Dujotiekis Jovaruose – misija (ne)įmanoma?
Įkelta:
2021-07-29
Nuotrauka
Jovarai
Aprašymas

Jovarai. Petro Vaičaičio nuotrauka

Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noras gyventi ekologiškiau ir įsirengti dujinį šildymą taip paprastai neįgyvendinamas – bendruomenės nariai turi patys susimokėti už trasos atvedimą, o preliminari 10 tūkst. eurų suma ne kiekvienam „įkandama“. Nors rajono valdžia pritaria gyventojų iniciatyvai šildytis ekologiškiau, teigiama, kad dujos – jau  praeities kuras. 

Kaina – kosminė

Jovarų bendruomenė, pasak pirmininkės Palmyros Gylienės, jau trejus metus kalba ir svajoja apie gamtines dujas mikrorajone. 

– Gyvename žemai, ir kai žiemą užkuria visus pečius, toks smogas, kad baisu, – vieną priežasčių, kodėl prašoma tiesti dujotiekį, įvardijo bendruomenės pirmininkė. 

Kita priežastis – Jovaruose  gyvena nemažai senyvo amžiaus gyventojų, kuriems, pasak P. Gylienės, nebereikėtų rūpintis malkomis. 

Bendruomenės nariai, kibę į darbą, surinko 283 parašus ir dujotiekio tiesimu užsiimančiai bendrovei „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pateikė kolektyvinę paraišką. 

– Bet tokia, pasirodo, netinka. ESO paaiškino, kad paraišką per el. bandininkystę turi pateikti asmeniškai kiekvienas gyventojas, – pasakojo bendruomenės pirmininkė. – O su tom paraiškom mums nelabai sekėsi. Informaciją paskelbėme bendruomenės feisbuke, gal kas nepaskaitė, kas kas nemokėjo, ir paraiškų užpildėme tik 48. 

Iš ESO gautas atsakymas, kad dujotiekio atvedimas kiekvienam kainuotų beveik 6 tūkst. eurų. 

– Jei dar prisideda įranga, atvedimas iki namo, žmonėms labai brangu, – konstatavo pirmininkė. 

Po tokio ESO atsakymo visi pasirašiusieji prašymus tarėsi, ką toliau daryti, pasikvietė ir gretimos Senamiesčio bendruomenės atstovą, nes dujotiekio trasa eitų pro šios bendruomenės teritoriją.

– Pasiskirstėme gatves ir eisime paraginti, kad žmonės rašytų prašymus. Jei bus daugiau abonentų, gal ir kainos kris. Nors labai sunku suprasti jų skaičiavimo metodiką. O bendraujant susidaro įspūdis, kad jie nelabai suinteresuoti tiesti tinklus, – tolimesnius planus vardijo Jovarų bendruomenės pirmininkė.  

Pasak P. Gylienės, gal prieš porą metų kai kuriems tauragiškiams trasos iki namų buvo atvestos nemokamai. Arčiausiai Jovarų trasą turinčios Daržų gatvės gyventojams, pasak pirmininkės, trasa buvo vedama nemokamai.  

– O mums reikia mokėti už trasą. Mes jau vandentiekio trasas patys vedėmės, trasą pasiėmė vandentiekis ir nė ačiū. Jei dabar dujų trasą įsivesime už savo pinigėlius, ją nusavins ESO, toliau sėkmingai abonentus jungs prie mūsų trasos ir mums nė ačiū. Tokia tvarka, tą jau mes išsiaiškinome. Čia iš aukščiau kažkas netvarkoje. Susirinkę svarstėme ir į Seimo narius, vyriausybę kreiptis, kad žmonėms būtų sudarytos geresnės sąlygos dujas pasijungti, – abejonėmis pasidalijo P. Gylienė.    

Įvardinta ir suma, turi būtų „įkandama“ jovariškiams.

– Visi svarstėme ir kalbėjome, kad 2 tūkst. eurų būtų dar įmanoma mokėti. O jei reikia mokėti beveik 6 tūkst. eurų, o kaip gyvenimas rodo, atsirastų dar papildomų išlaidų, atvedimas iki namų, įranga – išeitų turbūt apie 10 tūkst. eurų. Tokia suma daugeliui per didelė, – teigė P. Gylienė.

Bendruomenė kalbino ir Jovaruose įsikūrusius verslo atstovus jungtis prie dujotiekio, bet jie didelio entuziazmo neparodė. 

Kviečia teikti paraiškas 

Situaciją pakomentavo ir ESO. Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas laiške redakcijai rašo, kad gyventojus, norinčius pasinaudoti bendrovės teikiama gamtinių dujų įvedimo paslauga, kviečia prisijungti prie bendrovės savitarnos svetainės ir greitai bei patogiai pateikti paraišką. Tai padarius ESO specialistai esą pasiūlys geriausius techninius sprendimus, o visą informaciją apie gamtinių dujų įvedimo paslaugą galima rasti ESO internetinėje svetainėje arba paskambinus nemokamu telefonu 1852. 

Į klausimus, kaip apskaičiuojama kaina vienam gyventojui, kaip gyventojai gali susimažinti atvedimo kaštus, kokios galimybės, kad iki namų valdų dujotiekis būtų atvedamas nemokamai, atsakyta, kad pasinaudojus dujų įvedimo mokesčio skaičiuokle galima įvertinti preliminarų dujų įvedimo mokestį. „Minėto rajono atveju, tam, kad prijungimo įmoka būtų patrauklesnė, reikia, kad paraiškų būtų kuo daugiau. Nemokamas dujų atvedimas neįmanomas, kadangi, pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtintus prijungimo įkainius, kiekvienas prijungiamas klientas turės mokėti fiksuotą įmokos dalį ir už vienam klientui paskaičiuotus metrus. Jokių lengvatų ir kompensacijų teisės aktai nenumato“, – redakcijai atsakė ESO atstovas.

Pagal ESO pateiktus duomenis, Tauragėje dujomis naudojasi 54 vartotojai. Dujos atvestos iki 73 tauragiškių sklypų, o naudojasi dujomis 53, nes ne visi įsirengę vartotojų sistemas ir dujų vartoti dar nepradėjo. Komercinis yra tik vienas vartotojas. Dujotiekis gyventojams atvestas J.Tumo-Vaižganto, Gedimino ir Stoties gatvių kvartale.

ESO 2016 m. gruodį skelbė, kad Tauragėje įrengė 5,8 kilometro ilgio skirstomąjį dujotiekį. Didžiausias ir pagrindinis šio dujotiekio naudotojas – viena stambiausių Lietuvos pieno perdirbimo įmonių „Vilkyškių pieninė“. 

Dujos – praeities kuras?

Rajono meras Dovydas Kaminskas, paklaustas apie rajono vadovų poziciją dėl to, kad jovariškiai treti metai kalba ir nori, kad dujos būtų atvestos į jų mikrorajoną, teigia, kad jovariškiai susiduria su problema, kai kūrenimo sezono metu susidaro smogas.

„O savivaldybės tikslas, kad to nebūtų ir gyventojai galėtų kvėpuoti švariu oru visus metus. Žinoma, alternatyvų išvengti taršaus kūrenimo yra ne viena, dujotiekis – viena jų. Savivaldybė nėra prieš dujų atvedimą, tačiau dujų atvedimas yra derinamas tarp ESO ir gyventojų“, – teigė meras. 

Pasak D. Kaminsko, šioje situacijoje padėti ar prisidėti savivaldybė gali tik tarpininkaudama. Savivaldybės administracijoje analizuojami teisės aktai, kad būtų išsiaiškinta, kokia dar galėtų būti pagalba.

Pirmadienį savivaldybėje lankėsi energetikos ministras Dainius Kreivys, su kuriuo rajono vadovai kalbėjo ir apie dujotiekio plėtros metodiką.

„Nuo 2020 metų metodikoje yra nustatyta, kad visi su dujotiekio plėtra susiję kaštai turi būti apmokami proporcingai vartotojų, todėl natūralu, kad kaina smarkiai iškyla ir esant mažam skaičiui potencialių vartotojų, plėtra tampa neįmanoma. Šiuo metu Europos Sąjungoje vyksta projektai dėl elektros energijos decentralizacijos, o jau kitais metais bus smarkiai skatinamas alternatyvių išteklių naudojimas buitiniams vartotojams. Ministras įvardijo, kad dujos jau yra praeities kuras, kuris yra tik pereinamajam laikotarpiui. Ministerijos paprašėme, kad visą aktualią informaciją apie dujų plėtros klausimus ir kitų metų skatinimo planus atsiųstų raštu, kad galėtume pasidalinti su visais Tauragės gyventojais,“ – laiške redakcijai teigė rajono meras. 


 

Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
prieš 5 valandas
Tauragės rajono savivaldybė šiandien pranešė, jog nuo ryt, rugsėjo 28-osios, Tauragėje pradedamas šildymo sezonas.
Nuotrauka
a
R. Danisevičiaus nuotr.
Įkelta:
prieš 6 valandas
Visos politinės partijos iki spalio 1 dienos Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo partijos narių sąrašus. Pagal šiuo metu galiojančias Politinių partijų įstatymo nuostatas, politinėje partijoje turi būti mažiausiai 2000 narių.
Nuotrauka
Bažnyčių aikštelė
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 7 valandas
Apleista, duobėta teritorija pačiame miesto centre, prie vienos gražiausių Bažnyčių gatvės, seniai buvo virtusi piktžaizde. Pagaliau žengtas pirmasis žingsnis, kad visiems akis badanti problema būtų išspręsta. Tiesa, nesušlampant kojų ir nelaužant automobilių ja naudotis bus galima dar negreit – kol kas savivaldybės tarybos prašyta tik leisti užsakyti techninį projektą. O sumą šiems remonto darbams atlikti teks rasti nemažą – maždaug 150 tūkst. eurų.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Pirmadienio orai bus palankūs pasivaikščiojimams rudenėjančioje gamtoje, tačiau vėliau dangus vis labiau niauksis, protarpiais palis, stiprės vėjas. Visgi, savaitei baigiantis orų permainos gali pradžiuginti. 
Nuotrauka
baseinas
"Tauragės žinių" archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Tarybos sprendimu, atsižvelgus į Tauragės sporto centro prašymus, patikslinti baseino teikiamų paslaugų įkainiai. Tiesa, iki šiol galioję įkainiai nesikeičia, patvirtinti kai kurie pakeitimai. Vienas jų – baseine lankytis pigiau galės šeimos, nes įtrauktas šeimos bilietas. 
Nuotrauka
Šilumos tinklai
Tauragės šilumos tinklų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę politikai patvirtino naujajam šildymo sezonui vidutines kuro kainas, kurios bus taikomos apskaičiuojant kompensaciją už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą nepasiturintiems gyventojams. Konstatuota, kad kompensacijų poreikis auga, o kuro kainos kyla. 
Nuotrauka
Ligoninė
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-25
Tauragės ligoninės Psichiatrijos skyriaus pacientai sunerimę, kad skyrius uždaromas, o žmonės, kuriems gydymas labai reikalingas, paliekami likimo valiai. Jie nesupranta, kodėl priimtas toks sprendimas, ir ketina protestuoti. Pasak ligoninės direktoriaus, skyrius uždaromas todėl, kad darbuotojai reikalingi kovidiniam skyriui.
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos infograma
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį savivaldybės tarybos politikai patvirtino du naujus miesto autobusų maršrutus. Besinaudojantieji nemokamu viešuoju transportu, tikimasi, jau kitų metų pradžioje galės pasiekti Norkaičius, o atokesnių miesto vietovių gyventojai – miesto centrą. Autobusai kursuos ir pro baseiną. 
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį rajono politikai Tauragės šeimos gerovės centrui perdavė nupirktą namą, kuriame kursis bendruomeniniai vaikų globos namai. Įkurtuvės planuojamos šiemet. Tarybos posėdyje priimta ir daugiau sprendimų, susijusių su turto perėmimu ir perdavimu. 
Nuotrauka
a
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Prie Vilkyškių pieninės (VILVI), didžiausios pastarųjų metų investicijos Tauragėje, – išrūgų miltelių gamybos cecho ir modernaus sandėlio – jau plevėsuoja vėliavos, o savivaldybės tarybos nariams ir administracijai pristatyta įmonės veikla ir ateities planai.  
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Šią savaitę Tauragės rajono savivaldybės administracija su UAB „Irvytis“ pasirašė sutartį dėl Atokvėpio aikštelės įrengimo Tauragės miesto Žalgirių mikrorajone, prie daugiabučio gyvenamojo namo, esančio adresu Ateities takas 4. Ši aikštelė skirta senjorams.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Renovuoti namus panorę daugiabučių gyventojai susiduria su dilema – nors apšiltinti namai sunaudotų daug mažiau šilumos energijos ir dėl to pigiau atsieitų šildymas, ramybės neduoda tai, kiek kainuos pati renovacija, nes stebimas statybinių medžiagų kainų šuolis. Be to, aiškėja, kad butus renovuotuose pastatuose gali būti sunku parduoti. Taip nutiko Dobilo g. 9 ir 11 daugiabučių namų butų savininkams.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės  nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Tauragės rajono savivaldybės garbės ženklui „Už nuopelnus Tauragės rajonui“ gauti. Garbės ženklas už nuopelnus skiriamas Lietuvos Respublikos, bet kurios užsienio valstybės asmeniui arba institucijai. Tokius apdovanojimus jau yra gavę 16 mūsų kraštui nusipelniusių asmenų. 
Nuotrauka
a
„Žvaigždutės“ nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien minima Tarptautinė diena be automobilio. Tiek šalyje, tiek visame pasaulyje, šiandien vairuotojai raginami susilaikyti nuo nebūtinų kelionių, rinktis ekologišką transportą. Tauragėje nuo ryto uždaryta Bažnyčių gatvė, vyksta įvairios ugdomosios veiklos.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-09-22
Dariaus ir Girėno gatvėje kyla naujos degalinės konstrukcija. Kitąmet čia duris atvers nauja automatinė degalinė.
Nuotrauka
taryba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien į nuotolinį posėdį renkasi rajono savivaldybės taryba. Darbotvarkėje numatyta apsvarstyti 30 klausimų. 
Nuotrauka
a
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šernų lankymasis mieste pastaruoju metu, ko gero, populiariausia gyventojų pokalbių tema. Žmonės pasidalinę į dvi stovyklas, tuos, kurie bijo šernų ir baksnoja į medžiotojų būrelį, kodėl šie jų nešaudo, ir į tuos, kuriems tokie pokyčiai gamtoje kelia juoką. Tiesa, dėl netikėto šernų susidomėjimo Žalgirių mikrorajonu gyventojai iš dalies kalti patys – neturėdami kur dėti įvairių vaisių ir daržovių pertekliaus pila  jį pamiškėse ir net mikrorajone. O šernai puotauja, ir ne tik puotauja, bet ir nakvoja netoli tokių savavališkų šiukšlynų. Gali būti, jog nebeilgai – teritoriją prižiūrintis medžiotojų klubas spalio mėnesį žada kilti į medžioklę ir iš Žalgirių mikrorajono šernus varyti link Juodpetrių bei juos medžioti. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Nuo šiandien pradedamas šildymo sezonas Tauragės rajono ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo bei sveikatos priežiūros įstaigose. Galutinį sprendimą, ar įjungti šildymą patalpose, pagal poreikį priims įstaigų vadovai, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
sodra
sodra.lt nuotr.
Įkelta:
2021-09-21
„Sodra“ perspėja apie sukčių siunčiamus elektroninius laiškus, kuriuose pateikiamas fiktyvus susirašinėjimas su neva „Sodros“ darbuotojais. Nieko bendro su „Sodra“ šie pranešimai neturi.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad demencija yra vienas iš didžiausių ateities iššūkių viso pasaulio šalių visuomenėms. Rugsėjo 21 d. minint Pasaulio Alzheimerio ligos dieną, asociacija „Demencija Lietuvoje“ su partneriais – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sporto universitetu, Nacionalinė dailės galerija ir kt. kviečia įsitraukti į renginių programą „Kalbėkime apie demenciją“, kuri vyksta visą rugsėjo mėnesį.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Savaitės pradžia daug kur bus niūri ir žvarbi, vietomis lis, o naktimis pasirodys šalnos. Antroje savaitės pusėje bus permainų – šiluma didės, tačiau lietus nesitrauks, bus vėjuota.