2020 Lapkričio 24 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Laidojimo namų vedėja: „Mes apie lavonus nesigrabinėjam“

  • Įkelta: 2013-09-03
Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

redaktore@taurageszinios.lt

Laidojimo verslas nuo senų senovės buvo pelningas ir garantuotas. Tačiau kad jame neretai pritrūksta paprasčiausio žmoniškumo ir užuojautos, taip pat jokia naujiena. Prieš tris savaites mamą palaidojusi tauragiškė Nijolė sako, kad to, kokią „užuojautą“ ir paslaugumą patyrė „Rimtijos“ laidojimo namuose, vis negali pamiršti. Nemažus pinigus laidojimo namams paklojusi vieniša moteris sako – nors „Rimtijos“ laidojimo namai skelbiasi teikiantys laidojimo paslaugas, iš tiesų tėra laidojimo reikmenų parduotuvė. Savo ruožtu šios įstaigos vedėja buvusiai klientei atkerta – apie lavonus laidojimo namų darbuotojai nesigrabinėja, o jei nepatinka tvarka, tegu apsišluoja apie karstą pati.

Sumokėjo 1800 litų

Kodėl mamą nusprendė šarvoti būtent „Rimtijos“ laidojimo namuose, Nijolė sako nežinanti, esą nelaimės valandą apie kitą panašias paslaugas teikiančią įmonę nė nepagalvojo. Karstą ir visus laidojimo reikmenis pirko ten pat. Problema kilo, kai moteris paprašė laidojimo namų darbuotojos padėti jai įkelti tuščią karstą į automobilį, kad iš morgo galėtų parsivežti mirusią mamą.

– Man atsakė – duok 100 litų, įkelsim. Nemokėjau, paprašiau vairuotojo, skambinau kaimynui, gerai, kad padėjo, – graudindamasi kalbėjo Nijolė.

Už 150 Lt parai moteris išsinuomojo mažąją šarvojimo salę iš kiemo pusės. Tačiau kai pašarvojo mamą, paaiškėjo, kad atsilaisvino kita, kiek didesnė salė iš paradinės pastato pusės. Nijolė ir vėl paprašė laidojimo namų darbuotojų pagalbos – kad šie padėtų karstą ir visus laidojimo reikmenis pernešti į kitą salę.

– Ta kita salė brangesnė – 200 litų. Už dvi paras sumokėjau 400 litų. Juk nežinojau, kad prašyti pagalbos negaliu, pinigai nemaži. Apskritai už viską „Rimtijai“ sumokėjau 1800 litų. Imdami tokius pinigus jie gali labiau atsižvelgti į nelaimės ištiktą žmogų. Dar niekada nieko nesu laidojusi, nežinojau, kad niekas man tokiose smulkmenose nepadės. Bent jau laidojimo namų darbuotojai ir nepadėjo – nei į kitą salę pernešti nepagelbėjo, nei kai paprašiau mamos kūną padėti karste šiek tiek aptvarkyti, nusijuokė, esą jie prie lavonų išvis rankų nekiša, – „Tauragės žinioms“ pasakojo moteris.

Nedavė čekio

Kai Nijolė laidojo mamą, buvo labai karšta. Moteris sako, kad „Rimtijos“ darbuotojai jai ne tik nepasakė, kad šarvojimo salėje yra kondicionierius, jį teko susirasti ir įsijungti pačiai, bet paliktą veikti per naktį išjungė.

– Jie turbūt elektrą labai taupo, nes atėję ryte kondicionierių radome išjungtą. Kai kitą rytą paprašiau salę pavalyti, kad laidotuvių dieną šalia karsto nebūtų žemių, man taip pat atsakė, kad tokios paslaugos neteikia, – pasakojo Nijolė.

Moters teigimu, atsiskaitė su „Rimtija“ ji sekmadienį, mat nebenorėjo to palikti kitai dienai.

– Jokio čekio niekas man nedavė, nors suma buvo nemaža. Pasakė, kad ateičiau jo kitą dieną, mat sekmadienį jie kasos aparato jungti negali. Tik ant paprasto lapelio surašė, kiek kas kainuoja. Žadėjau niekam apie visa tai nepasakoti, bet tegu žino žmonės, kokias paslaugas gaus. O „Rimtija“ skelbdamasi apie save tegu rašo aiškiai – kad ne laidojimo paslaugas teikia, o yra tik laidojimo reikmenų parduotuvė, – siūlo „Rimtijos“ klientė.

Yra šluota ir skuduras, patys gali apsivalyti

„Rimtijos“ laidojimo namų vedėja Jolita Sklenčienė „Tauragės žinioms“ patvirtino, kad karstų ir kūnų pervežimo paslaugų už ačiū neteikia.

– Tokia paslauga kainuoja 100 litų. Ji nenorėjo mokėti, kiti sutinka. Mes pačios, o esame tik dvi darbuotojos moterys ir vienintelis vairuotojas, to padaryti nepajėgtume. O šiaip tai mes apie lavonus nesigrabinėjam, aprengti ir sutvarkyti juos turi morge, – „Tauragės žinioms“ sakė laidojimo namų vadovė.

Pasak jos, ir „Rimtijos“ konkurentai nieko dykai nedaro, esą už kiekvieną papildomą paslaugą ir kitose panašiose įstaigose reikia mokėti.

– Apie karstą, kai salė išsinuomojama, mes nevalome. Yra šluota, šepetys su skuduru, kibirų, patys gali apsivalyti, – sakė J. Sklenčienė.

Paklausta, kodėl moteriai atsiskaitant už paslaugas nebuvo išrašytas joks dokumentas apie pinigų paėmimą, vedėja patikino, kad sekmadienį, kai klientė atsiskaitė, oficialiai laidojimo namai nedirba ir negali jungti kasos aparato.

Moteris patikino, kad laidojimo namuose šiemet liko labai mažai darbuotojų – vos trys. Tauragės rajono mero Prano Petrošiaus šeimai priklausantis verslas taupo, todėl apskritai nuo metų pradžios, kai „Rimtijos“ įmonėje dar dirbo 20 darbuotojų, atleisti buvo 13.

– Taip savininkai nusprendė, kažkas čia su mokesčiais buvo susiję, – sakė moteris.

Vedėja informavo, kad šiuo metu neveikia didžioji „Rimtijos“ laidojimo namų salė. Ji remontuojama. Iki Vėlinių turėtų pradėti veikti. Esą salė bus graži, o jos nuoma tikriausiai nebrangs.

„Konkurentai mus apkalbėjo“

„Tauragės žinios“ susisiekė su kitų Tauragėje veikiančių laidojimo namų savininke Vidute Lidžiene. Verslininkės teigimu, paros laidojimo paslaugų jos laidojimo namuose kaina vasarą – 250 litų, žiemą, kai nereikia kondicionieriaus, kaina mažesnė.

– Už jokias papildomas paslaugas neimame nė cento. Konkurentai mus be reikalo apkalbėjo. Ne tik tuščią karstą į morgą nuvežame, bet ir kūną parsivežame, salę papuošiame, pašarvojame, gedulingą muziką įjungiame, tada paskambiname artimiesiems, kad viskas sutvarkyta, kad gali ateiti. Jei reikia, ir naktį važiuojame ir nė cento daugiau neimame. O jei žmonės paprašo, tai dar ir užkandžių stalą paserviruojame, jie tik produktus mums atneša, o mes savo induose patiekiame. To prašoma retai, tačiau ir ši paslauga papildomai nekainuoja. Jei artimieji paprašo, bet kada ir grindis išvalome, ir popierinių rankšluosčių visada pas mus yra, ir tualetinio popieriaus. Dar nebuvau girdėjusi, kad mirusio žmogaus gedintis žmogus pats turi šalia karsto grindis plauti, – stebėjosi V. Lidžienė.

Prieš dvidešimtmetį Švyturio gatvėje įkurta UAB „Švytis“ šiemet švenčia 20 metų sukaktį. Nuo visiems Lietuvoje pažįstamų „Inkaro“ sportbačių ir trikotažinių drabužėlių vaikams „Švyčio“ produkcija atrado užsienio rinkas, išsibarsčiusias po visą Europą.
Tauragės rajono savivaldybės taryba trečiadienį priėmė sprendimą leisti rekonstruoti buvusį miesto knygyną. Planuojama buvusį knygyną renovuoti ir pristatyti antrą pastato aukštą.
Trečiadienį, po veterinarijos tarnybos specialistų vizito, aptikus gausybę pažeidimų, keliančių riziką vartotojų sveikatai, uždaryta kebabinė Veterinarijos gatvėje, prie didžiojo turgaus. Tikrintojai užkandinę ir jai priklausančias sandėliavimo patalpas aplankė gavę anoniminį vartotojo skundą.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad atidaryta dar viena nauja prekių, skirtų moterims, parduotuvė. Nuo rugpjūčio 1-osios buvusiose „Oda plius“ patalpose (Bažnyčių g. 20) duris atvėrė parduotuvė moterims.
Bažnyčių gatvėje 3 – pasikeitimai. Pastarosiomis dienomis uždaryta konditerijos gaminiais prekiavusi parduotuvė “Smaližius”, tačiau tame pačiame pastate prieš porą savaičių duris atvėrė nauja – moteriškos, vyriškos ir sportinės avalynės parduotuvė.
Neseniai atnaujintas parduotuvės „Feniksas“, esančios Bažnyčių ir Vytauto gatvių sankryžoje, fasadas džiugina ne vieno praeivio akį. Šimtametis pastatas pastebimai atjaunėjo.
Į redakciją kreipėsi ponia Rūta (vardas pakeistas). Moteris papasakojo, kaip į nemalonią situaciją pateko apsipirkdama „Čia market“ parduotuvėje Bažnyčių gatvėje.
Šią savaitę Tauragėje viešėjo svečiai iš Ukrainos Ternopilio srities. 10-ies žmonių delegacija buvo supažindinta su Taurage ir čia vykdomais projektais, aptartos bendradarbiavimo perspektyvos. Vizito metu pasirašytas bendrijų veiklos planas 2013–2015 metams.
Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino žemės sklypo Papušynės kaime, tiksliau, Šilalės gatvėje 150, kur šiuo metu veikia greitojo maisto užkandinė – tiekiami kebabai, koldūnai, kava, vaisvandeniai, detalųjį planą, žemės ūkio paskirtį pakeisdama į komercinę. Šioje vietoje nuo šiol gali būti statomi paslaugų ir pramogų objektai.
Taurų nuotykių parkas savo lankytojams pristatė naują paslaugą. Ant ryškios oro pagalvės linksmai laiką leidžia vaikai, neretai ir suaugusieji.
Į mūsų neturtingą ir mažėjančią rinką turi sugrįžti investicijos, tačiau kai kurie mūsų politikai jų bijo, per daug klauso patarėjų, kurie turi panašius verslus, todėl nesitaria su visuomene – viešai pareiškė Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) pirmininkas Sigitas Mičiulis. TAVA pirmininkas iki šiol liūdnai mini prieš penkerius metus žlugusią idėją į Tauragės apskritį atvesti didžiules Danijos investicijas.
Ant Bažnyčių gatvės 6-uoju numeriu pažymėto pastato galite pamatyti skelbimą, kuriame nurodyta, kad parduodamas dviejų aukštų pastatas. Spaudoje skelbiama – kaina sutartinė.
Tauragėje duris atvėrė saldumynų krautuvėlė – savo veiklą plečia gerai Lietuvoje žinomas parduotuvių tinklas „Saldūs majai“. Dariaus ir Girėno gatvėje (šalia kavinės „El Greco“) įsikūrusioje parduotuvėje pirkėjams siūlomas platus prekių asortimentas – maždaug 1000 rūšių saldumynų ir saldžių dovanėlių, galima įsigyti ekologiškų produktų.
Nors viena po kitos Tauragėje uždaromos pramoninių prekių parduotuvės, užkandinių, picerijų gausėja. Dar tik antrą darbo savaitę skaičiuojančios picerijos „Star pizza“ ir „Piri piri pica“ jau sulaukia nemažai klientų ir tauragiškių susidomėjimo – klientai viliojami akcijomis ir išskirtiniais pasiūlymais.
Iš Turkijos kilusiam jau ne vienerius metus Tauragėje kebabų verslą turinčiam Ahmet Ince vis nesiseka Atgimimo aikštėje atidaryti žadėtos lauko kavinės. Prieš keletą savaičių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius pareiškė, kad verslininkas nepateikė derinti laikino statinio projekto, gretimo daugiabučio kaimynai piktinosi, kad naujojoje kavinėje gali būti rūkoma.
Nuo liepos 1 d. „Swedbank“ padaliniuose įsigaliojo nauji įkainiai už grynųjų pinigų operacijas. Padaliniuose brangsta tos operacijos, kurias šiuo metu naudojantis interneto banku ir bankomatais galima atlikti pigiau arba iš viso nemokamai.
Prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse „Sezono hitais“ šįkart skelbiami arbūzai ir melionai. Mėgstamiausiu vasaros vaisiumi išrinkę arbūzą, gyventojai gali įsigyti kelių rūšių arbūzų, atvežtų iš Italijos ir Ispanijos, taip pat paragauti parduotuvėse dar nematytų, egzotiškų melionų. Nuo liepos 4 dienos beveik visą mėnesį kasdien parduotuvėse vyks šių vaisių degustacijos.
Nuo trečiadienio Tauragės kavinių ir barų rinkoje – naujas dalyvis. Taurų pramogų parko teritorijoje duris atvėrė baras „Pasaga“.
Pirmasis į Lietuvą žengiančio Vokietijos mažmeninės prekybos tinklo „Lidl“ prekybos centras turėtų išdygti Kaune. Tačiau jau įkelta koja ir į Tauragę.
Iki liepos 1 dienos Bažnyčių gatvėje veikiančioje parduotuvėje „Oda plius“ galima batų įsigyti už beveik perpus mažesnę kainą. 12 metų veikusią odos prekių krautuvę verslininkai nusprendė uždaryti.
Trečiadienio vidurdienį pasklido gandas, kad netrukus bus stabdoma banko „Swedbank“ veikla. Banko bankomatus ir filialo patalpas užplūdo žmonės, pasišovę atsiimti savo pinigus.
Trumpiau nei dvejus metus Tauragėje gyvavę mados namai „A madam boutique“ netrukus bus uždaryti – tokią žinią patvirtino įmonės darbuotoja. Mados namų įkūrėja Aušra Vaškienė nuo komentarų, kodėl jos kūrinys užveria duris, susilaikė.
Tuo metu, kai „Iki“ prekybos centruose buvo paskelbta „Lavazza“ kavos akcija, dėl labai keistos priežasties nusipirkti kavos pigiau man nepavyko.
Pastaraisiais mėnesiais savo verslą parduoti Tauragėje bando ne vienas verslininkas. Tauragę palieka ir prieš kelerius metus dvi jau spėjusias išpopuliarėti parduotuvėles – „Medetką“ ir „Dobilą“ įkūrusi Silvija Petraitienė.
Į „Ravitos“ degalinės autoplovyklą plauti automobilio atvairavęs Robertas Sabockis „Tauragės žinioms“ pasakojo patyręs nuostolių – plovyklos šepetys, pasak vyro, nuplėšė galinį automobilio buferį ir jį sulaužė. Tačiau degalinės savininkas Vytautas Liutkus žurnalistus tikina, kad jei mašina būtų buvusi techniškai tvarkinga, taip nutikti negalėtų.