduoti? Šiuo metu to į Bendruomenės namus dukart per savaitę susirenkančias moteris moko trenerė Renata Vegera. 36-erių trenerė veda „Nirvana Fitness“ treniruotes. Ji sako, kad šios treniruotės – tobula muzikos, kvėpavimo ir judesio kombinacija. 
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
Rugsėjo 17-ąją Londone vyko iškilminga Tarptautinių interjero ir architektūros raudonojo kilimo apdovanojimų ceremonija, kurios metu buvo skelbiami laimėtojai. Tauragiškės Vaidos Žemaitytės įkurtos interjero studijos „Cle de Maison“ projektas laimėjo kategorijoje „Geriausias interjero projektas Europoje“. Varžytis su pasauliniais dizaino milžinais, kurių projektų įrengimo vertė svyruoja nuo 1 iki 20 milijonų svarų, Lietuvai yra didžiulė garbė. 
Nuotrauka
k
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
KVA – kolekcionuojančiųjų varles asociacija – smagių, smalsių, kūrybingų ir truputį pamišusių žmonių grupė, jungianti 23 narius iš visos Lietuvos, turi ilgametę tradiciją – keletą kartų per metus susitinka skirtingose Lietuvos vietose. Šį kartą visi sukvaksėjo į Tauragę. Organizavo kvaksėjimą Tauragėje dvi tauragiškės kolekcininkės – Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Praėjusį šeštadienį į Lakštingalų slėnį sugužėjo gausus būrys Tauragės krašto medžiotojų ir žvejų – paminėtas juos vienijančios draugijos 100-metis. Medžioklės rago garsais prasidėjusioje šventėje dalintasi įspūdžiais, medžiotojai didžiuodamiesi pasakojo apie savo trofėjus, didžiuliuose puoduose garavo žuvienė.