Konkurso „Metų ūkis 2021“ pirmosios vietos nugalėtojas Rokas Macaitis: „Blaškymasis nežada nieko gero“
Įkelta:
2022-08-14
Nuotrauka
ukis
Aprašymas

Asmeninio albumo nuotraukos

 

Jaunai  26-erių Roko ir 25-erių Ingridos Macaičių šeimai, gyvenančiai ir ūkininkaujančiai  Skaudvilės seniūnijos Giržadų kaime, kaimas ir ūkio darbai nesvetimi – abiejų tėvai ūkininkai. Darbo jie nebijo – sunkus šeimos darbas apdovanojimuose „Metų ūkis“ įvertintas  jau antrą kartą, šįkart jie pripažinti geriausiais.

Pirmosios vietos laimėtojai

28 kartą organizuotas konkursas „Metų ūkis“ – respublikinis, jo metu išrenkama po tris geriausius kiekvieno rajono ūkininkus. Macaičių ūkis prieš trejus metus Tauragės rajone buvo įvertintas antrąja vieta, o šiemet jie pelnė pirmąją vietą. 

– Kadangi vykdome intensyvią ūkio plėtrą ir modernizavimą pieno ūkyje, komisija mums skyrė pirmąją vietą Tauragės rajone, gavome simbolinį apdovanojimą – statulėlę, – teigė Rokas. 

Didina ūkį

R. Macaitis savarankiškai  ūkininkauti pradėjo prieš 6 metus, o dabar kiekvienais metais ūkis vis plečiasi. 

– Vieni ūkiai likviduojasi, naikina gyvulius. Pernai supirkome didelį gyvulių kiekį, buvo gaila, kad gyventojai neparduotų galvijų į Lenkiją, neišvežtų iš Lietuvos. Statome naujus pastatus, didiname ūkį, kuriame darbo vietas, – apie ūkio plėtrą kalbėjo R. Macaitis.

Kai Rokas pradėjo ūkininkauti, šeimos ūkyje buvo 150 galvijų, o dabar jų daugiau nei 400. 

Dabar ūkyje yra 4 fermos, dar viena planuojama statyti, nes buvo patvirtintas ūkininkų rašytas Europos Sąjungos finansuojamas ūkio modernizavimo projektas. Planuojama statyti modernią 600 melžimo vietų fermą. 

– Didžiausias mūsų ūkio modernizavimas – žemės dirbimo technikos atnaujinimas. Dabar planuojame statyti karuselinę melžimo aikštelę. nors tam ir reikalingas žmogus, bet didesnį kiekį karvių galima pamelžti vienu metu, didėja ir našumas. Darbo efektyvumas bus didesnis, nors žmonių dirbs tiek pat, – apie ūkio modernizavimą aiškino R. Macaitis.

Nuotrauka
ukis

Buvo gaila tėvų įdirbio

Ūkininkas pasakojo, kad buvo pradėjęs mokytis agronomijos ir vadybos Aleksandro Stulginskio universitete (dabar – Vytauto Didžiojo universitetas). Mirus mamai vaikinas nusprendė mesti mokslus ir grįžo tęsti darbus ūkyje.

– Kadangi buvo pradėta tėvų, buvo gaila, kad liks tiek įdėta darbo. Na ir pats nuo pat mažens ūkyje augęs, daug metų dirbęs su traktorium, tai yra ir meilė darbui, – pasakojo pašnekovas.

Darbuotojų ieško nuolat

Kadangi ūkis nuolat didėja, visko patiems sužiūrėti nepavyksta, tad šeima samdo ir darbuotojus. 

– Samdome zootechnikę, kuri prižiūri gyvulius. Pats strateguoju žemės darbus ir visą ūkio plėtrą. Ūkyje samdome žmones iš aplinkinių kaimų, darbuotojų ieškome nuolatos, nes vyksta rotacija, – vardijo ūkininkas.

Roko žmona Ingrida šiuo metu yra vaiko priežiūros atostogose, nes šeima ką tik susilaukė antrojo sūnaus. 

– Ingrida daugiau užsiima ūkio dokumentų tvarkymu, o aš prižiūriu ūkį ir vadovauju darbams, – teigė Rokas.

Derliaus nuėmimą apsunkina orai 

Ne iš vieno ūkininko galima išgirsti, kad šiemet  oro sąlygos labai komplikuotos. 

– Pavasarį buvo labai daug kritulių, rekordiniai kiekiai. Žolė užaugo labai gera, bet buvo sunku jį nuimti, – teigė Rokas.

Nuo smarkaus lietaus nukentėjo ir grūdinės kultūros.

– Šiemet šiek tiek išguldė javus – jie būna silpnesni, nes mes laukus daugiausia tręšiame tik mėšlu, kadangi trąšų kainos didelės. Yra vietomis išguldyta, bet ne taip masiškai, kaip kituose rajonuose, pavyzdžiui, Joniškio ar Kėdainių. Šiuose rajonuose masiškai viskas išgulę. Ūkininkai patirs tikrai didžiulių nuostolių, – apie šiųmetį derlių kalbėjo ūkininkas.

Pasak jo, derliaus potencialas buvo geras, bet dabar dar išlieka klausimas, kaip pavyks po stipraus lietaus įvažiuoti į laukus.

– Kiek teko matyti ir bendrauti su draugais iš kitų rajonų, tais, kurie augina ankstyvesnes kultūras, pavyzdžiui, žieminius miežius, jų tiesiog neįmanoma nuimti, – pasakojo Rokas.

Ūkininko manymu, šiemet dėl kritulių kiekio kartosis 2016 metų scenarijus, nes tada taip pat liko daug nenuimtų kultūrų. 

– Pavyzdžiui, melžiamoms karvėms pagrindinis pašaras yra kukurūzai. Jų yra daug ir jie labai vėlai imami – spalio mėnesį. Tai jeigu dabar bus priliję, o spalį dar daugiau lis, tai bus ne kas, – teigė Rokas.

Darbas ūkyje – nelengvas

Pasak R. Macaičio, darbas ūkyje iš tikrųjų yra sunkus – nuolatinė įtampa, ar pavyks laiku nuimti derlių, įvairios didelės investicijos. Būna ir visokių problemų su gyvuliais, jie suserga, būna nagų problemų. 

– Darbas reikalauja tikrai daug laiko ir energijos, bet kol yra optimizmo, tol dirbam. Dabar daug ūkių nėra kam perimti, tad jiems tenka viską parduoti ir naikinti, nes daug jaunimo nenori tęsti tėvų pradėtų darbų, – teigė ūkininkas.

Nenori blaškytis

Paklausus ar neplanuoja keisti darbo, Rokas teigia besistengiantis koncentruotis į vieną sritį.

– Kol yra galimybės plėstis, tol stengiamės eiti ta kryptimi, nes blaškymasis nežada nieko gero. Tokiu būdu tu nukreipi dėmesį nuo vieno dalyko, – tikino Rokas, – bandėme auginti mėsinius galvijus. Su jais mažiau darbo, bet ir pajamos mažesnės. 

Jis vardijo, kad su mėsiniais galvijais yra ir kitokių rizikų – gali užpulti ligos, veršeliai neišgyvena ir tuomet patiriama nuostolių visus metus – karvę tenka maitinti veltui. Pasak Roko, ir šiuo atveju ūkininkavimo kryptis jau pakeista – imta vėl auginti melžiamas karves. 

– Kai  pieno kainos buvo žemos, daug ūkių pardavė melžiamas karves, perėjo prie mėsinių. Dabar vėl, kilus pieno kainoms, visi ieško pirkti melžiamų karvių, nors rinkoje dabar yra jų trūkumas, kai visi išsipardavė. Karvė juk ne per dieną užauga, – teigia jis.

Macaičių šeimos ūkis mišrus: jie augina grūdus, gamina pieną, teikia žemės ūkio paslaugas – padeda kaimynams, kitiems ūkiams, kai reikia. Kokių nors papildomų veiklų Rokas neįvardijo, o žmonos Ingridos pomėgis – makiažai, šioje srityje ji ir dirbo iki vaikučio laukimo. 

Kainos kilo visur

Pieno perdirbimu ūkininkai patys neužsiima, tad pieną parduoda tik kaip žaliavą.

– Jeigu užsiimti perdirbimu, reikia atskirų investicijų. Geriau susikoncentruoti į vieną ar kelias kryptis negu užsiimti labai plačiai. Reikia surasti, kur realizuoti produktus. Atsirastų daug papildomo darbo, o uždarbis – neaiškus, – svarstė Rokas.

Vaikinas teigė, kad pieno kainos kilo, bet viskas „vejasi“ iš paskos – reikia kelti darbuotojams algas, investuoti į ūkį.

– Šiuo metu pieno kaina pakilusi, aišku, ir pieno produktai pabrango, bet kilo ir kuro, ir pašarų kainos. Kad ir pasigaminame savo pašarus, vis tiek skaičiuojame rinkos kainą, nes grūdai brangsta, galima juos parduoti, o ne sušerti, – apie kainų pokytį kalbėjo ūkininkas.

 

Nuotrauka
mokytojai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 15 valandų
Rytoj – Tarptautinė mokytojų diena. Šia proga antradienio popietę Tauragės savivaldybės didžiojoje posėdžių salėje buvo susirinkę daug rajono mokytojų. Daugeliui jų įteiktos padėkos, o trims iš jų skirtos piniginės premijos.
Nuotrauka
miskasodis
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 17 valandų
Lietaus nepabūgę tauragiškiai ir skaudviliškiai, mylintys gamtą ir kavos puodelį iškeitę į medelius, prisidėjo prie Tauragės rajono miškasodžio akcijos. Kone trijų hektarų pievoje Skaudvilėje, šalia tvenkinio, jie pasodino pusantro tūkstančio pušaičių. 
Nuotrauka
SENJORAI
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
​​​​​​​Naujausiais „Sodros“ duomenimis, vidutinė pensijoje dirbančių vyrų senatvės pensija siekia 597 eurus. Pensijoje dirbančios moterys gauna vidutiniškai 60 eurų didesnę pensiją nei jų nedirbančios bendraamžės.
Nuotrauka
huggy wuggy
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jei kurią dieną nebegrįšiu iš darbo, vadinasi mane suvalgė „zombiai“. O mokyklos koridoriuose kasmet jų daugėja. Pertraukų metu kartais šiurpas pagaugais nueina, nes pradinukų korpuse „zombiai“ ir „monstrai“ tiesiog kabinasi tau ant nugaros, o neretai vieni kitiems ir į veidus.
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją gyventojams už būsto šildymą kompensuojama dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp vidutinių mėnesio pajamų ir 2 valstybės remiamų pajamų dydžių (2 VRP – 294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (3 VRP – 441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.
Nuotrauka
vsb
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-03
Tauragės rajono savivaldybės Visuomenes sveikatos biure numatoma įdarbinti daugiau specialistų. Dėl Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nustatytų reikalavimų savivaldybės taryba padidino didžiausią leistiną pareigybių skaičių nuo 16,5 iki 18,7 etato. Po tokių pokyčių darbuotojų darbo užmokesčiui finansuoti papildomai prireiks per 10 tūkst. eurų per metus, dalis sumos atkeliaus iš savivaldybės biudžeto. Dėl to priekaištaujama SAM valdininkams.
Nuotrauka
kuras
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-02
Šildymas brangsta, tačiau gyventojams tiesiama pagalbos ranka – kompensacijos už būsto šildymą nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams didinamos. Tauragės rajono taryba priėmė sprendimą, kuriuo nustatė vidutines kuro kainas naujam šildymo sezonui, kurios bus taikomos kompensacijų už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą apskaičiavimui.
Nuotrauka
autobusas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Įvyko atviras Tauragės regiono viešojo transporto sistemos elektroninio bilieto techninės įrangos pirkimo konkursas. Jį laimėjusi įmonė pagal rugpjūčio 24-ąją pasirašytą sutartį įsipareigojo įrangą paleisti per 10 mėnesių. Šis pirkimas – vienas funkcinės zonos Tauragė+ plėtros strategijos pirmaeilių veiksmų įgyvendinimo priemonių ir vykdomas visose apskrities savivaldybėse – Tauragėje, Jurbarke, Šilalėje ir Pagėgiuose.   
Nuotrauka
sildymas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-30
Ketvirtadienį Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė pasirašė įsakymą dėl šildymo sezono pradžios savivaldybei priklausančiose įstaigose. Tai reiškia, kad Tauragės rajono savivaldybės ligoninės, sveikatos priežiūros, slaugos, ikimokyklinio ugdymo ir bendrojo lavinimo įstaigos, globos namai, seniūnijų seniūnai gali savarankiškai spręsti apie šildymo pastatų pradžią.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-29
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
kaminas
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-28
Rugsėjo pabaiga, bet rudeniški orai įgauna pagreitį – ne vieną priverčia pasvajoti apie šiltus namus. Svarbu prisiminti, kad namai turi būti ne tik šilti, jaukūs, bet svarbiausia ir saugūs. Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai primena, kad savo namų turto saugumu turi pasirūpinti pats šeimininkas. Dėl šios priežasties primenama, kad krosnių ir židinių dūmtraukius reikia nuolat prižiūrėti bei laiku valyti.
Nuotrauka
savivaldybe
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-27
Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sutartį su ekspertu, teiksiančiu finansų konsultanto paslaugas. Bendra šios sutarties vertė siekia 17 424 Eur.
Nuotrauka
zemdirbiusvente
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Rugsėjo 23 dieną Tauragės rajono žemdirbiai susirinko į tradicinę žemdirbių šventę, vykusią Tauragės kultūros rūmuose. Renginio metu rajono ūkininkams įteiktos padėkos už darbštumą, atsidavimą savo kraštui ir svarų indėlį puoselėjant ūkį Tauragės rajone.
Nuotrauka
infrastruktura
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Tauragėje atnaujinta daugiau nei 600 kv. m visiškai nusidėvėjusių pėsčiųjų takų, esančių prie vaikų žaidimų aikštelės J. Tumo-Vaižganto gatvėje bei prie lopšelio-darželio „Kodėlčius“, įsikūrusio Moksleivių alėjoje. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, dėmesys skirtas ne tik susisiekimo infrastruktūrai gerinti, bet ir saugumui užtikrinti. Ši vaikų žaidimų aikštelė apjuosta tvora, o pačioje aikštelėje pastatyta nuo lietaus ar saulės apsauganti stoginė.
Nuotrauka
stadionas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Kai kurių Tauragės mokyklų stadionų būklė – apverktina, tačiau kada prasidės remontas, jų vadovai nežino. Savivaldybės atstovai sako, kad stadionų atnaujinimo darbai vyksta kasmet, dalis jų planuojami. Tiesa, ne visose ugdymo įstaigose stadionai iš viso įrengti. Mokyklos sukasi iš padėties kaip išmanydamos.  
Nuotrauka
elektra
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-25
Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.
Nuotrauka
uzimtumo tarnyba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-25
Užimtumo tarnyba skelbia, kad įspėtų apie darbuotojų atleidimą dukart daugiau nei pernai. Įtempta geopolitinė situacija pasaulyje bei energijos išteklių krizė koreguoja Lietuvos įmonių veiklą. Šiemet Užimtumo tarnyba gavo 52 pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus  – 16 pranešimų daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Iš Tauragės rajono įmonių pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus kol kas negauta, pranešama apie fiksuojamą darbuotojų paklausos suaktyvėjimą.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-22
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos – kosminės. Alionos ir jos šeimos istorija – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
darzelis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-22
Šiuo metu Tauragės rajono mokyklų ikimokyklinio ugdymo grupėse laisvų vietų yra daugiau nei pageidaujančiųjų į jas patekti.
Nuotrauka
banga viesbutis
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Net ekspertai nesutaria, ar į Lietuvą jau ateina ekonominė krizė ir sunkmetis, nors infliacija jau akivaizdžiai muša rekordus. Šalies ekonomistai jau įspėja ruoštis sunkesniems laikams, ekonomikos lėtėjimui ir recesijai. Vis dėlto sakoma, kad krizės – tai ne tik laikas, kurį reikia tiesiog ramiai išlaukti, bet ir atsiveriančios galimybės bei pasirengimas naujiems startams. Apie tai byloja artėjančios permainos Tauragės viešbučių paslaugų rinkoje: vieno viešbučio savininkai svarsto savo verslą parduoti, kiti gi – plėsti.
Nuotrauka
piesia
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Mokyklinio amžiaus vaikams ypač svarbu atrasti ir išreikšti save, laiką leisti su bendraminčiais. Bene tinkamiausias saviraiškos būdas – popamokinė veikla. Ji padeda vaikui įgyti papildomų gebėjimų, socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, pailsėti nuo mokslų ir atsipalaiduoti, įsitvirtinti bendraamžių grupėje.