2018 Liepos 20 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Po kaltinimų gyvūnų kankinimu lapiukai paleisti į laisvę

  • Įkelta: 2017-08-11

Nuotrauka iš socialinio tinklo „Facebook“>

Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Lapiukus iš mirties nagų ištraukusiai Danutei vietoj padėkos už išgelbėtus gyvūnus gresia administracinė atsakomybė. Istorija nemalonų atspalvį įgavo, kai praeiviai nufilmavo prie obels pririštus laukinius gyvūnus ir įrašą paviešino internete. Komentatoriai netruko gelbėtojus apkaltini žiauriu elgesiu su gyvūnais.  Moteris, nelaukdama pareigūnų vizito, nutarė pati lapiukus paleisti į mišką. Nors gyvūnai jau laisvėje, tačiau už neteisėtą laukinės gyvūnijos išteklių naudojimą ir disponavimą jais įstatymas numato įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 150 eurų.

Išgelbėjo nuo žūties

Tauragiškių šeima, užauginusi du be mamos globos likusius lapiukus, papasakojo, kaip jų namuose atsirado šie laukiniai gyvūnai.

– Viešint kaime, vyrai vežė šieno rulonus ir nepastebėjo, kad ten lapės guolis. Keliant rulonus žuvo lapė ir du lapiukai. Gyvi liko tik šie du. Vyrai iškasė duobę ir palaidojo motiną su negyvais vaikais, kartu norėjo užkasti ir gyvuosius, tačiau aš neleidau. Visai mažyčius, dar aklus pasiėmiau, auginti. Žinoma, buvo daug vargo – kas kelias valandas juos maitinau iš buteliuko. Tačiau buvo verta – išsaugojau dvi gyvybes, – pasakojo Danutė.

Tauragiškės „Tauragės žinioms“ atsiųstuose vaizdo įrašuose užfiksuotas nesurežisuotas gamtos stebuklas. Vaizdo medžiagoje įamžintos pačios pirmosios lapės jauniklių gyvenimo Danutės namuose dienos, kuomet jie buvo maitinami iš buteliuko, vėliau, jiems ūgtelėjus, įamžinti smagūs pasivaikščiojimai kaimo keliuku, meilūs prisiglaudimai prie šeimininko.

– Lapiukai jau buvo tapę mūsų šeimos nariais. Labai žavūs ir įdomūs sutvėrimai. Jie, kaip šuniukai, niekur nesitraukdavo nuo šeimininko, buvo žaismingi ir meilūs. Žinoma, turėdavo ir nelabai malonių įpročių. Vienas jų – visuose namų kampuose slėpti maistą, – linksmai pasakojo ponia Danutė.

Internautai pasmerkė

Sekmadienio vakarą iš pažiūros graži gyvūnų gelbėjimo istorija įgavo nemalonų prieskonį. Praeiviai Ivanausko gatvėje, namo kieme pamatė prie obels pririštus ponios Danutės du lapiukus ir, nutarę, kad tai gyvūnų kankinimas, nufilmavo. Vaizdo įrašas paviešintas Tauragės turgelio „Facebook“ profilyje. Po šio video pasipylė pikti ir smerkiantys komentarai. Tokius atgarsius pamačiusi ponia Danutė baiminosi, kad iš jos lapiukai gali būti atimti ir dar gaus baudą.

– Lapiukai gyvena kartu su mumis name, tačiau kieme jų palaidų nepaleidžiame – tuoj pabėgs. Nesenai  vienas lapiukas buvo pabėgęs. Ilgai ieškojome, kol suradome. Aš pati suprantu, kad laukinis gyvūnas turi augti laukinėje gamtoje, tačiau palikti jų mirčiai taip pat negalėjau. Dabar už tai, kad padariau gerą darbą, esu internautų kaltinama žiauriu elgesiu su gyvūnais. Dėl tokių piktų žmonių komentarų labai išgyvenu, šiąnakt likau be miego, – pirmadienį atviravo moteris. 

Lapiukų augintoja atskleidė pati planavusi rudeniop naujuosius augintinius išvežti į kaime gyvenančią dukrą.

– Pamaniau, kad gamtos apsuptyje jie po truputį patys norės sugrįžti į laukinę gamtą. Tačiau dabar įvykiams pakrypus tokia linkme, bijau, kad atvažiuos aplinkosaugininkai ir lapiukus iš manęs atims, ir dar paskirs baudą, lyg būčiau padariusi didžiausią nusikaltimą. Nebežinau kaip man elgtis, – „Tauragės žinioms“ guodėsi tauragiškė.

Jauniklius reikia palikti gamtoje

Žmonės myli gamtą, tačiau  kartais perdėtai linkę rūpintis gyvūnais, ypač mažais ir silpnais. Deja, tokia pagalba gali pakenkti.

– Gyvūno jauniklį sutikę žmonės pamano, kad gležnas mažylis yra paliktas, alkanas ir silpnas, tad jį gabenasi į namus. Paprastai jauniklių – stirniukų, kiškučių tėvai jauniklius stebi, saugo iš atokiau ir pasišalinus žmogui pamaitina. Tuo tarpu žmogaus įsikišimas gali būti pražūtingas. Jeigu gyvūnų jauniklis paimamas, grąžinti tėvams jo praktiškai nebeįmanoma. Gyvūnui grįžti atgal į gamtą reikia ilgo adaptacijos laikotarpio bei specialių sąlygų, tad, kai kurie žmonių užauginti gyvūnai gamtai yra prarasti, – „Tauragės žinioms“ tvirtino LR aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros vyriausias specialistas Petras Survilas.

Aplinkosaugininkas primena, kad visa laukinė Lietuvos gyvūnija priklauso valstybei. Imti gyvūną iš gamtos be leidimo galima tik jį radus sužeistą. Tuomet apie sužeistą gyvūną ar paukštį reikia pranešti jų tarnybai arba  gyvūnų globos tarnybai. Savavališkai gyvūną iš gamtos paėmusiam žmogui gresia atsakomybė ir finansiniai nemalonumai.

Pasidomėjus, kaip reikėjo Danutei su lapiukais pasielgti šiuo konkrečiu atveju, aplinkosaugininkas laikėsi savo:

– Laukinis gyvūnas turi augti gamtoje. Žmogui į gamtą reikia kuo mažiau kištis, – sakė P. Survilas.

Paleido į laisvę

Antradienį Danutė „Tauragės žinioms“ pranešė lapiukus paleidusi į laisvę.

– Galit pradžiuginti rūpestinguosius internautus – lapės laisvėje. Jie pas mane augo saugūs, o kas dabar jų laukia? Juk jie pripratę prie žmogaus, eis kur į kaimą ieškoti prieglobsčio, žmogaus, o kaimietis, pamatęs lapę, tikrai nepaglostys, – piktai rėžė moteris.

Tą pačią dieną Danutė sulaukė ir Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiojo veterinarijos gydytojo, inspektoriaus Mindaugo Davidonio bei LR aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros vyriausiojo specialisto  Petro Survilo vizito.

– Lapių jau neberadome. Jas priglaudusiems žmonėms teko rašyti pasiaiškinimą. Moteris teigė lapiukus paleidusi į mišką. Tačiau, už neteisėtą laukinės gyvūnijos išteklių naudojimą ir disponavimą jais, moteriai gresia atsakomybė, kuri numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 303 straipsnio 1 dalyje. Jame sakoma, kad neteisėtas laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 150 eurų, – teigė P. Survilas.