Gyventojai, kurie per šiuos metus internetu parduos ar išnuomos turto už daugiau kaip 2 tūkst. eurų, automatiškai pateks į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akiratį. Duomenis apie tokius prekybininkus mokesčių inspekcijai įpareigoti perduoti skaitmeninių prekybos platformų valdytojai.
Šiemet Lietuvoje pradėjo galioti 2021 metų kovą priimta Europos Sąjungos direktyva, skaitmeninių platformų valdytojus įpareigojanti mokesčių administratoriams kasmet teikti duomenis apie prekybininkų gautas pajamas, išskaičiuotus bei priskaičiuotus mokesčius ir komisinius bei jų rezidavimo vietą.
VMI žiniomis, šiuo metu Lietuvoje yra 43 skaitmeninės platformos, kurios turės teikti informaciją apie prekybininkų pajamas. Duomenys už šiuos metus privalės būti pateikti iki 2024 m. sausio 31 d.
Naujosios taisyklės numato, kad duomenys turės būti teikiami apie tuos prekybininkus, kurie per metus sudaro 30 ar daugiau sandorių arba viršija 2 tūkst. eurų pajamų sumą. Tačiau kai kurios platformos žada nesismulkinti ir duomenis ketina teikti apie visus jose prekiaujančius asmenis.
Šiuo metu platformos jau kuria sistemas, per kurias pardavėjai turės teikti informaciją apie savo sandorius, o to nepadariusieji bus atkirsti nuo galimybės prekiauti.
Pagal direktyvą reguliavimas yra aktualus toms skaitmeninėms platformoms, kuriomis naudojasi pardavėjai, vykdantys komercinę veiklą ar už savo teikiamas paslaugas, parduodamas prekes gauna atlygį. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto nuomą, asmenines paslaugas, prekių pardavimą, transporto priemonių nuomą.
Tikėtina, kad informaciją iš platformų pradėjusi gauti VMI mokesčių surinks daugiau, nes galimybės nuslėpti dalį pajamų bus dar labiau apribotos. Be to, mokesčių administratorius daugiau žinos ir apie užsienyje gautas gyventojų pajamas, kadangi ES šalys keisis iš platformų gaunamais duomenimis.
Kadangi šiomis taisyklėmis VMI įgyvendina ES direktyvą, tai analogiškos taisyklės bus įtvirtintos ir kitose ES šalyse.
Jeigu pardavėjas nepateiks platformos operatoriui reikiamų duomenų apie save, operatorius turės panaikinti tokio pardavėjo paskyrą arba stabdyti atlygio jam išmokėjimą. Nepateikusiems informacijos platformos operatoriams grės baudos: pirmą kartą – 1820–5590 eurų, o pakartotinai – 3770–6000 eurų. VMI taip pat nurodo, kad duomenis teikiantis platformos operatorius pardavėjų išsamaus patikrinimo procedūras turi atlikti iki ataskaitinio laikotarpio gruodžio 31 d. (pavyzdžiui, 2023 m. prisiregistravusių pardavėjų išsamaus patikrinimo procedūros turi būti atliktos iki 2023 m. gruodžio 31 d.). Tačiau iki 2023 m. sausio 1 d. prisiregistravusių platformoje pardavėjų išsamaus patikrinimo procedūros turi būti atliktos iki antrojo ataskaitinio laikotarpio gruodžio 31 d., t. y. iki 2024 m. gruodžio 31 d.