Ant Velykų stalo – ir senoviški grybukai, ir meniški sausainiai
Įkelta:
2023-04-09
Nuotrauka
Zavinta
,
Nuotrauka
Zavinta

Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos Šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  

Velykos – svarbiausia šeimos šventė

Žavinta pasakoja, kad jos giminėje Velykos visada buvo svarbiausia metų šventė. Pasak jos, susirinkdavo visa plati giminė, visi eidavo į bažnyčią, grįžę sėsdavo prie vaišių stalo, ridendavo margučius. Karantinas šią tradiciją kiek nuslopino. Dabar per šventes, pasak Žavintos, atvažiuoja dukra su šeima, sūnus su drauge – visi kartu važiuoja į bažnyčią. Ant šeimos Velykų stalo, žinoma, netrūksta jos pačios keptų gardėsių. Tačiau svarbiausia – visi džiaugiasi buvimu kartu. Tai brangiausios akimirkos.       

Nuotrauka
zavinta

Meduoliniai grybukai – močiutės paveldas

Ž. Kvederienė pasakoja, kad jos močiutė, gyvenusi Ukmergėje, buvo labai gera šeimininkė. Ji kepdavo tortus ir įvairiausius kitokius skanumynus.

– Mano kepami mini grybukai ir meduoliniai sausainiai – močiutės paveldas. Tokio recepto kaip jos niekur daugiau neradau. Labai džiaugiuosi, kad man pavyko atkurti nors vieną močiutės receptą, ir gailiuosi, kad anksčiau nesusivokiau iškamantinėti ją ir sužinoti daugiau receptų. 

Jos močiutė išgyveno iki 92-ejų, tačiau Žavinta sako tuo metu dar ieškojusi savo gyvenimo pašaukimo, nesupratusi, ką nori veikti:

– Dar nebuvau savęs atradusi... Po močiutės mirties praėjus metams vaikai paprašė iškepti močiutės grybukų. Gerokai paeksperimentavusi juos iškepiau. Ir ėmiau suvokti, kad man tai patinka... Jei anksčiau kas nors man būtų pasakęs, kad būsiu konditerė, turėsiu savo verslą, – būčiau nepatikėjusi... 

Nuotrauka
zavinta

Padrąsino sūnus

Žavintos pomėgis kepti atsiskleidė dar labiau, kai sūnus Deividas ėmė mokytis konditerijos. Grįžęs iš studijų vis pasakodavo mamai, kaip gamino šakočius, tortus, ir tai dar labiau paskatino jos norą domėtis kepiniais. 

– Atradom abu dominančią temą, tad labai laukdavau jo grįžtančio ir mudu ką nors gamindavome. Iš pradžių nedrąsiai pati susiradusi vieną tortuko receptą jį išbandžiau. Visiems labai patiko. Vaišinau draugus, gimines, sulaukdavau pagyrimų, paskatinimų. Ėmiau dar labiau domėtis, daugiau kepti. Ir sūnus vis drąsino: „Mama, pabandyk, tu sugebi, juk nieko neprarasi, kurk savo verslą“. Taip sūnaus, o ir visos šeimos labai palaikoma žengiau pirmuosius žingsnius. Deividas ir feisbuko puslapį man sukūrė. Tai buvo prieš septynerius metus... – prisimena moteris, dabar jau įkūrusi savo kepyklėlę, kurioje gimstančių skanėstų skoniu ir grožiu žavisi ne tik tauragiškiai.

Iki tol porą metų ji savo gardumynus ji kepė namų virtuvėje. Juk sakoma, kad geriausia reklama – iš lūpų į lūpas, tad gandas apie gardžius Žavintos kepinius pasklido tarsi virusas. Paskui, kai reikalavimai maisto gaminimui tapo griežtesni, o ir užsakymų vis daugėjo, namuose vyras jai įrengė kepyklėlę.

Tiesa, sūnus konditeriu taip ir netapo – pasuko kitu keliu, dabar saldumynų kepimas jam – laisvalaikio pomėgis, tačiau jo dėka konditere tapo mama. 

Beje, kepti saldumynus bando ir jaunėlis Kvederių sūnus Emilijus. Mama pasakoja, kad jis nuo mažens verždavosi dekoruoti sausainius, susikaupęs galėdavo išsėdėti valandų valandas, o dabar jau pats kepa įvairiausius skanėstus, mamos tik šio to paklausdamas. O štai dukra potraukio konditerijai nejautė niekada.     

Nuotrauka
zavinta

Negaili nei laiko, nei sveikatos

– Dirbdama atiduodu visą širdį, visą sielą, – prisipažįsta Žavinta, – esu laiminga darydama tai, kas man patinka.

Ji neslepia – kad laiku spėtum įvykdyti klientų užsakymus, neretai tenka aukoti ir bendravimą su šeima, ir miego valandas. Daugiausia darbo, žinoma, – per šventes. Dabar, artėjant Velykoms, itin įtemptas laikotarpis. 

– Dirbu viena, dėmesio ir laiko reikia viskam – ne tik iškepti, bet ir susirasti, pirkti produktus, įpakavimą, priedus. Rankos tik dvi, o paroje valandų per mažai... Kartais klientai neįsivaizduoja, kiek laiko reikia pagaminti tortą. Būna, paskambina ir sako – man reikia šiandien. Tortą pagaminti reikia mažiausiai dviejų parų! Pirma diena – biskvito kepimas. Jis turi būti brandinamas per naktį šaldytuve. Tada gaminami įdarai. Antrą dieną tortas surenkamas, aptepamas, o trečią dieną galima atiduoti, – pasakoja ji. 

Žavintai labai svarbi gaminių kokybė: ji itin kruopščiai renkasi ingredientus, kad jie būtų kuo natūralesni, niekada nenaudoja ilgo galiojimo pieno produktų ir pan. 

Dabar „Žavintos kepinių“ asortimentas platus: net 14-os rūšių tortai, populiariosios mini spurgytės, keksiukai „tulpytės“ ir kitokie, įvairiausiomis temomis dekoruoti sausainiai. Žavinta pasakoja, kad dabar sausainiai  neretai tampa ne tik skanėstu, stalo puošmena, bet ir, pavyzdžiui, kvietimu į vestuves, krikštynas ar kokį kitą renginį, prisiminimo dovanėle. Tam tereikia juos atitinkamai dekoruoti. 

Nuotrauka
zavinta

Darbas ir poilsis – viename

– Klientai kartais klausia, gal studijavau dailę, kad kepiniai tokie meniški, taip gražiai dekoruoti. Atsakau – nepatikėsit, bet mokykloje piešimas man buvo pati baisiausia pamoka! Manau, man sekasi todėl, kad esu labai kantri, – juokiasi Žavinta.

Ji prisipažįsta – sausainių dekoravimas, nors atima be galo daug laiko, jai tarsi meditacija.

– Piešdama sausainius atsijungiu, „išeinu į relaksą“, įsivaizduoju, kaip jis atrodys. Man tai toks atsipalaidavimas! – pripažįsta ji. – Labai džiaugiuosi, kad mano darbas nėra monotoniškas: vienu metu reikia daug galvoti, planuoti, skaičiuoti, kiek kokių produktų reikia, kitu – dirbti fiziškai: maišyti, plakti, malti ir t.t., dar kitu – ramiai atsipalaidavus piešti. Toks veiklų kaitaliojimas leidžia „neatbukti“.

Ji pasakoja, kad itin daug darbo būna vasarą – mat ji pati susiruošia kepiniams reikalingas uogas ir vaisius, pati susišaldo, verda uogienes, spaudžia sultis ir t.t.   

Klientai išrankūs, vis prašo kažko naujo, įdomaus, tad sustoti nevalia. Moteris neslepia – idėjų, naujų receptų  ji turi daug, tik laiko joms įgyvendinti vis trūksta. Vis dėlto galimybės samdyti pagalbininkų ji nė nesvarsto – sako neturinti minčių plėsti verslą:

– Nenoriu, kad tai taptų konvejeriu, masine gamyba. Neturiu tikslo gaminti visko daug. Man svarbu ne kiekybė, o kokybė, – tvirtina Žavinta.

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.