2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Šilumininkų pergalė: „Timbex“ liko už borto

  • Įkelta: 2018-04-20

Praėjusių metų liepą „Tauragės žinios“ rašė, jog Tauragės šilumos tinklams pavyko išsrėbti 2015-aisiais įmonei vadovavusio Vaclovo Karbauskio privirtą košę – įtikinti Klaipėdos apygardos teismą, jog jo sudarytos sutarties su „Timbex“ nutraukimas užtikrino vartotojų interesus. Tai yra ne tik nemokėti UAB „Timbex“ 90 tūkst. eurų kompensacijos už negautas pajamas, bet ir prisiteisti 10 tūkst. Eur bylinėjimosi išlaidų. Tačiau tuo bėdos nesibaigė, „Timbex“ surašė kasacinį skundą Aukščiausiajam Teismui, reikalaudama grąžinti pirmos instancijos teismo jiems naudingą nuosprendį. Šįkart šilumininkai galutinai apgynė įmonės ir vartotojų interesus – teisėjų kolegija konstatavo, jog nutraukdama sutartį su „Timbex“ ir taip sutaupydama 330 tūkst. eurų, bendrovė elgėsi teisėtai. 

„Prasuko“ konkursą

Priminsime, jog 2013 metais Tauragės šilumos tinklų buvęs direktorius Vaclovas Karbauskis su biokuro tiekėja „Timbex“ sudarė 33 mln. litų vertės sutartį. Tuo metu parlamentarai Remigijus Šimašius ir Stasys Šedbaras kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Klaipėdos apygardos prokuratūrą dėl galbūt „nesąžiningos Tauragės šilumos tinklų vykdytos biokuro viešojo pirkimo procedūros“, esą konkurse dalyvavo tik viena tiekėja, o kaina buvo beveik trečdaliu didesnė už biržoje parduodamą biokurą.

Ši sutartis prieštaravo Energijos išteklių rinkos įstatymui, kuris įpareigoja bent pusę biokuro pirkti biržoje. Anot Tauragės šilumos tinklų direktoriaus M. Nevardausko, pagal Lietuvos Respublikos energijos išteklių rinkos įstatymo 191 straipsnio 1 dalį, šilumos tiekėjai, kurie elektros šilumos energijai gaminti naudoja biokurą, privalo teikti pirmenybę energijos išteklių biržai.

– Rinkoje yra veikiantys 92 tiekėjai, o buvo sudarytos sąlygos tik vienam. Likus mėnesiui iki įstatymo priėmimo buvo skelbtas tas konkursas, labai stipriai skubino, jau žinojo, kad bus priimta įstatymas, jog 50 proc. biokuro turi būti perkama biržoje. Galima sakyti, likus mėnesiui, „prasuko“ pirkimą, kad nereikėtų biokuro įsigyti biržoje, – paaiškino M. Nevardauskas. 

Trys metai teismuose

2015 metais iš pareigų atleidus V. Karbauskį, bendrovės valdybos pirmininkas Rimantas Šerkšnas biržoje pirko jau gerokai pigesnį biokurą, kuris leido sumažinti šilumos kainą.

Dėl šios priežasties „Timbex“ pateikė ieškinį Tauragės šilumos tinklams, esą sudariusi sutartį bendrovė biokurą perka ne pagal sutartį, o iš kitų tiekėjų. „Timbex“ reikalavo sumokėti 90 tūkst. Eur negautų pajamų.

2016 m. Klaipėdos apygardos teismas iš dalies tenkino UAB „Timbex“ ieškinį, priteisė iš atsakovės UAB Tauragės šilumos tinklai ieškovei 38 Eur nuostolių bei 8,05 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą. 

2017 m. liepos 5 d. Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs apeliacinius skundus, nutarė pilna apimtimi atmesti ieškovės UAB „Timbex“ ieškinį UAB Tauragės šilumos tinklams dėl negautų pajamų priteisimo, taip pat atsakovės UAB Tauragės šilumos tinklai naudai priteisė 9793,47 Eur bylinėjimosi išlaidų.

Tačiau tokiu sprendimu nepatenkinta UAB „Timbex“ kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą, prašydama panaikinti apeliacinio teismo nutartį ir grąžinti jai palankų Klaipėdos apygardos teismo sprendimą, pagal kurį Tauragės šilumos tinklai būtų turėję sumokėti 38 tūkst. eurų nuostolių. Tačiau Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija konstatavo, jog atsakovė UAB Tauragės šilumos tinklai, šilumos energijai gaminti naudojanti biokurą, privalėjo teikti pirmenybę energijos išteklių biržai, šią šilumos energijai gaminti reikalingo biokuro kiekio dalį įsigydama: 2015 m. – ne mažiau kaip 50 proc., 2016 m. – 100 proc. ir paliko galioti apeliacinio teismo sprendimą bei priteisė iš UAB „Timbex“ papildomą 1389,92 Eur sumą bylinėjimosi išlaidoms padengti.

Laimėjo vartotojai

Tauragės šilumos tinklų direktorius Mindaugas Nevardauskas teigė, kad nors ši ilgus metus trukusi byla kainavo nemažai jėgų, tačiau džiaugiasi rezultatu  – Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegijos sprendimas neskundžiamas ir galutinis. Anot direktoriaus, buvo verta, mat dėl sprendimo nutraukti sutartį su „Timbex“, kuris atvedė šilumininkus į teismą, pirmiausia laimėjo vartotojai.

– Principinga administracijos direktoriaus pozicija eiti iki galo ir atstovauti vartotojams, lėmė tai, kad laimėjom bylą ir vartotojai sumokėjo 300 tūkst. eurų mažiau, negu būtų sumokėję pagal tą sutartį, kuri buvo sudaryta 2013 m., – teigė M. Nevardauskas.

Pasak Šilumos tinklų akcininko – Tauragės rajono savivaldybės administracijos – direktoriaus Modesto Petraičio, visą bylos nagrinėjimo laikotarpį įmonės valdyba elgėsi principingai ir nesutiko sudaryti su UAB „Timbex“ taikos sutarties, pagal kurią ši būtų atsiėmusi ieškinį, tačiau Tauragės šilumos tinklai būtų įsipareigoję ir toliau pirkti iš jų kurą.

– Nors buvo siūlymų sudaryti taikos sutartį, į jokias derybas, kurios būtų nenaudingos šilumos vartotojams, nutarėme nesileisti. Kaip matome, prisiimta rizika atsipirko, – teigė M. Petraitis.

Nuo 2016-ųjų Tauragės šilumos tinklų tiekiamos šilumos kaina vartotojams buvo pirmame mažiausių kainų Lietuvoje šešetuke. Anot  M. Nevardausko, jei nebūtų nutraukta sutartis su „Timbex“, vartotojai būtų permokėję per 300 tūkst. eurų, taigi aukšta vieta pagal mažiausią kainą tikrai negalėtume pasidžiaugti.

Tačiau šį mėnesį kaina išaugo apie 15 proc. ir užima 14 vietą Lietuvoje. Tokį kainų šuolį, anot M. Nevardausko, lėmė tai, kad įmonei nepavyko įsigyti biokuro mažesne kaina, mat vasario mėnesį jo pritrūko dėl tiekėjų kaltės. Įmonės vadovas žadėjo, jog situacija laikina ir normalizuosis artimiausiais mėnesiais, kadangi jau yra sudarytas biokuro mažesne kaina pirkimo planas. Kainą sumažins ir tai, kad nuo birželio 1-osios, anot vadovo, bus pradėta skaičiuoti kompensacija vartotojams už pastarųjų metų permoką, kurią nustatė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Dėl to šilumos kaina sumažės 2 ct/kWh arba maždaug 4 procentais.

 

Nors 2017-ieji UAB „Dunokai“ nebuvo tokie pelningi kaip prieš tai buvę metai, įmonės veiklos rezultatus valdybos pirmininkas Modestas Petraitis vertina gerai. 37 tūkst. grynojo pelno uždirbusios įmonės direktoriui priedas prie atlyginimo padidintas nuo 20 iki 30 procentų, papenėti ir bendrovės akcininkai – dividendams išmokėti šiemet paskirta 15 tūkst. eurų.

Nors 2017-ieji UAB „Dunokai“ nebuvo tokie pelningi kaip prieš tai buvę metai, įmonės veiklos rezultatus valdybos pirmininkas Modestas Petraitis vertina gerai. 37 tūkst. grynojo pelno uždirbusios įmonės direktoriui priedas prie atlyginimo padidintas nuo 20 iki 30 procentų, papenėti ir bendrovės akcininkai – dividendams išmokėti šiemet paskirta 15 tūkst. eurų.

Nors 2017-ieji UAB „Dunokai“ nebuvo tokie pelningi kaip prieš tai buvę metai, įmonės veiklos rezultatus valdybos pirmininkas Modestas Petraitis vertina gerai. 37 tūkst. grynojo pelno uždirbusios įmonės direktoriui priedas prie atlyginimo padidintas nuo 20 iki 30 procentų, papenėti ir bendrovės akcininkai – dividendams išmokėti šiemet paskirta 15 tūkst. eurų.

Atėjus pavasariui atnaujinti moteriškų, vyriškų ir vaikiškų drabužių garderobą kviečia „Notilė“. Vasario 16-osios gatvėje įsikūrusi nauja parduotuvė prekiauja iš Anglijos parvežtais kokybiškais drabužiais, avalyne, žaislais. Ir turbūt vienintelė Tauragėje – dirbs net sekmadieniais. 

Kitą savaitę verslo ir eksporto skatinimo organizacija „Versli Lietuva“ Tauragėje įsteigs trečiąjį šalyje bendradarbystės centrą „Spiečius“. Tai – jauno verslo vystymosi skatinimo centrai, pritaikyti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, vykdantiems veiklą ne ilgiau kaip 5 metus. Naujos patalpos bus pritaikytos „freelanceriams“, kurie nemokamai galės naudotis kompiuterizuota darbo vieta ir specialistų konsultacijomis.