Vaikystės Kalėdos – kvepiančios eglute, mandarinais ir kaladėlėmis
Įkelta:
2022-12-26
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Meilutė Parnarauskienė su seneliais

Smagu, kai beprotiško skubėjimo ir pilnu nerimo laikotarpiu minutėlei gali bent jau mintyse sustoti ir prisiminti vaikystės šventes. Tie prisiminimai, regis, ir sugraudina, ir užlieja šiluma. Šiemet labiausiai atmintin įstrigusiais prisiminimais apie vaikystės Kūčių ir Kalėdų šventes paprašėme pasidalinti ugdymo ir kultūros įstaigų vadovus. 

Jolanta Kazlauskienė, Tauragės meno mokyklos direktorė:

– Pirmoji asociacija, kad atsakomybės puošti eglutę dažniausiai imdavosi mano tėvelis. Kasmet vis tais pačiais, pamiltais ir labai gerai pažįstamais mielais žaisliukais. O dar viena iš puošmenų – saldainiai blizgančiais popierėliais. Bet taip jau ,,netyčia“ išeidavo, kad saldainiai iki pat Kalėdų formos neprarasdavo, tik kažkodėl ir kažkaip paslapčia vietoj saldainių dažniausiai atsirasdavo tvarkingai nupjauti duonos gabaliukai ir vėl užsukti… lyg būtų saldainiai. Nykštukų arba mano ir sesės darbeliai?

Kitas prisiminimas, kad mamytės dažniausias rūpestis būdavo mano ir sesės mokyklinių karnavalų kostiumai. Ruošimasis tam būdavo labai atsakingas. Pirkti gi nebūdavo! Specialiai siūdavo sukneles arba apsiaustus, iš susmulkintų žaisliukų ir blizgučių gamindavo karūnas ir kitas detales. Tas atsakingas ruošimas karnavalui vėliau, kiek paūgėjus, peraugo į savarankišką užduotį. Mokykliniams karnavalams pati išsisiuvinėdavau, išsidabindavau, išsipiešdavau. Mums tai būdavo viena didžiausių ir ryškiausių mokyklinių švenčių. Ir šioje nuotraukoje esu tarp savo bendraklasių Pepės Ilgakojinės vaidmeny pačios pasigamintu kostiumu.

Nuotrauka
kaledos

Lina Trijonienė, Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai atliekanti direktoriaus funkcijas

– Šv. Kūčių ir šv. Kalėdų šventės mums primena šeimos tradicijas ir nukelia mus į vaikystės prisiminimus. Įsimintiniausias prisiminimas iš vaikystės apie šį šventinį laikotarpį – tai pirmasis mano susitikimas su Kalėdų Seneliu. Man buvo kokie dveji ar treji metukai. Pamenu, kaip tėtis mane rogutėmis vežė į renginį pas Kalėdų Senelį. Buvo nuostabus jausmas. Net prisimenu, kokia suknele mama buvo mane papuošusi. Pirmą kartą iš arti matyti tikrą Kalėdų Senelį man buvo reikšmingas įvykis. Tik pamenu, kad niekaip negalėjau suprasti ir vis klausinėju tėčio, kodėl tikras Kalėdų Senelis turi užsidėjęs netikrą nosį. Mat tuo metu ir aš turėjau tokį žaislą (žaislinis rinkinys: akiniai, plastikinė nosis ir balti ūsai). 

Labai šilti atsiminimai ir apie šv. Kūčias su močiute. Kai buvau jau šiek tiek vyresnė, kartu su močiute paruošdavome tradicinį šv. Kūčių stalą. Pamenu, kad visad ant stalo močiutė padėdavo šieno, užtiesdavo lininę staltiesę ir lange padėdavo degančią žvakę. Po vakarienės išbandydavome šv.  Kūčių tradicinius burtus, kurie turėjo pasakyti, koks gyvenimas laukia: traukti iš po staltiesės šiaudą, nešti glėbį malkų ir suskaičiuoti, porinis skaičius ar ne, ir t.t. Gera prisiminti, kaip močiutė pasakodavo apie savo vaikystę ir kaip anuomet švęsdavo šv. Kūčias ir šv. Kalėdas.

Nuotrauka
kaledos

Gediminas Sakalauskas, Sporto centro direktorius: 

– Paklaustas apie vaikystės Kalėdas pirmiausia prisimenu žemaitiškus patiekalus, esu pats tikriausias žemaitis, iš Skuodo. Kūčioms pagrindinis patiekalas būdavo silkė, o silkių galvas, suvyniotas į laikraštį, kepdavome ant krosnies, tada sutrindavo, užpildavo šiltu vandeniu, įberdavo svogūnų ir turėdavome sriubalynę. Tais laikais senelis augindavo kanapes, o sėklas, suvyniotas į skudurėlį, prisimenu, pats plaktuku susmulkindavau. Tą trintą sėklų masę vadindavome spirgyne. Lupdavome bulves, jas merkdavome į spirgynę ir srėbdavome sriubalynę. Šis prisiminimas ir vaizdas mano atmintyje išliks iki smerčio.

(nuotraukoje – Gediminas Sakalauskas 1966 m.) 

Nuotrauka
kaledos

Lina Kymantienė, lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė

– Nuotraukoje (aš pirmoje eilėje iš dešinės antra) – mano pirmoji naujametinė šventė pirmajame Tauragės darželyje. Jį lankiau, nes mama jauna tapo našle ir daug dirbo. Labai nemėgau tarybinio darželio, todėl ir mano nuotaika puikiai atsispindi nuotraukoje. O brangiausi atsimininimai iš vaikystės, kai mama puošdavo gyvą, nes tada kitokių nebuvo, eglutę saldainiais ir raudonskruosčiais obuoliais. Prisimenu, kad pirmąkart pamačiusi Kalėdų Senelį palindau po stalu, nes labai bijojau. O pirmosios dovanos – kaladėlių – kvapą jaučiu ir dabar... 

Nuotrauka
kaledos

Meilutė Parnarauskienė, Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė

– Save prisimenu labai mažą. O Kalėdų eglės – ne. Pas senelius Panevėžyje eglutės nebūdavo. O Panemunėlyje, kur gimiau ir užaugau,  eglę puošdavome visa šeima. Tėtė parnešdavo ją iš miško, ji tada atrodydavo tokia didelė, kvepianti... Tie keisti laikai, kai nebuvo galima švęsti Kalėdų, buvo pilni paslapčių. Mama gamindavo Kūčių valgius, juos valgydavome tyliai, tarsi bijodami ištarti tai, kas daugelio širdyse ir mintyse buvo šventa. O naujametiniai karnavalai, dovanos buvo – siuvome ir gaminome kaukes, po egle rasdavau dovanų – paprastai tai būdavo stalo žaidimai. Nelepino tėvai dovanomis – nereikalingų daiktų negaudavau. Užtat savo šeimai iki šiol darau staigmenas, perku dovanas ir būtinai puošiu eglutę. Keista, bet nuotraukos prie Kalėdų eglės neradau. Nelabai kas ir fotografuodavo, juk nebuvo skaitmeninių fotoaparatų anei mobiliųjų telefonų. Jaučiuosi kaip dinozaurė, bet tada švęsdavome ir negalvojome, kaip gražiau pozuosime, kiek patiktukų surinksime. Mano vaikystės Kalėdos buvo paslėptos... 

Nuotraukoje aš su savo seneliais Panevėžyje. Rankose laikau lėlę „Berniuką“. Atsimenu, kad taip vadindavau. Gal čia buvo Kalėdų Senelio dovana?

Nuotrauka
nuotrauka

Eglė Červinskaitė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorė:

– Vaikystė prabėgo sovietmečiu, tad po eglute prabangių daiktų nerasdavome. Tačiau visada rasdavome kiekvienam asmeniškai dedikuotą dovaną, kurioje, be kokio nors daikto – dėlionės, žaislo ar megztuko, būdavo mandarinų ir negliaudytų graikinių riešutų. Turbūt mandarinai labiausiai ir įsiminė – tai Kalėdų kvapas. Taip pat jaudulys kūlversčiais lekiant prie eglutės lukštenti dovanų. Kalėdų rytą ir dabar jį jaučiu, tik dabar dovanų tikrinti lekia jau mano vaikai. 

Kada pradėjo kilti įtarimų Kalėdų Senelio tikrumu? Gal aš dar ir dabar juo tikiu? Stebuklais tai tikrai...

(Nuotraukoje – Eglė Červinskaitė darželyje „Ereliukas“ 1993 m.)

Nuotrauka
kaledos

Rita Katauskienė, PMMC direktorė:

– Tik šventėms pavyksta sustabdyti mūsų bėgantį gyvenimą, kai tarp žmonių nutupia mielos staigmenos, nuoširdūs stebuklai, jautrūs žodžiai ir švelnūs jausmai. Artėjant gražiausiam metų laikui, iš atminties kertelių iškyla patys šviesiausi šventiniai vaikystės prisiminimai. Tai žaliuojanti, kvepianti  eglutė, stikliniai žaisliukai, neretai puošimo metu pavirstantys šukių krūvele, mandarinai, gardūs kvapai, dovanėlės, tetos numegztas ir padovanotas sarafanas su R raide, šeima ir vaikų šurmulys. Dažnos dovanos būdavo megztos kojinės ar pirštinės kaip šilumos dovanojimo simbolis. Dar gausybė išmoktų šventinių eilėraščių, kuriuos deklamuodavau su mikrofonu, o tėtis įrašinėdavo į juostinį magnetofoną. Vėliau – mokykliniai vaidinimai tuometinėje Gaurės vidurinėje mokykloje, (geriausiai prisimenu, kad teko vaidinti zuikį), smagus bendravimas su bendraamžiais ir mokytojais. O svarbiausia – buvimas kartu su šeimos nariais ir artimiausiais giminaičiais, kalėdaitis, kurį dalindavo vyriausias šeimos narys, Kūčių stalas su 12 patiekalų, istorijos, pasakojimai, tiesiog šiltas ir šviesus laikas kartu. Noriu visiems palinkėti  jaukių šviesos grįžimo švenčių, artimųjų meilės, geros nuotaikos, mažų stebuklų, drąsių svajonių ir įkvepiančių atradimų!

Nuotrauka
kaledos

Neringa Orentienė, Tauragės SMC direktorė:

– Vaikystėje Kalėdų laukdavau su didžiuliu jauduliu, laukdavau eglutės puošimo ir dovanų. Smagu buvo gauti dovanas, apie kurias svajodavau vos ne visus metus. Jos visos buvo tokios mielos ir  ypatingos. Iš vaikystės prisimenu šaltas žiemas, pusnis. Rytais pirmiausiai bėgdavau atitraukti virtuvės lango užuolaidą ir pamatyti įmantriausiomis gėlėmis šalčio išmargintus stiklus. Labai laukdavau Kalėdų Senelio apsilankymo. Kaip vėliau supratau, kad juo visada persirengdavo mama, nors aš visai tokio įtarimo niekada neturėjau. Tik per vienas Kalėdas senelis paliko savo lazdą, kaip dabar pamenu, gal 3 metrų ilgio lazda, apsukta blizgučiais. Kaip aš tada norėjau bėgti ir pasivyti senelį ir grąžinti paliktą lazdą…Nerimavau dėl kitų vaikų, kad pas juos senelis ateis be lazdos…O tik vėliau supratau, kad tai buvo medinis vėliavos kotas, nudažytas tamsiai žalia spalva, kurį nepapuoštą matydavau savo namų sandėliuko kampe…

Tad dalinkimės šviesa ir gerumu, kad kiekviena diena būtų tarsi Kalėdos!

Nuotraukoje – Neringa antrokė, su baltais kaspinais ir raudonu megztiniu, Eglutės šventė 1977 m. Kunigiškių . kultūros namuose

Nuotrauka
kaledos
Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
prieš 5 valandas
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.