Tauragės žinios logotipas
Kristina Mišinienė: „Nėra didesnio malonumo nei matyti sulaikomus prekeivius žmonėmis“

Kristina Mišinienė: „Nėra didesnio malonumo nei matyti sulaikomus prekeivius žmonėmis“

„Su žmonėmis jis elgėsi storžieviškai, lyg žmonės būtų vergai“, – apie savo skriaudėją teisme pasakojo vienas nukentėjusiųjų. Tokie žodžiai nuskambėjo prekybos žmonėmis byloje, kurioje Klaipėdos apygardos teismas priėmė nuosprendį 2019 metais. Prekybos žmonėmis atvejų būta ir Tauragės apskrityje, tiesa, čia ikiteisminių tyrimų pradedama gerokai mažiau nei prieš asmenis, įtrauktus į prekybos žmonėmis tinklą.

Kas yra prekyba žmonėmis?

Prekyba žmonėmis vadinama modernia vergovės forma. Šis nusikaltimas – tai ne tik seksualinis išnaudojimas įtraukiant į prostituciją. Jis gali būti susijęs ir su vergišku darbu, privertimu vykdyti nusikaltimus, prekyba organais.

Minėtoje byloje Klaipėdos apygardos teismas nuteisė 3 prekeivius žmonėmis, jiems buvo skirtos 5–6 metų laisvės atėmimo bausmės, jas atliekant pataisos namuose.

Štai kokie faktai buvo nustatyti byloje: vienas iš nuteistųjų į Jungtinę Karalystę užsidirbti atvykusį asmenį užpjudė šunimis ir nurodė daryti viską, ką jis liepia.

Nuosprendyje rašoma: „Taip pat buvo sukurta baimės atmosfera, kad psichologinis ir fizinis smurtas gali būti bet kada pavartotas, ir įspūdis, kad nukentėjusieji neturi kito pasirinkimo, kaip dirbti (kaltinamųjų – aut. past.) nurodytomis sąlygomis <...> vištų gaudymo įmonėje“.

Teismas nustatė, kad žmonės dirbo be poilsio, gyveno antisanitarinėmis sąlygomis. Tie, kas turėjo pinigų, išvažiavo į Lietuvą, o kiti gyveno tiesiog gatvėje. Toliau dirbantieji viename name gyveno su dar 18 žmonių. Vienas dirbančiųjų pasakojo neturėjęs maisto, tad eidavęs iš konteinerių prie parduotuvių pasiimti maisto.

Baudžia ir aukas

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė su panašiais atvejais susiduria ir prekybos žmonėmis aukoms padeda nuolat.

Apie tai „Tauragės žinios“ jau rašė straipsnyje „Kovoje prieš prievartavimus ir išnaudojimą – suvaidintos nusikaltėlių ašaros“. Šis tekstas – antroji mūsų pokalbio dalis.

Į K. Mišinienės akiratį patenka ir nuo seksualinio smurto kenčiančios aukos, tarp kurių yra ir į prostituciją įtrauktų vyrų bei moterų.

Prekyba žmonėmis apibrėžta Baudžiamojo kodekso 147-ame straipsnyje ir yra įstatymiškai uždrausta. Tačiau K. Mišinienė pastebi, kad dažniau už įvykdytus nusikaltimus, kuriuos būna priversti padaryti, policija baudžia ne prekybos žmonėmis vykdytojus, o aukas, pavyzdžiui, į prostituciją įtrauktas ir išnaudojamas moteris arba užsienyje įkalintus ir vogti verčiamus paauglius.

Kas vyksta Tauragės apskrityje?

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė skaičiavo, kad nuo 2015 iki 2020 metų dėl prekybos žmonėmis pagal BK 147 str. komisariato pareigūnai pradėjo 4 ikiteisminius tyrimus, paskutiniai jų pradėti 2016 metais, praėjusiais metais dėl prekybos žmonėmis Tauragės apskrityje nepradėtas nė vienas ikiteisminis tyrimas.

O už vertimąsi prostitucija arba atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis per šį laikotarpį asmenys bausti 14 kartų, iš jų 2019 metais – net 9 kartus, o praėjusiais metais – kartą.

– Tai labai sena ir aktuali problema, dėl ko mes labai seniai kovojame ir kalbame, kad asmenis, kurie pardavinėjami arba parsiduoda, persekioti yra absoliučiai beprasmiška. Persekiojimas juos stumia tik į gilesnį socialinį užribį. Lietuvoje ilgus metus nacionaliniu mastu buvo vykdoma operacija „Plaštakės“. Toks pavadinimas – niekinantis. Nubaudžiamų žmonių skaičiai nemaži: kiekvienais metais – per 300. Pareigūnai sako, kad baudžiamieji iškart prisipažįsta, nesipriešina, sutinka, – sakė K. Mišinienė.

Tačiau, anot K. Mišinienės, pareigūnams daug sunkiau atlikti ikiteisminius tyrimus dėl prekybos žmonės, tad galbūt tai ir lemia tokius rodiklius, kad išnaudojamos prekeivių žmonėmis aukos nubaudžiamas daug dažniau nei patys prekeiviai žmonėmis.

– Kalbant apie ikiteisminius tyrimus dėl prekybos žmonėmis – tai labai kruopštus, juvelyrinis darbas, aukos giliai pasislėpusios, jas surasti, motyvuoti bendradarbiauti su teisėsauga – daug darbo, – konstatavo K. Mišinienė.

Psichologinės traumos ir nesaugumas

Anot jos, ilgą laiką prekybos žmonėmis aukos, kad išgyventų, buvo priverstos meluoti, slapstytis, vengti kalbėti, tad staiga atsidūrusios teisėsaugos akiratyje gali duoti neteisingus parodymus iš baimės. Viena priežasčių – nusikaltėliai daro spaudimą nukentėjusiesiems, jeigu aukos pasiryžta bendradarbiauti su teisėsauga.

– Žmogus, kuris atpažįstamas kaip nukentėjęs, gali nelaikyti savęs nukentėjusiu taip, kaip kodekse parašyta, – sakė K. Mišinienė.

Ji pasakojo, kad Lietuvoje nėra atsakymo į klausimą, ar aukos bus apsaugotos, jeigu sutiks duoti parodymus prieš ištisas gaujas.

– Nėra bendrų programų, iniciatyvų, kuriomis remiantis galima žmogui pasakyti, kad jo saugumas garantuojamas, – liūdnai apibendrino pašnekovė.

K. Mišinienė pabrėžė mačiusi savo darbo praktikoje aukų, kurios pasakojo buvusios mušamos, spaudžiamos psichologiškai – nusikaltėliai reikalavo atsiimti kaltinimus. Nukentėjusiesiems atlaikyti šį spaudimą, kalbėjo ekspertė, kartais padeda ir policijos pareigūnai, tačiau trūksta pačios valstybės iniciatyvos.

Pareigūnai sumušė paauglius

Nors yra ir puikių, savo darbą išmanančių pareigūnų, kurie padeda nukentėjusiesiems, Lietuvoje kyla ir skandalų, kai policijoje prekybos žmonėmis aukos nukenčia nuo pareigūnų fiziškai.

2017 m. vasario pradžioje Lietuvą sukrėtė atvejis, kai naujienų portalas delfi.lt paskelbė žinią apie pareigūnų kankintus nepilnamečius, kurie įkliuvo į prekiautojų žmonėmis žabangus ir buvo verčiami vagiliauti. Viešoje erdvėje buvo skelbiama, kad pareigūnai vertė paauglius prisipažinti įvykdžius tam tikrus nusikaltimus, naudojo elektrošoką, pririšo prie medžio.

– Kalbama apie Vilkaviškio policijos komisariato pareigūnus – vienas iš jų pasitraukė iš gyvenimo, liko 2. Jie naudojo fizinį smurtą prieš nepilnamečius, – šokiruojančias aplinkybes dėstė K. Mišinienė ir kartu akcentavo, kad už šiuos nusikaltimus pareigūnai jau nuteisti, o nuosprendžiai yra įsigalioję.

K. Mišinienė teigė, kad su pareigūnais bendrauja geranoriškai, policija – partneriai, tad tokie atvejai itin nuliūdina ir šokiruoja.

– Mes su jais esame artimoje sąjungoje kovodami prieš prekeivius žmonėmis, padėdami jiems viskuo, ir staiga netikėtai sužinojome šį atvejį, – kalbėjo ji.

K. Mišinienė aiškino, kad jos darbo praktikoje tai buvo vienas sunkiausių atvejų.

– Reikėjo mesti didžiules pajėgas padedant aukoms, kovoti prieš smurtą naudojusius pareigūnus, matėme tam tikrą daromą poveikį, – atvirai kalbėjo K. Mišinienė.

Jos vadovaujamas centras pasitelkė teisininkų ir ekspertų pagalbą, kad pareigūnai būtų nuteisti. Anot jos, ir šiuo metu dar vyksta ikiteisminiai tyrimai dėl kai kurių policijos pareigūnų padarytų veiksmų siekiant, kad nukentėjusieji pakeistų parodymus. Tačiau tai jiems nepavyko.

Bet, kalbėjo K. Mišinienė, pamirštama daugybė pareigūnų, kurie atlieka savo pareigas, rizikuodami, neskaičiuodami darbo laiko.

– Manau, kad šie pareigūnai užmiršti ir nematomi. Atvejai, kai kažkas piktnaudžiauja, labiau jaudina ir yra matomi, tačiau tylus, pasiaukojantis darbas per mažai pastebimas, – apgailestavo ji.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė

Tauragės rajono savivaldybėi suteiktas Europos Sąjungos Klimato neutralumo misijos (EU Mission Label) ženklas

Tauragės rajono savivaldybė žengia dar vieną svarbų žingsnį siekiant klimato neutralumo – mūsų savivaldybei suteiktas Europos Sąjungos Klimato neutralumo misijos (EU Mission Label) ženklas. Šis įvertinimas patvirtina ambicingus klimato veiksmų planus ir atveria naujas galimybes investicijoms bei tarptautiniam bendradarbiavimui. Taura

Oficialu: Rokas Baciuška tapo gamyklinės „Defender“ komandos lenktynininku

Britų nuotykių simbolis, prekės ženklas, Defender žengė svarbų žingsnį pasirengimo link, siekiant debiutuoti Pasaulio ralio–reidų čempionate (W2RC) – atliktas pirmasis prototipo Defender Dakar D7X-R bandymas Maroke, taip pat paskelbti du elitiniai lenktynininkai. Keturiolika kartų Dakaro ralį laimėjęs Stéphane’as Peterhans

Operetė „Tūkstantis ir viena naktis“ – svajinga kelionė į Rytus, kurioje triumfuoja meilė

Gegužės 23, 24 ir 29 dienomis, minint „valso karaliaus“ Johanno Strausso jaun. 200-ąsias gimimo metines, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristatys Lietuvoje pirmą kartą statomą operetę „Tūkstantis ir viena naktis“. Operetės siužetas nukels į rytietiškų pasakų pasaulį, kur meilė, kaip ir dera operetėje, triumfu

Regimanto Midvikio kūrybos paroda „Pastelinis džiazas“

Gegužės 9 dieną, 17.30 val. Klaipėdos profesionalaus meno galerijoje „Lyceum“ (Danės g. 9) atidaroma žymaus Lietuvos skulptoriaus, dailininko Regimanto Midvikio (1947–2015) kūrybos paroda „Pastelinis džiazas“, kurioje bus pristatomos menininko sukurtos pastelės, įkvėptos džiazo ir pajūrio kraštovaizdžio ritmų. M