2020 Gegužės 27 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Vyriausybės prioritetai: šalyje bus atnaujinti dar 450 daugiabučių

  • Įkelta: 2020-03-27

Renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

Už kiek daugiau nei penktadalį mlrd. eurų investicijų sumą bus atnaujinti dar 457 seni daugiabučiai. Atsižvelgus į dabartinius Vyriausybės prioritetus pastatų energinio efektyvumo didinimo srityje, buvo nuspręsta finansuoti visu kvietime dalyvavusius projektus, atitikusius sąlygas. 

Pagal šį kvietimą daugiau kaip 20 proc. daugiabučių atnaujinimo projektų bus vykdoma didžiuosiuose šalies miestuose – Klaipėdoje (36 daugiabučiai), Kaune (32) ir Vilniuje (29).

„Įvertinus tai, kad šie miestai išsiskiria ypač didele senų daugiabučių koncentracija, iš viso siekiančia net 50 proc. visų šalies renovuotinų gyvenamųjų namų, džiaugiamės, kad didmiesčiai išsiskiria aktyvumu“, – teigia Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta.

Iš mažesnių miestų išsiskyrė ir Ukmergės rajono savivaldybė (24 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (21), Šilutės (20), Telšių (18) ir Jonavos (17) rajonų savivaldybės.

Tauragės rajono savivaldybėje bus atnaujinti 4 daugiabučiai.

Gyventojai siekia aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių

Paraiškų vertinimą atlikusi BETA dalinasi šio kvietimo tendencijomis. Iš gautų paraiškų akivaizdu, kad renovuoti planuojamuose daugiabučiuose norima pasiekti ženkliai aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių. Net 50 proc. visų paskutinio kvietimo metu gautų paraiškų projektai po renovacijos turės pasiekti ne žemesnę, nei B energinio naudingumo klasę.

„Energetinis efektyvumas nėra tik finansinė nauda – renovuoti daugiabučiai prisideda prie aplinkosaugos bei mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas“, – pabrėžia V. Serbenta.

Kvartalinė renovacija įgauna pagreitį

Anot V. Serbentos, įvertinus šio kvietimo metu gautas paraiškas, buvo pastebėta ir tai, kad  daugiau nei 30 proc. patvirtintų daugiabučių atnaujinimo projektų yra įtraukti į savivaldybių parengtas kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Šiuo metu šalyje šias programas, apimančias vieno ir daugiau miesto kvartalų atnaujinimą, yra pasirengusios ir jau įgyvendina 39 savivaldybės. 

„Džiugu, kad jau kelis metus iš eilės formuojamas požiūris į pastatų energinio efektyvumo didinimą, pradėjo duoti rezultatus ir gyventojai pradeda suvokti to naudą. Net trečdalis paskutinio kvietimo metu gautų paraiškų daugiabučių modernizavimui yra įtrauktos į kvartalinės renovacijos programas. Galime spėti, kad ateityje sulauksime vis daugiau paraiškų ne pavienių pastatų, o būtent kvartalų“, – teigia V. Serbenta.

BETA primena, kad kvartalinė renovacija turi ne vieną privalumą – jos metu įgyvendinamas ne tik gatvės ar net rajono daugiabučių modernizavimas, bet ir bendrų erdvių, inžinierinių sistemų. Ir nors visi projektai yra skirtingi, dažniausiai renkamasi pakeisti seną gatvių apšvietimą ir įdiegti LED lempas, atnaujinti šilumos, vandentiekio ir nuotekų tinklus. baigti renovacijos darbai gyventojams leidžia džiaugtis ir naujomis automobilių stovėjimo aikštelėmis ar vaikų žaidimų erdvėmis, o kvartalas atrodo kaip neseniai pastatytas. Dėl to dažnai jame pakyla būsto vertė.

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinti daugiau nei 2400 daugiabučiai arba 70 tūkst. butų, o šiuo metu įgyvendinama dar apie 1400 daugiabučių atnaujinimo projektų.

Užs. Nr. 16

Atsižvelgiant į siuntų terminalų patogumą karantino metu, Lietuvos paštas plečia terminalų tinklą ir įrenginėja naujus terminalus. Vienas jų įrengtas ir Tauragėje, adresu Dariaus ir Girėno g. 16. Gyventojai kviečiami naudotis terminalu jau nuo šiandien, o laukiantys siuntos, gali tikėtis, jog ji atkeliaus į naują terminalą.  

Praėjusią savaitę karantiną paskelbė ir sienas uždarė Lietuva ir dar septynios Europos Sąjungos šalys. Krovininiai automobiliai šalies sieną gali kirsti tik per Kalvarijų ir Lazdijų pasienio kontrolės punktus. Europos žemėlapis, verslo akimis, persitvarkė 360 laipsnių kampu. Tai tapo didžiuliu iššūkiu savo veiklą su Vakarų Europos šalimis vykdančioms Tauragės rajono įmonėms. Praėjusios savaitės pradžioje logistikos įmonės vertėsi per galvą organizuodamos į tolimuosius reisus išvykusių savo vairuotojų parvykimą. Prabilta net apie galimybę stabdyti veiklą bei kuriam laikui nutrauti krovinių gabenimą apskritai. 

Nuo pirmadienio šalyje įvedus karantiną, pavalgyti pietus pamėgtoje vietoje tapo nebeįmanoma – daug maitinimų įstaigų apskritai užveria duris. Tačiau bėdoje alkstančių savo klientų nusprendusios nepalikti kavinės prisitaikė prie rinkos sąlygų – gamina maistą išsinešimui.  

Iš Tauragės kilęs Tomas Žemgulys Lietuvai pristato naują pramogą – golfo takelius. 7-erius metus karinėse pajėgose tarnavęs vyras po tėvystės atostogų nutarė imtis nuosavo verslo. Idėją tam davė prieš 15 metų draugų padovanotas miniatiūrinis golfo takelis su maža lazdele ir kamuoliuku. Jis įsitikinęs: golfas – tai žaidimas, galintis suburti verslo partnerius, šeimas bei organizacijas kitokiam laisvalaikiui ir turiningam bendravimui.

Šiandien įsigalioja „Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo“ pakeitimai dėl nuotolinio darbo, slaugos išmokų, subsidijų dėl prastovos.