Gyventojai nebegalės skirti GPM paramos mokykloms, darželiams ir kitoms biudžetinėms įstaigoms
Įkelta:
2022-06-20
Nuotrauka
gpm
Aprašymas

Nuo 2025 m. mokyklos gauti GPM paramos nebegalės. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Seimas priėmė pataisas, pagal kurias iš valstybės biudžeto išlaikomos mokyklos, vaikų darželiai, bibliotekos ar gydymo įstaigos, garažų, daugiabučių, sodininkų bendrijos nuo 2025 m. bus išbrauktos iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paramos gavėjų sąrašo. Daugelį toks sprendimas nuliūdino. 

Galės kurti paramos fondus

Pagal Seimo priimtas pataisas 1,2 proc. GPM galės būti remiamos tik nevyriausybinės organizacijos ir profesinės sąjungos. Įstatymas įsigalios 2025 m. sausio 1 d.

Kai kurie parlamentarai siūlė taikyti išimtis ir į paramos gavėjų sąrašą įtraukti kultūros bei švietimo įstaigas, tačiau šie pasiūlymai svarstomi nebuvo.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas Seimo posėdyje kalbėjo, kad nevyriausybinės organizacijos viešąsias paslaugas paprastai teikia efektyviau nei tai daro valstybinės institucijos.

Seimo narys Aidas Gedvilas klausė, kodėl šiuo atveju švietimo sektorius turi patirti nuostolių.

„Yra tokių mokyklų, kurios rinkdavo nuo 13 iki 15 tūkst. eurų per metus ir jau nusistovėjo tų pinigų panaudojimo tvarka. Kaip išeitį siūloma steigti labdaros fondus, tačiau tai nėra sprendimas, nes, faktas, išaugs administracinė našta“, – pastebėjo A. Gedvilas.

Įstatymo pataisų iniciatorius Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas akcentavo, kad šis paramos būdas turi būti skirtas nuo valstybės ir savivaldybių nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų plėtrai, pilietinei visuomenei stiprinti.

„Nesiūlome atimti gavėjų statuso iš biudžetinių įstaigų – jas ir toliau bus galima remti kitais būdais. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad 2022 m. valstybės biudžete finansavimas kultūrai, švietimui, krašto apsaugai augo rekordiškai. Tuo metu NVO sektorius finansavimo iš mokesčių mokėtojų pinigų išvis negauna“, – pabrėžė A. Bagdonas.

M. Majauskas per pataisų svarstymą ne kartą akcentavo, kad paramą leidus skirti tik nevyriausybinėms organizacijoms biudžetinės įstaigos nenukentėtų, nes dalis jų, pavyzdžiui, mokyklos, darželiai, paskatintų tėvų bendruomenes steigti labdaros fondus ir juose kaupti paramą, jų lėšas skirstytų bendruomenės, o ne įstaigų vadovai.

Anot parlamentaro, tokiu atveju parama būtų skiriama tik organizacijoms, kurios rūpinasi viešuoju gėriu: „Kad savo sumokėtų mokesčių dalies asmenys nesusigrąžintų sau skirdami organizacijai, kuri teikia tiesiogiai jiems naudą“.

Sprendimas nuliūdino

Vis dėlto kai kurie mokyklų, sodų bendrijų atstovai pokyčius vertina neigiamai ir vadina diskriminuojančiais.

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Viktorija Paulauskienė, paprašyta išsakyti savo nuomonę apie tokį Seimo sprendimą, sakė:

– Liūdna dėl tokio sprendimo ir netgi keista – jei švietimas yra prioritetas, kodėl atimama galimybė prie ugdymo kokybės prisidėti visiems norintiems? Mūsų darželis tos paramos surinkdavo apie 3–4 tūkst. eurų, ir mums tai gana reikšminga suma. Ir mes, darbuotojai, ir vaikų tėveliai tokiu būdu prisidėdavome prie kiemo rekonstrukcijos, higienos priemonių pirkimo. Pirkdavom ir edukacines priemones, gerinančias  ugdymo kokybę. Dabar galimybė tai daryti sumažės.    

Nuliūdino toks sprendimas ir Tauragės meno mokyklos direktorę Jolantą Kazlauskienę.

– Skeptiška mano nuomonė, – sakė ji. – Meno mokykla iš šio mokesčio dalies surinkdavo keletą tūkstančių eurų, už kuriuos padarydavom ką nors naudingo bendruomenei, visiems. Mums tai didelė parama, ir nereikia galvoti, kad mes viskuo pilnai aprūpinami iš biudžeto ar spec. lėšų. Štai šiemet įsigijome televizorių ir videostendą. Arba dar – baigėsi renovacija, nauji tualetai, nauja įranga, tačiau reikėjo visokių laikiklių, veidrodžių, muilo, visų kitų dalykų. 

Direktorė įsitikinusi, kad toks sprendimas neteisingas. 

– Juo labiau, kad girdžiu kalbant, kad biudžetininkai viską gauna, o visuomeninės organizacijos – nieko. Turiu krūvą pavyzdžių, kaip visuomeninės organizacijos ateina pas mus, prašosi vykdyti projektą, tampame partneriais ir jie naudojasi viskuo, ką mes turime. Kodėl jie gali pykti, kad mes kažką gaunam iš biudžeto? Jie geranoriškai priimami, dalyvauja bendruose projektuose, jokios nuomos iš jų neprašoma.    

Per 153 tūkst. eurų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, dabar yra apie 11 tūkst. nevyriausybinių organizacijų ir apie 230 00 paramos gavėjų. 

Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, už 2020 m. mokestinį laikotarpį Tauragės rajono gyventojai pateikė 4407 prašymų pervesti paramos gavėjams dalį sumokėto GPM, bendra pervestos paramos suma – 153 792 eurai. 

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 valanda
Šiandien, 18.00 val., visose šalies „Norfose“ valandai bus stipriai sumažintas apšvietimas, prekybos salėse bus išjungtas patalpų vėsinimas ir vėdinimas. Kaip skelbia „Norfos mažmena“, taip siekiama atkreipti valdžios dėmesį į verslą žlugdančias elektros kainas.
Nuotrauka
batalionas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kęstučio batalionas minėjo 30-ąsias įkūrimo metines, šventės metu Kęstučio batalionui buvo įteikta nauja kovinė vėliava bei atidengtas memorialinis akmuo, skirtas įamžinti Kęstučio bataliono 30-ies metų gyvavimą.
Nuotrauka
arfa
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kultūros rūmų rūsyje daug metų veikusi kavinė „Arfa“ lankytojų jau nebelaukia – ji uždaroma. Prieš kurį laiką šią kavinę įsigijusi restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė sako, kad atėjo laikas suvienyti jėgas – „Arfos“ darbuotojai prisijungs prie „Da Feng“ kolektyvo. O Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis tikisi, kad patalpos tuščios neliks – bus skelbiamas konkursas ir ieškoma naujų nuomininkų.
Nuotrauka
malkos
Įkelta:
2022-08-15
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.
Nuotrauka
miskasodis
Įkelta:
2022-08-12
Dideliais žingsniais vienu švariausių ir tvariausių regionų siekianti tapti Tauragė imasi dar vienos iniciatyvos – kartu su VšĮ „Myliu mišką“ ruošiasi pasodinti mišką ten, kur šiandien plyti pieva. Kad tikslas būtų įgyvendintas, prie iniciatyvos kviečiami prisidėti visi rajono gyventojai: jau šiandien tai padaryti galima įsigijus sodinukų, kuriuos spalio mėn. bus siūloma sodinti kartu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-11
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
2022-08-11
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
2022-08-11
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.