Kristina Mišinienė: „Nėra didesnio malonumo nei matyti sulaikomus prekeivius žmonėmis“
Įkelta:
2021-01-21
Nuotrauka
prekyba zmonemis
Aprašymas

Kristina Mišinienė kovoja prieš ištisas prekeivių žmonėmis gaujas. Asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
sos

„Su žmonėmis jis elgėsi storžieviškai, lyg žmonės būtų vergai“, – apie savo skriaudėją teisme pasakojo vienas nukentėjusiųjų. Tokie žodžiai nuskambėjo prekybos žmonėmis byloje, kurioje Klaipėdos apygardos teismas priėmė nuosprendį 2019 metais. Prekybos žmonėmis atvejų būta ir Tauragės apskrityje, tiesa, čia ikiteisminių tyrimų pradedama gerokai mažiau nei prieš asmenis, įtrauktus į prekybos žmonėmis tinklą.

Kas yra prekyba žmonėmis?

Prekyba žmonėmis vadinama modernia vergovės forma. Šis nusikaltimas – tai ne tik seksualinis išnaudojimas įtraukiant į prostituciją. Jis gali būti susijęs ir su vergišku darbu, privertimu vykdyti nusikaltimus, prekyba organais.

Minėtoje byloje Klaipėdos apygardos teismas nuteisė 3 prekeivius žmonėmis, jiems buvo skirtos 5–6 metų laisvės atėmimo bausmės, jas atliekant pataisos namuose.

Štai kokie faktai buvo nustatyti byloje: vienas iš nuteistųjų į Jungtinę Karalystę užsidirbti atvykusį asmenį užpjudė šunimis ir nurodė daryti viską, ką jis liepia.

Nuosprendyje rašoma: „Taip pat buvo sukurta baimės atmosfera, kad psichologinis ir fizinis smurtas gali būti bet kada pavartotas, ir įspūdis, kad nukentėjusieji neturi kito pasirinkimo, kaip dirbti (kaltinamųjų – aut. past.) nurodytomis sąlygomis <...> vištų gaudymo įmonėje“.

Teismas nustatė, kad žmonės dirbo be poilsio, gyveno antisanitarinėmis sąlygomis. Tie, kas turėjo pinigų, išvažiavo į Lietuvą, o kiti gyveno tiesiog gatvėje. Toliau dirbantieji viename name gyveno su dar 18 žmonių. Vienas dirbančiųjų pasakojo neturėjęs maisto, tad eidavęs iš konteinerių prie parduotuvių pasiimti maisto.

Baudžia ir aukas

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė su panašiais atvejais susiduria ir prekybos žmonėmis aukoms padeda nuolat.

Apie tai „Tauragės žinios“ jau rašė straipsnyje „Kovoje prieš prievartavimus ir išnaudojimą – suvaidintos nusikaltėlių ašaros“. Šis tekstas – antroji mūsų pokalbio dalis.

Į K. Mišinienės akiratį patenka ir nuo seksualinio smurto kenčiančios aukos, tarp kurių yra ir į prostituciją įtrauktų vyrų bei moterų.

Prekyba žmonėmis apibrėžta Baudžiamojo kodekso 147-ame straipsnyje ir yra įstatymiškai uždrausta. Tačiau K. Mišinienė pastebi, kad dažniau už įvykdytus nusikaltimus, kuriuos būna priversti padaryti, policija baudžia ne prekybos žmonėmis vykdytojus, o aukas, pavyzdžiui, į prostituciją įtrauktas ir išnaudojamas moteris arba užsienyje įkalintus ir vogti verčiamus paauglius.

Kas vyksta Tauragės apskrityje?

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė skaičiavo, kad nuo 2015 iki 2020 metų dėl prekybos žmonėmis pagal BK 147 str. komisariato pareigūnai pradėjo 4 ikiteisminius tyrimus, paskutiniai jų pradėti 2016 metais, praėjusiais metais dėl prekybos žmonėmis Tauragės apskrityje nepradėtas nė vienas ikiteisminis tyrimas.

O už vertimąsi prostitucija arba atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis per šį laikotarpį asmenys bausti 14 kartų, iš jų 2019 metais – net 9 kartus, o praėjusiais metais – kartą.

– Tai labai sena ir aktuali problema, dėl ko mes labai seniai kovojame ir kalbame, kad asmenis, kurie pardavinėjami arba parsiduoda, persekioti yra absoliučiai beprasmiška. Persekiojimas juos stumia tik į gilesnį socialinį užribį. Lietuvoje ilgus metus nacionaliniu mastu buvo vykdoma operacija „Plaštakės“. Toks pavadinimas – niekinantis. Nubaudžiamų žmonių skaičiai nemaži: kiekvienais metais – per 300. Pareigūnai sako, kad baudžiamieji iškart prisipažįsta, nesipriešina, sutinka, – sakė K. Mišinienė.

Tačiau, anot K. Mišinienės, pareigūnams daug sunkiau atlikti ikiteisminius tyrimus dėl prekybos žmonės, tad galbūt tai ir lemia tokius rodiklius, kad išnaudojamos prekeivių žmonėmis aukos nubaudžiamas daug dažniau nei patys prekeiviai žmonėmis.

– Kalbant apie ikiteisminius tyrimus dėl prekybos žmonėmis – tai labai kruopštus, juvelyrinis darbas, aukos giliai pasislėpusios, jas surasti, motyvuoti bendradarbiauti su teisėsauga – daug darbo, – konstatavo K. Mišinienė.

Psichologinės traumos ir nesaugumas

Anot jos, ilgą laiką prekybos žmonėmis aukos, kad išgyventų, buvo priverstos meluoti, slapstytis, vengti kalbėti, tad staiga atsidūrusios teisėsaugos akiratyje gali duoti neteisingus parodymus iš baimės. Viena priežasčių – nusikaltėliai daro spaudimą nukentėjusiesiems, jeigu aukos pasiryžta bendradarbiauti su teisėsauga.

– Žmogus, kuris atpažįstamas kaip nukentėjęs, gali nelaikyti savęs nukentėjusiu taip, kaip kodekse parašyta, – sakė K. Mišinienė.

Ji pasakojo, kad Lietuvoje nėra atsakymo į klausimą, ar aukos bus apsaugotos, jeigu sutiks duoti parodymus prieš ištisas gaujas.

– Nėra bendrų programų, iniciatyvų, kuriomis remiantis galima žmogui pasakyti, kad jo saugumas garantuojamas, – liūdnai apibendrino pašnekovė.

K. Mišinienė pabrėžė mačiusi savo darbo praktikoje aukų, kurios pasakojo buvusios mušamos, spaudžiamos psichologiškai – nusikaltėliai reikalavo atsiimti kaltinimus. Nukentėjusiesiems atlaikyti šį spaudimą, kalbėjo ekspertė, kartais padeda ir policijos pareigūnai, tačiau trūksta pačios valstybės iniciatyvos.

Pareigūnai sumušė paauglius

Nors yra ir puikių, savo darbą išmanančių pareigūnų, kurie padeda nukentėjusiesiems, Lietuvoje kyla ir skandalų, kai policijoje prekybos žmonėmis aukos nukenčia nuo pareigūnų fiziškai.

2017 m. vasario pradžioje Lietuvą sukrėtė atvejis, kai naujienų portalas delfi.lt paskelbė žinią apie pareigūnų kankintus nepilnamečius, kurie įkliuvo į prekiautojų žmonėmis žabangus ir buvo verčiami vagiliauti. Viešoje erdvėje buvo skelbiama, kad pareigūnai vertė paauglius prisipažinti įvykdžius tam tikrus nusikaltimus, naudojo elektrošoką, pririšo prie medžio.

– Kalbama apie Vilkaviškio policijos komisariato pareigūnus – vienas iš jų pasitraukė iš gyvenimo, liko 2. Jie naudojo fizinį smurtą prieš nepilnamečius, – šokiruojančias aplinkybes dėstė K. Mišinienė ir kartu akcentavo, kad už šiuos nusikaltimus pareigūnai jau nuteisti, o nuosprendžiai yra įsigalioję.

K. Mišinienė teigė, kad su pareigūnais bendrauja geranoriškai, policija – partneriai, tad tokie atvejai itin nuliūdina ir šokiruoja.

– Mes su jais esame artimoje sąjungoje kovodami prieš prekeivius žmonėmis, padėdami jiems viskuo, ir staiga netikėtai sužinojome šį atvejį, – kalbėjo ji.

K. Mišinienė aiškino, kad jos darbo praktikoje tai buvo vienas sunkiausių atvejų.

– Reikėjo mesti didžiules pajėgas padedant aukoms, kovoti prieš smurtą naudojusius pareigūnus, matėme tam tikrą daromą poveikį, – atvirai kalbėjo K. Mišinienė.

Jos vadovaujamas centras pasitelkė teisininkų ir ekspertų pagalbą, kad pareigūnai būtų nuteisti. Anot jos, ir šiuo metu dar vyksta ikiteisminiai tyrimai dėl kai kurių policijos pareigūnų padarytų veiksmų siekiant, kad nukentėjusieji pakeistų parodymus. Tačiau tai jiems nepavyko.

Bet, kalbėjo K. Mišinienė, pamirštama daugybė pareigūnų, kurie atlieka savo pareigas, rizikuodami, neskaičiuodami darbo laiko.

– Manau, kad šie pareigūnai užmiršti ir nematomi. Atvejai, kai kažkas piktnaudžiauja, labiau jaudina ir yra matomi, tačiau tylus, pasiaukojantis darbas per mažai pastebimas, – apgailestavo ji.

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tris kartus už tyčinius nusikaltimus Didžiojoje Britanijoje ir net 5 kartus Lietuvoje teistas K. K. pakėlė ranką prieš merginą. Recidyvistu pripažintas vyras atsakomybės mėgino išvengti ir Tauragės apylinkės teisme tikino nesmurtavęs.
Nuotrauka
Marius Draudvila
Įkelta:
2021-03-05
Tauragės rajono savivaldybėje praėjusiais metais registruota 7912 pranešimų, iš kurių 633 yra nusikalstamos veikos. Net 442 iš jų jau ištirtos. Tai tik keli skaičiai iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininko Mariaus Draudvilos ataskaitos.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2021-03-04
Policija praneša apie antradienį Laukuvos miestelyje atliktą automobilio patikrinimą. Pareigūnams įtarimų sukėlė Kelpšaičių parko teritorijoje stovintis automobilis „BMW“, kuriame sėdėjo trys jaunuoliai. Kaip paaiškėjo vėliau, asmenys turėjo trijų rūšių narkotikų.
Nuotrauka
stt
Įkelta:
2021-03-02
Korupcijos skandalai viešajame sektoriuje – vis dar opi problema. Viešieji pirkimai ir įmonių protekcija skandina savivaldybių vadovus, kitus valdininkus. Prieš teismą stoja įvairių savivaldybių darbuotojai. O su viešaisiais pirkimais dirbantis verslas sako, kad interesų konfliktas yra viena iš pagrindinių viešųjų pirkimų sisteminių problemų. Teisme  nagrinėjama ir kaimyninės Jurbarko savivaldybės valdininkų byla. 
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-03-01
Artimiausiu metu virtualioje erdvėje ims veikti virtualus policijos patrulis, neapykantą skatinantys ir panašių komentarų autoriai sulauks įspėjimų. Apie tai pirmadienį kalbėjo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Kiek anksčiau Tauragės policija jau ėmėsi principinių veiksmų ir nubaudė pareigūnus internete įžeidinėjusius asmenis.
Nuotrauka
Įkelta:
2021-03-01
Ne kartą už sveikatos sutrikdymą ir fizinio skausmo sukėlimą teistas Jonas R. ir vėl kumščiais sprendė savo problemas. Tauragės apylinkės teisme šių metų sausį buvo priimtas dar vienas nuosprendis jo atžvilgiu. Šįkart į nemalonumus recidyvistu pripažintas kaltinamasis pateko dėl to, kad sumušė kitą vyrą, kuris pareikalavo grąžinti skolą. Negana to, teisme Jonas R. nuožmiai mėgino išvengti atsakomybės.
Nuotrauka
degtukas
Įkelta:
2021-02-26
Ištirti du Pagėgių savivaldybėje ir Tauragės rajone įvykdytų padegimų atvejai. Padegėjų motyvai stebina: vienas keršijo savo sugyventinei, kitas – savo seseriai. Tiesa, padegta daržinė priklausė ne tik jo seseriai, bet ir jam pačiam.
Nuotrauka
Smurtas
Įkelta:
2021-02-26
Anksčiau už viešosios tvarkos pažeidimą ir nežymų sveikatos sutrikdymą teistas M. P., kuris reikalų su teisėsauga turėjo ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, nesusivaldė ir ėmėsi smurto prieš savo žmoną. Dėl to jam teko aiškintis Tauragės apylinkės teisme.
Nuotrauka
Garodokas
Įkelta:
2021-02-24
Policijos pareigūnų už triukšmą ne pirmą kartą nubausta J. D. pasijuto apkaltinta be kaltės. Moteriai būtų tekę mokėti 80 eurų baudą, tačiau Tauragės apylinkės teisme ji pasiekė pergalę. 
Nuotrauka
pinigai
Įkelta:
2021-02-23
Nors pareigūnai įspėja numeriu 112 skambinti tik ypatingais atvejais, kai gresia pavojus ir reikia medikų, policijos ar ugniagesių pagalbos, vis tiek atsiranda žmonių, kuriems atrodo, jog galima ir papokštauti, sukeliant specialiąsias tarnybas ant kojų. 
Nuotrauka
žiedas
Įkelta:
2021-02-22
Iš pagrindinio  „Žiedų valdovo“ veikėjo žiedą pavogti sumaniusį knygos personažą Smygolą pražudė jo paties godumas. Panašiai nutiko ir vienam tauragiškiui. Tiesa, šį vyrą ištiko kiek kitoks likimas: priešingai nei Smygolas, vagis ne liepsnose pražuvo, o tik praėjusių metų gruodžio pradžioje stojo prieš Tauragės apylinkės teismą dėl žiedo vagystės. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-19
Tauragės apylinkės teismas išnagrinėjo 30-mečio Tauragės rajono gyventojo administracinio nusižengimo bylą. Kaip teigiama teismo pranešime, už šunų veisimą verslo tikslais neturint tokiai veiklai leidimo ir šunų laikymo sąlygų pažeidimus jas skirta 1000 eurų dydžio bauda bei konfiskuota 10 laikytų šunų. 
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-02-19
Pagėgių rajone gyvenantis anksčiau neteistas S. G., vairuodamas automobilį, dėl prasto matomumo nepastebėjo per pėsčiųjų perėją ėjusios moters ir ją partrenkė. Nors gailėjosi, teistumo išvengti nepavyko.
Nuotrauka
žvakė
Įkelta:
2021-02-19
Policija praneša apie dvi mirtis.
Nuotrauka
Įkelta:
2021-02-18
Trečiadienį, apie 11.30 val., namuose M. Mažvydo g., rastas vyro, gim. 1958 m., kūnas.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-02-18
Už įsibrovimą į vyresnio amžiaus poros namus ir jų sumušimą prieš Tauragės apylinkės teismą stojo ne kartą teistas šilutiškis K. Š. Vaikinas nusikaltimą įvykdė kartu su draugų kompanija, tačiau kiti nuotykių dalyviai už įsibrovimą buvo nuteisti jau anksčiau.
Nuotrauka
Sukčiai
Įkelta:
2021-02-17
Tobulėjant technologijoms, keičiasi priemonės, kuriomis naudojasi pasipelnyti siekiantys sukčiai. Šalies pareigūnai pastebi, kad vis daugėja atvejų, kai informacines technologijas įvaldžiusios grupuotės perima įmonių elektroninius susirašinėjimus su partneriais ir, pakeitusios rekvizitus, sulaukia dosnių dovanų – patys įmonių vadovai perveda sukčiams tūkstantines sumas.
Nuotrauka
vairuotojas
Įkelta:
2021-02-15
Šių metų pradžioje kartu su broliu namo važiavęs tauragiškis A. U. įkliuvo policijos pareigūnams neblaivus ir be vairuotojo pažymėjimo. Vaikinas tikino, kad namo vyko iš vakarėlio ir vairavo todėl, kad girtas prie vairo neįkliūtų jo brolis. Tačiau „geradaris“ dabar nemalonumų turės pats.