2018 Spalio 19 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Savivaldybių indeksas: Tauragė išlaikė aukštas pozicijas

  • Įkelta: 2017-10-30
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragė toliau išlieka geriausia apskrityje besitvarkančia savivaldybe. Laisvosios rinkos institutui paskelbus 2016-ųjų indeksavimo rezultatus paaiškėjo, kad 12–13 vietas Lietuvoje užimanti Tauragės savivaldybė pavyzdingai tvarkosi finansų, mokyklų infrastruktūros gerinimo srityse.

Savivaldybių indeksą Lietuvos laisvosios rinkos institutas šiemet sudarė jau septintą kartą. Skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Geriausiai indeksuojamos išsiskiria tuo, kad čia verslas yra aktyvus, sukuriama daugiau ir geriau apmokamų darbo vietų, mažiau žmonių gyvena iš pašalpų, mažesnė emigracija. Tačiau, Lietuvos laisvosios rinkos instituto kasmet skelbiamas savivaldybių indeksas rodo, kad ekonominė atskirtis tarp regionų gilėja.

Laisvosios rinkos instituto duomenimis, gyventojų mažėjo daugumoje – 54-iose iš 60-ties – savivaldybių. Iš trečdalio savivaldybių per metus išvyko daugiau kaip 2 procentai žmonių. Daugiausiai – iš Pagėgių, Visagino, Šilutės, Pasvalio, Pakruojo, Mažeikių, Vilkaviškio rajonų savivaldybių.

Geriausiai besitvarkančios savivaldybės titulas šešių didžiųjų savivaldybių reitinge trečius metus iš eilės atitenka sostinei, toliau rikiuojasi Klaipėda, trečioje vietoje – Kaunas. Mažųjų savivaldybių lyderė – Klaipėdos rajono savivaldybė, nuo jos nedaug atsilieka Kauno rajonas, Palanga.

2014 m. Tauragės r. savivaldybė indekse užėmė 47 vietą, 2015 m. – 15-tą, praėjusiais metais – 12-tąją vietą. Šią aukštą poziciją išlaikė ir šiemet – kartu su Plunge užima 12–13 vietas mažųjų savivaldybių indekse (gauti 60 balų iš 100).

Lyginant su kitomis savivaldybėmis, Tauragės rajone geriausiai įvertinti „Mokesčiai“, „Švietimas“ ir „Biudžetas“. Kaip ir praėjusiais metais, prasčiau nei vidutiniškai įvertinta „Transporto“ sritis. Geriau nei daugumos kitų savivaldybių 2016-aisiais Tauragės rajono savivaldybėje buvo įvertintas „Finansų valdymas“. Biudžeto skola buvo mažesnė nei vidutinė (23 proc. lyginant su 36 proc.), savivaldybės administracijai išlaikyti buvo skirta palyginus nedidelė dalis nuo patvirtinto biudžeto –taip pat mažesnė nei vidutinė (6,3 proc. lyginant su 7,8 proc.) ir nebuvo nė vieno neskelbto viešojo pirkimo, kas reiškia skaidresnį biudžeto lėšų panaudojimą.

– Tai patvirtinimas, kad einame teisingu keliu. O dar finansų valdymas ir viešieji pirkimai įvertinti kaip vieni geriausių tarp visų savivaldybių (3 vieta). Tokio finansų valdymo ir tiek skaidrumo Tauragė nematė nuo neatmenamų laikų, – po paskelbtų rezultatų kalbėjo M. Petraitis, pridūręs, jog biudžeto skolą pavyko sumažinti 32 proc.

Gerai tvarkytasi ne tik su finansais, bet ir su mokyklų infrastruktūra. Palyginus su kitomis savivaldybėmis, Tauragėje labiau optimizuotas mokyklų tinklas, todėl vienam mokiniui teko mažesnis nei vidutinis mokyklų plotas. Todėl mokyklų išlaikymui iš savivaldybės biudžeto prireikė skirti santykinai mažiau (lyginant su ŠMM gaunamomis lėšomis). Savivaldybė kuria palankią mokestinę aplinką: 2016 m. Tauragės. r. savivaldybėje buvo nustatytas mažesnis nei vidutinis pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, mažesnė vidutinė verslo liudijimų kaina (80 eurų lyginant su 117 eurų vidurkiu).

Kaip ir praėjusiais metais, palyginus nedaug balų surinko „Transporto“ sritis. Nė vienam viešojo transporto maršrutui nebuvo skelbtas viešasis konkursas ir nė vieno iš maršrutų neaptarnavo privatus vežėjas. Teigiama, jog konkurencija būtų naudinga tiek keleiviams, tiek potencialiems paslaugų teikėjams. O savivaldybei priklausanti viešojo transporto įmonė 2016 m. dirbo nuostolingai.

Anot M. Petraičio, ir šiuo klausimu Tauragės rajono savivaldybė jau pasistūmėjo į priekį. Indeksas skaičiuojamas pagal 2016 m. rezultatus. 2017 m. savivaldybė konkursą skelbė, tad tikėtina, jog šis sprendimas kitąmet bus vertinamas teigiamai.

Mažųjų savivaldybių reitinge Tauragė šiemet aplenkė visas savo kaimynes. Laisvosios rinkos instituto indekse Šilalės rajono savivaldybė užėmė 26–28 poziciją, Jurbarkas – 48-tą, Pagėgių savivaldybė – 49 vietą.

Tauragės rajono savivaldybės Tarybos posėdyje nustatyti fiksuotų pajamų mokesčio dydžiai, taikomi įsigyjant verslo liudijimą. Nors kainos, lyginant su praėjusiais metais, nepasikeitė, Tarybos narys Silverijus Statkus išreiškė rūpestį, kad per mažai apmokestinti gyvūnus kerpantys asmenys.

Tauragės rajone yra 239 įmonės, kuriose atlyginimai nesiekia minimumo. Vos dviejų ar trijų šimtų eurų atlyginimą moka žinomi autoservisai, maitinimo įstaigos, parduotuvės ir net medžio apdirbimo įmonės. Šiuos viešus duomenis skelbia „Sodra“, siekdama mažinti vieną iš šešėlinės ekonomikos reiškinių – dalies darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“. 

Netrukus duris atversiančioje naujoje „Maximoje“ Tauragėje ketina įsikurti kavinė „Caifcafe“, lankytojams  žadanti pasiūlyti didelį šaltų, karštų kavų, gėrimų, desertų ir užkandžių asortimentą. Šiuo metu kavinė renka darbuotojų komandą.

Apie Lietuvos ekonominę padėtį, konkurencingumo varžybas regionuose bei žaliojo verslo plėtrą diskutuota Tauragėje vykusioje konferencijoje „Žalioji strategija verslui: planas Tauragės regionui“. Ekonomikos, žaliosios politikos ekspertai bei verslo atstovai vertino Tauragės regiono žaliąjį ekonominį potencialą. Prieita prie išvados, jog žalioji strategija verslui – tai užtaisas Tauragės ekonominiam šuoliui. 

Savaitgalį Kultūros centre prasidėjo moksleiviams skirtas projektas „Creativity Lab“. Vieną pažangiausių pasaulyje verslumo skatinimo platformų išbandys 100 Tauragės moksleivių bei studentų.