Nomeda Marčėnaitė – apie kultūrą, darbą televizijoje ir Lietuvos jaunimą
Įkelta:
2021-05-04
Nuotrauka
nomeda
Aprašymas

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

 

„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 

Be kultūros nebūtų žmogaus

Kalbėdama apie Kultūros dieną, moteris pabrėžė, kad kultūra apima daugelį gyvenimo sričių, nors buvo laikas, kai ji galvojo, kad tai nėra svarbu. 

– Einant metams aš pradedu suvokti kultūros svarbą. Vaikystėje besimokant Nacionalinėje Čiurlionio menų mokykloje menas ir kultūra mane nuolat supo. Kultūra yra būtinybė, tai ne tik kultūros srityje besidarbuojančių žmonių poreikis, bet ir visos visuomenės. Nejučia mes visi esame kultūros vartotojai: skaitome knygas, šokame, klausomės muzikos, žavimės daile ir panašiai. Mokslas – irgi kultūra. Net mūsų egzistavimo būdas yra kultūra, – įsitikinusi N. Marčėnaitė.

Laidų vedėja teigė visą gyvenimą dirbusi kultūros srityje, todėl ir mokosi nuolat.

– Pavyzdžiui, vis sužinau, kaip formavosi žmogus. Atradimas man buvo tai, kad tam, jog taptų žmogumi, jis turėjo pradėti kurti. Jeigu to nebūtų daręs, jis būtų tapęs visai kitokiu žmogumi. Gal mes būtume kitokie gyvūnai? Neurologai klausia, ar muzika egzistuoja gamtoje. Bet jeigu žmogus nebūtų jos sukūręs, jos nebūtų, tai primintų labiau atsitiktinius garsus. Vandens čiurlenimas, jūros ošimas, lapų šnaresys, paukščių čiulbesys egzistuoja, bet muzika tai virsta tik žmogaus kūrybos dėka. Menas yra smegenyse. Kuo anksčiau jos pratinamos prie kultūros, tuo mes šiame pasaulyje geriau funkcioniuojame, – įsitikinusi ji.

Nuotrauka
k

Jaunai demokratijai linki tolerancijos

Bendraudama su Tauragės žmonėmis ir atsakinėdama į jų klausimus, N. Marčėnaitė prakalbo ir apie socialines problemas. Dirbdama kultūros lauke, vesdama laidas televizijoje, ji pasakojo susipažinusi ir pamačiusi įvairių žmonių, kartais paliesdavusi nelaimingai susiklosčiusius žmonių likimus. 

Laidų vedėja pasakojo, kad jos širdį virpina su sunkumais susiduriančių žmonių istorijos. 

– Galiu kalbėti, kad atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug. Stengiuosi kalbėti apie tai, kas yra aktualu, – sakė pašnekovė.

Ji teigė besitikinti, kad nors ir mažais žingsniais, tačiau Lietuva žengs pirmyn spręsdama pažeidžiamų asmenų problemas. Ji paragino visuomenę būti tolerantiškesnę.

– Mums reikia išmokti diskutuoti net turint ir kitokias pažiūras, kitą požiūrį į pasaulį. Deja, vietoje to, kad mes diskutuotume, tiesiog susibarame. Aš linkusi tai keisti. Norėčiau švelniai keliauti į kitą santykių etapą, kai net ir turėdami įvairias nuomones gebėtume diskutuoti, – vylėsi laidų vedėja. 

Pašnekovė dėstė, kad Lietuva patyrė traumą Sovietų Sąjungos okupacijos laikais ir tam tikras neigiamas nuostatas tėvai perdavė savo vaikams. Anot jos, neįgalieji buvo išstumti iš viešo gyvenimo, tad net ir dabartinė visuomenė tik pratinasi priimti šiuos žmones.

– Atsirado nepasitikėjimas savimi. Tai yra žaizdos, kurias reikia gydyti, nes juk jos kitaip niekur nedings. Lietuvą matau kaip kūrybingą, ypatingą visomis prasmėmis, turime mokslininkų, menininkų, mes stovime ant nepaprastai gražių pamatų, tad manau, kad ir gyjame, nes einame teisingu keliu, – sakė N. Marčėnaitė.

Pasaulis be Lietuvos būtų kitoks

Pašnekovė teigė matanti, kad mūsų šalies visuomenė išties po truputį keičiasi – naujų vėjų į Lietuvos gyvenimą įneša jaunoji karta.

– Matau jaunus žmones, kurie toliau pažengė nei mes tolerancijos klausimu. Žinoma, ir vyresnė karta turi savo privalumų. Bet jaunimas šiuo klausimu jau moka vienas kito klausytis. Taigi, negalime teigti, kad stovime vietoje, – džiaugėsi N. Marčėnaitė. 

Atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug.ׅ

 

Dėstydama mintis apie Lietuvos ateitį, ji pabrėžė ir tinkamo vaikų ugdymo svarbą.

Pašnekovė kalbėjo, kad skatinant vaikų kūrybiškumą svarbiausias tėvų ir visos visuomenės uždavinys – jo nežlugdyti. 

– Kartais mes, vedini geriausių norų, nesuvokiame, kad paneigiame vaikų fantazijas, mėginame įdiegti savo požiūrį. Turime būti dėmesingi, stebėti, kas vaikams patinka, – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Moteris akcentavo, kad vaikai kurs mūsų ateitį. 

Tad ji pakvietė didžiuotis savo šalimi. Anot N. Marčėnaitės, pasaulis be Lietuvos greičiausiai būtų kitoks – mažiau spalvingas ir įvairus.

– Lietuva, jeigu mes pažvelgsime į jos istoriją, turi senas valstybingumo tradicijas ir yra ypatinga šalis. Jeigu mes tai suprastume, į savo valstybę pradėtume žvelgti kiek kitaip, – didžiuotis Lietuva ragino N. Marčėnaitė. 

Darbas televizijoje

Pasakodama apie darbą televizijoje, laidų vedėja kalbėjo, kad kuriant siužetus yra renkama informacija temomis, visuomenėje sukeliančiomis garsias diskusijas. N. Marčėnaitė sakė, kad televizijoje būtina tikrinti faktus, gerai apgalvoti, kaip apie temą papasakoti žiūrovams.

– Kurdami laidą „Kultūringai su Nomeda“ stebime, kokios temos yra aktualios ir įdomios. Žinoma, yra temų, kurios visuomet aktualios. Pavyzdžiui, homoseksualių žmonių tema, moteriškumas, kartų skirtumai. Šios temos kone sukasi ratais, galime įvairiais aspektais pažvelgti ir į dailę, kiną, kultūrą. O štai spontaniškai gimusi laida „Kur važiuojam?“ atskleidžia asmenybės portretą – pasikviečiamas žmogus ir kelionės  į jo pasirinktą vietą metu kalbama apie tai, kaip pašnekovas formavosi nuo gimimo, – sakė laidų vedėja.

– Pokalbiams ruošiuosi labai kruopščiai. Kone įsimyliu savo pašnekovą, panyru į jo gyvenimą visa galva. Išmokstu biografiją. Palaikome ryšius net po laidos filmavimo, – apie darbo užkulisius kalbėjo N. Marčėnaitė, šiuo metu laukianti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutikimo nusifilmuoti laidoje.

O štai laidos „Kultūringai su Nomeda“ formatas, anot N. Marčėnaitės, labiau primena šou.

– Stengiuosi tilpti į šį formatą ir savo vardą nešti garbingai, – sakė laidų vedėja.

 

Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-15
Apie netektį skelbia Tauragės Juozo Kasperavičiaus šaulių 702-oji kuopa. „Sunku patikėti šia skaudžia nelemta žinia – mus paliko ilgametis šaulys Jonas Ozgirdas (1931–2022)“, rašoma kuopos feisbuko paskyroje.
Nuotrauka
pleikys
Įkelta:
2022-03-30
Tauragiškis Andrius Pleikys kūrybinių idėjų ir veiklos stoka skųstis tikrai negali: jis filmuoja renginius ir šventes, dirba radijuje, kuria videoprojektus, vaizdo žaidimus, o dabar drauge su komanda vysto inovatyvią idėją – kuria išmanias, NFC technologija paremtas vizitines korteles „Distify“. Tai išmani vizitinė kortelė, sujungianti bendravimo tradicijas ir skaitmeninę tapatybę, kuria palietus telefoną akimirksniu dalijamasi kontaktiniais duomenimis, nuorodomis į socialinius tinklus ir kita skaitmenine informacija. Verslininkas džiaugiasi, kad šia ką tik į rinką paleista kortele jau naudojasi dešimtys klientų, ir produktą nuolat tobulina.
Nuotrauka
Ona paulauskiene
Įkelta:
2022-03-16
Kovo 15-ąją Seime įvyko batakiškės, Tauragės garbės pilietės, tautodailininkės ir talentingos menininkės Onos Paulauskienės drožybos darbų parodos atidarymas. Ji, dalyvaujant gausiam žiūrovų būriui, atidaryta 2-ųjų rūmų galerijoje prie kavinės ir bus eksponuojama iki kovo 28-osios
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-15
Kovo 14 dieną sukako 100 metų, kai Kuršėnuose gimė pedagogas, ilgametis Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Bronius Šimkevičius (1922–2009). Jo šviesus atminimas išliko mokinių prisiminimuose, pilies kieme tebežaliuoja Jo iniciatyva pasodinti ąžuolai. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomos pedagogo nuotraukos ir laiškai buvusiai mokinei, mokytojai ir kraštotyrininkei Almai Mizgirienei (1931–2014). Juose – Tauragės krašto švietimo istorija: prisiminimai apie Tauragės aukštesniąją Komercijos mokyklą, gimnaziją, mokslo draugus ir mokytojus.
Nuotrauka
Ievos Jucienės nuotrauka
Įkelta:
2022-02-22
Vakar, vasario 21-ąją, mus paliko net keturias poezijos knygas išleidusi Ona Butkevičienė, sausio 4-ąją paminėjusi savo 99-ąjį gimtadienį. Ją pažinojusiųjų atmintyje ji liks energinga, tvarkinga, reikli ir griežta, turinti savo tvirtą nuomonę ir apie gyvenimą, ir apie žmones, ir apie poeziją.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-19
Tremtinė, partizanų ryšininkė Vanda Valiutė vasario 19-ąją minės 95-ąjį savo gimtadienį. Tai pirmas jubiliejinis gimtadienis jos istorinėje tėvynėje. Tą dieną ją sveikins tie, kas žino jos gyvenimo istoriją, kas ištiesė ranką, kad padėtų grįžti į Lietuvą, kas rūpinosi, kad būtų tinkamos tolimesnio gyvenimo sąlygos.
Nuotrauka
sileris
Įkelta:
2022-02-16
Tauragėje neseniai surengtas šviesaus atminimo trenerio Jono Šilerio atminimo taurės turnyras. Jau metai, kaip šio badmintono Tauragėje pradininko, įspūdingą patirtį sukaipusio šios sporto šakos puoselėtojo nebėra. Praūžus turnyrui pasikalbėjome su Renaldu Šileriu – Jono Šilerio anūku. „Daug apdovanojimų jis gavo ne tik aikštelėje, daugumą atsiimti lydėdavau ir aš, labai džiaugdavausi, kad žmonės vertina jo nuopelnus“, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Renaldas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Praėjusį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, išvakarėse, netekome vieno Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Prieš 20 metų iš Tauragės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Sigita Šimkuvienė kilusi iš Aukštaitijos. Tačiau meilė ją atviliojo į mūsų kraštą. O smalsumas bei geresnio gyvenimo troškimas – už Atlanto vandenyno. Šiuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovaujanti pašnekovė prieš tai pirmininkavo Amerikos lietuvių bendruomenei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-28
Šiuo metu Švedijos sostinėje Stokholme gyvenanti Monika Lionaitė išmaišė kone pusę pasaulio. Mokydamasi vadybos mergina bendravo ne tik su diplomatais bei savo sričių profesionalais, tačiau ir ištyrinėjo įvairių pasaulio valstybių grožį. Ten ji sutikdavo ir tautiečių. „Teko net mokyti lietuvius Maskvoje, kaip gaminti lietuviškus cepelinus“, – pasakojo M. Lionaitė, „Globalios Tauragės“ ambasadorė. Pašnekovė įsitikinusi, kad kiekvienas per savo gyvenimą turėtų studijuoti bent kelis dalykus. Pasak merginos, tai suteikia kur kas platesnę pasaulėžiūrą. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
„Tauragės žinios“ neseniai rašė apie į Lietuvą iš Irkutsko grįžusią tremtinę, partizanų ryšininkę 94 metų Vandą Valiūtę. Šiuo metu  Pagramančio socialinės globos namuose gyvenančiai tremtinei dar daug ko trūksta, dar nebetvarkomi ir pilietybės atstatymo dokumentai. Vis dėlto vieną labai svarbų ir jai reikalingą daiktą V. Valiūtė jau turi – už neabejingų žmonių suaukotus pinigus jau nupirktas klausos aparatas. Jam įsigyti per mažiau nei mėnesį suaukota 14 tūkst. eurų.