Emigracijoje puoselėta svajonė išsipildė: nuo mažyčio daigelio iki žiedų
Įkelta:
2020-04-18
Nuotrauka
Aprašymas

Justinos gėlės. Autorės nuotraukos

,
Nuotrauka
Aprašymas

Justina, Kęstas ir Danielius. Asmeninio albumo nuotrauka

Nuošalioje sodyboje Šaukėnų kaime įsikūrusi jauna Justinos ir Kęsto šeima jau ketvirtus metus puoselėja gėlių auginimo verslą. Savo rankomis jie susirentė 4 šildomus šiltnamius ir šiandien su šypsena prisimena pirmuosius metus, kurie, švelniai tariant, buvo ne žiedais kloti. Justina atvirauja, jog įeiti į perpildytą gėlių prekeivių rinką buvo itin sudėtinga – turguose iš jos šaipėsi, užgauliojo, protino, jog jos pastangos nieko vertos, o gėlininkystė greitai atsibos. Tačiau dabar Justina jaučiasi tvirtai – savo atkaklumo dėka su vyro pagalba ji įgyvendino savo svajonę – iš emigracijos Škotijoje grįžti namo ir įsitvirtinti versle, apie kurį iš pradžių nieko nenutuokė.

Susikrovė daiktus ir – namo

Jaukioje Pagramančio regioniniame parke įsikūrusios šeimos sodyboje net per karantiną verda darbai – dabar pats daigų pikiavimo įkarštis, o pavasarinės gėlės jau skleidžia savo žiedus. Su Justina susitinkame šiltnamyje apsiginklavusios kaukėmis ir, apžiūrėjusios valdas, prisėdame pokalbiu ant lauko suoliuko – šiukštu laikydamosi atsargaus 2 metrų atstumo. Kieme dviračio valdymo įgūdžius demonstruoja penkiametis Justinos ir Kęsto sūnus Danielius. Kęstas į moteriškus pokalbius nesivelia, jam darbo ūkyje ir taip apstu – štai kabarojasi ant šiltnamio stogo pritvirtinti vėjų atplėštos plėvelės.

Pirmiausia prašau Justinos papasakoti, kaip nutiko, jog nusprendė palikti ilgalaikį darbą Škotijoje, kur vos pabaigę mokslus su Kęstu išvyko, ir užsiimti žemės ūkio darbais. Emigracijoje pora dirbo kartu maisto fabrike, Kęstas sandėlio šaldytuvuose kraudavo prekes, o Justina išsiųsdavo produkciją klientams. Moteris neslepia, jog uždarbis Škotijoje buvo neblogas, nes jų darbovietė gamino aukštos kokybės, brangią produkciją. Tačiau likti ten pora niekada neplanavo.

– Nuo pat pradžių norėjome šaknis įleisti čia, nes namai visada mums buvo čia, o ne ten. Ir nors užsibuvom ilgiau nei įsivaizdavom – beveik penkerius metus, sprendimas grįžti į tėviškę buvo spontaniškas – su vos trijų mėnesių Danieliumi susikrovėme daiktus ir grįžome, – pasakoja ji. –Žinojom, kad yra kur grįžti, prisiglausti, tad taip ir padarėm, o po to tiesiog savaime viskas rutuliojosi.

Gėlininkystės ūkį pora plėtoja Justinos gimtinėje, mamos sodyboje, kur jie kartu su vyru dalijasi kasdieniais rūpesčiais. Na, o kaip idėja auginti gėles apskritai gimė?

– Mintis apie tai mano galvoje kirbėjo dar būnant Škotijoje, o kai pradėjom gvildenti planą grįžti namo, pirmiausia klausimas buvo, ką čia grįžusi veiksiu aš. Dėl vyro nesukom galvos, visgi tebėra tas stereotipas, kad vyrams yra lengviau susirasti darbą. Tada pasakiau jam, kad norėčiau, seniai svajojau ir įsivaizdavau kažką daryti su augalais. Tačiau ne gėlių parduotuvę, bet kitaip – nuo mažyčio daigelio, nuo sėklytės iki galutinio rezultato. Iš pradžių Kęstas šiek tiek nuleido juokais tą mano idėją, nes jis suprato, kad tai yra pakankamai sunkus darbas, beribės darbo valandos. Tačiau šiek tiek paaugus sūnui aš jam priminiau apie savo planą, pradėkim, sakau, nes jei ne dabar, tai kada, – gėlininkystės ūkio užuomazgas prisimena Justina.

Buvome „žali“

Viskas vyko prieš ketverius metus. Pora pasistatė pirmąjį savo šiltnamį. Didžiausią vaidmenį tame vaidino Kęstas, Justina pasakoja, kad darbštus vyras įsigudrino net šiltnamio plėvelę užtraukti absoliučiai vienas, nors tvirtinti ją reikia dvigubą – vieną sluoksnį iš apačios, kitą – iš viršaus. Šiltnamio statyba, pasak Justinos, užtrunka apie pusmetį. Nuo rugsėjo iki vasario pabaigos, kuomet jau pradedama kūrenti. O kūrenti abiem tenka keltis paeiliui, panašiai kaip kūdikį maitinti – kas porą valandų.

– Kai prisimenu pirmuosius metus, man ir pačiai atrodo kiek juokinga. Pradžia buvo su labai minimaliu kiekiu gėlių, minimaliom investicijom ir labai minimaliom žiniom, kaip ką daryti. Domėtasi buvo visada, perskaityta daug knygų, vadovėlių. Bet praktinių žinių, įgūdžių niekas neperdavė, pradėjom visiškai nuo nulio. Negalėčiau sakyti, kad atėjom nuo plento, nes augau kaime, tačiau šeimoje tuo niekas neužsiėmė. Manau, lengviau yra tiems, kas perima verslą iš tėvų su visa patirtim, žinių bagažu. O mes buvom visiškai žali, – juokiasi Justina.

Moteris teigia tuomet apsidžiaugusi, kai suskaičiavus pajamas ir išlaidas pasirodė, kad pirmieji metai išėjo „ant nulio“. Tačiau svarbiausia, viskas buvo išparduota. Pirmaisiais metais pora ėmėsi auginti begonijas, nes Justinai atrodė, kad jas prižiūrėti sudėtingiausia.

Nuotrauka

– Sakiau, kad pradėti reikia nuo to, kas sunkiausia, jeigu su jom gausis, tai gausis su viskuo. Tad daugiausia auginom begonijų, o viso kito po šiek tiek. Bet pamačiau, kad viskas gerai su tom begonijom, bet visiškai negerai su kitais augalais, – pasakoja ji. – Buvo visko, ir po kelis kartus persodinau, ir perdariau, viską turėjom patirti savo kailiu, niekas iš šalies nepamokė.

Antraisiais metais visko jau buvo šiek tiek daugiau, daugiau žinių, daugiau ir augalų, buvo ir kontaktų, keletas nuolatinių klientų. O šiemet Justinos ir Kęsto ūkyje jau trys šiltnamiai, beveik 500 kv. m ploto gėlių ir apie 150 kv. m daržovių daigų.

– Tai nėra kažkas labai įspūdingo, bet mums tai yra kiekis, kurį mes pajėgiam apdirbti su vyru, nesamdydami papildomai darbo rankų, nebent labai minimaliai. Dabar auginam praktiškai viską, išskyrus našlaites. Sezoną pradedam nuo vasarinių gėlių ir daržovių daigų, – sako Justina.

Minties auginti našlaites jie atsisakė, nors daugelis gėlių augintojų tai daro. Pasak Justinos, paskaičiavę nusprendė, jog keliomis savaitėmis anksčiau pradėti kūrenti šiltnamius  neapsimoka, o jų realizacijos laikas labai trumpas. Be to, tuo metu, kai dauguma prekeivių tik baigia išparduoti našlaites, jų ūkyje jau pilnu tempu vyksta prekyba vasarinėmis gėlėmis.

Pas Justiną taip pat galima įsigyti žemuogių, remontantinių braškių daigų, o kiekvienam augintojui ji pataria, kaip prižiūrėti augalus, kad rezultatas būtų pats geriausias. Tai, anot jos, suteikia nemažą konkurencinį pranašumą, kaip ir tai, jog kasmet stengiasi pasiūlyti ką nors naujo, madingo, kaip, pavyzdžiui, augalų kompozicijos ir foniniai augalai.

Konkurencija negailestinga

– Net neįsivaizduoju, kokie šiemet bus metai, – nerimu dėl karantino dalijasi moteris. – Šiaip turguje viską išsiprekiaudavom, dabar girdėjau, kad lyg lauko paviljonuose augalais bus leista prekiauti. Kažkaip reikės išparduoti, nors bus sunku. Bet atvažiuoja jau žmonių apsižiūrėti, po vieną, po du įleidžiam. Kiekvienais metais stengiamės kuo anksčiau viską išparduoti, būna, skambina žmonės prieš Jonines pasiklausti, bet mes nelabai ko beturime.

Na o konkurentai taip pat nesnaudžia. Pasak Justinos, vien Tauragės rajone gėlių augintojų būtų galima priskaičiuoti bent dvi dešimtis, o kur dar aplinkiniai rajonai. Dauguma augintojų turi kelių dešimtmečių darbo patirtį. Moteris prisimena, jog pradžioje į prekyvietes kolegos ją įsileisdavo nenoriai – pasitaikydavo ir labai piktų užgauliojimų.

– Prisimenu pirmąją dieną, kai išsipirkau vietą Dunokų turgelyje, prie Tauragės muzikos mokyklos. Nežinojau nieko, nei kokia tvarka, nei kaip, nei ką daryti. Skyrė man tokį mažą plotą, kur net nežinau kuo būtų galima prekiauti, juolab gėlėmis. Įsivariau mašiną, ir skubu kiek įmanoma greičiau viską išsikrauti – net neišsidėlioti kokią ekspoziciją, o tiesiog, kad greičiau mašiną išvaryčiau. Ir atvažiuoja toks pagyvenęs vyriškis, pravažiuoti negali. Tai tokiais žodžiais mane iškeikė, kokių dar nebuvau girdėjusi. Daugiau kojos ten nebekėliau, – nemalonias naujokės turguje patirtis prisimena Justina.

Moteris pasakojo, kad į jaunus naujokus kiti augintojai iš pradžių numojo ranka.

– Ai, čia jauni. Metus pabūsit ir daugiau nenorėsit. – šypsosi Justina.

Tačiau dabar turguje į juos jau žvelgia pagarbiau, o ir Justina džiaugiasi įrodžiusi savo ir įgyvendinusi svajonę.

 

Nuotrauka
vmi
Įkelta:
2021-04-13
Gyventojams, planuojantiems įsigyti naudotą automobilį, dėmesį vertėtų atkreipti ne tik į technines transporto priemonės charakteristikas, bet ir į sandorį patvirtinančius dokumentus. Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) sukaupta patirtis rodo, kad neretai transporto priemonę perkantys gyventojai yra įtraukiami į mokesčių slėpimo schemas ir nukenčia nuo nesąžiningų automobilių perpardavinėtojų veiksmų.
Nuotrauka
siuvėja
Įkelta:
2021-04-10
Koronaviruso sukelta pandemija nemažai verslų, didelių ir visai mažų, sustabdė, o kai kuriuos privertė ir visai užsidaryti. Ne vienam darbuotojui, netekusiam darbo, teko užsidaryti namuose ir bandyti pragyventi iš menkos nedarbo išmokos. Tačiau tik ne siuvėjai Linai Babilienei – jai šis priverstinis sustojimas tapo postūmiu imtis iniciatyvos ir pasiryžti drąsiam žingsniui. Šių metų pradžioje ji atidarė savo siuvimo studiją, pavadinusi ją „Babili“.
Nuotrauka
iki
Įkelta:
2021-04-01
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, ketvirtadienį, atidaryta atnaujinta prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Tauragėje, adresu Šilalės pl. 83a. Rekonstrukcijos metu, siekiant pirkėjams pasiūlyti gausesnę prekių įvairovę ir didesnę pasiūlą, įrengtas šviežios sveriamos mėsos skyrius, padidinti vaisių ir daržovių, vietoje kepamos duonos skyriai. Parduotuvės atnaujinimui prekybos tinklas skyrė apie 692,4 tūkst. eurų.
Nuotrauka
Raimos nuotrauka
Įkelta:
2021-03-19
Tauragės rajono savivaldybė skelbia atrankas dėl maitinimo paslaugų teikimo vasaros lauko kavinėse Tauragės rajono savivaldybės tarybos nustatytose viešose vietose: Pilies aikštėje, miesto pliaže (Kranto g. 5) ir Tauragės vasaros estradoje. Paraiškos bus priimamos nuo kovo 22 dienos.
Nuotrauka
fb
Įkelta:
2021-03-18
Koronaviruso pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas tarsi iš pasalų užklupęs plėšikas daugelį verslų paguldė ant menčių. Ypač – visuomeninio maitinimo. Kavinės, restoranai, barai priversti staiga užsidaryti, patyrė didžiulių nuostolių, ne vienas stovi ties bankroto riba ar netgi visam laikui užvėrė duris, parklupdytas skolų naštos. Laimė, ne visi. Štai Respublikos gatvėje įsikūrusi kavos studija „ResPublica“ prieš daugiau nei savaitę vėl atvėrė duris, tiesa, kol kas kavos ar kito gėrimo vietoje atsigerti nepavyks – ji parduodama tik išsinešti. O kavos studijos savininkas nusiteikęs optimistiškai – jis teigia pernelyg skaudžiai nenukentėjęs, džiaugiasi kiekvienu klientu ir atsargiai dėlioja ateities planus.
Nuotrauka
seklos
Įkelta:
2021-03-16
Specializuotos sėklų parduotuvės jau pasiruošė pavasario sėjai, atnaujino asortimentą ir laukia pirkėjų – o jų netrūksta. Kadangi dėl karantino tenka laikytis įvairių saugumo reikalavimų, į parduotuvę vienu metu galima įleisti tik 5 pirkėjus, susiruošus įsigyti sėklų ir kitų pavasario sėjai būtinų reikmenų tauragiškiams gerai pažįstamoje parduotuvėje „Žalia stotelė“ gali tekti ir luktelti gatvėje.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2021-03-03
Vyriausybei paskelbus karantiną, dalies savarankiškai dirbančių asmenų veikla nėra ribojama ir jie gali tęsti darbą, tačiau dėl partnerių apribotos veiklos susiduria su finansiniais sunkumais. Jei į VMI skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą nepatekusio asmens pajamos per pandemiją sumažėjo 30 proc., į fiksuoto dydžio išmoką pretenduoti jis galės, – skelbia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2021-02-25
Tauragės rajono savivaldybės taryba pakeitė smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų rėmimo tvarkos aprašą. Jame numatyta nauja rėmimo priemonė – savivaldybė kompensuos išlaidas, susijusias su verslo plano ar investicinio projekto dokumentų parengimu. Taip pat skirs kompensacijas už įkurtas darbo vietas. Apraše numatytas ir biurokratijos mažinimas.
Nuotrauka
humana
Įkelta:
2021-02-19
Pačame miesto centre, Vytauto gatvėje, įsikūrusios „Humanos“ parduotuvės netrukus pirkėjai neberas – ji persikelia į naujas patalpas mikrorajone. Atidarymas planuojamas kovo 15 dieną.
Nuotrauka
Taurų parkas
Įkelta:
2021-02-12
Kiek daugiau nei prieš dešimt metų tai, kad buvusiame Tauragės kariniame miestelyje, Tauragės dvaro kaime, kažkada klegės vaikai, o užsieniečiai ropšis į medžius, kad galėtų pernakvoti medyje įkurtame viešbutyje, dažnam būtų atrodžiusi ne tik neįtikėtina, bet ir juokinga. Tauragiškių pamėgtas Taurų nuotykių parkas šiemet mini dešimtmetį. Tokį pramogų parką, koks per dešimt metų išaugo Tauragės priemiestyje, turi retas miestas.
Nuotrauka
Rudzkis
Įkelta:
2021-02-04
Naujuosius metus nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka pradėjo pakankamai aktyviai – sudarytų ir įregistruotų pirkimo-pardavimo sandorių kiekis beveik nesiskyrė nuo praėjusių metų. Kaip įprasta, 2021 metų pradžioje didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukė žemės sklypai, butai ir gyvenamieji namai, skelbia Registrų centras.
Nuotrauka
greičio matuoklis
Įkelta:
2021-02-04
Dariaus ir Girėno gatvėje, prie Šimtmečio pastato, praėjusių metų pabaigoje įrengtas momentinis greičio matuoklis sukėlė ne tik vairuotojų nerimo būti užfiksuotiems viršijant greitį – įrenginys, kaip baiminasi verslininkai, taps pretekstu  nuo šiol jiems mokėti kelių mokestį. Dariaus ir Girėno gatvė priskiriama magistraliniam keliui A12  Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas. Diena tokiame kelyje komerciniam transportui kainuoja 6–11 eurų, metams – 1000 eurų. Iš miesto pasiekti Taurus, Tarailius yra vienintelis kelias – įvažiuojant į magistralinį kelią. O naujas momentinis greičio matuoklis, pasirodo, ne tik fiksuoja greitį, bet įrašo vaizdą.
Nuotrauka
pakuotės
Įkelta:
2021-02-02
Beveik 11,4 tūkst. tonų PET plastiko, daugiau kaip 9,2 tūkst. tonų stiklo ir per 4 tūkst. tonų aliuminio virto aukštos kokybės žaliavomis naujiems gaminiams, nes Lietuvos gyventojai pernai grąžino beveik 612,7 mln. į rinką išleistų vienkartinių užstato pakuočių. Apie tai informuoja VšĮ „Užstato sistemos administratorius“.
Nuotrauka
liveta
Įkelta:
2021-01-28
Lietuvos kosmetikų ir kosmetologų asociacija įsitikinusi, kad grožio paslaugas teikiančiam smulkiam verslui kyla reali galimybė neišgyventi karantino. „Gaunama 257 eurų išmoka, kurią gauna net ne visi paslaugų teikėjai, nėra pakankama padengti patiriamus nuostolius ir būtinoms reikmėms, tad grožio paslaugų smulkiajam verslui, neturinčiam galimybės užsitikrinti ilgalaikio saugaus finansinio rezervo, kyla reali grėsmė neišgyventi ilgesnio karantino“, – teigiama asociacijos rašte premjerei Ingridai Šimonytei ir sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui. Kad situacija grėsminga, patvirtina ir su „Tauragės žiniomis“ susisiekusi Liveta Austinaitė – jos grožio studiją ,,Liva nagų stiliaus namai“ teko uždaryti vos spėjus įsivažiuoti darbams. „Esi jaunas žmogus, sukuri pirmiausia darbo vietą sau, tada dar kolegoms, ir tau trenkia lyg su šlapiu skuduru į veidą“, – nusivylimo neslepia ji.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka: canva.com
Asociatyvi nuotrauka: canva.com
Įkelta:
2021-01-27
Pereinant iš fizinės prekybos į elektroninę erdvę, nebeužtenka pasirūpinti tvarkingu prekių išdėstymu internetinės parduotuvės lentynoje. Elektroninės prekybos ekspertai sako, kad bene daugiausiai dėmesio turėtų sulaukti būtent logistika ir prekių srautų valdymas bei produkcijos saugojimas. Natūralu, kad augant paklausai, didinama ir pasiūla, tačiau augantys užsakymų skaičiai nepadeda praplėsti sandėliuose turimos vietos.
Nuotrauka
Raudones pilis
Įkelta:
2021-01-18
Paskutiniame Jurbarko r. savivaldybės tarybos posėdyje pritarta partnerystės projektui, pagal kurį savivaldybė perduotų objektą investuotojui, kuris pilyje įrengtų viešbutį, restoraną ir konferencijų centrą. Tokia idėja galėtų būti įgyvendinta per keletą metų.
Nuotrauka
butai
Įkelta:
2021-01-16
Jau ne vienerius metus Tauragėje kalbama, kad naujakuriams Tauragėje susirasti nuomojamą būstą yra tikras iššūkis. Dažnai nuomininkai turi gerokai patuštinti kišenes, konkurencija tarp nuomininkų – didelė. Ja pasinaudoja ir sukčiai, viliodami iš patiklių žmonių pinigus. Tačiau nutinka ir taip, kad nukenčia ir nuomotojai – vaizdai, kuriuos jie pamato išsikrausčius nuomininkams, kartais priverčia žiaukčioti. „Tauragės žinioms“ teisininkas Deivis Valiulis atskleidė, ką reikėtų žinoti nuomojantis ar nuomojant būstą.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-01-13
Vos pradėjusi dirbti pagal individualią veiklą jauna kosmetologė liko be nieko, kai paskelbus karantiną teko uždaryti grožio salonus. Mergina baigė įvairius kursus, jaunimo integracijos į darbo rinką programą, sumokėjo už darbo vietą salone. Užimtumo tarnyba aiškina, kad kiekvieną atvejį sprendžia individualiai, bet realybėje situacija kitokia. Mokesčius mokėti reikia, o pajamų gauti neįmanoma.
Nuotrauka
alantas
Įkelta:
2021-01-12
Pandemija stipriai paveikė tiek asmeninį žmonių gyvenimą, tiek verslą ir šalies ekonomiką. Valstybinė mokesčių inspekcija neseniai paskelbė sąrašą įmonių, kurios nukentėjo nuo COVID-19 – Tauragės apskrityje tokių įmonių per tūkstantį. Dalis kalbintų verslininkų sako, kad kol kas nepatogumų didelių nėra, bet kaip bus ateityje, jei karantinas užsitęs, kol kas sunku pasakyti.
Nuotrauka
plovykla
Įkelta:
2021-01-01
Londone (Didžioji Britanija) gyvenantis Vaidas savo gimtojo krašto nepamiršo ir investavo į automobilių plovyklą. Sako, norėjo pakeisti tautiečių požiūrį į automobilių priežiūrą. Ir lokacija pasirinkta ten, kur plovyklos Tauragėje nebuvo. „Būsiu patenkintas, jei pavyks pritraukti nuolatinių klientų“, – pasakoja pašnekovas.
Nuotrauka
pilaite
Įkelta:
2020-12-31
Pilaitės namai – tai naujas gyvenamųjų namų kvartalas Tauragėje, kylantis visai šalia miesto. Šiuolaikiški, ekologiški A+ energinės klasės namai nuo Tauragės miesto centro nutolę vos 3 km, suprojektuoti ir jau pradėti statyti. Šis projektas, kaip žada jį įgyvendinančios Nekilnojamojo turto agentūros direktorius Giedrius Stanevičius, leis miesto žmogui mėgautis gamtos ramybe. O to ieškančių išties nemažai.