2018 Gruodžio 17 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Terminas išsikraustymui praėjo, prekyba tebevyksta

  • Įkelta: 2018-01-05
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

„Tauragės žiniose“ jau rašėme apie Gedimino ir J. Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje, šalia anksčiau buvusios parduotuvės „Maxima“ automobilių stovėjimo aikštelės ant valstybinės žemės stovinčius prekybinius kioskus. Iki šiol jų niekas nejudino, nors iš esmės statiniai, kuriuose vyko mažmeninė prekyba, stovėjo nelegaliai – žemės nuomos mokesčio valstybei jų savininkai nemokėjo. Savivaldybei nutarus aukcione parduoti greta esantį avarinės būklės medinį namą, kuriame anksčiau buvo socialiniai būstai, prekybininkams buvo liepta likviduoti kioskus. Tačiau raštiškų prašymų šie nepaiso. Savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, jog šio reikalo tvarkymą savivaldybė perdavė Nacionalinei žemės tarnybai, kuri neklusniems prekeiviams grasina baudomis.

Žemės sklypas, ant kurio stovi prekybos paviljonai, priklauso valstybinei įmonei Turto bankui. Sutartys su kioskų savininkais pasibaigusios prieš dešimtmetį, tad iki šiol jie stovėjo neįregistruoti Registrų centre, o savininkai nemokėjo mokesčių už žemės nuomą. 

Seniūnija išduoda leidimus prekybai viešoje vietoje, kai prekyvietės statusas yra įteisintas Komisijos dėl prekybos viešose vietose ir suderintas su Architektūros ir urbanistikos skyriumi. Laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų, paviljonų, prekybai įrengtų specializuotų transporto priemonių, lauko kavinių projektai turi būti parengti ir patvirtinti (suderinti) Tauragės rajono savivaldybės administracijos numatyta tvarka. Nors kioskai pastatyti ir perstatinėjami jau daugiau kaip 20 metų, seniūno Virginijaus Žiliaus teigimu, dėl įteisinimo į seniūniją niekas nesikreipė.

Nusprendus prekybininkus iškraustyti, savivaldybė išsiuntė raštiškus prašymus nusikelti kioskus iki 2017-ųjų gruodžio 31 dienos. Tačiau, atėjus Naujiesiems, kioskai tebestovi kaip stovėję. Savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, kioskų savininkai buvo parašę prašymą pratęsti terminą iki gegužės pirmosios. Tačiau direktorius teigė nematęs tam reikalo – aukcionas bus skelbiamas jau netrukus, o greta parduodamo sklypo esanti valstybinė žemė vis dar apstatyta nelegaliais statiniais. Anot M. Petraičio, pirkėjas, įsigijęs J. Tumo-Vaižganto g. 110 esantį namą, turės galimybę prie namų valdos sklypo prisijungti ir žemės ruožą, ant kurio šiuo metu stovi kioskai.

Paviljone įsikūrusios krautuvėlės „Donerinė“ ir UAB „Jadvygos kepiniai“ dirba iki šiol. Politikui Silverijui Statkui priklausančiame kioske buvusi  maisto papildų parduotuvėlė „Šaltalankis“ išsikėlė į kitoje Gedimino gatvės pusėje esančias patalpas jau prieš keletą mėnesių, nuo to laiko arčiausiai gatvės esančio kiosko niekas nenuomavo. Užsidarė ir anksčiau čia buvusi mėsos parduotuvė „Senieji Teresės gaminiai“. Avalynės taisykla duris užvėrė paskutiniąją metų savaitę. 

Vieno iš kioskų savininkų, politiko S. Statkaus paklausus, kodėl šis dar nenuvežė kiosko, nors buvo įpareigotas tai padaryti komisijos, nustatančios prekybos ir paslaugų teikimo viešąsias vietas Tauragės mieste, raštu, teigė, jog tai padaryti esą trukdo prastas oras.

– Kreipėmės į savivaldybę, kad pratęstų terminą. Čia tikriausiai žmogiškumo trūkumas. Juk tokiu oru statybų vykdyti neįmanoma, patys teigia, kad dėl oro sąlygų negali pabaigti lifto statybų. O mums liepia nusikelti. Dabar mus gąsdina baudomis iš Nacionalinės žemės tarnybos. Mes nieko prieš, įstatymų reikia laikytis, bet galėtų ilgesnį terminą nustatyti, – piktinosi S. Statkus, pridūręs, kad savivaldybei nerūpi smulkusis verslas.   

Anot S. Statkaus, pasklidus gandams, kad kioskus ketinama iškeldinti, naujų nuomininkų susirasti nebepavyko. Todėl esą jau paskelbęs apie kiosko pardavimą. Vyras svarstė, jog apšiltintą prekybos paviljoną galbūt būtų galima panaudoti kaip ūkinį pastatą. Turto kainos žurnalistei neišdavė. 

Kad parduoda kioską, kuriame prieš porą metų įsirengė „Donerinę“, teigė įmonės savininkė Jurgita Rudienė. Anot moters, naujas prekybos taškas jau šiuo metu rengiamas netoliese, J. Tumo-Vaižganto gatvėje.

– Dar mes dirbam, nes taip greitai išsikraustyti tiesiog neturim galimybės. Turim įkasę į žemę įrangą, kurios taip paprastai neina užversti žemėmis. Visi dar dirba, dirbam ir mes, laukiam, kol kas ką pasakys, kol kas daugiau įspėjimų negavom, – teigė J. Rudienė.

Kioskelis, kuriame dar iki gruodžio 27 veikė avalynės taisykla, taip pat pardavinėjamas „Facebook“ skelbimų grupėje „Tauragės turgelis“. Už jį prašoma 500 eurų. 

Rugsėjo pabaigoje Vasario 16-osios bei Dariaus ir Girėno gatvių sankryžoje stovėjęs medinis namas virto griuvėsių krūva. Nuo to laiko sklype vyksta intensyvūs aplinkos tvarkymo ir statybos darbai. Sklypo valdytojai jau skelbia, koks pastatas išdygs nugriautojo vietoje. Projektas pavadintas verslo centru „Šimtmetis“.

Atsižvelgiant į savivaldybių ir valstybės institucijų metinius pasiekimus kuriant verslui palankią aplinką, VšĮ „Versli Lietuva“ kiekvienais metais kviečia Lietuvos valstybes ir savivaldybių institucijas į renginį „Institucijų apdovanojimai“. 

UAB Tauragės šilumos tinklai centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT) sistemoje didelė dalis šilumos tiekimo tinklų yra seni, nusidėvėję, juose patiriami dideli šilumos energijos nuostoliai, sąlygojantys didesnes šilumos gamybos sąnaudas. Norint pagerinti jų patikimumą, būtina atlikti šilumos tiekimo tinklų plėtros darbus. Šiuo tikslu numatoma įgyvendinti investicijų projektą, pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, kurio metus bus paklota 1685 metrai naujų šilumos tiekimo trasų, sujungiant hidrauliškai atskiras CŠT sistemas ir prijungiant naujus vartotojus. 

Mažosiose savivaldybėse įsikūrusiems verslininkams vietos rinkoje neretai tampa per ankšta. Tai ypač aktualu įmonėms, gaminančioms nišinius produktus. Sėkmingų pavyzdžių, kaip įmonės išauga ir suklesti atrasdamos užsienio pirkėjų, yra ir Tauragėje. 

Šiauliečiai džiaugiasi atradę verslo strategiją, kuri leido ne tik padidinti darbo našumą, bet ir sumažinti įmonėje sunaudojamų žaliavų kiekį. „Metų pradžioje priimtas sprendimas pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) investicine priemone „Eco-inovacijos LT+“ buvo visapusiškai naudingas bendrovės ateičiai – tapome ne tik „draugiški“ aplinkai, bet ir technologiškai inovatyvesni, taip pat išaugo įmonės produktų paklausa“, – sako bendrovės „Putokšnis“ administracijos vadovė Dovilė Šteimantienė.