Nuo 2025-ųjų nemokamo padangų surinkimo neliks
Įkelta:
2023-09-07
Nuotrauka
atliek
Nuotraukos autorius:
Eugenijaus Šalčio nuotrauka 
Aprašymas

Tokias krūvas atliekų miške praėjusią vasarą užfiksavo tauragiškis Eugenijus Šaltis

 

 

Savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planą. Jame numatyti tikslai ir priemonės jiems įgyvendinti. Daugiausia diskusijų tarp rajono politikų sukėlė plane numatytas pokytis, kad nuo 2024 m. gyventojai nebegalės nemokamai pristatyti automobilių padangų. Politikai įsitikinę, kad jos atsidurs miškuose, pakelėse. 

Planas patvirtintas 

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, planui be pastabų pritarė Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių-Tauragės teritorinis padalinys, Tauragės rajono savivaldybės administracija. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos išvadų nepateikė, apie išvadų pateikimo termino pratęsimą nepranešė.

Didžiausios investicijos, kaip rašoma aiškinamajame rašte, numatomos įrengiant Didelių atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles savivaldybėje – 1,4 mln. Eur, kurių dalį bus siekiama finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, kitų priemonių įgyvendinimui reikės 0,5 mln. Eur. Numatomi finansavimo šaltiniai – Europos Sąjungos parama, vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už atliekų surinkimą ir tvarkymą, Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos ir kitos lėšos.

Planą savivaldybės tarybos nariams komitetuose pristačiusi UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė Daiva Banaitė pabrėžė, kad mūsų savivaldybė yra žalia, tad turi pasiekti neutralaus poveikio klimatui ilgalaikį tikslą – iki 2027 m. turi būti pasiektas anglies dioksido sumažinimas iki 80 proc. Tam pasiekti trečiadienį patvirtintame plane keliami 4 tikslai. 

Pirmasis plano tikslas – atliekų prevencijos skatinimas. Pirmiausiai tai bus daroma skatinant gyventojų sąmoningumą – organizuojant ir vykdant viešinimo kampanijas, skatinant rinktis daugkartinius gaminius ir pakartotinai naudojant daiktus. Tarp priemonių numatyta taupaus maisto vartojimo iniciatyvos mokyklų valgyklose, skatinant „švediško stalo“ maitinimo principą. 

Kitas pirmojo tikslo įgyvendinimo uždavinys – šiukšlių surinkimo ir sutvarkymo, tarp jų ir akcijų, organizavimas. Viešosiose vietose turėtų atsirasti daugiau antrinių žaliavų rūšiuojamojo surinkimo vietų, geriamojo vandens stotelių. 

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad gyventojai  rūšiuoja vis dar netinkamai. Pasak pranešėjos, kas trečią–ketvirtą atlieką gyventojai meta ne ten, kur reikėtų, tad aktualu gyventojus šviesti, kaip rūšiuoti.

Pasak pranešėjos, nuo 2025 m. gyventojai nebegalės nemokamai į didžiųjų atliekų aikšteles pristatyti padangų, tad padangų, kurių savininkų nustatyti nepavyks, sutvarkymas atiteks savivaldybei. 

Nuogąstauta, kad dabar galiojanti tvarka, kai gyventojai vis dar gali nemokamai atiduoti padangas, buvo nusistovėjusi ir pamiškėse išmetamų padangų buvo mažiau. 

Antrasis plano tikslas – atliekų atskyrimas susidarymo šaltinyje siekiant paruošti atliekas pakartotinai naudoti arba perdirbti. Įgyvendinant šį tikslą numatyta antrinių žaliavų ir tekstilės konteinerių, žaliųjų atliekų surinkimo aikštelių plėtra, didelių atliekų surinkimo aikštelės įrengimas savivaldybėje, turės būti užtikrintas asbesto atliekų surinkimo ir sutvarkymo organizavimas.

– Remiantis valstybiniu atliekų prevencijos tvarkymo planu jau yra nustatyti reikalavimai atliekų aikštelių atstumams. Kaimo teritorijose žaliųjų atliekų aikštelės turi būti ne daugiau kaip 15 kilometrų nuo gyvenamosios vietos. Savivaldybėje bent viena tokia reikalavimus atitinkanti aikštelė turės būti įrengta, – komitetų posėdžiuose minėjo D. Banaitė.  

Trečiasis ir ketvirtasis plano tikslai susijęs daugiau su regioninėmis priemonėmis – atliekų perdirbimui reikalingos infrastruktūros sukūrimas ir išplėtimas, dalijimosi daiktais plėtimas, daiktų remonto dirbtuvių įkūrimas ir kt.  

Pranešėja pabrėžė, kad mokesčiui už atliekų surinkimą įtakos turės ne plano įgyvendinimo priemonės, o Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vis dar nustatinėjamas mokestis, 4 kartus šiemet išaugęs taršos mokestis. 

Galvos skausmas – padangos

Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje tarybos narys Raimondas Matemaitis pastebėjo, kad dėl padangų surinkimo apmokestinimo grįžtume į tuos laikus, kai jos būdavo išmetamos miškuose. D. Banaitė pastebėjo, kad šis pakeitimas nebepriimti nemokamai padangų iš gyventojų atėjo iš Aplinkos apsaugos ministerijos, kuri mano, kad padangas turėtų surinkti gamintojai, pardavėjai ir servisai.  

– Sutinku, kad griauname sukurtą ir gyventojams patogią sistemą. Visos savivaldybės bijo to laikotarpio, kai gyventojai negalės padangų pristatyti į didžiųjų atliekų aikšteles. Savivaldybių asociacijos iniciatyva šis laikotarpis nukeltas metams, – teigė D. Banaitė. – Jei įsigalios šis ministerijos inicijuotas pakeitimas, bus bėdų su padangomis.

Tarybos narys Kęstutis Balašaitis siūlė apgalvoti variantą, kad padangas gyventojai galėtų suvežti į tam tikras numatytas vietas, nes taip būsią savivaldybei pigiau jas sutvarkyti nei rinkti miškuose, pakelėse.  

– Dabar nemokamai priima ir vis tiek pilnos pakelės, ar svarstyta, kas biudžetuose turėtų numatyti lėšas padangų surinkimui, nes jų tikrai bus. Turime skatinti atiduoti į surinkimų vietas, jų turi būti kuo daugiau. Padangas gyventojai parsisiunčia per siuntų tarnybas, atlikusias nusiųsti pardavėjui sudėtinga, o ir servisai nenori priimti, – teigė K.Balašaitis.  

Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
2024-07-12
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-12
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
2024-07-11
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
Baciuška
Įkelta:
2024-06-27
Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.
Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.