Vaikystės Kalėdos – kvepiančios eglute, mandarinais ir kaladėlėmis
Įkelta:
2022-12-26
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
kaledos
,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Meilutė Parnarauskienė su seneliais

Smagu, kai beprotiško skubėjimo ir pilnu nerimo laikotarpiu minutėlei gali bent jau mintyse sustoti ir prisiminti vaikystės šventes. Tie prisiminimai, regis, ir sugraudina, ir užlieja šiluma. Šiemet labiausiai atmintin įstrigusiais prisiminimais apie vaikystės Kūčių ir Kalėdų šventes paprašėme pasidalinti ugdymo ir kultūros įstaigų vadovus. 

Jolanta Kazlauskienė, Tauragės meno mokyklos direktorė:

– Pirmoji asociacija, kad atsakomybės puošti eglutę dažniausiai imdavosi mano tėvelis. Kasmet vis tais pačiais, pamiltais ir labai gerai pažįstamais mielais žaisliukais. O dar viena iš puošmenų – saldainiai blizgančiais popierėliais. Bet taip jau ,,netyčia“ išeidavo, kad saldainiai iki pat Kalėdų formos neprarasdavo, tik kažkodėl ir kažkaip paslapčia vietoj saldainių dažniausiai atsirasdavo tvarkingai nupjauti duonos gabaliukai ir vėl užsukti… lyg būtų saldainiai. Nykštukų arba mano ir sesės darbeliai?

Kitas prisiminimas, kad mamytės dažniausias rūpestis būdavo mano ir sesės mokyklinių karnavalų kostiumai. Ruošimasis tam būdavo labai atsakingas. Pirkti gi nebūdavo! Specialiai siūdavo sukneles arba apsiaustus, iš susmulkintų žaisliukų ir blizgučių gamindavo karūnas ir kitas detales. Tas atsakingas ruošimas karnavalui vėliau, kiek paūgėjus, peraugo į savarankišką užduotį. Mokykliniams karnavalams pati išsisiuvinėdavau, išsidabindavau, išsipiešdavau. Mums tai būdavo viena didžiausių ir ryškiausių mokyklinių švenčių. Ir šioje nuotraukoje esu tarp savo bendraklasių Pepės Ilgakojinės vaidmeny pačios pasigamintu kostiumu.

Nuotrauka
kaledos

Lina Trijonienė, Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai atliekanti direktoriaus funkcijas

– Šv. Kūčių ir šv. Kalėdų šventės mums primena šeimos tradicijas ir nukelia mus į vaikystės prisiminimus. Įsimintiniausias prisiminimas iš vaikystės apie šį šventinį laikotarpį – tai pirmasis mano susitikimas su Kalėdų Seneliu. Man buvo kokie dveji ar treji metukai. Pamenu, kaip tėtis mane rogutėmis vežė į renginį pas Kalėdų Senelį. Buvo nuostabus jausmas. Net prisimenu, kokia suknele mama buvo mane papuošusi. Pirmą kartą iš arti matyti tikrą Kalėdų Senelį man buvo reikšmingas įvykis. Tik pamenu, kad niekaip negalėjau suprasti ir vis klausinėju tėčio, kodėl tikras Kalėdų Senelis turi užsidėjęs netikrą nosį. Mat tuo metu ir aš turėjau tokį žaislą (žaislinis rinkinys: akiniai, plastikinė nosis ir balti ūsai). 

Labai šilti atsiminimai ir apie šv. Kūčias su močiute. Kai buvau jau šiek tiek vyresnė, kartu su močiute paruošdavome tradicinį šv. Kūčių stalą. Pamenu, kad visad ant stalo močiutė padėdavo šieno, užtiesdavo lininę staltiesę ir lange padėdavo degančią žvakę. Po vakarienės išbandydavome šv.  Kūčių tradicinius burtus, kurie turėjo pasakyti, koks gyvenimas laukia: traukti iš po staltiesės šiaudą, nešti glėbį malkų ir suskaičiuoti, porinis skaičius ar ne, ir t.t. Gera prisiminti, kaip močiutė pasakodavo apie savo vaikystę ir kaip anuomet švęsdavo šv. Kūčias ir šv. Kalėdas.

Nuotrauka
kaledos

Gediminas Sakalauskas, Sporto centro direktorius: 

– Paklaustas apie vaikystės Kalėdas pirmiausia prisimenu žemaitiškus patiekalus, esu pats tikriausias žemaitis, iš Skuodo. Kūčioms pagrindinis patiekalas būdavo silkė, o silkių galvas, suvyniotas į laikraštį, kepdavome ant krosnies, tada sutrindavo, užpildavo šiltu vandeniu, įberdavo svogūnų ir turėdavome sriubalynę. Tais laikais senelis augindavo kanapes, o sėklas, suvyniotas į skudurėlį, prisimenu, pats plaktuku susmulkindavau. Tą trintą sėklų masę vadindavome spirgyne. Lupdavome bulves, jas merkdavome į spirgynę ir srėbdavome sriubalynę. Šis prisiminimas ir vaizdas mano atmintyje išliks iki smerčio.

(nuotraukoje – Gediminas Sakalauskas 1966 m.) 

Nuotrauka
kaledos

Lina Kymantienė, lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė

– Nuotraukoje (aš pirmoje eilėje iš dešinės antra) – mano pirmoji naujametinė šventė pirmajame Tauragės darželyje. Jį lankiau, nes mama jauna tapo našle ir daug dirbo. Labai nemėgau tarybinio darželio, todėl ir mano nuotaika puikiai atsispindi nuotraukoje. O brangiausi atsimininimai iš vaikystės, kai mama puošdavo gyvą, nes tada kitokių nebuvo, eglutę saldainiais ir raudonskruosčiais obuoliais. Prisimenu, kad pirmąkart pamačiusi Kalėdų Senelį palindau po stalu, nes labai bijojau. O pirmosios dovanos – kaladėlių – kvapą jaučiu ir dabar... 

Nuotrauka
kaledos

Meilutė Parnarauskienė, Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė

– Save prisimenu labai mažą. O Kalėdų eglės – ne. Pas senelius Panevėžyje eglutės nebūdavo. O Panemunėlyje, kur gimiau ir užaugau,  eglę puošdavome visa šeima. Tėtė parnešdavo ją iš miško, ji tada atrodydavo tokia didelė, kvepianti... Tie keisti laikai, kai nebuvo galima švęsti Kalėdų, buvo pilni paslapčių. Mama gamindavo Kūčių valgius, juos valgydavome tyliai, tarsi bijodami ištarti tai, kas daugelio širdyse ir mintyse buvo šventa. O naujametiniai karnavalai, dovanos buvo – siuvome ir gaminome kaukes, po egle rasdavau dovanų – paprastai tai būdavo stalo žaidimai. Nelepino tėvai dovanomis – nereikalingų daiktų negaudavau. Užtat savo šeimai iki šiol darau staigmenas, perku dovanas ir būtinai puošiu eglutę. Keista, bet nuotraukos prie Kalėdų eglės neradau. Nelabai kas ir fotografuodavo, juk nebuvo skaitmeninių fotoaparatų anei mobiliųjų telefonų. Jaučiuosi kaip dinozaurė, bet tada švęsdavome ir negalvojome, kaip gražiau pozuosime, kiek patiktukų surinksime. Mano vaikystės Kalėdos buvo paslėptos... 

Nuotraukoje aš su savo seneliais Panevėžyje. Rankose laikau lėlę „Berniuką“. Atsimenu, kad taip vadindavau. Gal čia buvo Kalėdų Senelio dovana?

Nuotrauka
nuotrauka

Eglė Červinskaitė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorė:

– Vaikystė prabėgo sovietmečiu, tad po eglute prabangių daiktų nerasdavome. Tačiau visada rasdavome kiekvienam asmeniškai dedikuotą dovaną, kurioje, be kokio nors daikto – dėlionės, žaislo ar megztuko, būdavo mandarinų ir negliaudytų graikinių riešutų. Turbūt mandarinai labiausiai ir įsiminė – tai Kalėdų kvapas. Taip pat jaudulys kūlversčiais lekiant prie eglutės lukštenti dovanų. Kalėdų rytą ir dabar jį jaučiu, tik dabar dovanų tikrinti lekia jau mano vaikai. 

Kada pradėjo kilti įtarimų Kalėdų Senelio tikrumu? Gal aš dar ir dabar juo tikiu? Stebuklais tai tikrai...

(Nuotraukoje – Eglė Červinskaitė darželyje „Ereliukas“ 1993 m.)

Nuotrauka
kaledos

Rita Katauskienė, PMMC direktorė:

– Tik šventėms pavyksta sustabdyti mūsų bėgantį gyvenimą, kai tarp žmonių nutupia mielos staigmenos, nuoširdūs stebuklai, jautrūs žodžiai ir švelnūs jausmai. Artėjant gražiausiam metų laikui, iš atminties kertelių iškyla patys šviesiausi šventiniai vaikystės prisiminimai. Tai žaliuojanti, kvepianti  eglutė, stikliniai žaisliukai, neretai puošimo metu pavirstantys šukių krūvele, mandarinai, gardūs kvapai, dovanėlės, tetos numegztas ir padovanotas sarafanas su R raide, šeima ir vaikų šurmulys. Dažnos dovanos būdavo megztos kojinės ar pirštinės kaip šilumos dovanojimo simbolis. Dar gausybė išmoktų šventinių eilėraščių, kuriuos deklamuodavau su mikrofonu, o tėtis įrašinėdavo į juostinį magnetofoną. Vėliau – mokykliniai vaidinimai tuometinėje Gaurės vidurinėje mokykloje, (geriausiai prisimenu, kad teko vaidinti zuikį), smagus bendravimas su bendraamžiais ir mokytojais. O svarbiausia – buvimas kartu su šeimos nariais ir artimiausiais giminaičiais, kalėdaitis, kurį dalindavo vyriausias šeimos narys, Kūčių stalas su 12 patiekalų, istorijos, pasakojimai, tiesiog šiltas ir šviesus laikas kartu. Noriu visiems palinkėti  jaukių šviesos grįžimo švenčių, artimųjų meilės, geros nuotaikos, mažų stebuklų, drąsių svajonių ir įkvepiančių atradimų!

Nuotrauka
kaledos

Neringa Orentienė, Tauragės SMC direktorė:

– Vaikystėje Kalėdų laukdavau su didžiuliu jauduliu, laukdavau eglutės puošimo ir dovanų. Smagu buvo gauti dovanas, apie kurias svajodavau vos ne visus metus. Jos visos buvo tokios mielos ir  ypatingos. Iš vaikystės prisimenu šaltas žiemas, pusnis. Rytais pirmiausiai bėgdavau atitraukti virtuvės lango užuolaidą ir pamatyti įmantriausiomis gėlėmis šalčio išmargintus stiklus. Labai laukdavau Kalėdų Senelio apsilankymo. Kaip vėliau supratau, kad juo visada persirengdavo mama, nors aš visai tokio įtarimo niekada neturėjau. Tik per vienas Kalėdas senelis paliko savo lazdą, kaip dabar pamenu, gal 3 metrų ilgio lazda, apsukta blizgučiais. Kaip aš tada norėjau bėgti ir pasivyti senelį ir grąžinti paliktą lazdą…Nerimavau dėl kitų vaikų, kad pas juos senelis ateis be lazdos…O tik vėliau supratau, kad tai buvo medinis vėliavos kotas, nudažytas tamsiai žalia spalva, kurį nepapuoštą matydavau savo namų sandėliuko kampe…

Tad dalinkimės šviesa ir gerumu, kad kiekviena diena būtų tarsi Kalėdos!

Nuotraukoje – Neringa antrokė, su baltais kaspinais ir raudonu megztiniu, Eglutės šventė 1977 m. Kunigiškių . kultūros namuose

Nuotrauka
kaledos
Nuotrauka
2arenos statybos.png
Projektuotojų vizualizacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ketvirtą kartą neįvyko viešasis pirkimo konkursas naujos arenos statyboms Tauragėje, Bernotiškės g.  Modernus pastatas planuojamas jau ne vienerius metus, tačiau vis nepavyksta rasti rangovo, kuris imtųsi šio projekto įgyvendinimo.
Nuotrauka
pusiaukeles namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams. Apie tai informuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
baldai
Jurgitos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Dėl iš kamino sklindančių dūmų Tauragės dvare gyvenanti moteris, pavadinkime ją  Jurgita (vardas, pavardė redakcijai žinoma), konfliktuoja su kaimynystėje įsikūrusios įmonės direktoriumi. Moters teigimu, baldų gamybos bendrovėje deginamos neleistinos medžiagos ir dėl to į aplinką patenka nuodingi teršalai. Dėl to ji kreipėsi į aplinkosaugininkus, kurie atliko patikrinimą. Tiesa, pats įmonės direktorius nesijaučia darantis ką nors blogo – sako, kad nieko neleistino nekūrena. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-23
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų: ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras. Išsamiai apie visa tai – laikraščio vedamajame.   
Nuotrauka
testas
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir  nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją? 
Nuotrauka
notare
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
2023-03-22
Tauragėje yra trys notarų biurai, vienas jų, 1-asis, įsikūręs Vytauto g. 85-101, kurį laiką nedirbo, kai ilgametė notarė Audronė Bakšienė paliko pareigas. Dabar šio biuro durys vėl atviros – jame dirba nauja notarė Valda Varkulevičė. 
Nuotrauka
google maps
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-03-22
Pasaulinė kompanija „Google“ Lietuvoje vėl nufotografuos ir viešai publikuos viską, kas matoma plika akimi gatvėje. Tam šį pavasarį į Lietuvos kelius vėl išriedės specialūs „Google“ automobiliai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-20
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku. 
Nuotrauka
eismoinfo.lt
Įkelta:
2023-03-17
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė, kad uždaromas tiltas per Juodupės upę valstybiniame reikšmės rajoniniame kelyje Nr. 4201  Pagėgiai–Gudai–Sartininkai 9,64 kilometre, pranešama portale eismoinfo.lt
Nuotrauka
zygaiciai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
Antradienį Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre rinkosi vietos gyventojai. Problema, dėl kurios jie susirinko, opi daugeliui nevairuojančių asmenų – autobusais pasiekti Šilutę nėra galimybės, tad gyventojai prašo grąžinti senąjį autobusų grafiką, galiojusį iki praėjusių metų rugsėjo 1-osios. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-16
Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. Šių moterų istorijos – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
vtat
Įkelta:
2023-03-15
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.
Nuotrauka
keliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Prasidėjus malkų ruošimui ateinančiam šildymo sezonui daugiau dėmesio skiriama kertantiems medžius ir vežantiems medieną. Dažnai po apvaliosios medienos vežimo keliai lieka išvažinėti ir lengvuoju automobiliu sunkiai įveikiami. Savivaldybės administracijos direktorei Gintarei Rakauskienei pasirašius įsakymą dėl medienos gabenimo apribojimų primenama, kad, kaip ir kiekvienais metais, apie planuojamą apvaliosios medienos gabenimą miško keliais reikia informuoti seniūniją. Vieni seniūnai džiaugiasi žmonių atsakingumu, o kiti visgi susiduria su problemomis.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Antradienį ir trečiadienį, kovo 14–15 d., visi Lietuvos abiturientai, pasirinkę laikyti matematikos valstybinį brandos egzaminą, kviečiami pasitikrinti matematikos žinias ir gebėjimus.
Nuotrauka
egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Iki kovo 15 d. abiturientai turi galutinai apsispręsti, kokius brandos egzaminus 2023 m. brandos egzaminų sesijoje laikys, o kurių atsisakys. Apie tai primena Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA). Pasirinkti egzaminus abiturientai turėjo iki praėjusių metų lapkričio pabaigos, tačiau jie galėjo rinktis daugiau egzaminų nei laikys. Apsisprendę, ką ketina studijuoti ir kokių brandos egzaminų tam reikia, abiturientai gali pasinaudoti galimybe atsisakyti vieno ar kelių pasirinktų brandos egzaminų.