Didžiausias tremtinių noras – grįžti, nors ir po mirties
Įkelta:
2021-06-14
Nuotrauka
tremtin
Nuotraukos autorius:
Reginos Vaičaitienės nuotrauka

Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. Diena, kai prisimename tuos, kurie ne savo valia namus paliko gyvuliniuose vagonuose, o daugelis tolimame svetimame krašte atgulė ir amžinojo poilsio. Vis dėlto lietuviai, labai gerbiantys savo išėjusius artimuosius, laikė gyvųjų pareiga palaidoti juos tėvynėje. Nepaisydami sunkumų jie vyko į Sibirą ir darė tai, ko niekada neįsivaizdavo galėsiantys padaryti – savo rankomis išsikasti artimųjų kaulus ir juos parsivežti namo. Skaitytojų dėmesiui  – dvi istorijos apie tai, kaip mirusių artimųjų palaikai grįžo į tėvynę. 

„Tai pirmas tautos politikos veiksmas“

1988−1991 m. atsivėrus galimybėms nuvykti į buvusias tremties vietas, lietuviai ėmė keliauti į Sibirą parsivežti savo mirusiųjų į Lietuvą. Rašytojas Petras Dirgėla 1989 m. lapkritį rašė: „Iš Sibiro, iš Laptevų jūros plikųjų salų, iš visų buvusių gulagų lietuviai veža namo tremtinių – tėvų, motinų, sūnelių, dukrelių – palaikus. Tai svarbiausia, kas dabar vyksta Lietuvoje. Tai pirmas tautos politikos veiksmas“. Lietuvių mitologė, folkloristė, humanitarinių mokslų daktarė Daiva Vaitkevičienė rašo: „Visuomeninės ir politinės organizacijos pradėjo rengti organizuotas palaikų pargabenimo ekspedicijas. Plačiai nuskambėjo pirmoji ekspedicija į Igarką, 1989 m. liepos 27 d. pargabenusi 128 tremtinių palaikus. Kėdainių kariniame oro uoste nusileidusį lėktuvą su palaikais sutiko 15 000 žmonių, į gedulingą mitingą susirinkusių iš visos Lietuvos. Iš čia palaikai buvo gabenami į skirtingas Lietuvos vietas, kur buvo rengiamas iškilmingas jų sutikimas. Tų pačių metų spalį į Kauną konteineriuose geležinkeliu parvežta 20 tremtinių palaikų iš amžino įšalo žemės Lenos upės žiotyse, kur nepaprastai sunkiomis sąlygomis gyveno 1941 m. tremtiniai. (...) Daugiausia palaikų parvežimo ekspedicijų vyko 1990 m., kuomet „Tremtinio“ klubas (vėliau tapęs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga) suorganizavo net 12 išvykų į Sibirą: Krasnojarsko kraštą, Irkutsko ir Tomsko sritis, Vorkutą. Jų dėka į Lietuvą buvo pargabenta apie 1 500 tremtinių palaikų. Už ekspedicijų galimybių ribos liko gulago lageriuose nužudytųjų ar mirusiųjų kapai – dauguma jų buvo laidojami grupiniuose, neženklintuose kapuose, todėl mirusiųjų palaikų nebuvo įmanoma nei atrasti, nei identifikuoti.“ 

Parvežė uošvio palaikus

Į tremties vietas parsigabenti artimųjų kaulų keliavo ir pavieniai asmenys. Štai  a.a. tautodailininkas Pranas Kundrotas iš Sibiro parsivežė savo uošvio Antano Jokubaičio ir jo tėvo Antano palaikus. Apie tai pasakoja P. Kundroto dukra Benjamina Karmazinienė:

– Tai buvo daugiau nei prieš 30 metų, 1991-aisiais. Ką tik buvo atkurta nepriklausomybė. Mano mamai buvo labai svarbu, kad jos tėvas ir senelis sugrįžtų į  tėvynę, kad artimųjų palaikus pargabenti būtina, buvo įsitikinęs ir tėtis. Pirmiausia tėtis parvežė savo uošvio ir jo tėvo palaikus, vėliau jo brolis pargabeno mamos palaikus. 

Kadangi benjaminos tėvai susipažino Sibire, savo uošvį tėtis pažinojo, žinojo ir kur jis palaidotas, be to, keletu metų anksčiau tėtis buvo nusivežęs savo paaugles dukras Benjaminą ir Emiliją parodyti savo tremties vietos. Taigi kapo ieškoti jam nereikėjo.  

O jo mamos palaikai į tėvynę grįžo dar po metų. Į Buriat-Mongoliją, mamos tremties vietą, pasak B. Karmazinienės, jų parvežti važiavo tėvo brolis, kadangi tremtyje jis buvo kartu su mama, žinojo, kur ji palaidota, o tėvelis 10 metų buvo lageryje, o paskui tremtyje atskirai nuo savo šeimos. 

– Beje, įdomu, kad iškasęs ir atidaręs karstą jis pamatė savo mamą tarsi ką tik palaidotą. Veidas, supintos kasos, drabužis – viskas buvo puikiausiai išsilaikę. Pildydami jos valią, artimieji ją buvo aprengę tėčio sutana (tėvelis norėjo tapti kunigu ir studijavo kunigų seminarijoje, tačiau jos nebaigė). Tačiau tą vaizdą tėčio brolis matė vos kelias minutes – tarsi vėjui pūstelėjus bemat viskas subyrėjo į dulkes, – dėdės pasakojimą prisimena B. Karmazinienė.

Pasak jos, išsikasti palaikus lietuviams labai padėdavo vietiniai gyventojai – ir senelio bei prosenelio, ir močiutės palaikai buvo parvežti metalinėse dėžėse, gautose jiems padedant. Kelionei namo buvo gauti leidimai, taigi viskas buvo daroma legaliai. 

Parsivežę mamos palaikus broliai pašarvojo pas seserį, atgulė ji Kulių (Plungės rajonas) kapinėse. O Jokubaičių palaikai palaidoti Papušynės kapinėse. 

Nuotrauka
tremtin
Kitoje nuotraukos pusėje Antanas Kundrotas užrašė: „Tokias radau lietuvių kapines 1991 metais. Baironovkos kiaulių ūkis, Sibiras“

„Mes taip džiaugėmės, kad mums pavyko!“

Pasak D. Vaitkevičienės, labai retais atvejais tremtinių palaikai buvo parsivežti (ar bent mėginta tai daryti) dar sovietmečiu, iki 1988−1989 m. 

Tokia nepamirštama patirtimi pasidalijo tauragiškė tautodailininkė tremtinė Genovaitė Šimaitienė, su drauge 1978-aisiais į Chakasiją keliavusi parsivežti pastarosios mamos palaikų. G. Šimaitienė ir dabar, prabėgus daugybei metų, pasakodama šią istoriją sunkiai tramdo ašaras.

– Mano draugė Irena Stirbienė turėjo svajonę parsivežti į Lietuvą savo mamos, mirusios Chakasijoje 1950-aisiais, palaikus. Pasiryžau jai padėti, – prisimena moteris. 

Kelionė buvo ilga – iš Vilniaus į Maskvą, iš Maskvos į Abakaną, iš ten – į Taštipą, paskui dar kelios valandos autobusu. Kaimelio, kur tremtyje gyveno I. Stirbienės mama, jau nebebuvo, šalia jo buvusių kapinaičių – taip pat. Vis dėlto moterys apsistojo gretimame kaime už 8 kilometrų ir porą dienų ieškojo kapų. Dar vietinėje parduotuvėje įsigijo du lagaminus  pamaniusios, kad į vieną palaikai gali netilpti. Trečią dieną rado – kapinėse buvo palaidotos tik dvi lietuvės, Irenos mama ir dar viena moteris, ir abu kapelius juosė tvora su varteliais. Tvoros nebebuvo nė ženklo, tačiau moterys aukštoje žolėje pastebėjo vartelių likučius – taip ir atpažino vietą. Tada iškilo klausimas, kuriame iš dviejų kapų guli jos mama. 

Genovaitė prisimena, kaip Irena verkdama suklupo prie kairiojo kapo. Tądien dar nekasė, tik susitarė su vietiniais piemenimis, kad padės. O naktį Genovaitė susapnavo, kad Irena susitinka su savo mama, džiaugiasi, apsikabina, o ateina mama iš tamsaus kambario dešinėje. Išgirdusi sapną Irena sutiko – galbūt mamos kapas dešinėje. Ir iš tiesų: vyrams atkasant kapą moterys išvydo rausvas stiklines palaidinės sagutes – Irena jas atpažino, paskui dar rado ir sijono skiautę. Tapo aišku – čia tikrai palaidota Irenos mama. Irena įlipo į duobę ir iš sutrūnijusių karsto lūženų, iš žemių kruopščiai išrinko mamos kaulelius.

– Perduodavo juos man, o aš dėjau į lagaminą, – graudinasi G. Šimaitienė ir prisipažįsta: – visą gyvenimą labai bijojau numirėlių, net į laidotuves negalėdavau eiti, o tąsyk kaip niekur nieko, ramiai ir be jokios baimės ėmiau kaulelį po kaulelio iš Irenos rankų ir kroviau  į lagaminą. Antro neprireikė – tilpo į vieną, – pasakoja G. Šimaitienė. – Prisimenu, vyrai neša lagaminą, o mudvi su Irena einam iš paskos ir verkiam iš džiaugsmo. Mes taip džiaugėmės, kad mums pavyko, kad savo misiją įvykdėme! 

Atsidėkojusios jas apgyvendinusiems ir padėjusiems vietiniams maisto produktais, kurių pastarieji kažkodėl neįvertino, moterys išsiruošė atgal: vėl į Taštipą, į Abakaną, ten pernakvojo mažyčiame viešbučio lyginimo kambarėlyje su lagaminu tarp lovų, ir išskrido į Maskvą, o iš ten – į Vilnių. Ten jas pasitiko artimieji su automobiliu. 

– Mūsų vyrai negalėjo atsistebėti, kad mums viskas pavyko! Žinoma, rizikavom. Jei būtų kas užmatę, ką ten vežam, nežinau, kuo būtų pasibaigę...  Tačiau tais laikais jokių bagažo tikrinimų nebūdavo, – atsidūsta Genovaitė.

Tauragėje, pasitarę su kunigu, mamos palaikus Irenos artimieji palaidojo šalia tėvo, senosiose Tauragės kapinėse. Vėliau, kai šios kapinės buvo uždarytos, palaikai buvo iškasti dar kartą ir perlaidoti Papušynės kapinėse.

Nuotrauka
tremtin
Igarka, 1989 m. liepa. Genovaitės Šimaitienės asmeninio albumo nuotrauka.

Kodėl tai taip svarbu?

Kodėl tai tapo tokiu svarbiu dalyku Lietuvai vaduojantis iš Sovietų sąjungos? 

Atsakymą pateikia lietuvių tautosaka – joje galima rasti daug pavyzdžių, rodančių, jog mirusiojo kaulų išblaškymas, negalėjimas jų surinkti, laikytas didele nelaime, prakeikimu. Tai rodo net keiksmai: „Kad tau kaulus varnos posmert išnešiotų“, „Vai kad jūsų kaulelius šunys po laukus išnešiotų“. Kalbininkė Birutė Jasiūnaitė teigia, kad palaikų nepalaidojimas, jų atitekimas plėšriems žvėrims atspindi pomirtinio gyvenimo sampratą, pagal kurią nepalaidotas, apeigomis nepagerbtas žmogus po mirties nepateksiąs į mirusiųjų šalį, jo vėlė neturėsianti ramybės, būsianti priversta klajoti, blaškytis ar net kenkti gyviesiems. Jos teigimu, „su panašiais vaizdiniais susijęs ir mūsų tautos žmonių siekimas parsigabenti iš Sibiro ten žuvusių artimųjų palaikus ir juos deramai palaidoti. Mirusiojo kūnas tautosakoje ir gyvojoje kalboje perkeltine prasme vadinamas kaulais. Įprasti lietuviški pasakymai kaulus padėti, kaulus paguldyti reiškia „būti palaidotu“. 

Tokiais pat žodžiais XX a. viduryje buvo apdainuoti tremtiniai bei sovietų nužudyti Lietuvos partizanai, kurių palaikų neatiduodavo artimiesiems, bet slėpdavo, užkasdavo nežinomose vietose; čia išlieka mirusiųjų kaulų motyvas: „Kai grįšim iš Sibiro tolių, Iš įšalo žemės šaltos, Mūs kaulus užkaskite, broliai, Žemelėj šventoj Lietuvos“. „Broliai, prašyčiau jūsų vieno – Žuvimo vietą pažymėt. Ir kaulus jūs mūsų surinkit, Pakaskit kalne, ant kapų“. 

Simonas Daukantas 1850 m. istorijos veikale „Pasakojimas apie veikalus lietuvių tautos senovėje“ rašė: „Nelaidotu būt savo pasviety ar palaidotu svetimam pasviety buvo visų didžiausia nelaimė“.

Daukanto žodžius apie svetimą žemę XIX−XX a. sandūroje randame užfiksuotus kaip priežodį: „Neduok, Dieve, svetur kaulus padėti, pakratyti“. 

Tad nenuostabu, kad mirusiųjų kaulų parvežimą iš tremties vietų giminaičiai laikė savo pareiga.

Kaip rašo D. Vaitkevičienė, gyvųjų pareiga savo mirusiuosius palaidoti tėvynėje buvo aiškiai suvokiama jau laidotuvių Sibire metu: buvo saugomos kapinių nuotraukos, pagal kurias vėliau giminaičiai ieškojo artimųjų kapų. Kartais stengtasi palikti kokius nors ženklus ateičiai. 

Pasak D. Vaitkevičienės, pasakojimai apie tremtinių palaikų parvežimą iš Sibiro ir jų palaidojimą Lietuvoje ne tik primena neseniai vykusius istorinius įvykius, bet ir liudija seną tradiciją, pagal kurią gyvieji privalo atlikti pareigas mirusiesiems: palaidoti juos tinkamoje vietoje ir atlikti reikalingas apeigas. „Apie šią tradiciją byloja ir XIX–XX a. pirmosios pusės tautosakos tekstai, ir XX a. pabaigos įvykiai. Abiem atvejais laidotuvių ritualas atliekamas siekiant permainos ir gyvųjų, ir mirusiųjų pasaulyje: velionis, jo kaulus palaidojus tėvynėje, gali ramiai iškeliauti į mirusiųjų šalį, o artimieji, išpildę pareigą, tampa ramesni, stipresni, laimingesni. Lemtingas šių pasikeitimų objektas, magiškasis raktas yra patys mirusiojo kaulai – ilgaamžiškiausia žmogaus kūno dalis, po mirties tampanti giminės nuosavybe ir turtu. Mirusiųjų tremtinių kaulų parvežimas ir palaidojimas tėvynėje – keliems dešimtmečiams atidėtas laidojimo ritualas – 1989−1991 m. buvo atliktas. Tai stipri prigimtinės kultūros apraiška moderniojoje lietuvių kultūroje“, – teigia mokslininkė.

 

Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
prieš 13 valandų
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.