Gelbėjimo ratas merui
Įkelta:
2010-04-09
Nuotrauka

info@taurageszinios.lt

Seimas meta gelbėjimo ratą Tauragės merui Pranui Petrošiui. Likus keletui dienų iki Vilniaus apygardos administracinio teismo posėdžio, nagrinėsiančio, ar teisėtas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimas, pripažinęs, kad P. Petrošius supainiojo viešuosius ir privačius interesus, Konstitucinis Teismas priėmė nagrinėti grupės seimūnų prašymą. Seimo nariai prašo ištirti, ar viešuosius ir privačius interesus supainioję politikai vienus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos tikrai negali būti skatinami ir skiriami į aukštesnes pareigas. Būtent toks likimas gresia Tauragės merui P. Petrošiui.

Netaikytas nė vienam

Kad šiuo metu Tauragės mero pareigas einantis Pranas Petrošius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, balsuodamas už gatvės, kurioje gyvena, asfaltavimą, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino 2009-ųjų gruodį. Šio įstatymo 15 straipsnis teigia, kad valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti pažeidusiais šio įstatymo reikalavimus, vienus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, skiriami į aukštesnes pareigas, o tarnybos santykiams pasibaigus bet kuriais pagrindais, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti priimami į valstybinę tarnybą.

Kol kas šis pastarojo įstatymo straipsnis, nors galioja nuo 2008-ųjų vasaros, nebuvo taikytas nė vienam interesus supainiojusiam politikui. Jis prisimintas tik 2009-ųjų gruodį, kai pareikšta, kad viešuosius ir privačius interesus supainiojo būtent P. Petrošius.

Pasirašė 35 seimūnai

Į Konstitucinį Teismą kreipėsi 35 Seimo nariai. Tarp jų – ir visa grupė socialdemokratų, 2008-aisiais balsavusių būtent už tokį, koks yra dabar, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo papildymo ir pakeitimo projektą. Už įstatymą tuomet, 2008-ųjų liepos 1-ąją, balsavo šįkart į Konstitucinį Teismą kreipęsi Seimo nariai socdemai Irena Šiaulienė, Bronius Pauža, Bronius Bradauskas, Marija Pavilionienė, Justinas Karosas ir kiti. Tarp 35 pastarųjų seimūnų yra ir Donalda Meiželytė, kurios tėvas dirba P. Petrošiaus šeimos valdomoje bendrovėje.

Seimo nariai Konstituciniam Teismui teigia, jog jiems kyla abejonė, kad šio įstatymo 15 straipsnis galimai prieštarauja teisinės valstybės principams. Esą įstatymas galimas taikyti kitiems tarnautojams – ne valstybės politikams.

Teigia, kad neprašė

Jurbarko rinkimų apygardoje, kuriai priklauso ir Skaudvilės, Adakavo bei Trepų apylinkės, į Seimą išrinktas socialdemokratas Bronius Pauža, paklaustas, kodėl kartu su kitais seimūnais kreipėsi į Konstitucinį Teismą, atsakė:

– Iškyla visokių naujų variantų. Juk nelogiška – teistumą turintis žmogus gali būti renkamas Seimo nariu, o viešuosius ir privačius interesus supainiojęs negali.

Seimo nariui priminus, kad prieš kelerius metus jis pats balsavo už būtent tokį įstatymo projektą, B. Pauža teigė, kad tada, 2008-aisiais, Seime buvo kitokia situacija.

– Visokių nuotykių dabar Seime vyksta, – „Tauragės žinioms“ sakė Seimo narys.

B. Paužos teigimu, jo ir kolegų kreipimasis į Konstitucinį Teismą nesusijęs su Tauragės meru P. Petrošiumi, esą pastarasis į juos nesikreipęs ir nieko neprašęs.

– Biskį žinau tą situaciją, vyksta teismai dabar. Teismas atsakys, ar jis (P. Petrošius – red.), ar VTEK‘as kaltas, – įsitikinęs B. Pauža.

Sako, kad prašė

Tačiau Tauragės meras P. Petrošius apie pastarąją situaciją kalba kitaip. P. Petrošius pripažįsta, kad į Konstitucinį Teismą Seimo nariai kreipėsi jo prašymu.

– Prašiau, kad Seimo nariai vieną kartą išsiaiškintų. Juk beveik visais atvejais susikerta Tarybos narių interesai, pavyzdžiui, priimant sprendimus, susijusius su karštu vandeniu ar kitomis paslaugomis. Mes visi – visokių paslaugų vartotojai, – sakė meras.

P. Petrošiaus įsitikinimu, VTEK priimtas sprendimas yra politinis. Esą šioje istorijoje kaltas ne jo veiksmus apskundęs savivaldybės Tarybos narys Antanas Stankus, politiškai angažuota esanti VTEK. Meras iki šiol įsitikinęs, kad nenusišalindamas nuo gatvės, kurioje gyvena, asfaltavimo klausimo, įstatymo nepažeidė.

– Juk įvažiavimai į kiemus nebuvo išasfaltuoti. Tai kur čia mano interesas? Be to, man taikyti šio įstatymo 15 straipsnio negalima, nes meras ne skiriamas, o renkamas, – sakė P. Petrošius.

Meras savo nuomonės nekeičia ir mano, kad termino „valstybinė tarnyba“ jam taikyti negalima, esą jis – politikas, ne valstybės tarnautojas. Tačiau paklaustas, kur gi jis dirba – argi ne valstybinėje tarnyboje, meras į klausimą atsakyti negalėjo.

Patys balsavo, patys prieštarauja

Kolegų sprendimas kreiptis į Konstitucinį Teismą nestebina Seimo nario konservatoriaus Stasio Šedbaro. Jis įsitikinęs, kad parlamentarai tokiu būdu Tauragės merui bando padėti išsaugoti postą, įstatymą siekdami pakeisti dėl konkretaus asmens.

– Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas galioja nuo 2008 metų. Kai kurie šiandien į Konstitucinį Teismą besikreipiantys Seimo nariai už jį balsavo ir staiga susigriebiama, kad pačių priimtas įstatymas pažeidžia žmogaus teises. Esu įsitikinęs, jei įstatymas būtų taikomas kitam, ne Pranui Petrošiui, niekas tam neprieštarautų, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo S. Šedbaras.

Seimo nario teigimu, Tauragės meras nepagrįstai jį kaltina kišimusi į savivaldos reikalus.

– Pranas Petrošius kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, esą aš kišuosi į savivaldos reikalus. Aš esu rinktas Tauragėje, todėl ne tik kad turiu teisę, bet ir privalau stebėti, ar šioje savivaldybėje laikomasi įstatymų, – sakė Seimo narys.

S. Šedbaras teigė neturįs tikslo nuversti iš posto mero. Jis tik siekiąs, kad būtų laikomasi įstatymų.

Kada nagrinės, neaišku

Konstitucinio Teismo Informacijos ir technologijų skyriaus vedėjo Sauliaus Navicko teigimu, kada teismas imsis nagrinėti Seimo narių prašymo, neaišku.

– Jums į šitą klausimą neatsakytų nė pats Konstitucinio Teismo pirmininkas. Niekas nežino, kada teismas imsis šio klausimo, jo nepaskubinsi, – „Tauragės žinioms“ sakė S. Navickas.

Konstitucinis Teismas šiuo metu yra priėmęs nagrinėti 69 bylas.

Nuotrauka
nvo
Įkelta:
2024-02-27
Vasario 27-oji – Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena. Ji skirta pabrėžti svarbią šio sektoriaus misiją ir pagerbti nevyriausybines organizacijas, jų narius bei savanorius reikšmingai prisidedančius prie visuomenės gerovės kūrimo. Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena tarptautiniu mastu pradėta minėti 2014 metais ir šiuo metu ją jau mini apie 90 šalių.  
Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
2024-02-24
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.