Greitosios medicinos pagalbos reforma pasiekė Tauragę: žmonės bijo, ministerija ramina
Įkelta:
2022-11-23
Nuotrauka
pspc
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Šiuo metu GMP paslaugas Tauragėje teikia PSPC

 

 

Tauragėje, kaip ir visoje Lietuvoje, įsibėgėja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad ją įgyvendinus gyventojai pagalbos sulauks greičiau, ji bus teikiama kokybiškiau. Tačiau kol kas mažai kas žinoma – nežinia, nei kokią tiksliai teritoriją Tauragės medikai aptarnaus, nei kaip bus sprendžiamos problemos, susijusios su ne visuomet per 15–20 minučių atvykti spėjančiomis brigadomis. Esą tai turėtų paaiškėti tik suformavus GMP tarnybą, kuriai bus patikėta teikti medicinos paslaugas. Tiesa, nors nemažai atsakymų bus pateikta vėliau, Tauragės rajono savivaldybė sprendimą, leidžiantį toliau įgyvendinti reformą, buvo paprašyta priimti dabar.

Vyksta reforma

Pavasarį Seimui priėmus įstatymų pakeitimus nuspręsta, kad GMP paslaugos bus teikiamos ne atskirų įstaigų, o vienos tarnybos – savivaldybėse veikiančios GMP įstaigos jungiamos į vieną Greitosios medicinos pagalbos tarnybą.

Kaip pristatydamas reformą anksčiau kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, GMP sistemą ketinama centralizuoti iki 2023 metų. Pasak jo, jau perkami nauji automobiliai, ketinama didinti ir brigadų skaičių. Anot ministro, šiuo metu kyla nemažai iššūkių, mat nežinia, kas turi aptarnauti pacientus, gyvenančius ties savivaldybių ribomis.

– Kai išskaidytas darbo organizavimas, turime labai skirtingus darbo protokolus, vienos komandos dirba pagal vienus protokolus, naujesnius, kitos – pagal kitą metodiką. Mes norime, kad visoje Lietuvoje darbo organizavimas būtų vieningas ir pacientai gautų vienodos kokybės ir vienodo protokolo paslaugas, – apie tai, kodėl reikalinga ši reforma, kalbėjo A. Dulkys.

Šiuo metu Lietuvoje GMP paslaugas vis dar teikia 48 įstaigos, iš kurių 16 yra pavaldžios savivaldybių taryboms. Tarp jų – ir Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros (PSPC) centras.

Neliks GMP skyriaus

Tauragės rajono savivaldybės taryboje buvo diskutuojama apie GMP skyriaus panaikinimą Tauragės PSPC, mat birželį Sveikatos apsaugos ministerija atsiuntė Tauragės rajono savivaldybei raštą, kuriame paragino priimti reformai įgyvendinti būtinus sprendimus.

Rašte nurodytas ir terminas – atsakymą pateikti ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. Ne visiems tarybos nariams buvo aišku, kodėl juos šis klausimas pasiekė tik lapkritį.

Savivaldybės Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Redutė Masolienė teigė, kad ministerija nurodė itin trumpą terminą.

– Bet įstatyme yra pasakyta, kad savivaldybių tarybos iki 2023 metų balandžio 1-osios įpareigotos priimti įgyvendinamuosius aktus, tad įstatymo mes nepažeidėme. Tiesiog buvo laukiama daugiau informacijos iš ministerijos, nes, pavyzdžiui, konkrečios aptarnavimo teritorijos nesuskirstytos iki šios dienos, – teigė R. Masolienė.

Anot jos, greičiausiai bus aptarnaujamos tik tos teritorijos, į kurias GMP iš Tauragės vykdavo ir anksčiau. Be to, esą turėtų didėti ir medikų atlyginimai, tiesa, kiek – neaišku.

– Kadangi bus viena įstaiga, darbuotojų atlyginimai nesiskirs, nors dabar skiriasi priklausomai nuo regionų, – sakė R. Masolienė.

Pasak jos, Tauragės rajone GMP teikiantys medikai bus pavaldūs tarnybos teritoriniam padaliniui Kaune. Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė tarybos nariams kalbėjo, kad visoje Lietuvoje bus steigiami 5 tarnybos teritoriniai padaliniai – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir Panevėžio rajonuose. Bus įsteigtos ir medikų budėjimo vietos, skyriai ir pan.

SAM rašte nurodyta, kad įgyvendinant šią GMP reformą Tauragės PSPC turi būti panaikintas GMP skyrius. Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę rajono politikai vienbalsiai tam pritarė.

Spėja ne visada

Tauragės PSPC direktorius Donatas Petrošius pakomentavo pasigirdusius gyventojų ir pačių medikų nuogąstavimus, kad po reformos Tauragėje tariamai sumažės GMP brigadų.

– Mūsų padalinys aptarnauja tiek Pagėgių, tiek Tauragės savivaldybių gyventojus, taigi mes šiuo metu išlaikome 30 proc. daugiau GMP brigadų nei mums reikia išlaikyti. Turėtume išlaikyti apie 2,6, o turime 3,7 brigados pagal gyventojų skaičių, – lapkričio 10-ąją Sveikatos komiteto posėdyje kalbėjo D. Petrošius. – Kai GMP taps pavaldi tarnybai, sunku pasakyti, kaip bus toliau. Gali būti, kad brigadų dar padaugės, nes planuojama įrengti 2 taškus, iš kurių išvažiuos brigados, tai yra Skaudvilėje ir Tauragėje. Pagėgiuose taip pat bus 2 taškai.

Anot jo, SAM turėtų atsižvelgti į tai, kad ir šiuo metu ne visuomet medikai spėja atvykti per numatytas 15–20 minučių, kaip to reikalauja įstatymai, nes yra itin užimti. Tad, D. Petrošiaus manymu, brigadų skaičius tikrai neturėtų mažėti.

– O kalbant apie administracines ribas, tai jų nebelieka. GMP bus ten, kur dispečerinė apims teritoriją. Rajonų ribų neliks, – pridūrė Tauragės PSPC direktorius.

Kodėl medikų tenka laukti?

Komitete buvo išklausyta istorija, kaip sekmadienį GMP kvietę tauragiškiai jos sulaukė tik po valandos, nors žmonės pranešė, kad pacientui pasidarė blogai su širdimi ir pagalba reikalinga čia ir dabar. Laimei, sunegalavęs žmogus medikų spėjo sulaukti.

Komentuodamas šią situaciją D. Petrošius akcentavo, kad GMP paslaugos formuojamos taip, kad būtų patogiai suteikiamos didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o štai regionuose dėmesio pristinga: GMP brigadoms primesta funkcija gabenti pacientus į didžiuosiuose miestuose esančias ligonines, o tai suryja daug brangaus laiko.

– Greičiausiai jeigu tiek užtruko brigada, tai ne dėl to, kad medikai gulėjo lovoje, o dėl to, kad brigada buvo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje arba, pavyzdžiui, Kauno klinikose, – sakė jis. – Taip susidaro tokia situacija, kad sąlygos diktuojamos pagal didžiuosius miestus, kur gyventojų skaičius gausesnis, bet neatsižvelgiama į labiau nutolusius miestus. <...> Nors ministerija sako, kad reforma orientuota į akląsias zonas, į kurias neina patekti per 25 minutes, tačiau į jas iškvietimų statistiškai nėra daug. Labiau problema ta, kad brigados užtrunka universitetinėse ligoninėse, pervežimuose, priėmimuose. Mes rajonuose matome, kad sprendimai turėtų būti kitokie, kita vertus, kai bus viena tarnyba, gali būti atskirų įsakymų paruošimai, projektai, orientuoti į kovą su šia problema, nes dabar tai niekas nieko nepadaro.

D. Petrošius sakė, kad problema susidaro ir tuomet, kai vienu metu iškvietimų būna daug ir medikai nebepajėgia suktis.

– Tad jeigu nėra nė vieno laisvo ekipažo Tauragėje, kartais atvažiuoja iš Pagėgių, bet jau tenka laukti, – dėstė direktorius.

Aišku, kad niekas neaišku?

Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė kalbėjo, kad SAM planuoja, jog po reformos gyventojus medikai pasieks greičiau, o darbas bus organizuojamas pagal standartizuotus protokolus – tai reiškia, kad visoje Lietuvoje bus vadovaujamasi ta pačia metodika, o ne atskiromis, kaip yra šiuo metu.

– Manoma, kad paslaugos pacientams bus suteiktos kokybiškiau, – sakė R. Stasytienė.

Anot jos, kol kas SAM nepriėmė sprendimų, numatančių, kiek konkrečiai brigadų budės Tauragėje. Šis klausimas, anot R. Stasytienės, bus išspręstas po to, kai visas GMP paslaugų teikimo teises įgis Greitosios medicinos pagalbos tarnyba.

Bendrajame komitetų posėdyje pirmadienį tarp tarybos narių kilo diskusija apie tai, kad Tauragės rajono savivaldybė prieš priimdama sprendimus turėtų turėti daugiau informacijos. Be to, atkreiptas dėmesys į tai, kad SAM taip ir nepateikė paaiškinimo, koks būtent likimas laukia 42 GMP paslaugas teikiančių darbuotojų, koks tiksliai bus jų darbo užmokestis.

Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė kalbėjo, kad SAM paprašė Tauragės rajono savivaldybės priimti reformai kelią atveriantį sprendimą dėl to, kad nuo kitų metų sausio formuojama nauja GMP struktūra, kurioje būtent ir bus sprendžiamos problemos, susijusios su laiku, per kurį pacientui pagalbą suteikti atvyksta GMP brigada, darbo sutarčių pakeitimais.

– Ministerija informavo, kad visiems darbuotojams pasiūlys tęsti darbo santykius naujoje struktūroje, – sakė G. Rakauskienė.

Administracijos direktorė teigė jau susitikusi su medikais, jiems pristatyta turima informacija.

– Tačiau aš ir administracija negalime kalbėti už naują struktūrą, kokias sąlygas ji tiksliai pasiūlys, – pridūrė G. Rakauskienė. – Tačiau kai tik tai susikurs, naujasis vadovas važinės po regionus ir pristatinės darbuotojams, kokios bus darbo sąlygos. Bendradarbiavimas su SAM tikrai vyksta ir mes savo rajono nepaliksime, domėsimės, kad sąlygos būtų geresnės.

Pasak jos, daug kas turėtų paaiškėti kitų metų pavasarį.

– Supraskit, kai naujas vadovas ateis, jis dar labiau įsigilins į kiekvieną niuansą, – įsitikinusi G. Rakauskienė.

SAM atstovė: reforma atsieis 41 mln. eurų

SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė tarybos nariams sakė, kad nuo kitų metų balandžio medikams, naujai įsteigtai tarnybai ir Tauragės PSPC bus pasiūlyta trišalė sutartis dėl darbuotojų perkėlimo. Anot jos, toks žingsnis bus žengiamas siekiant, kad darbuotojai darbą galėtų tęsti tokiomis pačiomis sąlygomis.

– Šiuo metu dirbame su Vyriausybės nutarimu dėl naujos Greitosios medicinos pagalbos tarnybos įsteigimo. Tikimės, kad Vyriausybė priims sprendimą iki naujų metų ir nuo to laiko mes tarnybą turėsime, – sakė ji.

O. Vitkūnienė teigė, kad pokyčiams visoje Lietuvoje numatyta investicija iš Europos Sąjungos fondų. Ji siekia 41 mln. eurų. Į šią sumą įskaičiuotas ne tik automobilių parko atnaujinimas, bet ir darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, skaitmenizavimas ir t.t.

Greitosios medicinos pagalbos tarnyba turėtų pradėti veikti nuo kitų metų liepos 1-osios, sakė SAM atstovė.

Paklausta, kiek Tauragėje budės GMP brigadų, O. Vitkūnienė sakė, kad I etape bus perimtos 3,6 brigados, bus užtikrinama jų veikla, o II etape numatoma plėtra.

– Jeigu pagal operatyvumo rodiklius matome, kad negalime pasiekti rezultato, kuris valstybei duotas iki 15 minučių mieste ir kaime iki 25 minučių, tai Tauragės rodiklį reikia gerinti, – sakė ji.

O. Vitkūnienė sakė, kad Greitosios medicinos pagalbos tarnyba šalyje ketina plėsti brigadų skaičių iki 123, kai dabar visoje Lietuvoje dirba 94 brigados. Tad, anot jos, gali būti, kad papildomai brigadų bus ir Tauragės rajone.

SAM atstovė Viktorija Buozytė patikslino, kad papildoma brigada jau numatyta Skaudvilėje. 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Artėjant gražiausioms metų šventėms jau šį savaitgalį Pilies aikštėje iškils Kalėdų eglė, o po poros savaičių suplanuota ir žaliaskarės įžiebimo šventė. Visą ikikalėdinį laikotarpį tauragiškiai bus kviečiami į adventinius renginius, gruodžio viduryje Pilies aikštėje bus galima pasivažinėti traukinuku. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-12-01
Iškritus sniegui eismo sąlygos tapo sudėtingesnės. Tačiau kelininkai susitvarko – pagrindinės Tauragės gatvės nuvalomos laiku. Bet tauragiškiai kalba apie kitą problemą – visas valytuvais nuo gatvių nugramdomas sniegas nustumiamas tiesiai ant šaligatvio. Ne ką mažiau pasipiktinimo sukelia ir slidžios miesto žvyruotos gatvės, kurios dabar labiau primena čiuožyklas. Išsamiau apie kaskart kartu su žiema grįžtančias problemas – „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
rukymas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-01
Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug –  32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir  nevengia to daryti net mokyklų patalpose.
Nuotrauka
ledas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Šaltajam sezonui vis labiau įsibėgėjant dalinamės Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos parengta informacija, kaip saugiai elgtis ant ledo. 
Nuotrauka
pagalba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Tauragės rajono savivaldybė kviečia prisidėti prie humanitarinės pagalbos teikimo Ukrainai. Parama bus renkama gruodžio 2-ąją, 11–18 val., ir gruodžio 3-ąją, 10–16 val. 
Nuotrauka
vaiku linija telefonas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Visoje Lietuvoje, kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pradėjo veikti nemokama Vaiko teisių linija 8 800 10 800.
Nuotrauka
kaminskis algimantas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę baigėsi dokumentų priėmimas į dviejų mokyklų vadovų konkursus. Atrankos vyks gruodžio pirmosiomis dienomis. Gruodžio paskutinę dieną su mokykla atsisveikins 30 metų Jovarų pagrindinei mokyklai vadovavęs Algimantas Kaminskis. O Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas besibaigiant kadencijai iš pareigų pasitraukė spalio 1-ąją. Abiejuose konkursuose susirungs 7 pretendentai. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę, lapkričio 28 d. – gruodžio 3 d., muitinės pareigūnai skirs ypatingą dėmesį į Lietuvą įvežamų sankcionuojamų prekių patikrai. Kilus įtarimams, kad prekių kilmės arba paskirties šalis nurodyta klaidingai, kroviniai ir juos lydintys dokumentai bus tikrinami itin griežtai.
Nuotrauka
autobusai
Įkelta:
2022-11-28
Kaimyninis Šilutės rajonas, rodos, ranka pasiekiamas, tačiau norėdamas ten nuvažiuoti autobusu kelionėje turi užtrukti 6–7 val. Apie tai papasakojo tauragiškė Birutė, kelis kartus per mėnesį norinti per Šilutę pasiekti Rusnę, ir klausė, gal ketinama atnaujinti keleivinių autobusų maršrutą į šią savivaldybę. 
Nuotrauka
neregiai
Įkelta:
2022-11-27
Lapkričio 22-ąją Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės filialas vykdė akciją „Draugiška neregiams aplinka“. Ta proga į mūsų miestą atvyko LASS fizinės aplinkos pritaikymo specialistas Vytautas Gentvilas.
Nuotrauka
uzi
Įkelta:
2022-11-26
Darbo neturinčių jaunuolių gretos retėja, tačiau tuo pačiu metu ryškėja kitas svarbus reiškinys. Užimtumo tarnybos duomenimis, tarp nedirbančių jaunuolių net 50,4 proc. neturi jokios kvalifikacijos. Su aukštuoju išsilavinimu yra kas ketvirtas (24 proc.) darbo neturintis jaunuolis.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-11-24
Gydytojų darbas – gydyti ar tramdyti agresyvius ir apsvaigusius pacientus? Girti žmonės neretai patenka į ligoninių priėmimo skyrius, nes krisdami patiria galvos traumų, kaulų lūžių. Kiti randami tiesiog gatvėse ir reikia patikrinti, ar nieko nesusižeidė. Tačiau vietoje to, kad leistų jiems suteikti kvalifikuotą pagalbą, dalis jų daro viską, kad sukeltų kuo daugiau problemų. Apie tokį atvejį Tauragės ligoninėje skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
Įkelta:
2022-11-24
Spalio pabaigoje šalies savivaldybių administracijos, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų direkcijos (NPSTD) gavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) raštą dėl privalomo lankytojo bilieto ir renginių derinimo su šiomis institucijomis. Savivaldybės, kuriose saugomų teritorijų ypač gausu, ketina atsižvelgti į VSTT prašymą ir papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.
Nuotrauka
laida
Įkelta:
2022-11-23
Hibridinis karas, propaganda, informacinis karas. Kaip atskirti informaciją nuo dezinformacijos? Ir kokios mūsų laukia informacinės grėsmės viešojoje erdvėje? Ar gebame savarankiškai atsirinkti ir vertinti informaciją? Apie visa tai Tauragės radijo laidų cikle „Kova dėl širdžių ir protų“.
Nuotrauka
daugiabutis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-22
Trečiadienį į posėdį susirinkę Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai pritarė Tauragės rajono savivaldybės socialinio būsto fondo plėtrai ir leido savivaldybės administracijai  organizuoti dviejų socialinių būstų (3 kambarių) Tauragės mieste pirkimą. Butai bus perkami skelbiamų derybų būdu.
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-11-21
Europos Parlamentas ir Europos Taryba priėmė direktyvą, kurioje įtvirtino nuostatas dėl deramo minimaliojo atlyginimo nustatymo. Tai galios ir nustatant minimalųjį darbo užmokestį mūsų šalies dirbantiesiems. Tikimasi, kad tai užtikrins tinkamas gyvenimo ir darbo sąlygas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-21
Šįryt į darbą ar mokyklas skubėję tauragiškiai ne tik mėgavosi sniegu padengta žeme, bet ir turėjo būti itin atidūs – nors pagrindinės gatvės nuvalytos, sniego sankaupų netrūko, šaligatviai labai slidūs, o pačiame miesto centre – Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių sankryžoje – jau nuo sekmadienio neveikia šviesoforas.
Nuotrauka
lauksargiai
Įkelta:
2022-11-21
Tauragės savivaldybės taryboje trečiadienį pritarta savivaldybės bendradarbiavimo su Pabėgėlių priėmimo centru sutarties sudarymui. Nors visi politikai išreiškė pritarimą tokio centro įkūrimui, opozicija piktinosi, kad net tarybos nariai apie pasitraukusiųjų nuo karo apgyvendinimui reikalingus vežamus daiktus į Lauksargius sužinojo tik iš žiniasklaidos.
Nuotrauka
langai
Įkelta:
2022-11-19
Lapkričio 19-ąją minint Pasaulinę smurto prieš vaikus prevencijos dieną, vaiko teisių gynėjai kviečia visuomenę nelikti abejingai vaikams ir šeimoms, kurioms reikia pagalbos. Tylėti smurto akivaizdoje – reiškia palikti vaiką problemas spręsti vieną. Tačiau net vienas skambutis gali tapti didžiausia investicija į vaiko ir visos šeimos ateitį. Ryžtis tokiam skambučiui vaiko teisių gynėjai šiemet skatina akcija „Šviesa languose“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-18
Dėl buvusio ar besitęsiančio snygio didžiojoje šalies dalyje, kaip informuoja kelininkai, valstybinės reikšmės kelių dangos slidžios, su šlapio sniego provėžomis, vietomis susiformavęs plikledis.