Bulvių derlius geras, deja, miestiečiams jų reikia vis mažiau
Įkelta:
2020-09-29
Nuotrauka
Aprašymas
Bulviakasis. Margaritos Rimkutės nuotrauka

Bulviakasis jau įpusėjo, po stogu jau keliauja ir morkų, burokėlių, kopūstų derlius. Vis dėlto daržovių augintojai džiaugsmu netrykšta: nors derlius neblogas, realizuoti produkciją vis sunkiau, o ir kainas didieji prekybininkai numuša. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – jei anksčiau žmonės būdavo įpratę bulvių ir kitų daržovių – kopūstų, morkų, burokėlių pirkti iškart visai žiemai, tai dabar dažnas perka, kaip sakoma, tam kartui – vos kilogramą ar du. O ir paprotys raugti kopūstus, kitas daržoves sparčiai nyksta.

Derlius džiugina

Kaip pasakoja Reda Abromienė iš Žygaičių seniūnijos Aukštupių kaimo, šiemet jų ūkyje bulvėmis buvo užsodinti 70 arų. Jas ir parduoda, ir pašarui gyvuliams sunaudoja. O derlius, pasak jos, šiemet tikrai geras. Prieš savaitę, penktadienį, buvo jau paskutinė bulviakasio diena.

– Nusikasėm gana lengvai – turim savo kasamąją, kaimynės padeda, – pasakojo moteris. – Per dieną po dvi priekabas prikasdavom, iš viso 8 priekabos. Žinoma, visokių yra, reiks dar rūšiuoti.

Daugiausia Abromai sodina „Vineta“ veislės bulves. Turėjo R. Abromienė parsivežusi ir „Queen Anne“ – kadangi ji prekiauja ir gėlėmis, iš vienos klientės buvo pirkusi ir šios naujos veislės bulvių – pabandymui. Kuri geresnė, moteris teigia nežinanti – abi geros.

Džiaugiasi R. Abromienė ir kopūstų derliumi, nors jie, pasak jos, net nebuvo laistomi. Ir brokoliai gerai užderėjo, ir morkos. Gal tik burokėliai šiek tiek mažesni. Paklausta, kokių dar daržovių augina, moteris šypteli – Abromų ūkis augina „visko po biški“: ir gyvulių yra, ir gėlės, agurkai, pomidorai, braškės... Nudirba visus darbus, galima sakyti, patys, nebent pasodinimui vienai kitai dienai žmogų pasisamdo. O nuimti derlių pakanka ir namiškių rankų.

O kaip derlių realizuoja? R. Abromienė pasakoja, kad ir į turgų po truputį veža, skelbiasi ir internete. Be to, ūkis turi ir feisbuko paskyrą „Abromų ūkis Aukštupiuose“, kurią administruoja Abromų atžalos. Ten ne tik skelbiama apie parduodamas įvairias daržoves, bet rengiami ir konkursai, kuriuose galima laimėti, pvz., apsipirkimą už 50 Eur.

Vis dėlto daugiausia nuimto derliaus, pasak R. Abromienės, parduodama turguje. Tiesa, ne Tauragės, o Šilutės. Ten ji daugiausia prekiauja ir gėlėmis, ir visomis ūkyje užaugintomis gėrybėmis. Ji sako suskaičiavusi, kad Šilutės turguje prekiauja jau 26-erius metus.

– Jei eitų pardavinėti tokia kaina kaip iki šiol, po 25–30 ct už kilogramą, būtų neblogai, – sako ji. – Faktiškai visko auginam tiek, kad galim parsiduoti patys, iki pavasario ir išparduodam...

Žinoma, pasak jos, baigėsi tie laikai, kai žmonės pirkdavo bulves visai žiemai. Nuveždavo tada, pavyzdžiui, į Klaipėdą, kelis autobusus, ir ten vien per pažįstamus po 10 maišų kaip mat išpirkdavo. Dabar didesnius kiekius perka nebent valgyklos ar kavinės, o sau žmonės dažniausiai perka nebe maišais, o po kelis kilogramus.

Nors darbų ūkyje į valias, rūpi R. Abromienei ir kaimo aplinka, gėlynai – radusi laisvą minutę, ji skuba sodinti ir prižiūrėti  gėles viešosiose Aukštupių erdvėse.    

Parduoti vis sunkiau

Lauksargių seniūnijos Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka prisimena anksčiau bulvių augindavęs per 20 hektarų, šiemet gi – vos šešis. Vis sunkiau jas parduoti, be to, šiemet atsiliepė ir COVID-19 situacija.

Paklaustas apie šiųmetį derlių, jis sako, kad derlius šiemet neblogas ten, kur buvo sodintos daigintos bulvės, nedaigintoms pakenkė šaltas pavasaris. Vienų ir kitų jis sako sodinąs po lygiai – po 3 ha. O nukasa vidutiniškai po 15 tonų iš ha. Bulvės šiemet, pasak jo, gana smulkios. Veislė, kaip ir daugumos mūsų krašto bulvių augintojų, – „Vineta“, pabandymui turėjo šiemet pasodinęs ir „Queen Anne“. Parduoda bulves R. Saročka daugiausia Tauragės turguje. Šilutės krašte, kaip paaiškino jis, bulvių laukai gavo daug lietaus, tad bulvės masiškai pūva. Tai matyti ir iš pačių bulvių – jos rudomis dėmelėmis nusėtos, o po mėnesio kito ir visai supus. Pirkėjai to dažniausiai nesupranta, juo labiau, kad juos sugundo žemos kainos – po 10–12 centų už kilogramą. Taigi ten vežti, pasak ūkininko, nėra prasmės. 

Kol kas Saročkos nukasė dar ne visas bulves. Talkos bulviakasiui jie nesamdo – turi visą tam reikalingą techniką, tad namiškiai bulves nusikasa patys.   

Nei burokėlių, nei morkų ūkininkas sako neauginąs:

– Tai kad niekam nieko nereikia... Burokėlius visi jau įprato virtus ar marinuotus pirkti, kopūstus – raugintus... Juokiuosi, kad šiuolaikinės moterys nebemoka turbūt nė makaronų pasišildyti...

„Geriausia auginti... kebabą“

Gaurės seniūnijos Traklaukio kaimo ūkininkas Arūnas Spūdvilas pasakoja nukasęs jau daugiau nei pusę bulvių. Bulviakasyje, kaip ir nuimant kitas daržoves, darbuojasi vien namiškiai – pasisamdyti kaime dabar nėra ką, o ir technikos visokios, kokios tik reikia, turi. Pasak jos, tik sveikatos reikia.

A. Spūdvilas bulvių šiemet sodino kaip visada – kiek daugiau nei hektarą. Derlius, sako jis, geras –  bus 30, gal 35 tonos. Žemė šiemet gal kiek šlapesnė, sunkiau kasti, bet bulvės gražios. Kadangi trąšų jis sako dedąs mažai, daugiausia tręšia mėšlu, tai bulvės ne pačios didžiausios – pasak ūkininko, normalios. Jis augina „Vineta“ veislės bulves – jos esą pačios geriausios, puikiai tinka ir kugeliui, ir cepelinams.

– Dalį jau pardaviau, yra skelbimai internete, tai vis paskambina ir vežu. Kartais ne tik nuvežti, bet ir užnešti reikia... Turguje kainos, kiek girdėjau, 30–40 centų už kilogramą, aš tai po 20 ct parduodu. Ką čia daugiau prašysi – „Maxima“, girdėjau, po 16 centrų parduoda. Tos akcijos taip ir groja – jei ne „Maximoj“, tai „Lidle“... Greit jau visai nebeapsimokės auginti, – sako jis.

Įvairias daržoves – bulves, kopūstus, svogūnus pardavimui ūkininkas augina jau apie 20 metų. Kažkada ir burokėlių augindavo po 3 hektarus. Dar augina grūdines kultūras, juoduosius serbentus, braškes, šilauoges. Tiesa, sako, po šių metų, ko gero, ir bulvių reiks mažinti. Kopūstų prieš keletą metų sodindavo po du hektarus, dabar – tik pusę hektaro, o ir derlius šiek tiek mažesnis, nes saulė uždžiovino. Svarsto kopūstų dar mažinti, o burokėlius jau ir dabar tik dėl savęs augina – nėra kur dėti. Kol prekybos centrų nebuvo, pasak jo, tol ir parduoti ėjo daugiau. Dabar žmonės viską perka gatava, kopūstus namie mažai kas beraugia, net burokėlių virti namie nenori, perka virtus.

– Kai manęs klausia, ką geriau auginti, atsakau – geriausia auginti kebabą, – juokiasi ūkininkas.

 

Nuotrauka
siuvėja
Įkelta:
2021-04-10
Koronaviruso sukelta pandemija nemažai verslų, didelių ir visai mažų, sustabdė, o kai kuriuos privertė ir visai užsidaryti. Ne vienam darbuotojui, netekusiam darbo, teko užsidaryti namuose ir bandyti pragyventi iš menkos nedarbo išmokos. Tačiau tik ne siuvėjai Linai Babilienei – jai šis priverstinis sustojimas tapo postūmiu imtis iniciatyvos ir pasiryžti drąsiam žingsniui. Šių metų pradžioje ji atidarė savo siuvimo studiją, pavadinusi ją „Babili“.
Nuotrauka
iki
Įkelta:
2021-04-01
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, ketvirtadienį, atidaryta atnaujinta prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Tauragėje, adresu Šilalės pl. 83a. Rekonstrukcijos metu, siekiant pirkėjams pasiūlyti gausesnę prekių įvairovę ir didesnę pasiūlą, įrengtas šviežios sveriamos mėsos skyrius, padidinti vaisių ir daržovių, vietoje kepamos duonos skyriai. Parduotuvės atnaujinimui prekybos tinklas skyrė apie 692,4 tūkst. eurų.
Nuotrauka
Raimos nuotrauka
Įkelta:
2021-03-19
Tauragės rajono savivaldybė skelbia atrankas dėl maitinimo paslaugų teikimo vasaros lauko kavinėse Tauragės rajono savivaldybės tarybos nustatytose viešose vietose: Pilies aikštėje, miesto pliaže (Kranto g. 5) ir Tauragės vasaros estradoje. Paraiškos bus priimamos nuo kovo 22 dienos.
Nuotrauka
fb
Įkelta:
2021-03-18
Koronaviruso pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas tarsi iš pasalų užklupęs plėšikas daugelį verslų paguldė ant menčių. Ypač – visuomeninio maitinimo. Kavinės, restoranai, barai priversti staiga užsidaryti, patyrė didžiulių nuostolių, ne vienas stovi ties bankroto riba ar netgi visam laikui užvėrė duris, parklupdytas skolų naštos. Laimė, ne visi. Štai Respublikos gatvėje įsikūrusi kavos studija „ResPublica“ prieš daugiau nei savaitę vėl atvėrė duris, tiesa, kol kas kavos ar kito gėrimo vietoje atsigerti nepavyks – ji parduodama tik išsinešti. O kavos studijos savininkas nusiteikęs optimistiškai – jis teigia pernelyg skaudžiai nenukentėjęs, džiaugiasi kiekvienu klientu ir atsargiai dėlioja ateities planus.
Nuotrauka
seklos
Įkelta:
2021-03-16
Specializuotos sėklų parduotuvės jau pasiruošė pavasario sėjai, atnaujino asortimentą ir laukia pirkėjų – o jų netrūksta. Kadangi dėl karantino tenka laikytis įvairių saugumo reikalavimų, į parduotuvę vienu metu galima įleisti tik 5 pirkėjus, susiruošus įsigyti sėklų ir kitų pavasario sėjai būtinų reikmenų tauragiškiams gerai pažįstamoje parduotuvėje „Žalia stotelė“ gali tekti ir luktelti gatvėje.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2021-03-03
Vyriausybei paskelbus karantiną, dalies savarankiškai dirbančių asmenų veikla nėra ribojama ir jie gali tęsti darbą, tačiau dėl partnerių apribotos veiklos susiduria su finansiniais sunkumais. Jei į VMI skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą nepatekusio asmens pajamos per pandemiją sumažėjo 30 proc., į fiksuoto dydžio išmoką pretenduoti jis galės, – skelbia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2021-02-25
Tauragės rajono savivaldybės taryba pakeitė smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų rėmimo tvarkos aprašą. Jame numatyta nauja rėmimo priemonė – savivaldybė kompensuos išlaidas, susijusias su verslo plano ar investicinio projekto dokumentų parengimu. Taip pat skirs kompensacijas už įkurtas darbo vietas. Apraše numatytas ir biurokratijos mažinimas.
Nuotrauka
humana
Įkelta:
2021-02-19
Pačame miesto centre, Vytauto gatvėje, įsikūrusios „Humanos“ parduotuvės netrukus pirkėjai neberas – ji persikelia į naujas patalpas mikrorajone. Atidarymas planuojamas kovo 15 dieną.
Nuotrauka
Taurų parkas
Įkelta:
2021-02-12
Kiek daugiau nei prieš dešimt metų tai, kad buvusiame Tauragės kariniame miestelyje, Tauragės dvaro kaime, kažkada klegės vaikai, o užsieniečiai ropšis į medžius, kad galėtų pernakvoti medyje įkurtame viešbutyje, dažnam būtų atrodžiusi ne tik neįtikėtina, bet ir juokinga. Tauragiškių pamėgtas Taurų nuotykių parkas šiemet mini dešimtmetį. Tokį pramogų parką, koks per dešimt metų išaugo Tauragės priemiestyje, turi retas miestas.
Nuotrauka
Rudzkis
Įkelta:
2021-02-04
Naujuosius metus nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka pradėjo pakankamai aktyviai – sudarytų ir įregistruotų pirkimo-pardavimo sandorių kiekis beveik nesiskyrė nuo praėjusių metų. Kaip įprasta, 2021 metų pradžioje didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukė žemės sklypai, butai ir gyvenamieji namai, skelbia Registrų centras.
Nuotrauka
greičio matuoklis
Įkelta:
2021-02-04
Dariaus ir Girėno gatvėje, prie Šimtmečio pastato, praėjusių metų pabaigoje įrengtas momentinis greičio matuoklis sukėlė ne tik vairuotojų nerimo būti užfiksuotiems viršijant greitį – įrenginys, kaip baiminasi verslininkai, taps pretekstu  nuo šiol jiems mokėti kelių mokestį. Dariaus ir Girėno gatvė priskiriama magistraliniam keliui A12  Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas. Diena tokiame kelyje komerciniam transportui kainuoja 6–11 eurų, metams – 1000 eurų. Iš miesto pasiekti Taurus, Tarailius yra vienintelis kelias – įvažiuojant į magistralinį kelią. O naujas momentinis greičio matuoklis, pasirodo, ne tik fiksuoja greitį, bet įrašo vaizdą.
Nuotrauka
pakuotės
Įkelta:
2021-02-02
Beveik 11,4 tūkst. tonų PET plastiko, daugiau kaip 9,2 tūkst. tonų stiklo ir per 4 tūkst. tonų aliuminio virto aukštos kokybės žaliavomis naujiems gaminiams, nes Lietuvos gyventojai pernai grąžino beveik 612,7 mln. į rinką išleistų vienkartinių užstato pakuočių. Apie tai informuoja VšĮ „Užstato sistemos administratorius“.
Nuotrauka
liveta
Įkelta:
2021-01-28
Lietuvos kosmetikų ir kosmetologų asociacija įsitikinusi, kad grožio paslaugas teikiančiam smulkiam verslui kyla reali galimybė neišgyventi karantino. „Gaunama 257 eurų išmoka, kurią gauna net ne visi paslaugų teikėjai, nėra pakankama padengti patiriamus nuostolius ir būtinoms reikmėms, tad grožio paslaugų smulkiajam verslui, neturinčiam galimybės užsitikrinti ilgalaikio saugaus finansinio rezervo, kyla reali grėsmė neišgyventi ilgesnio karantino“, – teigiama asociacijos rašte premjerei Ingridai Šimonytei ir sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui. Kad situacija grėsminga, patvirtina ir su „Tauragės žiniomis“ susisiekusi Liveta Austinaitė – jos grožio studiją ,,Liva nagų stiliaus namai“ teko uždaryti vos spėjus įsivažiuoti darbams. „Esi jaunas žmogus, sukuri pirmiausia darbo vietą sau, tada dar kolegoms, ir tau trenkia lyg su šlapiu skuduru į veidą“, – nusivylimo neslepia ji.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka: canva.com
Asociatyvi nuotrauka: canva.com
Įkelta:
2021-01-27
Pereinant iš fizinės prekybos į elektroninę erdvę, nebeužtenka pasirūpinti tvarkingu prekių išdėstymu internetinės parduotuvės lentynoje. Elektroninės prekybos ekspertai sako, kad bene daugiausiai dėmesio turėtų sulaukti būtent logistika ir prekių srautų valdymas bei produkcijos saugojimas. Natūralu, kad augant paklausai, didinama ir pasiūla, tačiau augantys užsakymų skaičiai nepadeda praplėsti sandėliuose turimos vietos.
Nuotrauka
Raudones pilis
Įkelta:
2021-01-18
Paskutiniame Jurbarko r. savivaldybės tarybos posėdyje pritarta partnerystės projektui, pagal kurį savivaldybė perduotų objektą investuotojui, kuris pilyje įrengtų viešbutį, restoraną ir konferencijų centrą. Tokia idėja galėtų būti įgyvendinta per keletą metų.
Nuotrauka
butai
Įkelta:
2021-01-16
Jau ne vienerius metus Tauragėje kalbama, kad naujakuriams Tauragėje susirasti nuomojamą būstą yra tikras iššūkis. Dažnai nuomininkai turi gerokai patuštinti kišenes, konkurencija tarp nuomininkų – didelė. Ja pasinaudoja ir sukčiai, viliodami iš patiklių žmonių pinigus. Tačiau nutinka ir taip, kad nukenčia ir nuomotojai – vaizdai, kuriuos jie pamato išsikrausčius nuomininkams, kartais priverčia žiaukčioti. „Tauragės žinioms“ teisininkas Deivis Valiulis atskleidė, ką reikėtų žinoti nuomojantis ar nuomojant būstą.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-01-13
Vos pradėjusi dirbti pagal individualią veiklą jauna kosmetologė liko be nieko, kai paskelbus karantiną teko uždaryti grožio salonus. Mergina baigė įvairius kursus, jaunimo integracijos į darbo rinką programą, sumokėjo už darbo vietą salone. Užimtumo tarnyba aiškina, kad kiekvieną atvejį sprendžia individualiai, bet realybėje situacija kitokia. Mokesčius mokėti reikia, o pajamų gauti neįmanoma.
Nuotrauka
alantas
Įkelta:
2021-01-12
Pandemija stipriai paveikė tiek asmeninį žmonių gyvenimą, tiek verslą ir šalies ekonomiką. Valstybinė mokesčių inspekcija neseniai paskelbė sąrašą įmonių, kurios nukentėjo nuo COVID-19 – Tauragės apskrityje tokių įmonių per tūkstantį. Dalis kalbintų verslininkų sako, kad kol kas nepatogumų didelių nėra, bet kaip bus ateityje, jei karantinas užsitęs, kol kas sunku pasakyti.
Nuotrauka
plovykla
Įkelta:
2021-01-01
Londone (Didžioji Britanija) gyvenantis Vaidas savo gimtojo krašto nepamiršo ir investavo į automobilių plovyklą. Sako, norėjo pakeisti tautiečių požiūrį į automobilių priežiūrą. Ir lokacija pasirinkta ten, kur plovyklos Tauragėje nebuvo. „Būsiu patenkintas, jei pavyks pritraukti nuolatinių klientų“, – pasakoja pašnekovas.
Nuotrauka
pilaite
Įkelta:
2020-12-31
Pilaitės namai – tai naujas gyvenamųjų namų kvartalas Tauragėje, kylantis visai šalia miesto. Šiuolaikiški, ekologiški A+ energinės klasės namai nuo Tauragės miesto centro nutolę vos 3 km, suprojektuoti ir jau pradėti statyti. Šis projektas, kaip žada jį įgyvendinančios Nekilnojamojo turto agentūros direktorius Giedrius Stanevičius, leis miesto žmogui mėgautis gamtos ramybe. O to ieškančių išties nemažai.
Nuotrauka
pagramantis
Įkelta:
2020-12-29
Per pastaruosius penketą metų Tauragėje uždaryta arba reorganizuota 16 įvairių švietimo įstaigų. Tačiau atsiranda kita tendencija. Visuomenei senstant senelių globos namuose vietų darosi vis sunkiau surasti. Vis dažniau po reorganizacijos tuščiuose mokyklų pastatuose įsikuria senoliai.