Gyvenimo džiaugsmą Albinai padeda išsaugoti šaltas Akmenos vandenėlis
Įkelta:
2021-06-16
Nuotrauka
mote
Aprašymas

Akmenos pravardė moteriai greit prigijo – miestelėnai ją kasdien mato besimaudančią upėje

 Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
Pagramančio savarankiško gyvenimo namai
Aprašymas

Pagramančio savarankiško gyvenimo namai

Autorės nuotrauka

 

Saulėtomis dienomis senjora Albina apsivelka šviesų maudymosi kostiumėlį ir netoli Pagramančio savarankiško gyvenimo namų valgyklos ant vejos pasitiesusi pleduką mėgaujasi saulės spinduliais. Išsiruošusi į parduotuvę ji visuomet dėvi skrybėlę, ją dažnai išvysi su elegantiškomis pačios megztomis suknelėmis. Ir vietiniai jos nevadina Albina. Nuo tada, kai apsigyveno Pagramantyje, ji žinoma kaip Akmena. Kodėl? Tarsi jaunystės eliksyru brandaus amžiaus moteris kas rytą mėgaujasi šaltutėliu per miestelį tekančios Akmenos upės vandeniu.

Visos vietos užimtos

Kaip ir tikėtasi, idėja Pagramantyje įkurti savarankiško gyvenimo namus pasiteisino. Rugsėjį atidaryti namai – beveik pilnutėliai. Šiuo metu čia gyvena 23 senjorai, vietų čia – 24. Tiesa, ne visi šiuo metu yra įstaigoje, kai kas dėl sveikatos problemų laikinai paguldyti į ligoninę, yra kas lanko kitame mieste gyvenančius giminaičius.

Atvykus šių eilučių autorei namų terasoje sėdėjo penki senjorai. Padovanojus atsivežtus laikraščius viena linksmai pareiškė mielai paskaitysianti straipsnių antraštes. Jos draugės įdėmiai klausėsi, kaip ši dėlioja žodžius. Kitos dėmesį patraukė  laikraštyje gyvūnų globos įstaigos publikuojamų kačių nuotraukos. Trečia, atsivertusi Tėvo dienos progai parengtą straipsnį, spėliojo, kurie nuotraukose matomi žmonės yra tėvai, kurie – vaikai.

Negalios – įvairios

Kaip vėliau žurnalistei pasakojo savarankiškų gyvenimo namų vadovas Jonas Samoška, kai kurie čia gyvenantys senjorai serga demencija, kai kuriems diagnozuota Alzhaimerio liga. Kai kurie mėgsta bendrauti, kiti – tylūs, kai kurie itin aktyvūs ir kartais baugu, kad vaikščiodami po miestelį nepaklystų. Kad to nenutiktų, įstaiga ketina įsigyti specialių išmanių senjoro buvimo vietą padedančių nustatyti apyrankių. Senjorų įstaigoje neužrakinsi – norisi, kad jie kuo ilgiau išliktų savarankiški. Be to, kaip sako J. Samoška, judant aktyvėja kraujotaka ir smegenų veikla.

– Iš pradžių galvojome, kad tai bus išskirtinai vien savarankiško gyvenimo namai, tačiau apie 40 proc. gyventojų – su sunkia negalia. Kas su judėjimo, kas – protine. Retas kuris čia gyvenančių visai neturi artimųjų. Kai kurių artimieji gyvena užsienyje. Kai kurie yra vieniši ir jų apgyvendinimu pasirūpino savivaldybė, – apie šių namų gyventojus pasakojo J. Samoška.

Akmena

Gyvena seneliai dviviečiuose arba vienviečiuose kambariuose. Kambariai primena mini butus: jei viename gyvena du senjorai, jų kambariai yra atskiri, bendra virtuvė ir tualetas. Įstaiga turi savo kavinę-valgyklą. O šiltą dieną mėgstamiausia jų vieta tampa terasa prie pagrindinio įėjimo į įstaigą. Netoli jos pastarosiomis savaitėmis galima išvysti ir ant žolės besideginančią garsiąją įstaigos gyventoją Albiną.

Moteris savo laisvumu ir elegancija išsiskiria ne tik savarankiško gyvenimo namuose, bet ir visame Pagramantyje. O vietiniai ją vadina Akmena.

Margarita Rimkutė: Ar žinote, jog aplinkiniai jus vadina Akmena?

Albina: Taip. Pati taip prisistačiau. Pirmiausia viršininkui (J. Samoškai), paskui parduotuvėje.

M.R.: Kodėl Akmena?

Albina: Akmena – nuostabi upė, pagalvojau, kodėl man nepasivadinus jos vardu. Kiekvieną rytą maudausi šioje upėje. Atsigulu, apsišlakstau kūną. Giliai neinu, bijau paskęsti.

M.R.: Kuri upės vieta jūsų mėgstamiausia?

Albina: Prie kabančio tilto, ten, kur medus pardavinėjamas. Vandenį mėgstu seniai. Gyvendama Tauragėje ne kartą esu net žiemą išsimaudžiusi Jūros upėje.

M.R.: Mėgstate puoštis, esate išskirtinė. 

Albina: Taip, mes su seserimi visuomet buvome išskirtinės Tauragėje. Kartais rengdavomės vienodai (moteris susigraudina, mat pernai sesuo mirė). 

Albina iš spintos ištraukia pačios megztą suknelę. Pasak jos, tokia jos numegzta suknelė tapo ir sesers įkapėmis. Teigia, jog ir ji norėtų, kad rausva suknutė taptų ir jos įkapių drabužiu.

M.R.: Jūs kalbate apie labai liūdnus dalykus. Kaip dėl to jaučiatės?

Albina: Mane supa labai geri žmonės. Miestelyje sutinku mokinių („Aušros progimnazijos Pagramančio pagrindinio ugdymo skyriaus pradinukus, – aut. past.), jie su manimi linksmai pasisveikina. Kiek yra tekę lankytis pas gydytojus, jie elgiasi maloniai. Čia yra upė. Aš joje maudausi. Esu laiminga.

Apsidžiaugusi žurnalistės vizitu moteris nepraleido progos pasidžiaugti įstaigos darbuotojų gerumu, prisiminė jaunystę, pasakojo apie ypatingą jos ir sesers ryšį, ne kartą užsiminė esanti be galo dėkinga gydytojams, paskutinėmis sesers gyvenimo akimirkomis leidusiems būti su ja.

Kaip žurnalistei sakė J. Samoška, Albina – išskirtinė asmenybė, mokanti džiaugtis gyvenimu. Ir nors mažuose miesteliuose kartais dėmesį patraukiantys asmenys išjuokiami, Albina Pagramantyje yra mėgstama. Atsižvelgiant į jos pomėgį maudytis upėje Pagramantyje ketinama įrengti maudyklą.

Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
prieš 12 valandų
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.