Tauragės fotografo nuotraukos gimsta laboratorijoje: „Tai brangus procesas“
Įkelta:
2021-04-13
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Autoriaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Ekspozicijoje vaizduojami Tauragės kūrėjai ir menininkai. J. Petkevičiaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus nuotrauka

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus fotografijų serija „Incognito“

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.

Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalio bei Kirtimų kultūros namų rengiama paroda šiais metais atkeliavo į Tauragę. Joje – ir Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografo J. Petkevičiaus kūriniai. 

– Šis festivalis vyksta jau trečius metus, rudenį pristatymas vyko Vilniuje, o štai dabar jau ir Tauragėje, prieš tai paroda aplankė ir Alytų, – pasakojo fotografas. 

J. Petkevičiaus nuotraukose užfiksuoti kūrėjai, nusisukę nuo objektyvo, kadre matomos jų nuogos nugaros.

Nuotrauka
juozas

– Aš fotografavau Tauragės kūrėjus, menininkus. Neslėpkime to, kad Tauragėje menas ir alternatyvus mąstymas yra vis dar stigmatizuojamas. Būna, gali pasislėpti, užsidėti kaukę prieš žmogų, tačiau tai ne visiems pavyksta. Tiems, kuriems nepavyksta, sunku, jie nukenčia emociškai, kūrybiškai. Yra nuostabių žmonių, kurie savo laiku galėjo tapti tarptautinio lygio kūrėjais, tačiau buvo nustumti į paraštes. Tai yra visų Lietuvos regionų problema, – apgailestavo J. Petkevičius, pasakodamas apie savo fotografijų mintį. 

Nuotraukos – iš laboratorijos

J. Petkevičius pasakojo fotografiją atradęs nuo mažų dienų – jo mama užsiėmė šia meno sritimi, pati ryškindavo nuotraukas. Besimokydamas 8-oje klasėje, jis atrado analoginę fotografiją. 

Analoginė fotografija dažnai apibūdinama kaip tradicinė fotografija, kai nuotrauka padaroma naudojant fotojuostą, o vėliau atspausdinama specialioje laboratorijoje.

Anksčiau taip buvo daromos visos nuotraukos – atsivertę senus šeimų albumus, žmonės žvelgia į juodai baltas fotografijas ir dažnai juos apima nostalgija ne tik dėl užfiksuotų akimirkų, bet ir dėl šių nuotraukų padarymo būdo. Tiesa, jaunimui analoginė fotografija labiau sukelia smalsumą, o ne nostalgiją.

J. Petkevičius pasakojo, kad dar paauglystėje jį sužavėjo nuotraukos kūrimo procesas.

– Buvo įkurta laboratorija, kurioje pamėginau daryti nuotraukas: ryškinau, didinau... Man tai padarė neišdildomą įspūdį. Žinoma, laikas ėjo, atsirado kitų pomėgių, bet 12-oje klasėje, kai reikėjo rinktis, ką toliau mokytis, pasirinkau fotografiją. Tuo metu fotografavau skaitmeniniu fotoaparatu, tačiau įstojęs į kolegiją prisiminiau analoginę fotografiją. Sutikau menininkų, kurie užsiima tuo profesionaliai. Man tai buvo keistai unikalu, kad jie vis dar tai daro, – prisiminė fotografas. 

Vaikinas įsiliejo į būrį menininkų, užsiimančių analogine fotografija, ir jame liko iki šiol. 

Brangus hobis

– Nuotraukos daromos pasitelkiant medžiagas, jautrias šviesai. Tiesa, raudonos spalvos spektras jų nepaveikia, dėl to laboratorijoje vyrauja raudona spalva, – apie darbo aplinkos subtilybes pasakojo J. Petkevičius. 

Jis kalbėjo, kad vieną fotografiją padaryti trunka mažiausiai 15 minučių – tiek laiko užima darbas laboratorijoje. 

Palaukti tenka ir fotografuojant – jeigu skaitmeniniu fotoaparatu užtenka akimirkos, tai parodoje eksponuojamose fotografijose užfiksuoti J. Petkevičiaus modeliai laukė 15 sekundžių, kol bus padarytas kadras. 

– Procesas yra gana brangus. Aš naudoju sidabro nitratą, kuris yra ištirpęs skystyje. Tai brangi medžiaga, – dėstė jis. 

J. Petkevičius skaičiavo, kad vieną fotografiją išryškinti kainuoja vidutiniškai 70 eurų. 

Būtina saugotis

Dalis medžiagų yra toksiškos, nuodingos, tad tenka naudoti priemones, apsaugančias kvėpavimo takus. 

– Jeigu naudoji kaukę, vėdini patalpą, medžiagas naudoji saugiai, viskas su tavimi bus gerai, – kalbėjo J. Petkevičius. 

Menininko laboratorija įkurta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Vyras pasakojo, kad artimiausiu metu jos duris jau bus galima atverti visuomenei.

Fotografas turi būti drąsus

Kalbėdamas apie tai, kokių būdo savybių reikia pasižymėti fotografui, J. Petkevičius akcentavo kelis dalykus.

– Pagrindinė savybė turėtų būti drąsa. Žinoma, svarbus smalsumas ir tam tikras savitumas. Nereikėtų kartotis, reikėtų ieškoti savo unikalumo, – svarstė fotografas. 

 

 

 

 

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.