Ruošdamasi kitų metų spalį vyksiantiems parlamento rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) po projekto pateikimo ir svarstymo su visuomene sudarė 71 vienmandatę Seimo rinkimų apygardą ir patvirtino jų ribas. Deja, Skaudvilės ir Adakavo apylinkės, neatsižvelgus į gyventojų prieštaravimą, prijungtos prie kaimyninės Karšuvos (Jurbarko) apygardos. Tik Trepai palikti Tauragės apygardoje. „Liūdna“, – sako „Skaudvilės krašto“ bendruomenės pirmininkas.
Patvirtino ribas
Pirmąjį apygardų ribų projektą VRK visuomenei pristatė šių metų rugsėjo pradžioje. Kaip informuoja VRK, antrasis ir pagal suinteresuotų asmenų ir įvairių regionų bendruomenių gautus pasiūlymus pakoreguotas variantas buvo paskelbtas spalio mėnesį.
Patobulinus ir pastarąjį variantą lapkričio 30 d. VRK posėdyje buvo priimtas sprendimas patvirtinti 2024 m. Seimo apygardų ribas.
Kaip pranešime teigia VRK pirmininkė Lina Petronienė, iš viso keitėsi 44-ių rinkimų apygardų ribos, o 26-iose ribos nesikeitė. Didžioji dauguma pokyčių yra minimalūs.
Pasak jos, braižant rinkimų apygardų žemėlapį buvo atsižvelgta ir į Lietuvos administracinį teritorinį padalijimą. „Labai stengėmės ir ieškojome sprendimų, kad į rinkimų apygardą patektų visa savivaldybės teritorija. Šį kartą tai pavyko įgyvendinti su 35-iomis savivaldybėmis. 4 iš jų – Jonavos, Šilutės, Telšių ir Utenos – sudaro visą apygardą, o 31 savivaldybė – dalį vienos apygardos teritorijos“.
Kaip teigia VRK, visus gautus pasiūlymus, bendradarbiaudama kartu su Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedra, peržiūrėjo, analizavo ir ieškojo būdų, kaip į juos atsižvelgti tuo pat metu išlaikant ir Rinkimų kodekse nustatytus reikalavimus: reikalingą rinkėjų skaičių konkrečioje rinkimų apygardoje, valstybės teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą.
Rinkimų apygardos sudarytos iš bendrą ribą turinčių rinkimų apylinkių, o vienos apygardos apylinkės privalo turėti bendras ribas.
VRK primena, kad vadovaujantis Rinkimų kodeksu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti yra sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys balsavimo teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir 71 vienmandatė rinkimų apygarda: 70 – Lietuvos Respublikos teritorijoje ir 1 – Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda.
Deja, Skaudvilės ir Adakavo gyventojai, rinkę parašus ir reikalavę, kad nebūtų prijungti prie Jurbarko apygardos, taip ir liko neišgirsti. Pasisekė tik Trepų apylinkei – ji lieka Tauragės apygardoje.
Nesulaukė oficialaus pranešimo
– Liūdna, – tokia buvo pirmoji „Skaudvilės krašto“ bendruomenės pirmininko Vido Bičkaus reakcija, paprašius pakomentuoti VRK sprendimą.
Paklaustas, ar tai jau galutinis sprendimas, gal dar yra kokių vilčių nebūti atplėštiems nuo Tauragės, bendruomenės pirmininkas kiek suabejojo.
– Sprendimas jau priimtas, bet keista, kad mes, kaip bendruomenė, surinkusi ir VRK kartu su kreipimusi pateikusi beveik 800 parašų, jokio pranešimo iš VRK negavome, – trečiadienį komentavo V. Bičkus.
Pasak bendruomenės pirmininko, 771 skaudviliškio parašas yra nemažai, ir liūdna, kad į tai nebuvo atsižvelgta.
– Ne tik nemažai gyventojų pasirašė, išreikšdami nesutikimą būti prijungti prie kaimyninės apygardos, bet ir argumentuotai pateikėme ir pasiūlymą, kokiomis apylinkėmis iš kitų apygardų galima buvo papildyti Jurbarko apygardą, – teigė V. Bičkus.
Pasak bendruomenės pirmininko, visiškai nelogiška, kad skaudviliškiai ar Adakavo gyventojai pas Seimo narį į Jurbarką važiuos 40 arba 45 kilometrus, kai iki Tauragės – 25 km.
– Be to, skaudviliškiai Tauragėje ir reikalus gali susitvarkyti, ir su Seimo nariu susitikti. O ar specialiai važiuos į Jurbarką dėl susitikimo, sunku pasakyti, – svarstė V. Bičkus.
Ar ketinama dar imtis kažkokių veiksmų, galbūt galinčių pakeisti, ar bent jau bandyti pakeisti VRK sprendimą?
– VRK nuo visų seniūnaičių, bendruomenių pirmininkų, seniūno pateikėme argumentuotą prašymą nekeisti ribų. Neatsižvelgta. Surinkome parašus, gyvai kartu su Seimo nariu Romualdu Vaitkumi įteikėm. Vėl jokios reakcijos. Gyventojai kalba, kad neis balsuoti. Jei žmonės priims tokią poziciją ir nesureaguos į valstybės prašymą ateiti į rinkimus, gal tada bus geresnis indikatorius, – svarstė V. Bičkus.
Artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai numatomi 2024 m. spalio 13 d.