Gyvenimas po eglišakiais
Įkelta:
2010-03-26
Nuotrauka
Aprašymas
Miške iš eglišakių suremtoje "palapinėje" gyvenantis 42 metų benamis skaitytų ir kitas knygas, jei tik jų turėtų. Daivos Sitnikienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Miško gyventoją rado slidinėti išsirengęs Jonas. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Žiemą vos stipriau paspaudus šaltukui skubėjome įsisukti į šiltesnį drabužį, o štai Oko miške, visai netoli Žalgirių mikrorajono, iš eglių šakų suręstoje „jurtoje“ žiemojęs keturiasdešimtį metų perkopęs vyras tikino nė nesirgęs, o slogos liga jis nevadina. Tiesa, miško gyventojas „Tauragės žinių“ korespondentę patikino, kad per pačius didžiuosius žiemos šalčius glaudėsi pas draugus. Gintautu Armonu prisistatęs benamis sakėsi norįs gyventi Tauragės nakvynės namuose, tačiau kol nesusitvarkė reikiamų dokumentų pašalpai gauti, negali gauti ir valdiškos pastogės.

Po eglės šakomis skaitė knygą

Žiemą Oko miške gyvenantį vyrą aptiko rytais šiose vietose jau ne vienerius metus slidinėjantis 61 metų Jonas.

Pirmąkart Jono pakalbintas miško gyventojas laukan iš savo „jurtos“ taip ir neišlindo. Vyrai tik persimetė keliais žodžiais. Tačiau prieš keletą dienų, Jonui į mišką grįžus su „Tauragės žinių“ korespondente, ilgaplaukis Gintautas išlindo iš savo eglišakių „palapinės“ ir net sutiko pasikalbėti.

Tiesą pasakius, susiruošę pas benamį vidury dienos rizikavome jo miške nerasti. Jis galėjo būti išėjęs į miestą pasikuisti konteineriuose. Tačiau mums pasisekė, nuklampoję per sniegą radome jį gulintį „palapinėje“ ir skaitantį rusų rašytojo T. Belaščenkos knygą „200 metų – 200 karų“. Vyras vilkėjo striuke, avėjo guminiais batais, galvą dengė kepurė. Nepažįstamus svečius jis pasitiko nedrąsiai, dargi nuo pagalvės pasiėmė lenktinį peilį, tačiau supratęs, kad atėjome ne su blogais ketinimais, padėjo jį atgal.

– Ryte buvau išėjęs į miestą. Grįžau, paskaitysiu knygą ir vėl eisiu, – sakė Gintautas.

Paklaustas, ar skaitoma knyga jam įdomi, trumpai išdrožė: kokią radau, tokią ir skaitau.

Valkatų į savo „namus“ nesikviečia

Gintautas teigė, kad apie jo gyvenimą miške niekas nežino – nei socialinės tarnybos, nei kiti vyrai, kaip ir jis naršantys konteineriuose. Beje, pastarųjų jis ypač vengiąs.

– Nenoriu, kad kas nors čia lįstų. Noriu ramybės, – sakė benamis ir tikino alkoholio nevartojąs, esą per šalčius prisigėręs gali numirti.

Aplink jo būstą miške alkoholinių gėrimų butelių išties nematėme.

Maistui Gintautas pasakojo užsidirbantis parduodamas butelius, kuriuos randa šiukšlių ar stiklo tarai skirtuose konteineriuose. Juose ir prie jų jis randąs ir kitų jam reikalingų daiktų – apklotų, drabužių.

Išmaldos neprašo

Kad ir koks skurdus bei varganas bebūtų benamio gyvenimas, Gintautas mums pasirodė principingas. „Tauragės žinių“ korespondentę kartu su Jonu į mišką atlydėjęs taksi vairuotojas vyrui pasiūlė porą litų, tačiau jis išmaldos nepaėmė. Esą pats užsidirba tiek, kiek jam reikia.

Jonas pasakojo, kad aptikęs Gintautą miške visaip mėgino jį įkalbėti pasirodyti, nes norįs vargšui pagelbėti. Tačiau benamis savo veido Jonui neparodė ir tada, kai šis paprašė pasirodyti tam, kad galėtų mieste atpažinti ir duoti jam maisto ar vieną kitą litą, kadangi susiruošęs slidinėti pinigų su savimi neturi.

Kai aplankėme Gintautą, buvo jau vėlyva popietė. Negalėjome nepasiteirauti, ką jis tądien valgė. Atsakė, kad duonos su pienu. Maistu, kaip ir benamio gyvenimu, Gintautas nesiskundė. Ramiu balsu patikino laukiąs prasidėsiančių pavasario darbų, kai galės pagelbėti kokiam ūkininkui. Tuomet jam nebereiksią gyventi miške, nes įprastai darbdavys duoda ir pastogę.

Be pastogės – metus

42-ejų metų vyras savo šeimos niekad nebuvo sukūręs, šeimyninis gyvenimas jo neva niekuomet nedomino. Gintauto tėvai, anot jo, mirę.

Nuolatinio darbo vyras sakė neturįs nuo 1998 metų. Iki tol dirbęs vienoje statybos organizacijoje. Iki 2000 metų benamis gyveno pas dešimčia metų vyresnį brolį, tačiau ir jis mirė. Vėliau Gintautas glaudėsi tai pas vieną, tai pas kitą draugą arba pas atsitiktinius ūkininkus, pas kuriuos dirbdavo. Visiškai be pastogės vyras liko pernai pavasarį, tik žiemą per didžiuosius šalčius pas ką nors pasiprašydavo nakvynės.

Dėl nedėkingai susiklosčiusio gyvenimo Gintautas nesibėdavojo ir nieko nekaltino. Nesiskundė, kad seniai ragavo šilto maisto, kad apsiprausti neturi kur, nes vandens telkiniai užšalę.

– Ilgai čia negyvensiu, sulaukiu, kol gausiu pašalpą, ir išeisiu į nakvynės namus,– optimistiškai kalbėjo Gintautas.

Gyvenimas nakvynės namuose – mokamas

Pasidomėjome, ar socialinėms tarnyboms žinoma Gintauto A. gyvenamoji vieta ir apskritai, ar jis šių tarnybų darbuotojams girdėtas.

Gyvenimas Tauragės nakvynės namuose mokamas, už pastogę reikia mokėti 20 procentų nuo pajamų. Pasak Tauragės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorės Nijolės Navickienės, nakvynės namuose nemokamai žmogus gali gyventi mėnesį, kol susitvarko dokumentus pašalpai gauti. Pasak N. Navickienės, mūsų minimas Gintautas A. pagalbos į Socialinių paslaugų centrą nesikreipė ir centro darbuotojams nėra žinomas. Direktorės aiškinimu, šiuo metu eilių apsigyventi nakvynės namuose nėra.

Išsiaiškinome ir tai, kad sningant ir lyjant miške po eglės šakomis gyvenančiu žmogumi niekas nesirūpina, tačiau jo asmens duomenys savivaldybės tarnautojų griežtai saugomi. Socialinės paramos skyriaus specialistė Aida Lasauskienė „Tauragės žinioms“ patvirtino, kad šis asmuo skyriui žinomas, nes kreipėsi dėl piniginės socialinės paramos.

– Priimtas sprendimas paskirti išmoką. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, esu įsipareigojusi neatskleisti duomenų apie asmenį, todėl detalios informacijos Jus dominančiu klausimu pateikti negaliu, – atsakė A. Lasauskienė.

Nuotrauka
nvo
Įkelta:
2024-02-27
Vasario 27-oji – Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena. Ji skirta pabrėžti svarbią šio sektoriaus misiją ir pagerbti nevyriausybines organizacijas, jų narius bei savanorius reikšmingai prisidedančius prie visuomenės gerovės kūrimo. Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena tarptautiniu mastu pradėta minėti 2014 metais ir šiuo metu ją jau mini apie 90 šalių.  
Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
2024-02-24
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.