2019 Rugpjūčio 26 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Miesto tvarkymo konkursą laimėję „Dunokai“ kainuos milijoną

  • Įkelta: 2018-06-21
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Praėjusią savaitę Tauragės rajono savivaldybėje rinkosi įmonių privatizavimo komisija, kuri patvirtino UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ privatizavimo programą. Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, ją šiandien tvirtins Turto bankas, o liepos pabaigoje jau galima tikėtis aukciono paskelbimo. Parduodama bendrovė praėjusią savaitę pasirašė 4 iš 5 miesto tvarkymo paslaugų sutarčių. Tarptautinio konkurso paskelbimas savivaldybei sutaupys maždaug po 200 tūkst. eurų kasmet, nes penkerius metus taikytus įkainius „Dunokai“ sumažino trečdaliu.

Milijoninė apyvarta

Vyriausybei patvirtinus privatizuojamų valdiškų įmonių sąrašą, kliūčių Tauragės rajono savivaldybės valdomų dviejų bendrovių pardavimui nebeliko. Antradienį privatizavimo komisija, kurios nariai Modestas Petraitis, Regina Rimkienė, Vilmantas Liorančas, Pranas Petrošius, Arūnas Beišys, Silverijus Statkus ir Darius Bredelis, patvirtino įmonių privatizavimo programas. Komisijoje opozicijai atstovavę trys politikai balsavo prieš, nepaisant to, 4 komisijos narių balsais programos patvirtintos.

Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, Tauragės butų ūkio ir UAB „Dunokai“ pardavimo aukcionas turėtų būti paskelbtas iki liepos pabaigos, šiandien privatizavimo programą svarstys ir tvirtins valstybės įmonė Turto bankas.

Savivaldybei priklausantys 56,14 proc. „Dunokų“ akcijų įvertinti 917 tūkst. eurų. Likusi dalis akcijų priklauso 89 fiziniams asmenims, turintiems mažiau kaip po 3 proc. bendrovės akcijų.

Visas įmonės nuosavas kapitalas siekia 1 mln. 141 tūkst. eurų, bendrovė turi ilgalaikio turto už 333 tūkst. Pernai bendrovės apyvarta siekė 1 mln. 117 tūkst. Eur, įmonė uždirbo 34 tūkst. grynojo pelno, kurio didžioji dalis buvo išmokėta akcininkams kaip dividendai.

Anot M. Petraičio, aukcionas vyks ne elektroniniu būdu. Potencialūs pirkėjai vokus su paraiškomis pateiks savivaldybei, įrašydami didžiausią siūlomą sumą. Vokai bus atplėšti dalyvaujant potencialiems pirkėjams, laimės pasiūlęs didžiausią sumą.

Sutaupys trečdaliu

Nauji „Dunokų“ savininkai paveldės ir įmonės sudarytas sutartis. Bemaž metus trukęs, į 5 dalis išskaidytas miesto tvarkymo konkursas „Dunokams“ buvo sėkmingas – bendrovė neteko tik vienos srities pajamų – elektros tinklų priežiūros paslaugas teiks UAB „Mano aplinka“. Sutartys pasirašytos birželio 4 dieną.

Kaip informavo M. Petraitis, pradinė sutarties vertė trejų metų laikotarpiui yra: gatvių, aikščių ir šaligatvių eksploatavimo (priežiūros ir remonto) paslaugoms – 1 mln. 170 tūkst. Eur su PVM, technikos nuomos su vairuotoju paslaugoms 45 000 Eur, skverų, parkų apželdinimo ir želdinių priežiūros paslaugoms 120 000 Eur, gatvių apšvietimo elektros tinklų eksploatavimo paslaugoms 240  000 Eur, kapinių priežiūros paslaugos 240 000 Eur. Sumos orientacinės, jos gali mažėti arba didėti iki 30 proc., priklausomai nuo faktiškai atliktų darbų kiekio pagal poreikį.

Tarptautinis atviras viešasis konkursas buvo skelbiamas pirmą kartą, o miesto tvarkymo paslaugos suskirstytos į 5 barus – gatvių, aikščių ir šaligatvių eksploatavimą; gatvių apšvietimo elektros tinklų eksploatavimą; skverų, parkų apželdinimo ir želdinių priežiūros darbus; kapinių priežiūros darbus, techninės įrangos nuomą. Taip buvo tikimasi, kad dalyvaus daugiau įmonių ir pavyks sumažinti kainą.

M. Petraitis teigė, jog pagal naujas sutartis savivaldybė sutaupys per 200 tūkst. eurų miesto tvarkymui kasmet, mat dalyvaudama konkurse įmonė įkainius sumažino kone dvigubai. 2017-aisiais už miesto tvarkymo paslaugas „Dunokams“ savivaldybė atseikėjo per 600 tūkst. eurų, panašiai tiek ir 2016-aisiais.

Esą naujose sutartyse nurodyti miesto tvarkymo paslaugų teikimo įkainiai mažesni nuo 30 iki 50 proc. Pavyzdžiui, šaligatvių ir aikštelių valymo įkainis žiemą sumažėjo nuo 27 Eur iki 11 Eur per mėnesį, šaligatvių valymas vasarą – nuo 13 Eur iki 6,30 Eur už 100 kv. m.

Pirkimo techninėje specifikacijoje nurodytas valomų šaligatvių ir įvažiavimų plotas – 43445 kv. m, valomų aikščių plotas – 10907 kv. m.  

„Dunokų“ direktorius Audrius Mosėjus į komentarus apie įmonės kainodarą nesileido. Paklaustas, kaip vertina konkurso rezultatus, taip pat nedaugžodžiavo:

– Niekaip nevertinam, niekaip. Yra laimėtas konkursas, 4 dalys, ir viskas. Kainas diktuoja rinka, procentaliai yra skaičiuojama, mes patys nežinom tų kainų, o jūs jau žinot. Čia ne viešas dalykas yra, tikrai neviešinsim, – sakė savivaldybės kontroliuojamos įmonės direktorius.

Privatizacijai A. Mosėjus taip pat sakė nesirengiantis, „tegul savivaldybė rengiasi“.

„Dunokų“ istorija

UAB „Dunokai“ veiklos pradžia – 1963 metai. Būtent tada įsikūrė Tauragės komunalinių įmonių kombinatas. 1990 m. lapkričio mėn. perregistruotas į valstybinę komunalinių paslaugų įmonę, 1993 m. vasario mėn. į valstybinę akcinę komunalinių paslaugų įmonę. 1994 m. gruodžio mėnesį reorganizuota į akcinę bendrovę „Dunokai“. 2003 m. liepos 7 d. reorganizuota į uždarąją akcinę bendrovę „Dunokai“.

Bendrovės įstatinis kapitalas padalintas į 31 268 paprastąsias vardines akcijas. Vienos akcijos nominali vertė – 9,85 Eur. Pernai birželį pagrindinis bendrovės akcininkas – Tauragės rajono savivaldybė nusprendė parduoti savo valdomų akcijų dalį, kuri sudaro 56,14 procentų.

 

 

Turbūt nedaug kas žino, jog Tauragėje jau 18 metų gyvuoja žvejybinių blizgių gamybos įmonė, kurios produkcija prekiauja per 250 žūklės reikmenų parduotuvių Lietuvoje. „Zumpės“ tvenkinio hidronimu pavadintos įmonės produkcija turi gilias tradicijas, dar nuo Skaičiavimo mašinų gamyklos laikų. Todėl tauragiškių gamybos blizgės kokybe nenusileidžia užsienietiškoms, teigia patyrę žvejai, o kai kurios jų tapusios klasikinėmis.    

Praėjusį antradienį Žygaičių kaime ūkininko Alvydo Merkelio valdose susirinko Tauragės apskrities žemdirbiai. Bendradarbiaujant su AB „Kauno grūdai“ įvyko renginys „Lauko diena“, kuriame ūkininkai galėjo ne tik įvertinti modernų šeimininko A. Merkelio pieno ūkį, bet ir aptarti susidariusius rūpesčius.

Į antradienį bendradarbiavimo centre „Spiečius“ vykusį reginį „Moteris versle: galimybės ir iššūkiai“ susirinko dailiosios lyties atstovės iš Tauragės, Šilutės, Šiaulių ir Klaipėdos. Kai kurios – norėdamos susitikti pažįstamas verslo atstoves, kitos – išgirsti taip trokštamus verslo sėkmės receptus.

„Tauragės žinios“ ne kartą rašė apie planus ir bandymus atgaivinti Vytauto ir Jūros gatvių  pabaigoje esantį kareivinių miestelį. Netoliese vis dar apleistų didžiulių pastatų besikuriančios modernios pramogų ir užimtumo erdvės teikia vilčių, jog neilgai trukus ši miesto dalis atgis. Savivaldybė savo iniciatyva rekonstravo 2 pastatus bei stato baseiną, likusias kareivines imta aktyviai pardavinėti aukcione. Vieną iš pastatų įsigiję verslininkai planuoja svečių namus, kiti istorinę praeitį menantys vaiduokliai – privatizuojamų sąraše.