2019 Sausio 21 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Kitoks požiūris į verslą: Tauragės odontologijos centras

  • Įkelta: 2018-03-13

Laurynas ir Monika Jaručiai

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

2013-aisiais įsikūręs Tauragės odontologijos centras (TOC) metų įmonės apdovanojimuose buvo pripažintas geriausia 2017-ųjų paslaugų sektoriaus įmone. Jo vadovas Laurynas Jarutis džiaugiasi gausėjančiu įmonės kolektyvu, inovatyvia įranga, planais persikelti į naujai statomą „Šimtmečio“ verslo centrą bei augančia bendrovės apyvarta, kuri jau keletą pastarųjų metų siekia iki pusės milijono eurų. Geriausios metų įmonės vardą TOC pelnė ne tik už augančius tiesioginės veiklos rodiklius, bet ir už labdaringą veiklą – per pastaruosius metus įmonė mecenavo nemažai Tauragėje vykusių renginių. Odontologas-burnos chirurgas L. Jarutis „Tauragės žinioms“ papasakojo ne tik apie besiplečiantį šeimos verslą, bet ir apie gyvenimo filosofiją, paremtą žmogiškumu, optimizmu ir tradicijų puoselėjimu.

Teikia visas paslaugas

Prieš maždaug 4-erius metus įsigiję patalpas Vytauto gatvėje gydytojai odontologai Monika ir Laurynas Jaručiai pradėjo kurti šeimos verslą – įsteigė novatorišką odontologijos centrą, kuriame dabar jau teikiamos visos burnos priežiūros paslaugos – nuo estetikos iki chirurgijos.

Rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu TOC dirba 19 darbuotojų, mokamas 669 Eur vidutinis atlyginimas. Įmonės direktorius, gydytojas L. Jarutis pasakojo, jog įkūrus kliniką, joje dirbo 5 žmonės, kasmet įmonė po truputį plėtėsi. Pastaraisiais metais Tauragės odontologijos centro apyvarta siekia 500 tūkst. eurų. Šiuo metu TOC teikiamos visos odontologinės paslaugos: burnos ertmės higiena, dantų balinimas, protezavimas, implantai,  endodontija (danties šaknies kanalų gydymas), ortodontija. Įmonė turi filialą ir Šilalėje.

Pats L. Jarutis – burnos chirurgas. Be medicinos mokslų vyras dar studijavo visuomenės sveikatos vadybą. Kartu dirba jo žmona Monika (gydytoja ortodontė), odontologai, burnos higienistė bei odontologė-vaikų gydytoja.

– Pačioje pradžioje, kai kvietėm dvi gydytojas prie mūsų prisijungti, jos svarstė, kaip viskas bus, ar pasiseks įsitvirtinti Tauragėje. Aš savo srityje dirbu, žmona savo, liko plombavimas, endodontija, – tai yra sritis, kurios visada reikės. Taigi, gydytojos patikėjo sėkme, ir nenusivylė. Stengiamės užtikrinti geras darbo sąlygas – viskas kas naujausia, kas geriausia, buvo įsigyta, – apie verslo pradžią pasakojo L. Jarutis.

Anot įmonės vadovo, pradžioje buvo kalbų, kad TOC paslaugos brangios.

– Santykinai gal ir brangiau, negu Tauragėje įprasta. Bet technologiškai paslaugos pažangesnės, dėl to ir kaina aukštesnė, kadangi į technologijas reikia investuoti, kitaip netobulėsime. O lyginant su miestuose teikiamomis analogiškomis paslaugomis, tai ta kaina yra mažesnė, – teigė verslininkas.

Variklis – technologijos

Įmonės vadovo L. Jaručio teigimu, verslo variklis – inovacijos.  TOC teikia paslaugas naudojant pačius pažangiausius metodus.

Pavyzdžiui, dantų higienai naudojamas vienas naujausių dantų pigmentinių apnašų šalinimo metodų – „Air-flow“. Klinika turi moderniausią 3 D kompiuterinį tomografą, kurio pagalba gydytojas gali nuodugniai apžiūrėti kaulą, lazerį, taip pat mikroskopą. Anot L. Jaručio, tai nėra naujovė, bet dar nėra plačiai naudojama odontologijoje. Jo pagalba gydytojas mato daug kartų padidintą ir gerai apšviestą vaizdą. 

– Viskas, kas iki šios dienos yra pažangiausia, naudojama pas mus. Lazeris, mikroskopas,  implantai pasaulinio gamybos lyderio. Aišku, yra ir pigesnių. Žinot, gali kas nors nepasisekti gydytojui. Bet stengiamės daryti taip, kad bent jau nereikėtų kaltinti medžiagų, – teigė L. Jarutis. 

Gydytojai užsiminė, jog svarsto Tauragėje nejautrai pritaikyti užsienyje naudojamą azoto suboksido („linksminančių dujų“) metodą, kuris pasaulyje naudojamas nuo 1960-ųjų. Jo pagalba pacientas nusiramina, nebejaučia baimės.

– Esam reikalingus kursus baigę, licencijas gavę, bet dar reikia išsiaiškinti reglamentavimą, kad viskas atitiktų teisės normas, nes tai vis tiek yra procedūra, sakykim taip – dalinė narkozė. Ir dabar bandysim šį modelį pritaikyti, galbūt kai jau persikelsim, naujose patalpose, – sakė gydytojas.

Tai itin pažangi technologija, „Tauragės žinių“ duomenimis, ja domisi dar viena klinika Lietuvoje, esanti Vilniuje. Šis metodas ypač efektyviai taikomas vaikų odontologijoje.

L. Jaručio teigimu, vaikų dantukų gydymas dažnai tampa sudėtinga sritimi, todėl ne kiekvienas gydytojas to imasi. Esą tai ne visada apsimoka, bet yra labai reikalinga. Mažieji pacientai ypač jautrūs skausmui, todėl ieškoma būdų, kaip pasiekti, kad dantų priežiūros procedūros jiems keltų kuo mažiau streso.

– Vaikų odontologas nėra ypatinga specializacija, paprasčiausiai reikia pasiryžimo. Reikia daugiau kantrybės, pastangų, – sakė L. Jarutis.

Kauną iškeitė į Tauragę

L. Jaručio gimtinė – Žemaičių Kalvarija (Plungės raj.), tačiau studijų metais Kaune susipažinęs su žmona Monika, nusprendė dirbti jos gimtinėje – Tauragėje. Įvertinę mažo miesto privalumus, nusprendė ieškoti patalpų ir kurti kliniką.

– Daug metų prabėgo Kaune, artimas man šis miestas. Tačiau manau, kad įsikurti Tauragėje buvo geras sprendimas. Žinot, Kaune visi labai įsitempę, labai susispaudę, kovoja dėl žmonių, dėl vietos po saule. Gyvenant ten greičiausiai tektų važinėtis dirbti po visą Lietuvą, nes Kauno rinka perpildyta – kadangi ten yra medicinos universitetas, po studijų daugelis gydytojų nori ten likti. Kasdienės kelionės vargina, yra tekę taip dirbti. Kai tuo tarpu Tauragėje galime auginti vaikus be įtampos, turime nuosavą verslą, – kalbėjo gydytojas.

Paklaustas apie konkurenciją – juk Tauragėje tikrai netrūksta odontologijos kabinetų, L. Jarutis sakė, jog dirbant nuoširdžiai ir kokybiškai, pacientų niekada netrūksta.

– Aš manau, kad visiems darbo užtenka. Galbūt su pasiūla ir paklausa atsiranda. Nes žmonės kalbasi, – va, kaimynas susitvarkė dantis, patenkintas, ir aš noriu susitvarkyti. Manau, dalis išvažiuoja ir į klinikas kituose miestuose, tačiau visiems pacientų užtenka, – sakė L. Jarutis.

Kelsis į „Šimtmečio“ centrą

Pradėję nuo 5 gydytojų ir bazinių paslaugų, Laurynas ir Monika Jaručiai verslą išplėtė ir dabar jau dairosi į erdvesnes patalpas – TOC ketina įsikurti naujai statomame verslo centre „Šimtmetis“ Dariaus ir Girėno – Vasario 16-osios gatvių sankryžoje, mat, anot L. Jaručio, norisi dirbti ir erdviau, ir reprezentatyviau:

– Turim 3 kėdes, dabar planuojame 5. Gal jų ir nereikia nuolat, visą dieną, tačiau kai gydytojai nori daugiau dirbti, išeina šiokia tokia grūstis. Kaip mano viena kolegė sakė, kartais pritrūksta „pusės kėdės“. Taigi, šią problemą siekiame išspręsti. Taip pat rūpi ergonomiškumas, patrauklumas, norisi gražiau atrodyti.

Priėmus sprendimą keltis į erdvesnes patalpas, L. Jarutis teigė ėmęs ieškoti, kas galėtų pastatyti pastatą Tauragėje pagal jo viziją. Taip Vasario 16-osios gatvėje, vietoje seno medinio namo,  UAB „Tiksli statyba“ pradėjo vystyti „Šimtmečio“ statybų projektą.

– „Norisi, ir kad Tauragė būtų gražesnė“, – teigė L. Jarutis, mat projekto „Šimtmetis“ architektūra, anot verslininko,  – su aiškia pretenzija į tarpukario laikų Lietuvos pastatus. Statinio pavadinimas taip pat neatsitiktinis – norėta įprasminti Lietuvos valstybei svarbią sukaktį.

Socialiai atsakingas verslas

Renkant geriausias metų įmones, buvo vertinami ne tik finansiniai rezultatai ir darbuotojų pokytis, bet ir bendrovių teikiama parama. L. Jaručio teigimu, pernai įvairių renginių mecenavimui TOC skyrė apie 4 tūkst. eurų.

Verslininkas iniciavo dantukų valymo šventę vaikams „Visi šypsosi viena kalba“, taip pat rėmė Džiazo dienas Tauragėje, Jaunimo apdovanojimus „TAJA“, daug kitų viešų renginių, kovinio sporto šakų varžybas. L. Jarutis pripažino, kad simpatizuoja kovinėms sporto šakoms, mat ir pats nevengia pasimankštinti.  

– Trenerį Saulių Bucių teko pažinti, kažkada ir pasimankštinti pas jį, kai atsiradau Tauragėje. Taip pat vykstu pažiūrėti MMA varžybų kituose miestuose. Galvoju, kad reikia, jog vyktų visokios iniciatyvos, meno, kultūros, sporto. Jėgą išreikšti jaunimas vis tiek norės, geriau tegul daro tai ringe, o ne gatvėse. Jeigu žmonės stengiasi, kažką daro, ir jeigu tik prašo paramos, ir tu gali, tai reikia ir padėti. Kitaip, kur mes nueisim, – šypsojosi TOC vadovas.

L. Jaručio iniciatyva Rotary klubas kartu su rajono savivaldybe įsteigė Tauragės pažangos premiją. Premijų fondas – net 30 tūkst. eurų. Rotary klubas idėjos įgyvendinimui nutarė skirti 20 tūkst., dar 10 tūkst. eurų paprašė Tauragės rajono savivaldybės. Ši idėja buvo išrinkta tarp 30-ties geriausių konkurse „Idėja Lietuvai“.

Plietiškumas – kraujyje

Gydytojas teigė, jog verslumas, patriotiškumas, noras kurti gerovę savam kraštui, greičiausiai, užkoduotas jo genuose.  L. Jarutis pasakojo, jog dirbti savo krašto labui jo šeimoje – įprastas dalykas jau nuo seniausių amžių.

– Mano šeimoje, proseneliai iš tėvo pusės buvo laisvieji valstiečiai, nemokėjo dvarui duoklės, dirbo sau, turėjo virš 100 ha žemės. Vėliau pasikeitė gyvenimas, bet tas lietuviškumas, – jis buvo visada, perduodamas iš kartos į kartą. Visą gyvenimą stengiausi užsidirbti, kažką susikurti, nuo vaikystės. Neblogi pamatai ir tėvų yra padėti. Visur, ką bedarytum, žmogiškumas yra svarbiausia. Ar verslą, ar kitą veiklą pasirinkus, visur reikia žmogiškumo, nuoširdumo ir optimizmo. Reikia dirbti be įtampos, ramiai, tada viskas kažkaip išsisprendžia. Taip pat palikti kažkiek nuspręsti ir likimui, – šypsodamasis kalbėjo sėkmingas verslininkas. – Bet aš sakau, jeigu tu gyveni tame mieste, turi mintį ir  gali kažką padaryt, na tai ir padaryk, nebambėk, nezysk, kad viskas čia blogai, negerai.  Pats imkis iniciatyvos, tada viskas keisis, visada reikia pradėti nuo savęs.

Pora augina du vaikus, kuriuos taip pat auklėja pilietiškumo dvasia. Šimtmečio minėjimo šventę Jaručių šeima rengė Plateliuose, pasipuošę tautiniais rūbais. Pakvietė į ją ir Tauragės Švč. Trejybės parapijos kleboną Vytautą Gedvainį, kad pašventintų vėliavą.

– Vaikai, vaikų ateitis yra labai svarbu, kiek mes į juos investuosim, kokį kelią jiems parodysim, tokie jie turbūt ir užaugs, tokią ir visuomenę formuosim. Kaip jiems padaryti įsimintiną Šimtmetį? Gali pripirkti ledų, gali sugalvoti pramogų. Bet į nuotrauką su tautiniais rūbais žiūrėdami, jie po kiek metų sakys: va taip mes šventėm Lietuvos Šimtmetį. Ir savo vaikams perduos pasididžiavimą savo valstybe. Tai tarsi toks netiesioginis parodymas, kaip reikia savo šalį mylėt, kaip reikia pasistengt – nes reikėjo ir rūbus susirast, ir pasipuošt, ir su kokia energija jie visa tai darė! Taigi, viskas dėl vaikų, – optimistiškai pokalbį baigė  L. Jarutis.

Žiemai parodžius nagus, nuosavų namų savininkai prisiminė jau kiek pamirštą kurą – akmens anglį. Pasak įmonės „Vikuras“  prekybos vadovo Tauragėje Romualdo Stasyčio, per šalčius pardavimai išaugo taip, kad anglies nespėta fasuoti.

Trečiadienį švenčiant Tarptautinę gimtosios kalbos dieną Kultūros ministerijoje apdovanoti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso laureatai. Iš daugiau nei 11 tūkst. praėjusiais metais įregistruotų įmonių, į gražiausiųjų penkioliktuką pateko dvi tauragiškių valdomos bendrovės.

Artėjančiam valstybės atkūrimo šimtmečiui tauragiškiai ruošiasi itin uoliai – perka tautine simbolika papuoštą atributiką, graibstyte graibsto vėliavas. Kai kurios prekybos vietos trispalvių pritrūko.  Žmonės perka ne tik pigiausias trispalves, kainuojančias vos 11 eurų, bet negailima pinigų ir brangesnei  vėliavai, ypač mėgstamos istorinės su Vyčio atvaizdu.

Regioninė atskirtis išlieka viena iš opiausių ir sunkiausiai išsprendžiamų problemų. Pripažinus šią problemą valstybės lygmeniu, imtasi priemonių, įgalinsiančių regionus prisiimti daugiau atsakomybės už savo ateitį. Parengta baltoji knyga, kurioje apibrėžtos darnios regioninės politikos gairės. Remiantis ja, Tauragės regionas numatė 6 pagrindines plėtros kryptis, padėsiančias pritraukti papildomą finansavimą iš regioninės atskirties mažinimo programų, kuris padidins regiono šansus vystyti tvarią ir tolygią plėtrą.

Penktadienį sporto komplekse „Bastilija“ vyks iškilmingi „Regiono verslo ir bendruomenės apdovanojimai – Tauragės METŲ ŽMOGUS 2017“. Kasmetiniuose apdovanojimuose dalyvaus bendruomenių lyderiai, organizacijų vadovai, taip pat bus išrinktos geriausios 2017 metų įmonės.