Tauragės medžiotojai ir žvejai paminėjo draugijos 100-metį
Įkelta:
2021-09-17
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Šventėje buvo galima apžiūrėti įspūdingų trofėjų

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Garuojanti draugijos narių žuvienė 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka

Praėjusį šeštadienį į Lakštingalų slėnį sugužėjo gausus būrys Tauragės krašto medžiotojų ir žvejų – paminėtas juos vienijančios draugijos 100-metis. Medžioklės rago garsais prasidėjusioje šventėje dalintasi įspūdžiais, medžiotojai didžiuodamiesi pasakojo apie savo trofėjus, didžiuliuose puoduose garavo žuvienė.  

Draugija vienija 10 būrelių

Lakštingalų slėnyje draugijos nariai įsikūrė savo palapinėse, papuoštose medžioklės ir žvejybos atributais, įvairiais trofėjais. Nenustygstantieji vietoje galėjo išmėginti akies taiklumą užmesdami lankelį ant strypo, kamuoliukus į „krepšį“. Visas slėnis kvepėjo žuviene. 

Pasak Tauragės medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko Kęstučio Balašaičio, jo vadovaujama draugija vienija 10 medžiotojų būrelių. Mažiausiame būrelyje yra 4 nariai, didžiausiame – 56. Apie 150 medžiotojų nepriklauso būreliams, tad pirmininkas kelia sau tikslą juos įtraukti į draugijos veiklą.  

O su kokiais iššūkiais draugijos nariai susiduria šiandien?

– Kiaulių maras – jau nueinantis iššūkis. Praėjusiais metais dėl karantino negalėjome organizuoti varyminės medžioklės, šernų populiacija gerokai padidėjo, jie braunasi į miestą. Negerai daro ir gyventojai, kad jaukinasi laukinius gyvūnus. Jie turi gyventi laukinėje gamtoje, atskirti nuo žmonių, tad neišsibalansuotų jų instinktai. Žvėris turi bijoti žmonių, kiekvieną galima prijaukinti, bet taip neturi būti, – kalbėjo K. Balašaitis. 

K. Balašaitis bičiuliams linkėjo, kad karantinas neribotų veiklos, žvejams – nei žvyno, nei uodegos, o medžiotojams – nei plauko, nei tauko. 

Draugijos šventėje lankėsi Seimo nariai Aušrinė Norkienė ir Romualdas Vaitkus, rajono meras Dovydas Kaminskas. 

Istorija 

1920 metų spalio 27 dieną tuometinės Gamtos tyrinėjimo stoties direktorius Tadas Ivanauskas su bendraminčiais įteikė raštą Kauno miesto ir apskrities viršininkui, prašydami įregistruoti Lietuvos taisyklingosios medžioklės ir žūklės draugiją ir patvirtinti jos įstatus. Draugija buvo įregistruota 1921 m. vasario 7-ąją.

Kaip rašoma LMŽD interneto svetainėje, draugijos amžių būtų galima padidinti keliais dešimtmečiais, nes užpraėjusiame šimtmetyje kai kur buvo susibūrę medžiotojų klubai, veikė regioninės draugijos Raseiniuose, Vilniuje, Kaune. Tačiau vienijančios organizacijos nebuvo.

Susikūrusioje draugijoje buvo vos keli šimtai narių, tačiau vėliau jų skaičius išaugo dešimteriopai. Jau 1925 m. draugija vienijo 21 skyrių, įsteigtą to meto apskrityse. 1936 m. Lietuvos taisyklingosios medžioklės ir žūklės draugija buvo perorganizuota ir 1937 m. sausio 13 d.  įregistruota Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijų sąjunga, kuri perėmė visas buvusios draugijos funkcijas. Tuomet daugiausia narių buvo Kauno draugijoje – 245, Šiaulių – 241, Biržų – 143, Panevėžio – 125, Kėdainių ir Ukmergės – po 118, Kretingos – 115. Lietuvai atgavus Vilnių ten irgi buvo įsteigta Medžiotojų draugija.

Nuo įkūrimo dienos 19 metų draugijai vadovavo T. Ivanauskas. Jis 1927 m. pradėjo leisti „Medžiotojo“ žurnalą, kurį redagavo iki 1937 m. Vėliau šias pareigas perėmė miškininkas Antanas Rukuiža. Jis 1939 m. stojo ir prie draugijos vairo.

Lietuvos delegacija 1930 m. lapkričio 7–9 dienomis dalyvavo Paryžiuje vykusiame Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) steigiamajame susirinkime. Be Lietuvos, šiame susirinkime dalyvavo dar 21 šalies iš Europos ir Amerikos atstovai. T. Ivanauskas tapo šios tarptautinės organizacijos tarybos nariu.

„Šių dienų medžiotojams ir žvejams kaip priesakas ir dabar skamba pirmojo draugijos pirmininko profesoriaus Tado Ivanausko anuomet pasakyti žodžiai, kad medžioklė ir žūklė nėra tik žvėries ir paukščio sumedžiojimas ar žuvies sugavimas. Pirmutinė ir svarbiausia medžiotojo ir meškeriotojo priedermė – gyvosios gamtos apsauga, jos turtų gausinimas ir tik paskui jų naudojimas, žmogiškųjų polinkių tenkinimas. Taigi turime tvirtą pagrindą teigti, kad jau tais laikais draugijos veikla buvo svarbi sudėtinė gamtosaugos dalis“, – rašoma draugijos interneto svetainėje. 

Tai buvo teisiškai įtvirtinta ir pirmuose draugijos įstatuose, Medžioklės taisyklėse bei 1925 m. Seimo priimtame  Medžioklės įstatyme. Po dešimties metų buvo priimtas naujas Medžioklės įstatymas. Šių dokumentų pagrindinės nuostatos akcentavo laukinės gyvūnijos apsaugą, reglamentavo medžiojimo teisę. Įstatymas numatė lengvatas draugijos nariams. Valstybinis medžioklės mokestis jiems buvo net tris kartus mažesnis negu asmenims, kurie jai nepriklausė. Net ir medžioklės plotai kurį laiką buvo išnuomojami tik draugijos nariams. Buvo įkurtas medžioklės fondas, į kurį įplaukdavo ir mokesčiai už medžioklės leidimus.

1940 m. birželį Lietuvai netekus nepriklausomybės, jau liepą draugijos, kaip patriotinės organizacijos, veikla buvo uždrausta. Ji neveikė ir karo metais, nors kai kur ir buvo medžiojama.

Pirmieji žingsniai atkuriant draugiją buvo žengti Kaune. 1945 m. kovą įkurta Kauno medžiotojų draugija. Kitais metais medžiotojų draugijos įsikūrė Klaipėdoje, Vilniuje, Mažeikiuose. Dar po metų medžiotojų draugijos atgimė daugumoje to meto apskričių, ir tais pačiais 1947 m. įkurta vieninga Lietuvos medžiotojų draugija, kuri 1960 m., prisijungus žvejams, buvo pavadinta Medžiotojų ir žvejų draugija.

Šiuo metu draugija turi 46 narius (rajonų draugijas ir sąjungas, jungiančias 24 tūkst. medžiotojų ir 37 tūkst. žvejų).

 

Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.
Nuotrauka
dainų dainele
Įkelta:
2024-01-11
Švelniai žiemišką sausio 10-ąją Tauragės meno mokyklos pilies salėje šurmuliavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų, jų mokytojų, tėvelių ir gerbėjų. Salė buvo pripildyta muzikos garsų, žodžių, jaudulio, susikaupimo, nekantrumo, laukimo, geriausių linkėjimų ir džiaugsmo. Vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2024“ rajoninis etapas. 1974 metais prasidėjęs Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“ šiemet mini 50 metų jubiliejų! Džiugu, kad tauragiškiai myli šį konkursą ir aktyviai jame dalyvauja.
Nuotrauka
sausio 13
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-09
Sausio 12 d., penktadienį, Tauragėje bus minima Laisvės gynėjų diena. 1991 m. tūkstančiai beginklių Lietuvos žmonių drąsiai priešinosi sovietų karinei agresijai. Ši diena simbolizuoja pergalę ir pasipriešinimą, ragina branginti ir niekada nepamiršti aukų už laisvę.
Nuotrauka
minejimas
Aušros Norvilienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Šių metų gruodžio viduryje žymiai mūsų krašto partizanei Onai Lešinskaitei-Švedienei būtų sukakę šimtas metų. Tremties ir rezistencijos muziejus bei Lietuvos šaulių sąjungos 702-osios Tauragės J. Kasperavičiaus kuopos šauliai gruodžio 18 dieną organizavo partizanės gimimo šimtmečio paminėjimą.
Nuotrauka
sakviecio dirbtuves
Dorotos Ivanauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Artėjančios Kalėdos ir pasiruošimas joms kelia malonių rūpesčių galvojant apie tai, kaip kuo šventiškiau pasipuošti namus, kuo pradžiuginti šeimos narius, kokią staigmeną padaryti draugams, artimiesiems. O štai bendruomeninį verslą sukūrusiai Šakviečio bendruomenei šis laikotarpis labai darbingas – džiugina ne tik įsivažiuojantis verslas, bet ir galimybė išpildyti klientų norus, įgyvendinti jų svajones. 
Nuotrauka
zasu turgus
Pagėgių savivaldybės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-12-15
Jau šį šeštadienį, nuo 11 val., Pagėgių savivaldybės kultūros centras kviečia į tradicinį kasmetinį „Kalėdinį žąsų turgų Mažojoje Lietuvoje“. Organizatoriai taip siekia atkartoti Smetonos laikų turgų, o dalyviams ir žiūrovams dovanoti teatralizuotą reginį.
Nuotrauka
sapelis
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-12-14
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta tauragiškio vaikų poeto Jono Jakštaičio knyga „Takelis į namus“. Tai jau dvyliktoji autoriaus knyga, tradiciškai papuošta Žygaičių gimnazijos moksleivių (mokytoja Birutė Bacevičienė) ir poeto vaikaičių kurtais piešiniais. 
Nuotrauka
jovarai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-13
Artėjant gražiausioms metų šventėms vis ryškiau ir išmoningiau puošiamos viešosios erdvės, džiugina ne tik Pilies aikštėje praėjusį savaitgalį įžiebta pagrindinė miesto eglė – šventinė nuotaika kuriama ir bendruomenėse. O štai Jovarų mikrorajone kalėdinę dvasią kelia ne tik eglutė, bet ir nykštukai. 
Nuotrauka
taurages kulturos rumai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-08
Šį šeštadienį Tauragės kultūros rūmuose vyraus jaunimas. Kodėl būtent šį šeštadienį? Todėl, kad šį šeštadienį prasideda labai įdomus seminaras, susijęs su renginiais, o vakare šį seminarą vainikuos jaunimui skirta diskoteka.