Metalas superkamas brangiau: supirktuvėse – apgultis
Įkelta:
2022-05-27
Nuotrauka
metalas
Aprašymas

Supirkimo kainų augimas paskatino žmones atsikratyti metalo laužo. Raimondos Alysienės nuotrauka

 

Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 

Kainos – išskirtinės 

Nuo 2020 m. pavasario pradėjusias augti metalų kainas karas Ukrainoje pastūmėjo į naujas aukštumas, nematytas jau 20 metų.

Žiniasklaidoje skelbta, kad, pavyzdžiui, dar 2020 m. COVID-19 pandemijos pradžioje vario tona kainavo apie 5 000 JAV dolerių, o šiuo metu siekia apie 9 500 JAV dolerių. Geležies ir plieno metalo laužo tona rinkoje 2020 m. pradžioje siekusi apie 400 JAV dolerių už toną šoktelėjo iki 844 JAV dolerių. Aliuminio tona 2020 m. pradžioje kainavusi 1 500 JAV dolerių, kovo 4 d. buvo šoktelėjusi net iki 3 800 JAV dolerių, tačiau gegužės 10 d. kaina smuktelėjo iki 2750 JAV dolerių.

Pavasarį – pagyvėjimas

Tauragėje metalo supirkimo įmonę „Metta“ valdantis Marius Jucikas pasakoja, kad prasidėjus karui metalo supirktuvėse vidutiniškai apsilanko gerokai daugiau klientų.

– Klientų padaugėję, tačiau tai galėčiau sieti ir su sezoniškumu. Pavasarį klientų skaičius visada padidėjęs – žmonės ir šiaip tada tvarkosi namus, sodybas, rūsius, remontuojasi, iš visų patvorių surenka nebereikalingus daiktus ir veža mums senus žemės ūkio padargus, traktorius, visokius ūkio daiktus. Kadangi metalo kainos buvo labai šoktelėjusios, tai žmonėms buvo daugiau motyvacijos vežti senus daiktus į metalo supirktuves, – pasakoja jis.

Daug metalo į supirktuves atveža ne tik pavieniai gyventojai, bet ir juridiniai asmenys – įmonės, ūkininkai.

M. Juciko teigimu, ypač padaugėjo žmonių, kurie į metalų supirktuves atveža nebenaudojamus automobilius, kadangi jų supirkimo kaina vienu metu buvo pakilusi daugiau nei dvigubai:

– Vidutiniškai už lengvąjį automobilį prieš metus buvo galima gauti apie 100 eurų, per patį piką mokėdavome apie 250 eurų, dabar kainos stabilizavosi, taigi už pristatytą seną automobilį galima gauti iki 250 eurų. Be to, už seną priduotą automobilį kaip kompensaciją moka ir valstybė. 

Populiaru į metalo supirktuves vežti ir aliuminius metalo ratlankius, o už vieną jų supirktuvės vidutiniškai moka po 10–12 eurų.

Pasak M. Juciko, šį pavasarį klientų buvo ypač padaugėję, jų srautas neslūgsta ir dabar. Vis dėlto jis pasakoja, kad naujų darbuotojų nuspręsta nesamdyti, nes nors dabar darbo daug, vėliau jo tiek nebebus, o darbuotojai liks. Taigi nuspręsta samdyti tik techniką su vairuotoju, kad surinktas metalas būtų nedelsiant išvežamas. 

Kainos jau krenta

Pasak M. Juciko, nors prieš porą mėnesių, vos prasidėjus karui Ukrainoje, metalo kainos stipriai šoktelėjo, dabar jos pamažu jau grįžta į ankstesnį lygį.

– Jei iškart kainos buvo pakilusios vos ne dvigubai, tai dabar jos jau nebe tokios aukštos, tačiau, manau, maždaug 25 procentais didesnės nei pernai, – sako jis.

Tačiau supirkus metalą brangiai, o dabar kainoms krentant ar nėra pavojaus patirti nuostolių? Kai kurios įmonės šiuo metu jų patiria. Gyventojai pritempė metalo, kada kainos buvo dar aukštos, o pastarąjį mėnesį jos ėmė kristi, todėl įmonei metalą teks parduoti už mažesnę kainą. Vadovas teigia, kad „Mettai“ to išvengti pavyksta – supirktas metalas įmonėje nekaupiamas, stengiamasi jį delsiant išvežti, tad kainos taip greit nespėja pasikeisti.

Aukšta kaina gali paskatinti vagystes? 

Po 2008 m. finansų krizės, kai metalų kainos pradėjo augti, o nedarbas buvo didelis, buvo padaugėję metalo vagysčių. Metalų supirkimo bendrovės „Metta“ savininkas sutinka, kad augančios metalo kainos gali padidinti vagysčių skaičių.

– Taip, didelės kainos neša ir tam tikrų pavojų. Tačiau kad pas mus pakliūtų vogtas daiktas, pasitaiko labai retai, gal kartą porą per metus. Vis dėlto išsiaiškinti, kas atvežė vogtą daiktą, būtų nesudėtinga, nes visų klientų duomenys fiksuojami. Todėl dabar metalo vagystės labai retos, – teigia M. Jucikas.

Be to, siekiant išvengti vagysčių, metalo supirkimo bendrovės privalo vadovautis „Draudžiamų supirkti netauriųjų metalų laužo ir atliekų sąrašu“, kur įtraukti tokie daiktai, kaip kapų dekoratyvinės tvorelės, kryžiai, varpai, kelio ženklai, bėgiai, šulinių dangčiai ir kiti daiktai.

Nors padidėjusi metalų supirkimo kaina gali paskatinti vagystes, Tauragės vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė teigia, kad Tauragės rajone tokių vagysčių pastaruoju metu nepadaugėjo.

Ekonomikai daugiau žalos nei naudos

Nors gyventojai ir džiaugiasi aukštomis metalų supirkimo kainomis, Lietuvos ekonomikai tai nieko gero nereiškia, teigia banko SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas.

„Tokiu metu laimi tie, kas yra metalo žaliavų gamintojai. Tačiau metalų Lietuva negamina, nekasa geležies rūdos, kokso anglies, neturime metalų perdirbimo gamyklų. Esame metalų naudotojai, todėl dėl išaugusių kainų patiriame nuostolius. Be to, nemažai metalų yra naudojama statybose, todėl verslas ir gyventojai už statybas turi mokėti daugiau“, – pastebi T. Povilauskas.

Jo teigimu, metalų kainos pradėjo augti dar 2020 m. po pirmosios COVID-19 bangos.

„Per pirmus pandemijos mėnesius 2020 m. paklausa visų metalų labai staigiai sumažėjo. Du mėnesius niekas nepirko metalų, nei statybos sektorius, nei automobilių gamintojai. Daug kas buvo sustabdę gamybą keliems mėnesiams. Tačiau paklausa greitai sugrįžo, žmonės pasitaupė pinigų, pradėjo pirkti būstą, automobilius. Paklausa labai greitai sugrįžo, o pasiūla kartu nespėjo. Tai matėme iki pat karo pradžios Ukrainoje“, – mini jis.

Karas Ukrainoje metalų kainas pakėlė į naujas aukštumas, mat Rusija ir Ukraina yra didelės metalų eksportuotojos. „Ukraina ir Rusija yra labai svarbūs juodųjų metalų eksportuotojai. Ukrainoje dabar dalis gamyklų nedirba, dalis jų susprogdinta, o Rusijai taikomos sankcijos“, – pastebi ekonomistas.

Visgi T. Povilauskas mano, kad metalų kainų pikas jau pasiektas, o jos po truputį turi stabilizuotis.

„Visos prekės turi tą lūžio tašką, kada paklausa ima mažėti. Negali pirkti armatūros už kažkokią kosminę kainą, nes tavo projektas bus nebepelningas. Manau, kad su dabartinėmis metalų kainomis mes jau pasiekėm lygį, kada paklausa ima mažėti, nes tai tampa per daug brangu.

Pikas jau buvo pasiektas. Klausimas, iki kokio lygio mes nusileisime. Manau, kad labai didelio smukimo tikėtis neverta. Ukraina savo gamybinių pajėgumų greitai neatstatys, o sankcijos Rusijai niekur nedings. Energetiniai ištekliai labai nepigs, todėl tendencijos nėra labai palankios. Visgi gelbsti tai, kad Kinija dėl COVID-19 užsidarė nuo pasaulio ir taip mažina metalų paklausą“, – aiškina ekonomistas.

Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.
Nuotrauka
pika
Įkelta:
2022-08-27
Prezidento g. 62 duris atvėrusi nekilnojamojo turto agentūra „PiKa namai“ plečia savo klientų ratą ir patarimais padeda sėkmingai parduoti ar įsigyti nekilnojamąjį turtą. Apie mintį įkurti verslą, nekilnojamojo turto pasiūlą ir paklausą mūsų mieste pasakoja agentūros vadovas Matas Kaminskas. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-07-30
Tauragėje turime ne vieną kirpyklą, kurioje kerpami vyrai bei tvarkomos jų barzdos, bet vien tik vyrams skirtas grožio salonas – vienintelis. Balandžio 25-ąją grožio saloną vyrams „Džentelmenų studija“ atidaręs 21-erių tauragiškis Egidijus Dusevičius džiaugiasi, kad klientų ratas susidarė labai greitai.
Nuotrauka
starteris
Įkelta:
2022-07-21
Tauragiškis Alvydas, įsigijęs starterį trimeriui, kuris skirtas žolei pjauti, ilgai naujuoju pirkiniu nepasinaudojo – šis sugedo. Vyriškis, nuvykęs pas pardavėjus, pareikalavo grąžinti pinigus, tačiau parduotuvės darbuotojai, anot jo, su tuo nesutiko. Vyriškis jaučiasi apgautas ir panoro situaciją paviešinti. O štai parduotuvės atstovas paaiškino – klientas nepateikė kvito, neaišku ir tai, kaip naudojosi daiktu, kad šis kaip mat sugedo. Alvydo neguodžia ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pozicija – paprastai jos specialistai sprendžia ginčus, kai kyla nesutarimų dėl didesnės vertės prekių nei kainavo jo įsigytas starteris. 
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
pienas
Įkelta:
2022-05-22
31-erių Gaudas Giedraitis  su šeima gyvena kaimyniniame Jurbarko rajone, Vadžgiryje, tačiau jo gaminamo avižų gėrimas jau ragavo dažnas tauragiškis. Jaunasis verslininkas pats stebisi, kaip sparčiai populiarėja jo su žmona Milda gaminamas produktas. Nors kelias iki galutinio produkto – tokio, kurį žmonės skanauja, giria ir stebisi jo nauda, –  buvo ilgas ir akmenuotas. Kaip sakoma, per kančias – į žvaigždes... Žinoma, iki žvaigždžių dar toli, tačiau dabar, nors dirbti tenka labai sunkiai, Gaudas jaučiasi esąs savo vietoje.  
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-05-17
Kartais net ir neoficialūs renginiai turi oficialumo, kai sakomos sveikinimo kalbos, teikiami apdovanojimai, pagerbiami nusipelniusieji. Toks beveik oficialus renginys vyko ir praėjusį penktadienį – į šventę Liberty Beach Wake Park rinkosi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai: pagerbti sukaktuvininkų, pasveikinti geriausių ir pabendrauti neoficialioje aplinkoje, skambant kauniečių grupės „DixXband“ grojamai muzikai.
Nuotrauka
pinu
Įkelta:
2022-05-11
Tauragiškė Indrė Čistiakova pinti makramė technika pradėjo prieš ketverius metus. O jos įkurta studija „PinuPinu“ greit švęs pirmąjį gimtadienį. Pasak Indrės, studija yra jos kūrybos namai. Pradėdama organizuoti edukacijas moteris jautė pagiežą iš jau pinančiųjų, kad moko, kad atsiras konkurentų. I. Čistiakova iš viso makramė technikos mokė jau 170 žmonių, bet iš jų pynimu toliau užsiėmė vos 7 asmenys, tad ji konkurencijos nebijo, sako, jog sveika konkurencija yra naudinga kiekvienam verslui.
Nuotrauka
benetai
Įkelta:
2022-05-07
Prieš kelerius metus į Šikšnių kaimą nusprendusi atsikraustyti jauna Benėtų šeima sugalvojo, kad nemažas plotas laisvos žemės prie namo gali būti panaudotas prasmingiau, tad planavo išsikasti tvenkinį, tačiau planus sujaukė paragautos nuostabaus skonio šilauogės. Nors prieš 4 metus šeima dar gyveno mažo stebuklėlio Elijaus laukimu, nusprendė neatidėlioti ir pradėti auginti šilauoges. Apie rūpesčius ir džiaugsmus įgyvendinant sumanymą papasakojo Ligita.  
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2022-04-14
Savivaldybė kviečia pasinaudoti Tauragės rajono savivaldybės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Pastarajame tarybos posėdyje rajono politikai atnaujino smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos tvarkos aprašą. Pasinaudoti teikiama parama dabar bus dar paprasčiau. 
Nuotrauka
kavine
Įkelta:
2022-04-13
Miesto viešojo maitinimo sferoje – šiokios tokios permainos: Bažnyčių gatvėje jau porą mėnesių užsukti kviečia nauja kavinukė „Coffeine“, anksčiau populiari buvusi „Vero cafe“ užvėrė duris, o viešbutyje įsikūrusi kepyklėlė, kurioje irgi galima buvo išgerti kavos, keičia savininkus. 
Nuotrauka
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2022-04-10
Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Dar nėra nė metų, kai prie didžiosios „Maximos“ duris atvėrė specializuota mėsos parduotuvėlė „Bekonas“. Per tą laiką apyvarta augo ne procentais, bet kartais, gerokai išsiplėtė asortimentas. O svarbiausia – ją įkūręs verslininkas Vilius Stumbra atidarė dar keletą tokių parduotuvių kituose miestuose, be to, baigia įrengti cechą, kuriame bus marinuojama mėsa.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
Lietuviai myli savo namus ir gamtą. Visi nori gyventi kuo gražesnėje aplinkoje, tačiau kad ji būtų graži, reikia įdėti daug darbo, aukoti savaitgalius. Nuvirtęs medis, plinkanti veja, ne vietoje augantis krūmas – tokių ir kitokių bėdų turi kone kiekvienas sodas, ir išspręsti jas dažnai – ne šeimininkų jėgoms, o ir aukoti visą laisvalaikį ne visiems norisi. Į pagalbą gali atskubėti Tauragėje įsikūrusi aplinkos tvarkymo įmonė „Skalvis“.
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-03-05
Daugiau nei prieš du dešimtmečius Tauragėje įsikūrusi ir apskrities verslininkus vienijanti organizacija, kaip ir kasmet, savo narius sukvietė į ataskaitinį susirinkimą. Metinę ataskaitą pristatė prieš vienerius metus TAVA pirmininku tapęs UAB „Metta“ vadovas Marius Jucikas. Aptarti nuveikti darbai, projektai, problemos, pasidžiaugta pasiekimais.
Nuotrauka
sėklos
Įkelta:
2022-01-29
Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.