Moterų iš Ukrainos svajonėse – gimtieji namai 
Įkelta:
2023-03-26
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Iš kairės – virėjos Iryna, Valeriya, Ruslana ir restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Valerija Nosachenko

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Irina Nastychuk

Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 

Nuoskauda niekur nedingo

Iki karo Iryna Nastychuk gyveno Čerkasuose, netoli Kijevo. Jos specialybė – virėja. Paprašyta prisiminti savo jausmus prasidėjus karui, ji sako:

– Nesupratimas, nusivylimas, pyktis... Už ką su mumis taip? Mes niekam nieko blogo nepadarėm. Gyvenome taikiai. Ne viskas pas mus buvo gerai, bet tai mūsų reikalas. Jei kas nors nepatinka, mes galėjome protestuoti – gyvenome demokratiškoje šalyje. Gyvenimas po truputį gerėjo. Ir per vieną dieną viskas griūva. Visi tie jausmai niekur nedingo. Matome, kiek žūva žmonių, kaip griaunama mūsų šalis, ir visus tuos jausmus išgyvename kasdien. Skaudu už savo šalį...

Nuotrauka
nuotrauka

Tauragėje Iryna gyvena jau metus. Ji atvažiavo čia su savo marčia Valeriya, o vyras ir sūnus Tauragėje dirbo jau seniai. Jie – vairuotojai.

„Labai norisi namo...“

Restorane Iryna ir Valeriya dirba jau beveik metus. Iryna pasakoja Tauragėje apsipratusi nesunkiai. Tiesa, šiek tiek trukdo kalbos barjeras, tačiau čia daug kas supranta rusiškai, o ir ji stengiasi mokytis lietuvių kalbos. Jau sako nemažai suprantanti.    

– Vienintelis dalykas – tėvynės ilgesys. Labai norisi namo... – atsidūsta ji.

Ji tikisi, kad grįžti bus kur – jų namai dar nesugriauti.

Valeriyai Nosachenko, kolegių vadinamai Lera, – 23-eji. Paprašyta prisiminti pirmąją karo dieną, ji sako, kad tai buvo labai keista diena, buvo sunku suvokti, kas vyksta. O paskui užplūdo siaubas ir panika.   

Valeriyos tėvai liko Ukrainoje. Lera pasakoja dažnokai su jais pasikalbanti. Čerkasai, pasak jos, ne pats karščiausias karo taškas, tačiau ir ten krinta bombos ir aidi sprogimai.

Tauragėje jai patinka. Lera džiaugiasi, kad jau nemažai supranta lietuviškai, ir pati jau šiek tiek kalba. O paklausta, ar jau turi čia draugų, ji sako:

– Mano draugės ir draugai – darbe. Mes visi puikiai sutariam, bendraujam ne vien darbo metu. Viskas čia gerai, viskas man čia patinka.

Lera, kaip sako restorano savininkė Alma Marozienė, – ne tik puiki virėja, bet dar ir konditerė. Tortai, pyragaičiai, desertai – jos aistra.    

„Niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas ateis į mano šalį“

24-erių Ruslana Osaulenko – iš Odesos. Prieš karą ji turėjo savo internetinę parduotuvę, prekiavo drabužiais. Iki praėjusių metų vasario 24-osios ji prisipažįsta nė pagalvoti negalėjusi, kad galėtų prasidėti karas. 

– Taip, daug kas kalbėjo, kad Rusija telkia savo kariuomenę prie Ukrainos sienų, tačiau niekas tuo netikėjo. Ir aš niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas mane palies, ateis į mano šalį, – tikina ji, – šeimoje mes buvome taip auklėjami, kad karas – pats baisiausias dalykas, koks tik gali atsitikti, mums buvo skiepijama pagarba Antrojo pasaulinio karo dalyviams. Kasmet gegužės 9-ąją švęsdavome pergalės dieną. Mano prosenelis – karo veteranas, prosenelė irgi. Jie abu ilgaamžiai, vienas išgyveno iki 101-erių, kitas 96-erių, mirė neseniai, jie visąlaik pasakodavo, koks baisus yra karas. Prosenelė du kartus bėgo iš Vokietijos ir pėsčiomis grįždavo namo.         

Ji pasakoja, kad kai tą lemtingąją vasario 24-ąją mama paskambino ir pasakė: „Kelkis, karas prasidėjo“, ji nepatikėjo – „Koks karas, aš miegu!“. O ir jos vaikinas, netoliese aidint sprogimams, ją ramino: „Nebijok, čia tik gatvėje kažkas nukrito“, nors pats suprato, kad tai sprogimai.

Ėmė bijoti griaustinio

Į Tauragę Ruslana atvažiavo pernai lapkričio 18-ąją. Prasidėjus karui iš pradžių nusprendė važiuoti į Slovakiją, nes ten mokosi sesuo, tačiau ten buvo sudėtinga, net nepavyko rasti darbo. Po mėnesio grįžo į Odesą, bandė gaivinti savo verslą, tačiau kai prasidėjo nuolatiniai elektros atjungimai – Odesoje elektros nebūdavo po tris–keturias dienas, suprato, kad vis dėlto teks palikti namus. Pasak jos, labai daug žmonių išvyko vos prasidėjus karui. Miestas buvo tuščias. Paskui, vasarą, pirmajai panikai praėjus, kai kurie grįžo. Tačiau miestas buvo dažnai bombarduojamas. Ruslanos namai – per kilometrą nuo karinio oro uosto, taigi sprogimus girdėjo nuo pat pirmosios karo dienos. 

– Toks griausmas, dundėjimas būdavo, kad nuo to laiko ėmiau bijoti perkūnijos, nors anksčiau nebijojau. Sienos, grindys dreba, ausis užgula. Nebuvo dienos, kad nesproginėtų – tai ore kažkas sprogsta, tai ant žemės krinta, – prisimena Ruslana. – Rudenį sprogimų buvo mažiau, bet kadangi rusai ėmė taikytis į infrastruktūros objektus, dingo šviesa, nebebuvo šildymo. Odesoje situacija buvo ypač prasta – elektra būdavo įjungiama kas tris dienas porai valandų. Jau prie sprogimų buvome kaip ir pripratę, bet kai nuolat šalta – jau buvo minusinė temperatūra, negali nieko išsivirti, neveikia šaldytuvas, gyventi darosi nebeįmanoma... Kaip kokie urviniai žmonės ant laužo maistą gamindavome. O ir tęsti verslą buvo nebeįmanoma – kaip dirbsi, jei nėra elektros, interneto?

Tuo metu daugelis ukrainiečių vėl ėmė išvažinėti.       

– Šaltis, badas ir nieko negalima padaryti, – pasakoja ji. – Tada ryžausi išvažiuoti ir aš. Ir mama labai įkalbinėjo nebesikankinti, atvažiuoti pas juos.   

Dabar ji gyvena su šeima. Tėtis Tauragėje dirba jau dvejus metus, mama ir vienuolikmetė sesuo atvažiavo prasidėjus karui. 

Ji pasakoja buvusi įvairiose šalyse, tačiau Lietuvoje jai patinka labiausiai. 

Restorane „Da Feng“ mergina įsidarbino neseniai, tačiau jau spėjo susidraugauti su kolektyvu.

Kariaujančiai tėvynei padeda kuo galėdami

Ruslana pasakoja, kad ir būdama Ukrainoje kuo galėdama padėdavo teritorinės gynybos kariams – iš sodo veždavo vaisius, daržoves, gamindavo maistą. Veždavo ir drabužių, kitų reikalingų daiktų. O dabar prisideda prie įvairiausių paramos akcijų, siunčia pinigus.

– Žinau, kad lietuviai labai daug aukoja, padeda Ukrainai kuo galėdami. Labai tai vertinu, ačiū jiems, – sako Ruslana.

Ji pasakoja, kad šeima gauna paramą maisto produktais, tačiau nemokamo maitinimo dukrai mokykloje mama šiemet neprašė:

– Ji sakė – negi nerasiu dviejų eurų dukrai, juk visi dirbame. Nenorime būti išlaikytiniai.

Bendrauja ne tik darbo metu

Restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė savo darbuotojomis ukrainietėmis neatsidžiaugia – sako, tokių darbščių, atsakingų ir kruopščių moterų dar reikia paieškoti.

Nuotrauka
nuotrauka

– Jos – tikras auksas. O Lera – išvis mano dešinioji ranka, ji kuria nuostabius desertus, – tikina restorano vadovė. – Man tikrai pasisekė, kad jos čia. Lera ir Iryna dirba jau beveik metus, taigi spėjau gerai jas pažinti ir pamilti, Ruslana dirba dar neseniai, tačiau jau matau jos potencialą, tikiuosi, irgi nenuvils.

Pasak A. Marozienės, su ukrainietėmis jos bendrauja ne tik darbo metu – laisvalaikiu neretai kartu ilsisi, keliauja po Lietuvą.

 

Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
2024-07-12
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-12
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
2024-07-11
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
Baciuška
Įkelta:
2024-06-27
Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.
Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.