Aferistė lieja ašaras, kad negali sustoti sukčiauti
Įkelta:
2021-01-22
Nuotrauka
foto1
,
Nuotrauka
foto2
,
Nuotrauka
foto3

Jauna mergina jau apgavo mažiausiai dešimtis žmonių ir sustoti neketina, tačiau kol kas atsiperka tik baudomis – baudžiamosios atsakomybės ir teistumo ji išvengia, nes iš vieno asmens išviliojama suma nėra didelė.  Vienas nukentėjusiųjų nuo šios aferistės – ir Tauragės gyventojas. Jis „Tauragės žiniomsׅ“ pasakojo, kad užsisakęs internete viename skelbime nurodytą knygų kolekciją pradėjo domėtis pardavėja ir staiga išvydo socialiniuose tinkluose kuriamas grupes, skirtas susiburti nukentėjusiesiems nuo šios merginos aferų. Taip jis suprato, kad bendravo su sukčiautoja, ir ėmėsi veiksmų, kurie padėjo dalį pinigų atgauti.

Nukentėjusieji viešina apgavikės duomenis

Socialiniuose tinkluose sukčiautojos vardu pavadintose grupėse žmonės dalijasi informacija apie šią konkrečią merginą. Kadangi iki šiol, teigė su žurnalistu bendravęs tauragiškis, apgavikė atsiperka tik baudomis, nes iš vieno asmens išviliojamos sumos užtraukia atsakomybę tik pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, o ne Baudžiamąjį, žmonės ieško būdų iškelti jai baudžiamąją bylą už tęstinį sukčiavimą. Grupių nariai skaičiuoja, kad iš viso ši moteris iš žmonių yra išviliojusi per 1 tūkst. eurų – tiek pavyko suskaičiuoti, kai buvo apklausti į grupes socialiniuose tinkluose susibūrę asmenys.

„Tauragės žinioms“ yra žinomi sukčiautojos duomenys, žurnalistai gavo ir vieną iš administracinių nusižengimų nutarimų, pagal kurį šiai moteriai už smulkų sukčiavimą, kai išviliota pinigų suma nesiekia 150 eurų, skirta jau net 400 eurų siekianti bauda. 

Tačiau nuo jos nukentėjusių žmonių skaičius ir toliau sparčiai auga nepaisant to, kad ji pateko į policijos akiratį. Pavyzdžiui, vienos nukentėjusiųjų nuo šios sukčiautojos grupės narių skaičius siekia net 166 vartotojų. Tiesa, ar visi jie yra nukentėjusieji ir kreipėsi į policiją, neaišku.

Siūlo pirkti knygas

– Man pasiūlė pirkti knygų kolekciją už 80 eurų. Kalbėjo įtikinančiai, net atsiuntė fotografijas, tad padariau pavedimą. Gerai, kad savaitgalį jį pavyko sustabdyti. 60 eurų, kuriuos pervedžiau banke, atgavau, likusius 25 eurus siunčiau per terminalą – šią sumą praradau. Paprašiau, kad grąžintų. Parašė atgal, kad atsiprašo, jai sunku pragyventi, todėl negrąžinsianti, – pasakojo nuo aferistės nukentėjęs tauragiškis, kurio vardas ir pavardė redakcijai žinomi. 

Jis tikino piniginį pervedimą sustabdęs dėl to, kad greitai socialiniuose tinkluose išvydo informaciją, jog moteris, kuri pažadėjo jam atsiųsti knygas, tiesiog išvilioja pinigus. 

– Yra sukurtos atskiros grupės, skirtos nuo šios moters nukentėjusiems žmonėms. Pilna nukentėjusiųjų. Jie dalijasi informacija, žinomas ir tos moters adresas, asmens kodas. Bet kas iš to? Pinigų žmonės neatgauna, – liūdnai kalbėjo vyras.

Jis kalbėjo pinigus pervedęs į šios moters brolio sąskaitą.

Bendrauti nepanoro

„Tauragės žinioms“ pavyko susisiekti su aferistės broliu, į kurio sąskaitą įkrito apgauto vyro pinigai. 

– Gal kaip nors pavyktų susisiekti su ponia (įvardijamas sukčiautojos vardas – aut. past.)? – pasiteiravome jos brolio. 

– Nežinau, žinokit, – pasigirdo susijaudinęs balsas.

– O jūs su ja nebendraujate? Juk esate brolis…

Biškį bendrauju, bet nedaug. 

– O jos telefono numerio neturite? 

– Ne, neturiu.

– Supratau. Sakykite, o gal žinote, kas įvyksta, jog ji vis į policiją patenka?

– Žinau, bet nedaug. 

– Kiek teko domėtis, į jūsų banko sąskaitą buvo pervesti pinigai? – toks paskutinis klausimas nuskambėjo aferistės broliui, tačiau ragelyje ėmė spengti tyla, nes šis padėjo ragelį. 

Su pačia moterimi susisiekti nepavyko – socialiniuose tinkluose parašius į jos profilį žinutę, netrukus žurnalistui apgavikės profilis tapo nepasiekiamas, greičiausiai moteris korespondentą nusprendė blokuoti.

Susirašinėjimuose – gailestis

Tačiau tai, ką kalba sukčiautoja, paviešina nuo jos nukentėję žmonės. Grupėse apstu susirašinėjimų, kuriuose ji aiškina besigailinti to, ką daro. Tad kodėl ji negali sustoti daryti pažeidimus? Moteris aiškina, kad jos finansinė būklė itin prasta, tai ir verčia griebtis sukčiavimo.

„Gerai, pripažįstu, susimoviau ir įbridau taip, kad man reikia nežmoniškai didelės pagalbos. Man labai gėda, man labai blogai, turiu didelių problemų su savo mintimis ir mąstymu. Esu pati didžiausia apgavikė ir melagė. <...> Nuoširdžiai noriu grąžinti pinigus ir visas klaidas ištaisyti. Noriu naujo gyvenimo. Noriu susirasti darbą, noriu atiduoti pinigus visiems, kuriems esu skolinga“, – gailestį vienoje iš žinučių liejo moteris.

Susirašinėdama su nuo jos nukentėjusiu asmeniu ji teigė turinti daug skolų, todėl tenka bendrauti ir su antstoliais. 

„Lengvų pinigų noras ir troškimas susuko mano galvą ir sveiką mąstymą“, – vienoje žinutėje pripažino sukčiautoja.

Ką daryti?

Tačiau tokie atsiprašymai pinigų neatgaunančių žmonių neįtikina, o grupėse apgautųjų daugėja.

Apie tai, ką daryti, jeigu žmogus įtaria susidūręs su sukčiais, „Tauragės žinios“ anksčiau jau kalbėjosi su „Swedbank“ atstovu spaudai Sauliumi Abraškevičiumi. Pasirodo, kad banko, iš kurio buvo įvykdytas pervedimas galimam aferistui, klientas nedelsiant apie tai turi pranešti.

„Gavęs informacijos apie galimai įvykdytą sukčiavimo atvejį, bankas deda visas pastangas sustabdyti mokėjimo pavedimą, kad piniginės lėšos nepasiektų sukčių ar tarpininkų, vadinamųjų pinigų mulų sąskaitos ir gyventojai nepatirtų nuostolio. Čia svarbu pabrėžti, kad laikas yra kritinis sėkmės faktorius. Kuo ilgiau apie įvykusį sukčiavimo atvejį delsiama pranešti bankui, tuo galimybės sustabdyti ar atšaukti mokėjimo pavedimą mažėja. Tad gyventojams patariame kuo skubiau informuoti banką, jei kyla įtarimų dėl galimo sukčiavimo ar asmeninių duomenų, slaptažodžių, mokėjimo kortelės duomenų atskleidimo tretiesiems asmenims“, – komentavo S. Abraškevičius.

Apgavysčių – be galo daug

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Greta Kęsminaitė komentavo, kad per praėjusius metus Tauragės apskrityje pradėtos 687 administracinės teisenos dėl smulkios vagystės ar sukčiavimo. „Iš jų surašyti administracinio nusižengimo protokolai 391 asmeniui“, – skaičiavo G. Kęsminaitė. 

Šiais metais, anot jos, pradėtos 29 administracinės teisenos dėl smulkios vagystės ar sukčiavimo. 

Kai išviliojama didesnė pinigų suma, pradedamas ikiteisminis tyrimas. Praėjusiais metais užregistruotas 35 tokios nusikalstamos veikos. 2019 metais iškeltos 34 baudžiamosios bylos.

„Kiekviena situacija vertinama individualiai, tačiau perkvalifikuoti kaip tęstinį nusikaltimą galimybė yra“, – paklausta, kaip vertinti situaciją, kai asmuo apgavo dešimtis žmonių ir išviliojo iš jų smulkias pinigų sumas, bet tai darė nuolat, aiškino G. Kęsminaitė.

Kaip atliekamas tyrimas?

Policijos atstovė tikino, jog tam, kad būtų galima pradėti tyrimą, visų pirma nukentėjęs asmuo turi būti pervedęs pinigus. „Pradedama nuo to, kam pervedė, kokia sąskaita, vardas ir pavardė, toliau seka kiti tyrimo veiksmai. IP išsiaiškinti yra įmanoma“, – dėstė G. Kęsminaitė.

Būna, kai Lietuvos piliečiai apgauna užsienyje gyvenančius asmenis ir atvirkščiai – lietuviai nukenčia nuo užsieniečių. 

„Jei įvykdoma smulki vagystė, tyrimą atlieka policija, jei veika sunki ar labai sunki, žinoma, bendradarbiaujama su tos šalies atstovais. Nukentėjęs asmuo turi teisę kreiptis ir į tos šalies policiją, jei yra nukentėjęs nuo sukčių, ir tyrimas bus pradėtas ten“, – aiškino policijos atstovė.

Policija pataria: stebėkite atsiliepimus

Dažnai pinigai išviliojami prisidengiant ir elektroninių parduotuvių atstovais. Tauragės apskrities policijos atstovė patarė, ką daryti, kad galimybė nukentėti nuo sukčių būtų menka. 

„Prieš pirkdami internetu, patikrinkite atsiliepimus apie elektroninę parduotuvę, įvertinkite svetainę – ar ji išbaigta, ar yra nurodyta prekių grąžinimo tvarka, patikrinkite rekvizitus ir išsiaiškinkite, kokiai bendrovei pervesite pinigus, įvertinkite mokėjimo būdus. Jeigu jūsų prašoma pinigus pervesti tiesiai į sąskaitą, verčiau prekės paieškokite kitose parduotuvėse. Pirkdami iš asmenų, prekes pirkite su išperkamuoju apmokėjimu, kad neliktumėte apgauti, stebėkite atsiliepimus apie pardavėjus, įsitikinkite, kad pirkti iš jų saugu“, – komentavo G. Kęsminaitė.

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tris kartus už tyčinius nusikaltimus Didžiojoje Britanijoje ir net 5 kartus Lietuvoje teistas K. K. pakėlė ranką prieš merginą. Recidyvistu pripažintas vyras atsakomybės mėgino išvengti ir Tauragės apylinkės teisme tikino nesmurtavęs.
Nuotrauka
Marius Draudvila
Įkelta:
2021-03-05
Tauragės rajono savivaldybėje praėjusiais metais registruota 7912 pranešimų, iš kurių 633 yra nusikalstamos veikos. Net 442 iš jų jau ištirtos. Tai tik keli skaičiai iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininko Mariaus Draudvilos ataskaitos.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2021-03-04
Policija praneša apie antradienį Laukuvos miestelyje atliktą automobilio patikrinimą. Pareigūnams įtarimų sukėlė Kelpšaičių parko teritorijoje stovintis automobilis „BMW“, kuriame sėdėjo trys jaunuoliai. Kaip paaiškėjo vėliau, asmenys turėjo trijų rūšių narkotikų.
Nuotrauka
stt
Įkelta:
2021-03-02
Korupcijos skandalai viešajame sektoriuje – vis dar opi problema. Viešieji pirkimai ir įmonių protekcija skandina savivaldybių vadovus, kitus valdininkus. Prieš teismą stoja įvairių savivaldybių darbuotojai. O su viešaisiais pirkimais dirbantis verslas sako, kad interesų konfliktas yra viena iš pagrindinių viešųjų pirkimų sisteminių problemų. Teisme  nagrinėjama ir kaimyninės Jurbarko savivaldybės valdininkų byla. 
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-03-01
Artimiausiu metu virtualioje erdvėje ims veikti virtualus policijos patrulis, neapykantą skatinantys ir panašių komentarų autoriai sulauks įspėjimų. Apie tai pirmadienį kalbėjo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Kiek anksčiau Tauragės policija jau ėmėsi principinių veiksmų ir nubaudė pareigūnus internete įžeidinėjusius asmenis.
Nuotrauka
Įkelta:
2021-03-01
Ne kartą už sveikatos sutrikdymą ir fizinio skausmo sukėlimą teistas Jonas R. ir vėl kumščiais sprendė savo problemas. Tauragės apylinkės teisme šių metų sausį buvo priimtas dar vienas nuosprendis jo atžvilgiu. Šįkart į nemalonumus recidyvistu pripažintas kaltinamasis pateko dėl to, kad sumušė kitą vyrą, kuris pareikalavo grąžinti skolą. Negana to, teisme Jonas R. nuožmiai mėgino išvengti atsakomybės.
Nuotrauka
degtukas
Įkelta:
2021-02-26
Ištirti du Pagėgių savivaldybėje ir Tauragės rajone įvykdytų padegimų atvejai. Padegėjų motyvai stebina: vienas keršijo savo sugyventinei, kitas – savo seseriai. Tiesa, padegta daržinė priklausė ne tik jo seseriai, bet ir jam pačiam.
Nuotrauka
Smurtas
Įkelta:
2021-02-26
Anksčiau už viešosios tvarkos pažeidimą ir nežymų sveikatos sutrikdymą teistas M. P., kuris reikalų su teisėsauga turėjo ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, nesusivaldė ir ėmėsi smurto prieš savo žmoną. Dėl to jam teko aiškintis Tauragės apylinkės teisme.
Nuotrauka
Garodokas
Įkelta:
2021-02-24
Policijos pareigūnų už triukšmą ne pirmą kartą nubausta J. D. pasijuto apkaltinta be kaltės. Moteriai būtų tekę mokėti 80 eurų baudą, tačiau Tauragės apylinkės teisme ji pasiekė pergalę. 
Nuotrauka
pinigai
Įkelta:
2021-02-23
Nors pareigūnai įspėja numeriu 112 skambinti tik ypatingais atvejais, kai gresia pavojus ir reikia medikų, policijos ar ugniagesių pagalbos, vis tiek atsiranda žmonių, kuriems atrodo, jog galima ir papokštauti, sukeliant specialiąsias tarnybas ant kojų. 
Nuotrauka
žiedas
Įkelta:
2021-02-22
Iš pagrindinio  „Žiedų valdovo“ veikėjo žiedą pavogti sumaniusį knygos personažą Smygolą pražudė jo paties godumas. Panašiai nutiko ir vienam tauragiškiui. Tiesa, šį vyrą ištiko kiek kitoks likimas: priešingai nei Smygolas, vagis ne liepsnose pražuvo, o tik praėjusių metų gruodžio pradžioje stojo prieš Tauragės apylinkės teismą dėl žiedo vagystės. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-19
Tauragės apylinkės teismas išnagrinėjo 30-mečio Tauragės rajono gyventojo administracinio nusižengimo bylą. Kaip teigiama teismo pranešime, už šunų veisimą verslo tikslais neturint tokiai veiklai leidimo ir šunų laikymo sąlygų pažeidimus jas skirta 1000 eurų dydžio bauda bei konfiskuota 10 laikytų šunų. 
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-02-19
Pagėgių rajone gyvenantis anksčiau neteistas S. G., vairuodamas automobilį, dėl prasto matomumo nepastebėjo per pėsčiųjų perėją ėjusios moters ir ją partrenkė. Nors gailėjosi, teistumo išvengti nepavyko.
Nuotrauka
žvakė
Įkelta:
2021-02-19
Policija praneša apie dvi mirtis.
Nuotrauka
Įkelta:
2021-02-18
Trečiadienį, apie 11.30 val., namuose M. Mažvydo g., rastas vyro, gim. 1958 m., kūnas.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-02-18
Už įsibrovimą į vyresnio amžiaus poros namus ir jų sumušimą prieš Tauragės apylinkės teismą stojo ne kartą teistas šilutiškis K. Š. Vaikinas nusikaltimą įvykdė kartu su draugų kompanija, tačiau kiti nuotykių dalyviai už įsibrovimą buvo nuteisti jau anksčiau.
Nuotrauka
Sukčiai
Įkelta:
2021-02-17
Tobulėjant technologijoms, keičiasi priemonės, kuriomis naudojasi pasipelnyti siekiantys sukčiai. Šalies pareigūnai pastebi, kad vis daugėja atvejų, kai informacines technologijas įvaldžiusios grupuotės perima įmonių elektroninius susirašinėjimus su partneriais ir, pakeitusios rekvizitus, sulaukia dosnių dovanų – patys įmonių vadovai perveda sukčiams tūkstantines sumas.
Nuotrauka
vairuotojas
Įkelta:
2021-02-15
Šių metų pradžioje kartu su broliu namo važiavęs tauragiškis A. U. įkliuvo policijos pareigūnams neblaivus ir be vairuotojo pažymėjimo. Vaikinas tikino, kad namo vyko iš vakarėlio ir vairavo todėl, kad girtas prie vairo neįkliūtų jo brolis. Tačiau „geradaris“ dabar nemalonumų turės pats.