Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.
Atliekant šiuos darbus nuosavame sklype ar privačioje valdoje, reikia laikytis želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo taisyklių.
Želdinių genėjimas
- reikėtų pašalinti sausas, džiūstančias, pažeistas, nušalusias, nulaužtas šakas ar jų dalis;
- atskirais atvejais reikia pašalinti ir dėl ligų, kenkėjų, oro taršos ar kitų priežasčių nusilpusius medžius;
- sausas ir ligotas šakas reikia pjauti iki gyvos ir sveikos vietos prie želdinio pagrindo;
- norint pažeminti medžių viršūnes, negalima nupjaustyti storųjų šakų, paliekant nuo stiebo išsišovusius kelmelius – stagarus;
šakos pjaunamos trimis pjūviais: pirmas pjūvis daromas šakos apačioje 25–30 cm nuo stiebo. Įpjaunama ketvirtadalis stiebo. Antras pjūvis daromas iš viršaus 5 cm toliau kaip apatinis pjūvis. Trečiu pjūviu iš apačios, atsargiai prilaikant ranka, apipjaunama žiediškai, baigiama pjauti. Paskutinis šakos pjūvis turi būti ne lygiagretus stiebui, bet statmenas pjaunamai šakai.
Genint medžius draudžiama:
- atlikti nustuobrinimo pjūvį kamieno tarpubamblyje, tarp šoninių šakų, nes įprastai toks pjūvis sukelia medžio puvinius. Šį pjūvį leidžiama atlikti sumažinant medžio aukštį dėl saugumo ar dėl ekologinių priežasčių;
- naudoti lipimo į medžius nages.
Detalesnę informaciją apie tinkamą želdinių genėjimą rasite medžių priežiūros rekomendacijose.
Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. yra aktyvus paukščių perėjimo laikotarpis, todėl šiuo metu negalima intensyviai genėti ar kirsti saugotinų medžių ir krūmų viešuosiuose želdynuose. Nors privatiems želdynams šis draudimas netaikomas, tačiau rekomenduojame būti sąmoningiems ir nurodytu laikotarpiu netrikdyti paukščių, negenėti, nekirsti medžių, krūmų, arba prieš tai įsitikinti, kad juose nėra apgyvendintų lizdų.
„Esminė taisyklė – būtinas savivaldybės išduotas leidimas, jei norima saugotinus medžius kirsti ar saugotinus želdinius intensyviai genėti (pašalinti daugiau nei 30 proc. lajos tūrio). Kai želdinys nesaugotinas, tarkim – drebulė, baltažiedė robinija, uosialapis klevas, baltalksnis, lazdynas, naminiai vaismedžiai ar vaiskrūmiai, leidimas nereikalingas“, – sako Klaipėdos aplinkos apsaugos skyriaus pareigūnė Akvilė Kančauskaitė.
Ar želdinys saugotinas?
- Ar želdinys jūsų privačioje žemėje yra saugotinas ir ar darbams reikia leidimo, nustatysite pagal kriterijus, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams.
- Nustatykite želdinio augimo vietą, gentį (rūšį) ir kamieno storį.
Pavyzdžiui, jei žemės ūkio paskirties žemės sklypuose augančių ąžuolų, uosių, klevų, guobų, skroblų, skirpstų, bukų, vinkšnų, liepų, maumedžių, beržų, pušų skersmuo 30 cm ir didesnis, šie medžiai – saugotini.
- Jei nesate tikri dėl želdinių augimo vietos (t. y. žemės paskirties bei žemės naudojimo būdo), šiuos duomenis galite pasitikrinti žemės nuosavybės dokumentuose.
- Leidimų kirsti ar intensyviai genėti saugotinus želdinius gavimo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 13 straipsnyje.
Norėdami gauti leidimą, pirmiausia savivaldybės administracijai pateikite prašymą.
Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu 8 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.
Apie aplinkosauginius pažeidimus galite pranešti telefonu 112. p