2020 Vasario 29 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Teismo verdiktas: Antano Bagdono kolekcija – muziejaus nuosavybė

  • Įkelta: 2020-01-03
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas po savo mirties paliko didžiulę kūrinių kolekciją – bemaž 400 darbų. Iki šiol jie saugomi Griežpelkiuose, Virginijos ir Petro Dedūrų kaimo turizmo sodyboje. Kolekcija buvo tapusi nesantaikos tarp Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ ir P. Dedūros priežastimi. Tašką ginče padėjo Tauragės apylinkės teismas: pripažinta, kad ji priklauso muziejui.

Ginčas kilo, kai Tauragės krašto muziejus norėjo pratęsti eksponatų panaudos sutartį, o P. Dedūra buvo įsitikinęs, kad jo sodyboje eksponuojami Tauragės garbės piliečio tautodailininko Antano Bagdono dirbiniai – jo nuosavybė. Tuo tarpu Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus su tuo nesutiko, teigdamas, kad eksponatai buvo muziejui padovanoti dar 2013 m.

Griežpelkių kaimo turizmo sodyboje, kuri priklauso Dedūrų šeimai, nuo 2006 metų saugomi ir seniausi Antano Bagdono ir jo žmonos Elenos kūriniai (rankomis rištas kilimas pirmajai parodai, kuri vyko 1958 m.), ir paskutinieji jo darbai – iš kriauklelių ir akmenukų suklijuoti bokštai, iš ąžuolo gilių ir pjaustytų graikiškų riešutų padaryti kryžiai, rėmeliai fotografijoms. Iš viso ekspozicijoje yra 380 kūrinių, kuriuos, kaip skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“,  2013 m. A. Bagdonas padovanojo muziejui. Tuomet Tauragės krašto muziejus neturėjo kur jų saugoti, todėl P. Dedūra įrengė vietą ekspozicijai savo sodyboje.

A. Bagdonas mirė 2015 m. balandžio 20 d.

Teismo vertinimu, tautodailininkas leido savo kūrinius eksponuoti kaimo turizmo sodyboje, tačiau jų savininkams nedovanojo. Konstatuota, kad 2013 m. pasirašytas eksponato dovanojimo muziejui aktas yra galiojantis ir nenuginčytas. P. Dedūros su notarų kontora sudarytas sutartis, kuriomis jis pripažįstamas A. Bagdono kolekcijos paveldėtoju, teismas pripažino negaliojančiomis, taigi P. Dedūrai teks grąžinti visus eksponatus muziejui, be to, dar ir atlyginti muziejui bylinėjimosi išlaidas – 450 eurų.

Teismo sprendimas iki sausio 20 dienos gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

  

Vakar Jūros upėje rastas pirmadienį dingusios moters kūnas. Moters aktyviai ieškojo policijos pareigūnai, Dapkiškių bendruomenė ir kaimynai.

Vos nugriaudėjus naujametiniam fejerverkui muštynės kilo Tauragės dvaro kaime. Šeši vyrai užpuolė dvidešimtmetį, sulaužė nosį. Popiet neblaivus 35-erių metų vyras gąsdino Tauragės autobusų stoties lankytojus, vieną jų sumušo. Vakarop, apie 17.40 val., konfliktas kilo tarp Dainavos g. gyvenančių sugyventinių.

Sekmadienio naktį, apie 3.20 val., Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnams įtarimų sukėlė tolumoje spingsinti švieselė. Kaip paaiškėjo vėliau, šviesa sklido iš per automobilio  langą kyšinčio žibintuvėlio.

Šeštadienį Bushido Fighting Championships 78 tarptautinio turnyro metu atmosferą kaitino ne tik sportininkų kovos bei po ringą vaikštinėjusios „Bushido Angels“ merginos – turnyrui baigiantis užsiliepsnojo ir netoli pastato stovėjęs vieno žiūrovo automobilis.

Šventės vienai tauragiškių šeimai atnešė netektį. Savo pusbrolio kūną namuose Birutės gatvėje rado pusamžis vyras.