Nors mokytojui koplytstulpis „kainavo“ sveikatą, bet atnešė ir daug džiaugsmo
Įkelta:
2024-06-20
Nuotrauka
koplyt
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotraukos
Aprašymas

Vidas Galbogis ir koplytstulpį gaminę

,
Nuotrauka
koply
Aprašymas

Iškilmingas koplytstulpio atidengimas

,
Nuotrauka
koply
Aprašymas

Renginį stebėjo mokinių tėvai ir mokytojai

,
Nuotrauka
koply
Aprašymas

Sveikinimo žodį taria Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus

,
Nuotrauka
koply
Aprašymas

Koplytstulpis pašventintas

Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.

Padėjo vienas tėvų

Nekas neatsiranda iš nieko: grožį sukuria žmonės, o tam, kad tai įvyktų juos dar reikia suburti, išaiškinti įdėjos prasmingumą ir numatyti veiksmų eigą. Koplytstulpio iškilmingo atidengimo metu sakė V. Galbogis: „vienas – lauke ne karys“ ir prieš renginio dalyvius padėkojo savo mokiniams Arnui Budginui, Tomui Lingaičiui ir Lukui Valskiui. Taip pat ir vieno mokinių tėvui Nedui Budginui bei ūkinės dalies meistrui Linui.

– N.Budginas yra mano buvęs mokinys, taip pat ir jo žmona. Nedas yra baldininkas, namuose turi įrangą. Kadangi norėjome labai įmantriai išraižyti fasadinę koplytstulpio dalį, jis mums padėjo. Moderniomis kompiuterinėmis frezavimo staklėmis išraižė tai, ką numatėme specialiame brėžinyje. Ten tokios smulkios detalės: gėlytės, lapeliai, stiebai, – pasakojo mokytojas.

Nuotrauka
koply

Siūlė pašalinti sparnus

Koplytstulpio gamyba truko apie dvejus metus, kuriam laikui darbai buvo sustoję, keitėsi įstaigos vadovai. Ir, kaip sakė V. Galbogis, dabartinio mokyklos direktoriaus Arūno Betingio paskatinti, vaikinai šiemet užsibrėžė baigti projektą. Ir ne tik baigė, bet ir dalyvavo Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“.

– Ieškojome internete projekto, svarstėme, ką galėtume dirbiniui pridėti nuo savęs, kad jis būtų kuo labiau autentiškas, išskirtinis. Norėjome jame atvaizduoti ką nors tokio, ko tradiciniame koplytstulpyje nėra. Išraižėme tulpes, kurios tuo pačiu atrodė, kaip sparnai. Ir Tauragėje įveikus konkursinės parodos pirmąjį etapą, komisija patarė, kad „jei norite įveikti ir antrąjį etapą, turite nupjauti sparnus". Bet mes nutarėme to nedaryti. Antrojo, regioninio, etapo metu, darbus vertino komisija iš Vilniaus. Jie buvo sužavėti mūsų darbu ir gavę aukščiausiąjį įvertinimą gavome leidimą dalyvauti respublikiniame etape. Pamenu, tada prie mūsų priėjo komisija iš pirmo turo ir atsiprašė, sakė „gerai, kad nenupjovėte tų sparnų“, – mena mokytojas.

 

Nuotrauka
koply

„Susuko“ radikulitas

Respublikinis turas vyko Panevėžio rajone, Upytės kaime. Mokytojas mena labai tingėjęs taip toli važiuoti, tačiau jam talkino Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė Jurgita Brazauskienė. Kuri išnuomavo transportą, pati jį vairavo ir padėjo mokytojui nešti koplytstulpį. Abiejų tautodailės mylėtojų misija baigėsi tuo, kad V. Galbogis susirgo radikulitu, o iš konkursinės parodos jiems teko grįžti jau ne tik su ir taip itin sunkiu ąžuoliniu koplytstulpiu, bet ir partempti juos konkurse nurungusią kitų dalyvių skrynią. Nes jos autoriai, jurbarkiškiai, patys parodoje nepasirodė.

– Parodoje buvome itin gerai įvertinti, tačiau pritrūko keleto balų. Mus įveikė jurbarkiškiai ir jų gaminta skrynia. Tačiau iš jų atstovų atvyko tik mokinys. Komisija mūsų paprašė tą skrynią parsigabenti į Tauragę, nes esą „jūs iš to pačio krašto“. Tai tempėme ne tik savo koplytstulpį, bet ir skrynią. Mes sakėme, kad galime parvežti, bet tik ne nešti: man rakino nugarą, Jurgita taip pat skundėsi skausmais, be to neturime, kur ją sandėliuoti. Na, bet taip nutiko, kad visi išsilakstė, kaip tos  bitės ir vis tiek ją tempėm, tiksliau Jurgita ją nešė. Laimei, tai nepaveikė jos sveikatos, o man teko atsigulti savaitei į patalą, – prisiminimais dalijosi technologijų mokytojas.

 

Nuotrauka
koply

Nostalgija Tarailiams

Skrynia dar kurį laiką gulėjo Tarailių progimnazijos patalpose tarsi priekaištas dėl neišplėštos pergalės. V. Galbogis juokiasi prisiminęs tokią absurdišką situaciją, tačiau dabar, žvelgiant į praeitį, jam smagu, kad va, progimnazijos kieme stovės jo ir jo mokinių gamintas ąžuolinis koplytstulpis. Mokytojo skaičiavimu, jei jis bus gerai prižiūrimas ir tepamas specialius tepalu, gal gyvuos ir kelis dešimtmečius.

– MSV (Tarailiams, – aut. past.) jaučiu nostalgiją. Čia prabėgo dalis mano vaikystės. Tėtis čia, MTS (Mašinų ir traktorių stotyje), pradėjo savo karjerą, jis buvo plačios kvalifikacijos staklininkas, tekintojas, frezuotojas, šlifuotojas. Gimiau aš. Tada čia buvo Tarailių kaimas. Vėliau persikraustėme kitur. Tėvas (Juozas Galbogis) yra vienas  Jūros krantinėje kadaise stovėjusių tautodailės skulptūrų autorių. Jis taip įprasmino savo veiklą. Va man kitą met sukaks 65-eri, pensijinis amžius, tad progimnazijos kieme įkurdintas koplytstulpis man neša didelį moralinį pasitenkinimą, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Tarailių progimnazijos technologijų mokytojas V. Galbogis.

Koplytstulpį renginio metu pašventino Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus. Tautodailės dirbinys kiekvieną rytą pasitiks į mokyklą skubančius mokinius ir primins jiems apie tai, ko galima pasiekti atkakliu darbu ir gerais santykiais bendruomenėje.

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
9 valandas po
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.