Privačiame sklype išdygęs sąvartynas kol kas neliečiamas
Įkelta:
2023-03-09
Nuotrauka
savartynas
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Šiukšlės suverstos tiek apleisto pastato viduje, tiek šalia jo

 

 

,
Nuotrauka
savartynas
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Neteisėtame sąvartyne – daugybė padangų, įtariama, kad šiukšlintojai – automobilių remontu besiverčiantys asmenys

 

 

,
Nuotrauka
savartynas
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Neteisėtame sąvartyne – daugybė padangų, įtariama, kad šiukšlintojai – automobilių remontu besiverčiantys asmenys

 

 

,
Nuotrauka
savartynas
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

2021 metų balandį vaizdas buvo štai toks

 

Tauragės rajono Dapkiškių kaime jau keletą metų akis bado nelegalus sąvartynas. Ramioje gyvenvietėje ši problema, atrodo, tiesiog neišsprendžiama – kadangi sklypas nepriklauso valstybei, o yra privatus, į jį net bijoma kelti koją, mat savininkas gali pareikšti pretenzijas. 

Apie vos kelis šimtus metrų nuo Dapkiškių kaimo centro nutolusį neteisėtą sąvartyną, esantį laukuose prie apleisto pastato, „Tauragės žinios“ jau rašė 2021-ųjų balandį. Tąkart žurnalistės kalbinti vietos gyventojai spėjo, kad greičiausiai atliekas ten palieka automobilių remontu besiverčiantys asmenys, mat išmesta daugybė padangų. Jų yra tiek sklype stovinčiame apleistame pastate, tiek lauke. 

Nuotrauka
savartynas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Neseniai laikraščio korespondentas šioje vietoje apsilankė dar kartą. Panašu, kad problemos sprendimas nepajudėjo iš mirties taško – šiukšlės ir toliau teršia aplinką.

Kol kas seniūnijos rankos surištos

„Kiekvienu klausimu dėl sąvartynų individualiai sprendžia kiekviena seniūnija“, – šiais metais komentavo Tauragės rajono savivaldybės mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius. 

Tuometinis Tauragės kaimiškosios seniūnijos seniūno pavaduotojas Mindaugas Černeckas šį vasarį „Tauragės žinias“ patikino, kad situacija sprendžiama. Anot jo, tik laiko klausimas, kada ši vieta bus sutvarkyta. Tiesa, anot jo, šis sklypas privatus, tad pirmiausia savo darbą turi atlikti kitos institucijos. 

– Tai yra privatus sklypas ir turbūt yra kitos institucijos, kurios pradžioje turėtų rūpintis tuo šiukšlynu, išsiaiškinti, kas yra sklypo, kuriame formuojasi sąvartynas, savininkas. Kai tos institucijos padarys savo darbą, be abejonės, vienaip ar kitaip jis turės būti sutvarkytas, tik kokiomis priemonėmis – ne man nuspręsti, – aiškino M. Černeckas. 

Vis dėlto sąvartynas formuojasi jau ne vienerius metus, problema nesprendžiama, tad galbūt atsakingos institucijos dirba aplaidžiai?

– Negalėčiau šito pakomentuoti. Tai nėra mano kompetencija. Nesu apie tai informuotas, – paklaustas nuomonės apie kitų įstaigų darbą, atsakė M. Černeckas.

Nuotrauka
savartynas
Autoriaus nuotrauka

Pašnekovas sakė, kad jam nėra žinomas ir sklypo savininkas. 

– Girdėjau, kad tas žmogus nerandamas, ar jis yra užsienyje, ar kur, negaliu tiksliai pakomentuoti. <...> Ne, aš asmeniškai nežinau, neturiu galimybių pasižiūrėti Registrų centre, kas yra savininkas, nežinau nei vardo, nei pavardės. Tos įstaigos ir institucijos, kurioms tokia teisė suteikta, gali pasižiūrėti, kas yra savininkas. Nėra taip, kad žemės sklypas būtų be savininko. Jeigu jis būtų be savininko, tai valstybė taptų atsakinga. Manau, kad pastaruoju atveju jau seniai tas sklypas būtų sutvarkytas. O kadangi sklypas privatus… – kalbėjo jis.

Anot jo, negalima leisti ir tokios situacijos, kai prišiukšlintą teritoriją privačiame sklype sutvarkiusi valstybė neskiria jokių sankcijų už neatsakingą elgesį gamtoje. 

– Nejaugi pagal šį modelį gali bet kas padaryti savo sklype nelegalų sąvartyną ir valstybė ateina, be jokios nuobaudos, sankcijų sutvarko? Taip būti negali. Negali būti ir taip, kad sklypo savininkas dingo. Institucijos turi išsiaiškinti, kur jis yra, surašyti išvadas, ką joms pavyko išsiaiškinti. O jeigu jau dingo – metas kreiptis į policiją dėl paieškos, – svarstė M. Černeckas. 

Kol kas seniūnijos rankos surištos – anot M. Černecko, seniūnija negali savo nuožiūra savavališkai tvarkytis svetimame sklype. 

– Jeigu jūsų neranda, kažkas ateina į jūsų sklypą, galite pareikšti pretenzijas, kad kažką iš jūsų pavogė, sugadino ir pan. Tai teisiniai reikalai, kaip tai sutvarkyti. <...> Mes, kaip seniūnija, situaciją žinome, buvome vieni iš pirmųjų, kurie net parodė tai, bet priimame jau paskutinius tuos sprendimus, – kalbėjo pašnekovas. 

Savivaldybės administracijos viešosios tvarkos specialistas Paulius Goštautas teigė, kad savivaldybei situacija žinoma, informacija perduota Aplinkos apsaugos departamentui ir jis turėtų įpareigoti pastato ir sklypo savininką sutvarkyti atliekomis užterštą teritoriją.

– Tai yra privatus sklypas ir turbūt yra kitos institucijos, kurios pradžioje turėtų rūpintis tuo šiukšlynu, išsiaiškinti, kas yra sklypo, kuriame formuojasi sąvartynas, savininkas. Kai tos institucijos padarys savo darbą, be abejonės, vienaip ar kitaip jis turės būti sutvarkytas, tik kokiomis priemonėmis – ne man nuspręsti, – aiškino M. Černeckas. 

Sklypo savininkas – užsienyje

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) prie Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyrius  „Tauragės žinias“ tąkart (2021 m. balandį) informavo: „Šiuo metu pareigūnai vykdo žemės sklypo savininko paiešką (apklausia žemės sklypo savininką pažįstančius liudytojus, rengia užklausimus seniūnijai, policijai, migracijos tarnybai ir kt.), kad galėtų įteikti privalomąjį nurodymą užterštai teritorijai sutvarkyti ir atliekas atiduoti atliekų tvarkytojams. Tik išnaudojęs visas galimybes ir priemones žemės sklypo savininkui Dapkiškių kaime, Tauragės r., surasti, Departamentas kreipsis į savivaldybę dėl pagalbos organizuojant atliekų tvarkymą“. 

Į Aplinkos ministeriją dėl šios situacijos „Tauragės žinios“ šiais metais kreipėsi dar kartą. „Atliekant teritorijos apžiūrą ir užterštą teritoriją fiksuojant nuotraukomis nustatyta, kad per pastaruosius dvejus metus naujų atliekų į minėtą teritoriją nebuvo atvežta. Pagal atliekų pobūdį (automobilinės atliekos ir padangos) nepavyko nustatyti, kas atsikratė atliekomis“, – tikino AAD Komunikacijos skyriaus atstovai.

Institucijos duomenimis, sklypo savininkas nuo 2001 metų gyvena užsienyje – yra deklaruotas išvykimas į JAV, todėl nėra galimybės įteikti privalomąjį nurodymą sutvarkyti sklypą atliekas priduodant atliekų tvarkytojams. AAD informavo, kad  imasi priemonių ieškant sklypo savininko įgalioto atstovo.

„Su sklypo savininku 2021 m. buvo susisiekta telefonu, tačiau pokalbis nedavė jokių rezultatų. Apklausiami ir kiti liudytojai. Tik išnaudojęs visas galimybes ir priemones žemės sklypo savininkui surasti departamentas kreipsis į savivaldybę dėl pagalbos organizuojant atliekų tvarkymą“, – praėjusios savaitės pabaigoje atsiųstame atsakyme raštu nurodė AAD.

Baudos – nuo kelių dešimčių iki kelių tūkstančių eurų

Dapkiškių nelegaliame sąvartyne atliekas paliekantiems asmenims gresia atsakomybė už atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nevykdymą. Administracinių nusižengimų kodekso 274 str. nustatyta, kad atsakingiems asmenims gali būti skirtos nuobaudos nuo keliasdešimties iki kelių tūkstančių eurų. 

„Administracinės baudos dydis priklauso nuo atliekų pavojingumo bei atliekų kiekio“, – informavo AAD.

Kiek nelegalių sąvartynų – nežino

Kyla klausimas, kiek dar Tauragės rajone galėtų būti tokių nelegalių sąvartynų kaip Dapkiškiuose.

„Atskira užšiukšlintų teritorijų statistika nevedama. Gavus skundus apie užterštas teritorijas, vykdant prevencines tikslines išvykas tokios teritorijos fiksuojamos. Nepavykus nustatyti atliekomis atsikračiusių asmenų sklypų savininkams duodami privalomi nurodymai sutvarkyti teritorijas, valstybinės žemės teritoriją sutvarko savivaldybė. Atkreipiame dėmesį, kad departamentas šiais metais stiprins virtualios erdvės stebėjimą: jau pernai pradėtas kurti interneto robotas (web crawler). Jo pagalba nelegalius atliekų vežėjus bus galima aptikti skanuojant internetinę erdvę. Šiemet bus sukurtas viešas atliekomis užterštų teritorijų interaktyvus žemėlapis, kuriame visuomenė galės pati pranešti ir stebėti Lietuvoje užterštų teritorijų tvarkymą, jame bus atskleisti ir pažeidėjai“, – žada AAD.

Nuotrauka
savartynas
Autoriaus nuotrauka

Aplinkosaugininkai patikino, kad per 2021–2022 metus įvairių sklypų savininkams visame Tauragės rajone buvo išsiųsti raštai dėl privačiose teritorijose esančių atliekų sutvarkymo: vienas raštas Tauragės rajono savivaldybės administracijai dėl bešeimininkių atliekų sutvarkymo valstybinėje žemėje, trys privalomieji nurodymai su nustatytu terminu sutvarkyti atliekas fiziniams ir juridiniams asmenims. Visais atvejais atliekos buvo perduotos atliekų tvarkytojams.

Planuoja konfiskuoti automobilius ir kurti žemėlapį

Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, 2022 m. Lietuvoje užfiksuoti 103 pažeidimai, susiję su nelegaliu atsikratymu statybinėmis ir kitomis atliekomis. Pažeidėjams skirtos baudos nuo 300 iki 4300 eurų.

Aplinkos ministerija skelbia, kad Aplinkos apsaugos departamente sudaryta centralizuota mobili atliekų priežiūros veiklos grupė, kurios prioritetas – nelegalių atliekų vežėjų veikla. „Stiprinant kontrolę bus automatizuota internetinių skelbimų portalų stebėsena, atliekama daugiau kontrolinių atliekų vežimo ir tvarkymo pirkimų, įvykių vietose vaizdai bus fiksuojami specialiomis vaizdo stebėjimo priemonėmis“, – rašoma ministerijos pranešime spaudai.

Pranešama, kad stiprinamos pajėgos efektyvesniam gyventojų bei asmenų ar verslo subjektų, užsiimančių atliekų vežimu ir tvarkymu konsultavimui, plečiamas bendradarbiavimas su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kad ji aktyviai prisidėtų prie visuomenės informavimo dėl statybinių atliekų tvarkymo.

„Planuojama taikyti efektyvesnes galiojančias sankcijas – nelegaliai atliekų vežimo ir tvarkymo paslaugas teikiančių  asmenų automobilių konfiskavimą“, – žada ministerija.

Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 20 valandų
Lietuvos Raudonasis Kryžius (RK) aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Jis įsikūręs V. Kudirkos g. 2A. Tauragės skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji.
Nuotrauka
nuotrauka
lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė nuoširdžiai sveikina visus Lietuvos žmones Sąjūdžio įkūrimo 35-ųjų metinių proga.
Nuotrauka
ugniagesiai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. kviečia šeimas su vaikais, jaunimą ir vyresnius žmones apsilankyti šalies gaisrinėse, susipažinti su ugniagesių gelbėtojų darbu ir saugios gyvensenos pagrindais. Užsukti pas ugniagesius į svečius bus galima kiekvieną šeštadienį visus šiuos metus.
Nuotrauka
Elektromobilis
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Šiandien devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus.
Nuotrauka
paspirtukas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atliktas eksperimentas rodo, kad daugiau nei pusė visų elektrinių paspirtukų vairuotojų nepaiso  Kelių eismo taisyklių. Akivaizdu, kad dauguma paspirtukininkų nėra susipažinę su jiems taikomomis taisyklėmis, o dalyvaudami eisme nesirūpina savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-06-01
Į posėdį susirinkę naujosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos politikai svarstė savivaldybės įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Iš jų paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių – per 600 tūkst. eurų – pernai patyrė UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Bendrovės vadovo Virginijaus Noreikos paaiškinimai tarybos narių neįtikino – už tai, kad ataskaita būtų patvirtinta, balsavo tik trys tarybos nariai iš 24-ių. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
LRV nuotrauka
LRV nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Šeimos, žmonės su negalia ir jų artimieji, kiti pažeidžiami asmenys greičiau gaus socialines paslaugas, už jas reikės mokėti mažiau, o dalis socialinių paslaugų krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms bus teikiamos nemokamai. Taip pat plėsis socialinių paslaugų teikėjų ratas prižiūrintiems artimuosius su negalia, įteisinamas nuolatinis globotojas likusiems be tėvų globos vaikams. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamiems Socialinių paslaugų įstatymo  pakeitimams.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.
Nuotrauka
kelias
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.
Nuotrauka
tarsa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Aplinkos ministerija parengė Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodikos projektą, kuris nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką. Taip pat parengti ir Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai, numatantys reikalavimus namų ūkiuose susidarančioms pavojingųjų medžiagų atliekoms.
Nuotrauka
Egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Abiturientams – įtemptas metas. Jau po kiek daugiau nei savaitės valstybiniu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidės didžioji brandos egzaminų sesija. Baigsis ji birželio 26-ąją fizikos egzaminu. Tiesa, užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyko dar balandžio mėnesį.
Nuotrauka
referendumas
Įkelta:
2023-05-29
Gegužės 23-iąją Seimas paskelbė, kad po metų – 2024-ųjų gegužės 12 d. – Lietuvoje vyks privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio, reglamentuojančio pilietybę, pakeitimo. Pritarus Konstitucijos pakeitimui, būtų įteisinta galimybė turėti dvigubą pilietybę. 
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-29
Moksleiviai ar studentai vasaros mėnesius nori skirti ne tik poilsiui – dažnas tikisi užsidirbti. Tauragės savivaldybė, suprasdama tokį jaunų žmonių norą, skatina verslininkus per vasaros atostogas įdarbinti juos. Pernai pagal šią programą įdarbinti 69 jauni žmonės, o jas įdarbinusioms įmonėms iš viso skirta per 50 tūkst. eurų.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Tauragės rajono savivaldybės administracija užsakė tyrimą, kurios tikslas buvo įvertinti Tauragės rajono gyventojų nuostatas, elgseną bei požiūrį į klimato kaitą ir Tauragės žaliąją politiką. Apklausoje dalyvavo 570 respondentų, kurių buvo prašoma atsakyti į 30 klausimų ir įvertinti žinias apie klimato kaitą informacijos/komunikacijos poreikį, nustatyti elgseną, siekiant sumažinti klimato kaitą bei atskleisti nuomonę apie įgyvendinamus žaliojo kurso ir klimato neutralumo tikslus Tauragėje. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-05-25
Lietuvos Raudonasis Kryžius aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Mūsų miesto skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji. Išsamiau apie Raudonojo Kryžiaus veiklą Tauragėje – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
gaisras miske
Asociatyvi Valstybinių miškų urėdijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Šalyje įsitvirtinę šilti ir sausi orai – iššūkis Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms komandoms, į iškvietimus dėl degančio miško vykstančioms kone kasdien. Miškų stebėjimui naudojamos antžeminės automatinės miško gaisrų stebėjimo sistemos bei pasitelkiami dronai. Šiuo metu šalyje nustatyta III ir IV miškų gaisringumo klasės – vidutinis ir didelis miško gaisrų pavojus.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Pirmuosius tris šių metų mėnesius Lietuvos gyventojų pajamos toliau tolygiai augo, tačiau pajamų didėjimas nusileido infliacijai – parodė „Sodros“ pirmojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidė ir vaikų susilaukusių šeimų pasirinkimus derinant tėvystę ir darbą, skelbiama „Sodros“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
sernai
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Tauragės rajono savivaldybė kviečia iki birželio 15 dienos žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkus, valdytojus ir naudotojus teikti paraiškas dėl kompensacijos už medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos einamaisiais metais įdiegtas prevencines priemones. Primenama, kad medžiotojų būreliai nėra žemės sklypų savininkai, valdytojai ar naudotojai.
Nuotrauka
vandenys
Asociatyvi „Tauragės vandenų“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Nustatoma nemažai atvejų, kai gyventojai yra savavališkai prisijungę prie vandens tiekimo ar nuotekų surinkimo tinklų. Paprastai savavališkai prie tinklų prisijungiama turint nesąžiningų paskatų arba paprasčiausiai nežinant, kaip reikia įteisinti naudojimąsi vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklų paslaugas.