2019 Rugpjūčio 26 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Nežinioje atsidūrė smulkieji „Dunokų“ akcininkai

  • Įkelta: 2018-06-26
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi viena smulkiųjų UAB „Dunokai“ akcininkių (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – red. past.). Moteris teigia nerimaujanti dėl savivaldybės kontroliuojamo įmonės akcijų paketo privatizavimo, esą smulkieji akcininkai jaučiasi atsidūrę nežinioje. „Jeigu savivaldybė parduoda, mes irgi norime parduoti savo akcijas, tik nežinome, kaip,“ – savo nerimą išsakė moteris.

„Dunokų“ valdybos pirmininkas Modestas Petraitis „Tauragės žinioms“ teigė, jog savivaldybė smulkiųjų akcininkų reikalų spręsti neturi įgaliojimų. Esą po privatizacijos, pasikeitus pagrindiniam šeimininkui, šis spręs, ką toliau daryti ir su įmonės valdyba. Jis įgis teisę keisti valdybą ar įmonės vadovą, galės sušaukti neeilinį akcininkų susirinkimą. Šiuo metu dirba valdyba, susidedanti iš 5 narių: pirmininkas Modestas Petraitis (savivaldybės administracijos direktorius), nariai – Tadas Kulikauskas, Donvina Arlauskienė, Arūnas Stulginskas, paskutiniame susirinkime patvirtintas Tadas Pauparis.

M. Petraitis pabrėžė, kad privačių fizinių ir juridinių asmenų turimos akcijos yra pačių valdytojų turtas ir šie tik patys gali spręsti, kaip su juo elgtis – parduoti, kad ir vieni kitiems, ar naujam savininkui. Tačiau patikino, kad savivaldybė smulkiųjų akcininkų akcijų nesupirkinės. Savivaldybei priklauso 56,14 proc. „Dunokų“ akcijų. Likusi dalis priklauso 89 fiziniams asmenims, turintiems mažiau kaip po 3 proc. bendrovės akcijų.

Valdybos pirmininkas paaiškino akcijų privatizavimo tvarką. Esą savivaldybei nuosavybės teise priklausančios akcijos privalo būti parduodamos vadovaujantis  Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos valstybei ir savivaldybėms priklausančių akcijų privatizavimo įstatymo 10 straipsnio 3 punktu. Savivaldybės kontroliuojamos įmonės akcijos parduodamos viešo aukciono būdu. Parduodamos išskirtinai tik Savivaldybei nuosavybės teise priklausančios akcijos.

Privatūs (fiziniai ar juridiniai) asmenys akcijas parduoda vadovaudamiesi visai kitu – LR akcinių bendrovių įstatymu. Taip pat M. Petraitis pažymėjo, kad LR akcinių bendrovių įstatymas numatyto fizinių asmenų akcijų pardavimo  tvarką, o taip pat neeilinio susirinkimo sušaukimo tvarką, valdybos pirmininko teises ir pareigas. O dėl neeilinio akcininkų susirinkimo į jį esą niekas nesikreipė.

– Oficialaus pageidavimo ar kitaip išreikšto noro dėl susirinkimo su  UAB  „Dunokai“  akcininkais nesu gavęs, dar prieš du mėnesius įvyko akcininkų susirinkimas, kuriame nebuvo jokio klausimo dėl akcijų, – teigė M. Petraitis.

Jau yra paskelbta oficiali savivaldybei priklausančio akcijų paketo pardavimo aukcione data – liepos 26 d.  

Remiantis LR konkurencijos tarybos rekomendacijomis, jog savivalda neturėtų vystyti verslo, dar 2017 metais Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą parduoti savo valdomų  įmonių akcijas ir paslaugas išskirtinai pirkti iš rinkos.  2017 m. birželį parengtas ir Taryboje patvirtintas sprendimas parduoti dviejų savivaldybės žinioje esančių įmonių akcijas.

Po Tarybos sprendimo vykdytas įmonių akcijų vertinimas, Turto bankas įmones įtraukė į privatizuojamų objektų sąrašą. Po sąrašo vertinimo, svarstymo Vyriausybės posėdyje, birželio 6 d. paskelbtas Vyriausybės sprendimas ir į privatizavimo objektų sąrašą įtrauktos 9 įmonės, tarp kurių ir Tauragės savivaldybės kontroliuojamos bendrovės UAB  „Dunokai“ ir UAB Tauragės butų ūkis.

Savivaldybės patvirtinta ir Turto banko paskelbta savivaldybės valdomo „Dunokų“ akcijų paketo pradinė kaina aukcione – 917 tūkst. eurų, garantinis įnašas – 141 tūkst. eurų. UAB Tauragės butų ūkis akcijų paketo pradinė pardavimo kaina 424 tūkst. Eur, pradinė įmoka – ne mažesnė kaip 106 tūkst. Eur.  

Praėjusią savaitę Tauragės rajono savivaldybėje rinkosi įmonių privatizavimo komisija, kuri patvirtino UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ privatizavimo programą. Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, ją šiandien tvirtins Turto bankas, o liepos pabaigoje jau galima tikėtis aukciono paskelbimo. Parduodama bendrovė praėjusią savaitę pasirašė 4 iš 5 miesto tvarkymo paslaugų sutarčių. Tarptautinio konkurso paskelbimas savivaldybei sutaupys maždaug po 200 tūkst. eurų kasmet, nes penkerius metus taikytus įkainius „Dunokai“ sumažino trečdaliu.

Turbūt nedaug kas žino, jog Tauragėje jau 18 metų gyvuoja žvejybinių blizgių gamybos įmonė, kurios produkcija prekiauja per 250 žūklės reikmenų parduotuvių Lietuvoje. „Zumpės“ tvenkinio hidronimu pavadintos įmonės produkcija turi gilias tradicijas, dar nuo Skaičiavimo mašinų gamyklos laikų. Todėl tauragiškių gamybos blizgės kokybe nenusileidžia užsienietiškoms, teigia patyrę žvejai, o kai kurios jų tapusios klasikinėmis.    

Praėjusį antradienį Žygaičių kaime ūkininko Alvydo Merkelio valdose susirinko Tauragės apskrities žemdirbiai. Bendradarbiaujant su AB „Kauno grūdai“ įvyko renginys „Lauko diena“, kuriame ūkininkai galėjo ne tik įvertinti modernų šeimininko A. Merkelio pieno ūkį, bet ir aptarti susidariusius rūpesčius.

Į antradienį bendradarbiavimo centre „Spiečius“ vykusį reginį „Moteris versle: galimybės ir iššūkiai“ susirinko dailiosios lyties atstovės iš Tauragės, Šilutės, Šiaulių ir Klaipėdos. Kai kurios – norėdamos susitikti pažįstamas verslo atstoves, kitos – išgirsti taip trokštamus verslo sėkmės receptus.

„Tauragės žinios“ ne kartą rašė apie planus ir bandymus atgaivinti Vytauto ir Jūros gatvių  pabaigoje esantį kareivinių miestelį. Netoliese vis dar apleistų didžiulių pastatų besikuriančios modernios pramogų ir užimtumo erdvės teikia vilčių, jog neilgai trukus ši miesto dalis atgis. Savivaldybė savo iniciatyva rekonstravo 2 pastatus bei stato baseiną, likusias kareivines imta aktyviai pardavinėti aukcione. Vieną iš pastatų įsigiję verslininkai planuoja svečių namus, kiti istorinę praeitį menantys vaiduokliai – privatizuojamų sąraše.