Nomeda Marčėnaitė – apie kultūrą, darbą televizijoje ir Lietuvos jaunimą
Įkelta:
2021-05-04
Nuotrauka
nomeda
Aprašymas

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

 

„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 

Be kultūros nebūtų žmogaus

Kalbėdama apie Kultūros dieną, moteris pabrėžė, kad kultūra apima daugelį gyvenimo sričių, nors buvo laikas, kai ji galvojo, kad tai nėra svarbu. 

– Einant metams aš pradedu suvokti kultūros svarbą. Vaikystėje besimokant Nacionalinėje Čiurlionio menų mokykloje menas ir kultūra mane nuolat supo. Kultūra yra būtinybė, tai ne tik kultūros srityje besidarbuojančių žmonių poreikis, bet ir visos visuomenės. Nejučia mes visi esame kultūros vartotojai: skaitome knygas, šokame, klausomės muzikos, žavimės daile ir panašiai. Mokslas – irgi kultūra. Net mūsų egzistavimo būdas yra kultūra, – įsitikinusi N. Marčėnaitė.

Laidų vedėja teigė visą gyvenimą dirbusi kultūros srityje, todėl ir mokosi nuolat.

– Pavyzdžiui, vis sužinau, kaip formavosi žmogus. Atradimas man buvo tai, kad tam, jog taptų žmogumi, jis turėjo pradėti kurti. Jeigu to nebūtų daręs, jis būtų tapęs visai kitokiu žmogumi. Gal mes būtume kitokie gyvūnai? Neurologai klausia, ar muzika egzistuoja gamtoje. Bet jeigu žmogus nebūtų jos sukūręs, jos nebūtų, tai primintų labiau atsitiktinius garsus. Vandens čiurlenimas, jūros ošimas, lapų šnaresys, paukščių čiulbesys egzistuoja, bet muzika tai virsta tik žmogaus kūrybos dėka. Menas yra smegenyse. Kuo anksčiau jos pratinamos prie kultūros, tuo mes šiame pasaulyje geriau funkcioniuojame, – įsitikinusi ji.

Nuotrauka
k

Jaunai demokratijai linki tolerancijos

Bendraudama su Tauragės žmonėmis ir atsakinėdama į jų klausimus, N. Marčėnaitė prakalbo ir apie socialines problemas. Dirbdama kultūros lauke, vesdama laidas televizijoje, ji pasakojo susipažinusi ir pamačiusi įvairių žmonių, kartais paliesdavusi nelaimingai susiklosčiusius žmonių likimus. 

Laidų vedėja pasakojo, kad jos širdį virpina su sunkumais susiduriančių žmonių istorijos. 

– Galiu kalbėti, kad atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug. Stengiuosi kalbėti apie tai, kas yra aktualu, – sakė pašnekovė.

Ji teigė besitikinti, kad nors ir mažais žingsniais, tačiau Lietuva žengs pirmyn spręsdama pažeidžiamų asmenų problemas. Ji paragino visuomenę būti tolerantiškesnę.

– Mums reikia išmokti diskutuoti net turint ir kitokias pažiūras, kitą požiūrį į pasaulį. Deja, vietoje to, kad mes diskutuotume, tiesiog susibarame. Aš linkusi tai keisti. Norėčiau švelniai keliauti į kitą santykių etapą, kai net ir turėdami įvairias nuomones gebėtume diskutuoti, – vylėsi laidų vedėja. 

Pašnekovė dėstė, kad Lietuva patyrė traumą Sovietų Sąjungos okupacijos laikais ir tam tikras neigiamas nuostatas tėvai perdavė savo vaikams. Anot jos, neįgalieji buvo išstumti iš viešo gyvenimo, tad net ir dabartinė visuomenė tik pratinasi priimti šiuos žmones.

– Atsirado nepasitikėjimas savimi. Tai yra žaizdos, kurias reikia gydyti, nes juk jos kitaip niekur nedings. Lietuvą matau kaip kūrybingą, ypatingą visomis prasmėmis, turime mokslininkų, menininkų, mes stovime ant nepaprastai gražių pamatų, tad manau, kad ir gyjame, nes einame teisingu keliu, – sakė N. Marčėnaitė.

Pasaulis be Lietuvos būtų kitoks

Pašnekovė teigė matanti, kad mūsų šalies visuomenė išties po truputį keičiasi – naujų vėjų į Lietuvos gyvenimą įneša jaunoji karta.

– Matau jaunus žmones, kurie toliau pažengė nei mes tolerancijos klausimu. Žinoma, ir vyresnė karta turi savo privalumų. Bet jaunimas šiuo klausimu jau moka vienas kito klausytis. Taigi, negalime teigti, kad stovime vietoje, – džiaugėsi N. Marčėnaitė. 

Atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug.ׅ

 

Dėstydama mintis apie Lietuvos ateitį, ji pabrėžė ir tinkamo vaikų ugdymo svarbą.

Pašnekovė kalbėjo, kad skatinant vaikų kūrybiškumą svarbiausias tėvų ir visos visuomenės uždavinys – jo nežlugdyti. 

– Kartais mes, vedini geriausių norų, nesuvokiame, kad paneigiame vaikų fantazijas, mėginame įdiegti savo požiūrį. Turime būti dėmesingi, stebėti, kas vaikams patinka, – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Moteris akcentavo, kad vaikai kurs mūsų ateitį. 

Tad ji pakvietė didžiuotis savo šalimi. Anot N. Marčėnaitės, pasaulis be Lietuvos greičiausiai būtų kitoks – mažiau spalvingas ir įvairus.

– Lietuva, jeigu mes pažvelgsime į jos istoriją, turi senas valstybingumo tradicijas ir yra ypatinga šalis. Jeigu mes tai suprastume, į savo valstybę pradėtume žvelgti kiek kitaip, – didžiuotis Lietuva ragino N. Marčėnaitė. 

Darbas televizijoje

Pasakodama apie darbą televizijoje, laidų vedėja kalbėjo, kad kuriant siužetus yra renkama informacija temomis, visuomenėje sukeliančiomis garsias diskusijas. N. Marčėnaitė sakė, kad televizijoje būtina tikrinti faktus, gerai apgalvoti, kaip apie temą papasakoti žiūrovams.

– Kurdami laidą „Kultūringai su Nomeda“ stebime, kokios temos yra aktualios ir įdomios. Žinoma, yra temų, kurios visuomet aktualios. Pavyzdžiui, homoseksualių žmonių tema, moteriškumas, kartų skirtumai. Šios temos kone sukasi ratais, galime įvairiais aspektais pažvelgti ir į dailę, kiną, kultūrą. O štai spontaniškai gimusi laida „Kur važiuojam?“ atskleidžia asmenybės portretą – pasikviečiamas žmogus ir kelionės  į jo pasirinktą vietą metu kalbama apie tai, kaip pašnekovas formavosi nuo gimimo, – sakė laidų vedėja.

– Pokalbiams ruošiuosi labai kruopščiai. Kone įsimyliu savo pašnekovą, panyru į jo gyvenimą visa galva. Išmokstu biografiją. Palaikome ryšius net po laidos filmavimo, – apie darbo užkulisius kalbėjo N. Marčėnaitė, šiuo metu laukianti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutikimo nusifilmuoti laidoje.

O štai laidos „Kultūringai su Nomeda“ formatas, anot N. Marčėnaitės, labiau primena šou.

– Stengiuosi tilpti į šį formatą ir savo vardą nešti garbingai, – sakė laidų vedėja.

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Praėjusį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, išvakarėse, netekome vieno Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Prieš 20 metų iš Tauragės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Sigita Šimkuvienė kilusi iš Aukštaitijos. Tačiau meilė ją atviliojo į mūsų kraštą. O smalsumas bei geresnio gyvenimo troškimas – už Atlanto vandenyno. Šiuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovaujanti pašnekovė prieš tai pirmininkavo Amerikos lietuvių bendruomenei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-28
Šiuo metu Švedijos sostinėje Stokholme gyvenanti Monika Lionaitė išmaišė kone pusę pasaulio. Mokydamasi vadybos mergina bendravo ne tik su diplomatais bei savo sričių profesionalais, tačiau ir ištyrinėjo įvairių pasaulio valstybių grožį. Ten ji sutikdavo ir tautiečių. „Teko net mokyti lietuvius Maskvoje, kaip gaminti lietuviškus cepelinus“, – pasakojo M. Lionaitė, „Globalios Tauragės“ ambasadorė. Pašnekovė įsitikinusi, kad kiekvienas per savo gyvenimą turėtų studijuoti bent kelis dalykus. Pasak merginos, tai suteikia kur kas platesnę pasaulėžiūrą. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
„Tauragės žinios“ neseniai rašė apie į Lietuvą iš Irkutsko grįžusią tremtinę, partizanų ryšininkę 94 metų Vandą Valiūtę. Šiuo metu  Pagramančio socialinės globos namuose gyvenančiai tremtinei dar daug ko trūksta, dar nebetvarkomi ir pilietybės atstatymo dokumentai. Vis dėlto vieną labai svarbų ir jai reikalingą daiktą V. Valiūtė jau turi – už neabejingų žmonių suaukotus pinigus jau nupirktas klausos aparatas. Jam įsigyti per mažiau nei mėnesį suaukota 14 tūkst. eurų. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-12-08
Tauragė neteko kultūrininkės, etnografės, aktyvios visuomenės veikėjos Anastazijos Pečkaitienės. Ji mirė vakar, gruodžio 7 dieną, eidama 66-uosius metus. 
Nuotrauka
a
Tremties ir rezistencijos muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2021-11-20
Visai neseniai Pagramančio savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinta vos prieš mėnesį iš Irkutsko grįžusi 94-erių metų kraštietė Vanda Valiūtė. Moteris devyniolikos buvo ištremta į lagerį Kazachstane, o vėliau gyveno Centrinio Chazano gyvenvietėje (Irkutskas). Senatvę Rusijos Federacijoje moteris pasitiko medinėje trobelėje be elektros. Iki tol, kol susipažino su kraštotyrininkų pora Arvydu ir Nina, kur, senolės prašym, sutiko ją pargabenti namo.
Nuotrauka
a
Jovitos Verpečinskienės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Mokytojas – ypatinga profesija. Jis savo mintimis, darbu, užsidegimu gali nulemti tolimesnę mokinio gyvenimo kryptį. Tai – ne tik didelė dovana, bet ir atsakomybė bei nelengva užduotis. Linkėdami visiems mokytojams stiprybės – kad net ir sunkiausioje situacijoje rastumėte raktą į mokinio sąmoningumą, ir neišblėstančios kantrybės, džiaugsmo bei jausmo, jog jūsų mokinys kiekvieną pamoką yra žingsneliu arčiau tikslo, šįkart pakalbinome „Šaltinio“ progimnazijos informacinių technologijų ir matematikos mokytoją Naniją Bekerienę. Beje, netrukus ją pasieks Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Padėkos raštas.
Nuotrauka
bronius
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-01
1965-ųjų gimimo Tauragės merginų rankinio komandos narės paskutinį kartą viena kitą matė 1984-aisiais. Po keleto sėkmingų metų ir užimtos antrosios vietos Tarybų Sąjungos rankinio čempionate merginos išsiskirstė, stodamos į aukštąsias mokyklas. Rugpjūtį, po keturiasdešimties metų, jos pasimatė vėl. Slapčia susibūrusi didžioji komandos dalis  savo 78-erių treneriui surengė staigmeną.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-24
Kaip atrodytų žmogaus jaunystė? Mergina – ilgaplaukė, valiūkiška, vaikinas – linksmas, besišypsantis? Praėjusią savaitę, kai dar dienos buvo saulėtos ir sausos, Pilies aikštėje šių eilučių autorei teko sutikti, galima sakyti, jaunystės ikoną. Linksmą, nerūpestingą jaunuolį, nesureikšminantį pandemijos keliamų nepatogumų, nejaučiantį įtampos. Adakaviškis keliauja po pasaulį, pomėgius suderina su darbu ir mėgaujasi gyvenimu. Visai neseniai vaikinas grįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur dirbo aukštalipiu.
Nuotrauka
margo
Įkelta:
2021-08-21
Šios vasaros Genovaitė Bagdonienė labai laukė –  su žaliuojančia gamta, su gražiausiais darželio ir pievų žolynais senolei ji padovanojo ir šimtmečio jubiliejų. Šiuo metu Batakiuose pas dukrą gyvenanti senolė stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi, o atrodo taip, tarsi gyvenimo laikrodis būtų sustojęs ties aštuoniasdešimtmečiu. Ji iki šiol puikiai prisimena kiekvieną svarbesnį savo gyvenimo ir giminės įvykį, gali įdomiai papasakoti, kaip žmonės gyveno prieškariu, karo metais ar pokariu. Pora valandų besiklausant senolės pasakojimų ir pajuokavimų prabėgo akimirksniu. Sunkumų ir rūpesčių nestokojusios vienos šeimos gyvenimo istorija buvo tarsi Lietuvos istorijos pamoka.
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-08-15
Nuo mažų dienų virtuvėje eksperimentuojantis dvidešimt vienerių tauragiškis Eimantas Venckus savo artimųjų ratą šiandien džiugina burnoje tirpstančiais kepiniais. Dieviško skonio pyragai verčia patikėti dažnai girdimu posakiu, kad vyrai – geriausi virtuvės šefai. Gali būti, kad kada nors įvertinti Eimanto kepamų pyragų skonį galės ir tauragiškiai – vaikinas, šiuo metu atliekantis  praktiką garsaus kulinaro Liutauro Čepracko restorane „Gastronomika“, neslepia, kad norėtų dirbti gimtajame mieste. 
Nuotrauka
Renata Karvelis
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2021-08-11
Poetės, muziejininkės-etnografės Renatos Karvelis komentaras skambėjo LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“ ir buvo spausdintas portale LRT.LT
Nuotrauka
abiturientai
Asmeninio albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-07-30
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje – pakilios nuotaikos. Net 5 šiais metais mokyklą baigę abiturientai iš lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos ir matematikos valstybinių brandos egzaminų surinko šimtukus. „Tauragės žinioms“ vieni moksleiviai pasakojo jautęsi pasiruošę, todėl ne itin jaudinosi dėl egzaminų, o kiti teigė vos susitvarkę su stresu.
Nuotrauka
Latožienė
Įkelta:
2021-07-06
Į adakaviškės Jūratės Latožienės namus atkeliauja vaikai, kuriems nebėra saugu gyventi tėvų namuose. Budinčios globėjos durys atsiveria paaugliams, mažamečiams, patyrusiems nemenkų likimo išmėginimų. Moteris neslepia, kad būna atvejų, kai prireikia psichologinės konsultacijos ne tik nepilnamečiams, bet ir jai, nes nuolat ieškoma geriausių išeičių, patarimų, kaip elgtis sudėtingose situacijose. „Tapau kantresnė. Aš nuolat su savimi dirbu. Jeigu matau, kad labai stresuoju, jaučiuosi pavargusi, ieškau išeičių. Turiu imtis fizinės veiklos, jeigu galva pavargusi. Ieškau medžiagos, kursų. Aš labai daug sužinojau, išmokau nesmerkti, nekritikuoti, ypač kai kalbame apie dalykus, kurie liečia biologines vaikų šeimas“, – trečiadienį organizuotame Tauragės B. Baltrušaitytės bibliotekos susitikime kalbėjo pašnekovė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-02
Rašytoja ir komunikacijos projektų vadovė Indrė Sekevičienė sako vis dar nedrįstanti savęs vadinti rašytoja. Kita vertus, ne vieną knygą išleidusi moteris – be galo kūrybinga. Ji ne tik rašo, bet ir fotografuoja. Apie kūrybą virtualiai ji pasakojo ir tauragiškiams.
Nuotrauka
virgina
Įkelta:
2021-07-02
21-erius metus Pagramančio miestelio bibliotekoje dirbusios Virginos Bartušienės šiandien ten jau nesutiktumėte – neseniai ji išėjo užtarnauto poilsio. Tačiau mylima ir gerbiama savo skaitytojų, pažinojusi kiekvieną bibliotekos lankytoją, žinojusi jų literatūrinį skonį, buvusi ir knygnešė – knygas nešdavusi skaitytojams į namus, ne kartą už darbą įvertinta įvairiais apdovanojimais, išskirtinius kraštotyros darbus rašiusi moteris ir dabar nesėdi rankų sudėjusi – tai ne jos charakteriui. Juokaudama, kad pensininkai – labiausiai užimti žmonės, ji nenuilsdama darbuojasi savo erdviame ir išpuoselėtame sode ir darže, ruošia dar nebaigtus kraštotyros darbus, dalyvauja šventėse su savo meniškais darbais, o nesibaigiančiu srautu plūstančius svečius stebina savo kulinarine išmone. Paragauti jos pagamintų gardumynų teko ir šių eilučių autorei.  
Nuotrauka
Laura
Įkelta:
2021-05-28
Šiemet vykusiame kasmetiniame Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos (KIGSA) fotokonkurse „Metų kirpėjas 2021“ pasižymėjo kraštietė Laura Zaleckienė. Vyriško įvaizdžio kategorijoje maksimalų balų skaičių pelniusi tauragiškė buvo tituluota Metų kirpėja.
Nuotrauka
Biblioteka
Įkelta:
2021-05-18
Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje dirbančią Martyną Pikoraitienę (30 m.) dažnai galima išvysti bibliotekos feisbuko paskyroje virtualiai transliuojamuose susitikimuose su rašytojais ir kitais meno pasaulio atstovais. Bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja teigia, kad virtualūs pokalbiai pradėti rodyti dar praėjusiais metais prasidėjus karantinui. Iniciatyva sulaukė nemenko populiarumo. M. Pikoraitienė džiaugėsi, kad į bibliotekos organizuojamus renginius socialiniuose tinkluose įsitraukė ir jaunesni žmonės.