Galvojant apie žiemą: šildytis bus brangu
Įkelta:
2022-08-15
Nuotrauka
malkos
Aprašymas

Gretos Savickienės nuotrauka

Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.

Niekas nežino, kokia žiema mūsų laukia. Tačiau jau dabar aišku, kad šildymo kainos kils. Trumpai tariant, pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui daro didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Dujų ir biokuro kainos priklauso nuo pasaulinių kainų rinkoje.

Kainos skirtingose savivaldybėse kyla skirtingai, nes šilumą gyventojams jos tiekia skirtingu būdu. Vienos naudoja daugiau gamtinių dujų, kitos – biokuro. Taigi, kainos kilimas priklauso nuo šių žaliavų kainos rinkoje. Tauragėje centralizuota šiluma gaminama naudojant biokurą. Šildymo kainos Tauragėje iki šiol buvo vienos mažiausių Lietuvoje. Deja, šią žiemą kils ir jos, nes pasaulyje pakilo ir biokuro kaina. Pasak „Ignitis“, bendrai skaičiuojama, kad vidutiniškai Lietuvoje šildymo kainos turėtų ūgtelti ketvirtadaliu.

Šilumos tinklų prognozės nedžiugina

Paprašytas pateikti artėjančio šildymo sezono prognozes UAB Tauragės šilumos tinklų direktorius Audrius Arcišauskas gerų naujienų neturi. Jis teigė, kad šildymo kainos priklausys nuo biokuro kainos rinkoje pokyčių.

„Tikimasi, kad 2022/2023 šildymo sezono metu biokuro kainos kilimas turėtų stabilizuotis ir neviršyti 400–500 Eur/tne ribos, bet, pagal šios dienos aktualijas, kaina 500 eur/tne – ne riba, – teigė jis. – Taip pat daug diskutuota ir dirbta prie to, kad norėtų Valstybinė miškų urėdija tęsti ir smulkintos medienos tiekimą, ypač šilumos energijos tiekėjams, kurie yra reguliuojami valstybės (VERT), bet kol kas tyla ir verslui visos sudarytos galimybės, nes biokuro biržoje, kaip suprantame visi, lubų nėra“.

Pasak A. Arcišausko, vidutinė 2021–2022 m. šildymo sezono šilumos kaina buvo 0,04861 Eur/kWh (be PVM) arba 0,05298 Eur/kWh (su PVM). Prognozuojama, kad biokurui kainai pakilus iki 400 Eur/tne, šilumos kaina būtų 0,0739 Eur/kWh (be PVM) arba 0,0806 Eur/kWh (su PVM);

biokurui kainai pakilus iki 500 Eur/tne, šilumos kaina būtų 0,0849 Eur/kWh (be PVM) arba 0,0925 Eur/kWh (su PVM).

O paprašytas palyginti šildymo išlaidas renovuotuose ir nerenovuotuose namuose, jis teigė: „2021/2022 šildymo sezono metu 60 kv. m. buto šildymo  išlaidos renovuotose daugiabučiuose namuose vidutiniškai sudarė 109 Eur per šildymo sezoną. Ateinančiame šildymo sezone, biokurui pabrangus iki 400 Eur/tne, prognozuojama, kad 60 kv. m buto renovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 165 Eur per šildymo sezoną, o biokurui pabrangus iki 500 Eur/tne, prognozuojama, tokio pat buto renovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 189 Eur per šildymo sezoną. 

2021/2022 šildymo sezono metu 60 kv. m. buto šildymo išlaidos nerenovuotose daugiabučiuose namuose vidutiniškai sudarė 265 Eur per šildymo sezoną. Ateinantį šildymo sezoną biokurui pabrangus iki 400 Eur/tne, prognozuojama, 60 kv. m buto nerenovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 403 Eur per šildymo sezoną. O jei biokuras pabrangs iki 500 Eur/tne, prognozuojama, 60 kv. m. buto nerenovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 463 Eur per šildymo sezoną“.

Brango kelis kartus

Nuosavi namai dabar šildomi įvairiai: vieni tradiciškai – malkomis ar pjuvenų ar durpių briketais, kituose, moderniuose, įrengtas geoterminis šildymą ar šilumos siurbliai oras-oras ar oras-vanduo. Tačiau šiuolaikiškos šildymo sistemos neapsieina be elektros, o pastarosios kainos irgi stipriai kyla. Taigi net ir įsirengusiems šiuolaikiškiausias  šildymo sistemas neišvengiamai teks plačiau atverti piniginę.

Nors yra besišaipančių, kad malkomis kūrenamos krosnys – atgyvena, vis dėlto didžioji dalis nuosavų namų iki šiol kūrenama biokuru – medžio granulėmis, briketais ar malkomis. Toks namų šildymo būdas iki šiol buvo pigiausias. Deja, pastaraisiais mėnesiais biokuro kainos šoktelėjo net kelis kartus. Antai tauragiškė Danutė, namus šildanti malkomis, pasakoja dar pernai vasarą už 10 kub. metrų – tiek jai reikia vienam sezonui – mišrių malkų mokėjusi 500 eurų. Šiemet už tokį pat kiekį suplojusi jau 800 eurų, nors pirkusi vos prasidėjus vasarai. Dabar, svarsto ji, turbūt būtų dar brangiau. 

Regina pasakoja pirkusi beržinių malkų:

– Pirkome ir iš to paties žmogaus, ir tą patį kiekį – 10 kub. metrų. Pernai mokėjome 450 eurų, šiemet – jau 700...

Štai Renatas paprastai perka nepjautus rąstus, juos susipjausto ir susikapoja pats. Pernai jis sako už miškovežį beržinių rąstų mokėjęs 750, šiemet – 900 eurų.

– Malkinės medienos visada ieškau per skelbimus, – pasakoja jis, – išsiklausinėju kainas, ir visada Tauragėje būna brangiau. Taigi visada perku iš kitų miestų – Šilalės, Raseinių, net Mažeikių, ir net su atvežimu išeina 50-čia ar 100-u eurų pigiau...  

Feisbuko grupėje „Tauragės skelbimai“ rugpjūčio 1-ąją įkeltas skelbimas apie parduodamas malkas. Teigiama, kad 6 erdmetriai (tai kubinis metras malkų su oro tarpais) neskaldytų uosio malkų kainuotų 400 eurų, skaldytų – 450 eurų, toks pat kiekis skaldytų mišrių malkų – 280 eurų.

Briketai brango daugiau nei triskart

Šiurpina ir medžio briketų kainos. Štai tauragiškė Dalia pasakoja briketų pirkusi ankstyvą pavasarį, pritrūkusi malkų. Mokėjusi 125 eurus už padėklą, kuriame telpa 960 kg.

– Dar šiek tiek ir liko, – sako ji, – kaip gailiuosi, kad tada nenusipirkau daugiau... Šią savaitę kaip tik susimąsčiau, kad reiktų vėl jų nusipirkti, nes tikrai pasiteisino, tai bus nenualpau kainą pamačiusi.

Dabar, pavyzdžiui, „Senukuose“ už toną bet kurios rūšies pjuvenų briketų teks mokėt 429 eurus. „Moki-veži“ internetinėje parduotuvėje medžio pjuvenų briketų kainos svyruoja nuo 476 iki 443 eurų už toną. Kiek pigiau, bent kol kas, juos parduoda  „Viduklės briketai“ – internetinėje parduotuvėje skelbiama, 960 kg paletė beržo pjuvenų briketų kainuoja 380 eurų. Tiesa, prisiskambinti jiems taip ir nepavyko.

Beržo, kietmedžio ir lapuočių briketais prekiaujama ir elektroninėje „esaurida“ parduotuvėje. Padėklo (960 kg) beržo briketų kaina – 420, kietmedžio – 425, lapuočių – 415 eurų. 

Atitinkamai brango ir granulės. „Esaurida“ jas dabar parduoda po 530 eurų už toną.

Kalbama, kad tokios biokuro kainos – tikrai ne riba.

Nuotrauka
mokytojai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Rytoj – Tarptautinė mokytojų diena. Šia proga antradienio popietę Tauragės savivaldybės didžiojoje posėdžių salėje buvo susirinkę daug rajono mokytojų. Daugeliui jų įteiktos padėkos, o trims iš jų skirtos piniginės premijos.
Nuotrauka
miskasodis
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Lietaus nepabūgę tauragiškiai ir skaudviliškiai, mylintys gamtą ir kavos puodelį iškeitę į medelius, prisidėjo prie Tauragės rajono miškasodžio akcijos. Kone trijų hektarų pievoje Skaudvilėje, šalia tvenkinio, jie pasodino pusantro tūkstančio pušaičių. 
Nuotrauka
SENJORAI
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
​​​​​​​Naujausiais „Sodros“ duomenimis, vidutinė pensijoje dirbančių vyrų senatvės pensija siekia 597 eurus. Pensijoje dirbančios moterys gauna vidutiniškai 60 eurų didesnę pensiją nei jų nedirbančios bendraamžės.
Nuotrauka
huggy wuggy
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jei kurią dieną nebegrįšiu iš darbo, vadinasi mane suvalgė „zombiai“. O mokyklos koridoriuose kasmet jų daugėja. Pertraukų metu kartais šiurpas pagaugais nueina, nes pradinukų korpuse „zombiai“ ir „monstrai“ tiesiog kabinasi tau ant nugaros, o neretai vieni kitiems ir į veidus.
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją gyventojams už būsto šildymą kompensuojama dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp vidutinių mėnesio pajamų ir 2 valstybės remiamų pajamų dydžių (2 VRP – 294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (3 VRP – 441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.
Nuotrauka
vsb
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-03
Tauragės rajono savivaldybės Visuomenes sveikatos biure numatoma įdarbinti daugiau specialistų. Dėl Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nustatytų reikalavimų savivaldybės taryba padidino didžiausią leistiną pareigybių skaičių nuo 16,5 iki 18,7 etato. Po tokių pokyčių darbuotojų darbo užmokesčiui finansuoti papildomai prireiks per 10 tūkst. eurų per metus, dalis sumos atkeliaus iš savivaldybės biudžeto. Dėl to priekaištaujama SAM valdininkams.
Nuotrauka
kuras
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-02
Šildymas brangsta, tačiau gyventojams tiesiama pagalbos ranka – kompensacijos už būsto šildymą nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams didinamos. Tauragės rajono taryba priėmė sprendimą, kuriuo nustatė vidutines kuro kainas naujam šildymo sezonui, kurios bus taikomos kompensacijų už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą apskaičiavimui.
Nuotrauka
autobusas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Įvyko atviras Tauragės regiono viešojo transporto sistemos elektroninio bilieto techninės įrangos pirkimo konkursas. Jį laimėjusi įmonė pagal rugpjūčio 24-ąją pasirašytą sutartį įsipareigojo įrangą paleisti per 10 mėnesių. Šis pirkimas – vienas funkcinės zonos Tauragė+ plėtros strategijos pirmaeilių veiksmų įgyvendinimo priemonių ir vykdomas visose apskrities savivaldybėse – Tauragėje, Jurbarke, Šilalėje ir Pagėgiuose.   
Nuotrauka
sildymas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-30
Ketvirtadienį Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė pasirašė įsakymą dėl šildymo sezono pradžios savivaldybei priklausančiose įstaigose. Tai reiškia, kad Tauragės rajono savivaldybės ligoninės, sveikatos priežiūros, slaugos, ikimokyklinio ugdymo ir bendrojo lavinimo įstaigos, globos namai, seniūnijų seniūnai gali savarankiškai spręsti apie šildymo pastatų pradžią.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-29
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
kaminas
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-28
Rugsėjo pabaiga, bet rudeniški orai įgauna pagreitį – ne vieną priverčia pasvajoti apie šiltus namus. Svarbu prisiminti, kad namai turi būti ne tik šilti, jaukūs, bet svarbiausia ir saugūs. Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai primena, kad savo namų turto saugumu turi pasirūpinti pats šeimininkas. Dėl šios priežasties primenama, kad krosnių ir židinių dūmtraukius reikia nuolat prižiūrėti bei laiku valyti.
Nuotrauka
savivaldybe
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-27
Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sutartį su ekspertu, teiksiančiu finansų konsultanto paslaugas. Bendra šios sutarties vertė siekia 17 424 Eur.
Nuotrauka
zemdirbiusvente
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Rugsėjo 23 dieną Tauragės rajono žemdirbiai susirinko į tradicinę žemdirbių šventę, vykusią Tauragės kultūros rūmuose. Renginio metu rajono ūkininkams įteiktos padėkos už darbštumą, atsidavimą savo kraštui ir svarų indėlį puoselėjant ūkį Tauragės rajone.
Nuotrauka
infrastruktura
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Tauragėje atnaujinta daugiau nei 600 kv. m visiškai nusidėvėjusių pėsčiųjų takų, esančių prie vaikų žaidimų aikštelės J. Tumo-Vaižganto gatvėje bei prie lopšelio-darželio „Kodėlčius“, įsikūrusio Moksleivių alėjoje. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, dėmesys skirtas ne tik susisiekimo infrastruktūrai gerinti, bet ir saugumui užtikrinti. Ši vaikų žaidimų aikštelė apjuosta tvora, o pačioje aikštelėje pastatyta nuo lietaus ar saulės apsauganti stoginė.
Nuotrauka
stadionas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-26
Kai kurių Tauragės mokyklų stadionų būklė – apverktina, tačiau kada prasidės remontas, jų vadovai nežino. Savivaldybės atstovai sako, kad stadionų atnaujinimo darbai vyksta kasmet, dalis jų planuojami. Tiesa, ne visose ugdymo įstaigose stadionai iš viso įrengti. Mokyklos sukasi iš padėties kaip išmanydamos.  
Nuotrauka
elektra
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-25
Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.
Nuotrauka
uzimtumo tarnyba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-25
Užimtumo tarnyba skelbia, kad įspėtų apie darbuotojų atleidimą dukart daugiau nei pernai. Įtempta geopolitinė situacija pasaulyje bei energijos išteklių krizė koreguoja Lietuvos įmonių veiklą. Šiemet Užimtumo tarnyba gavo 52 pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus  – 16 pranešimų daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Iš Tauragės rajono įmonių pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus kol kas negauta, pranešama apie fiksuojamą darbuotojų paklausos suaktyvėjimą.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-22
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos – kosminės. Alionos ir jos šeimos istorija – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
darzelis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-22
Šiuo metu Tauragės rajono mokyklų ikimokyklinio ugdymo grupėse laisvų vietų yra daugiau nei pageidaujančiųjų į jas patekti.
Nuotrauka
banga viesbutis
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Net ekspertai nesutaria, ar į Lietuvą jau ateina ekonominė krizė ir sunkmetis, nors infliacija jau akivaizdžiai muša rekordus. Šalies ekonomistai jau įspėja ruoštis sunkesniems laikams, ekonomikos lėtėjimui ir recesijai. Vis dėlto sakoma, kad krizės – tai ne tik laikas, kurį reikia tiesiog ramiai išlaukti, bet ir atsiveriančios galimybės bei pasirengimas naujiems startams. Apie tai byloja artėjančios permainos Tauragės viešbučių paslaugų rinkoje: vieno viešbučio savininkai svarsto savo verslą parduoti, kiti gi – plėsti.
Nuotrauka
piesia
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Mokyklinio amžiaus vaikams ypač svarbu atrasti ir išreikšti save, laiką leisti su bendraminčiais. Bene tinkamiausias saviraiškos būdas – popamokinė veikla. Ji padeda vaikui įgyti papildomų gebėjimų, socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, pailsėti nuo mokslų ir atsipalaiduoti, įsitvirtinti bendraamžių grupėje.