2018 Birželio 20 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Gelbėdama šunį pateko į teismo suolą

  • Įkelta: 2017-08-08

Asociacijos „Gyvūnų užuovėja“ „Facebook“ paskyros nuotrauka 

Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukusi istorija, kai Žygaičių seniūnijoje, Trumpininkų kaime, bulvių lauke pririštas šuo baidė šernus –  baigėsi tragiškai. Keturkojį pasišovusi gelbėti Šilutėje veikianti asociacija „Gyvūnų užuovėja“ šunį pavogė, tačiau po kurio laiko jis smarkiai sunegalavo, todėl jį teko užmigdyti. Gyvūnus gelbėjanti asociacija kaltinama vagyste.

Baidė šernus

Istorija į dienos šviesą išlindo, kai gyvūnams neabejingi žmonės bulvių lauke, Žygaičių seniūnijos Trumpininkų kaime, pastebėjo prie medinės dėžės pririštą šunį. Vilkšunis buvo paliktas saugoti bulvių lauką nuo šernų. Žmonėms šuo atrodė  paliegęs, susivėlusiu kailiu. Apie galimai neprižiūrimą šunį jie informavo Tauragės gyvūnų globos ir kontrolės tarnybą „Nuaras“ bei policijos pareigūnus. Tačiau reakcijos sulaukė tik iš pastarųjų.

Tuomet Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Valdymo organizavimo skyriaus specialistė Kristina Eskienė „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad prie augintinio iš Skiržemės kaimo atvykę šeimininkai paaiškino, jog šuo čia pririštas neseniai. Esą jis senas – 14 metų amžiaus, todėl atrodo nebe toks žvalus.

Šeimininkai policijos pareigūnams paaiškino, esą šunį prižiūrėję jų vaikai, kurie kas kelias valandas važiuodavę šuns pamaitinti. Laukuose jis buvo pririštas baidyti šernams, kurie rausia pasodintas bulves. Tada ikiteisminis tyrimas dėl šuns kankinimo ar nepriežiūros nepradėtas, nes patikėta, kad šunimi rūpinamasi.

Keturkojį pavogė     

Birželio 27-osios vakarą keturkojis iš bulvių lauko dingo. Paaiškėjo, kad šunį priglaudė  Šilutėje registruota organizacija „Gyvūnų užuovėja“. Organizacijos įkūrėja Andželika Bajorinaitė tikino taip gelbėjanti šunį.

Istorija, virtusi savotišku detektyvu, su nuotraukomis buvo viešinama ir asociacijos „Gyvūnų užuovėja“ „Facebook“ paskyroje. Ši savo sekėjus informavo, kad po apsilankymo Klaipėdos veterinarijos gydykloje „Aumura“ keturkojui buvo nustatyta daug sveikatos bėdų – hipertermija, kailio, odos, dubens, sąnarių  problemos. Esą vokiečių aviganių mišrūno ausys buvo pilnos purvo, kailis susivėlęs, aplipęs moliu, iškritę dalis dantų. Dėl dubens skausmų gyvūnas sunkiai valdė galines kojas. Veterinarijos gydyklos „Aumura“ specialistų nuomone, šuniui galėjo būti apie 7-8 metus, bet jis atrodė kaip 14-os.

Šunį teko užmigdyti

Dėl dingusio gyvūno į policiją kreipėsi ir patys šuns šeimininkai. Todėl A. Bajorinaitė sulaukė VMVT darbuotojų ir pareigūnų vizito. Grąžinti keturkojo pareigūnams asociacijos įkūrėja negalėjo, nes jį gydymui jau buvo nuvežusi į veterinarijos kliniką Klaipėdoje. Pabendravusi su pareigūnais, A. Bajorinaitė iš savo savanorės gavo žinutę, kad tikroji šuns šeimininkė jau važiuojanti į klinikas jo atsiimti. Tada į automobilį šokusi A. Bajorinaitė važiuodama paskambino advokatui ir veterinarams, kurie pranešė, kad šuns sveikata prasta. „Likimo ironija: gelbėjau jį, o susirgo būtent pas mane“, – taip „Gyvūnų užuovėjos“ paskyroje rašė A. Bajorinaitė. Gyvūnas buvo išgabentas į Kauno veterinarijos klinikas. Tačiau šuns, kuriam sutriko inkstų veikla, išgelbėti nepavyko, liepos 21 d. pranešta, kad šunį dėl blogos savijautos teko užmigdyti.

Į šią žinią netruko sureaguoti Tauragės šunų mylėtojų klubo „Šuns letena“ vadovas Sigitas Klymantas.

Savo „Facebook“ paskyroje jis pasidalino tokia žinute „Diena prasidėjo labai nemaloniomis naujienomis. Iki šiol laikėmės gana neutralios pozicijos, bet po paskutinių naujienų, pasirodžiusių viešoje erdvėje, kad šiąnakt šuo buvo užmigdytas, visomis išgalėmis padėsime tikriesiems šuns šeimininkams, kad policijos tyrimas dėl savivaldžiavimo būtų perkvalifikuotas ir pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šuns vagystės ir nužudymo siekiant finansinės naudos. Tokių organizacijų turi nelikti. Žemaitijoje siaučia šunų vagys, saugokite savo augintinius...“ – rašė S. Klymantas.

Teigia, kad šunimi rūpinosi

Tikroji šuns Hario šeimininkė Danutė Ramanauskienė iš Skiržemės kaimo „Tauragės žinioms“ prisipažino labai išgyvenanti dėl augintinio netekties. Ypač sukrėsta jų paauglė dukra.

Moteris tikino, kad šunimi buvo rūpinamasi, esą tai patvirtinti gali ir aplinkiniai gyventojai.

– Jei mes šunį būtume prastai prižiūrėję, tai vargu ar jis būtų sulaukęs tokio garbaus amžiaus, –teigė D. Ramanauskienė.

Vilkšunio šeimininkė sakė, kad šunį pririšti bulvių lauke buvo laikinas sprendimas.

– Visaip gynėmės nuo šernų, tačiau niekas nepadėjo, todėl sugalvojome ten pririšti šunį. Kai šuo dingo, ypač išgyveno mūsų paauglė dukra, kuri su šunimi užaugo. Ji ir pliaupiant lietui važinėjo po apylinkes, ieškodama augintinio peršalo ir susirgo, – kalbėjo tikroji keturkojo šeimininkė.

D. Ramanauskienė pasakojo, apie šuns vagystę pranešusi policijos pareigūnams. Jie augintinį įpareigojo grąžinti tikriesiems šeimininkams, tačiau to padaryti nebespėta. Šunelis Haris užmigdytas.

– Buvome ir patys nuvažiavę, prašėme, kad, jei mumis nepasitiki, šunelį atiduotų nepriklausomo veterinaro globai, tačiau matot, kuo viskas baigėsi, – kalbėjo ašaras tramdydama moteris.

Pokalbio metu šuns šeimininkė išreiškė abejojanti asociacijos „Gyvūnų užuovėja“ gerais ketinimais.

Internete pasklidus žiniai, kad šuo užmigdytas, susisiekti su A. Bajorinaite nebepavyko. Moteris tik trumpa žinute informavo, kad advokatas jai patarė atsiriboti nuo žurnalistų.

Perlenkta lazda        

Pasak Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Kęstučio Patašiaus, ši istorija galėjo pasisukti visai kita linkme. Tereikėjo apie gyvūno nepriežiūrą laiku informuoti jų tarnybą.

– Jeigu apie galimą šuns nepriežiūrą būtų buvusi informuota mūsų tarnyba, gal tokių pasekmių būtume išvengę. Kad ir vedama gerų tikslų, savavališkai paimdama gyvūną organizacija elgėsi neteisėtai, – nuomonę išsakė K.Patašius.

Po šios istorijos išplatintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešimas,Plinta naujas sukčiavimo būdas – „globoti“ neteisėtai nusavintus augintinius.“

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pranešime pažymima, jog sulaukta pranešimų iš kelių Žemaitijos miestų, apie neteisėtus gyvūnų nusavinimo atvejus.

Pasak VMVT, gyventojų pateikiamuose pranešimuose minimas panašus scenarijus: gyvūnų globėjais prisistatantys asmenys atvyksta pas žmones ir apkaltinę, kad gyvūnas blogai prižiūrimas, o laikymo sąlygos neatitinka gerovės reikalavimų, augintinį atima ir išsiveža.

VMVT specialistai primena, kad turimus šunis, kates ar šeškus reikėtų užregistruoti Gyvūnų augintinių registre, norint išvengti problemų įrodinėjant savininko teises.

Įvykis tiriamas

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vagystės. Jį kuruojantis Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Raimundas Aukštakalnis „Tauragės žinioms“  sakė, kad tai neeilinė byla.

– Iš pradžių organizaciją „Gyvūnų užuovėją“ ketinta bausti administracine tvarka dėl savivaldžiavimo. Vėliau, šeimininkams padidinus šuns vertę nuo 100 iki 150 eurų, pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnio, 4 dalį dėl vagystės. Kol kas kažką komentuoti sunku, tai neeilinis atvejas. Reikia apklausti visas puses, surinkti medžiagą, o tai užtruks, manau, kokį mėnesį, – situaciją pakomentavo prokuroras. 

Antradienio rytą, Tauragės rajono Gaurės seniūnijos Stragutės kaime, virstančio medžio šaka kliudė 25 metų vyrą. Jam sužalota galva ir stuburas. Įvykį tiria policijos pareigūnai ir Valstybinė darbo inspekcija.

33 metų pakistaniečiui viešnagė Tauragėje apkarto. Iš Anglijoje gyvenančio vyriškio buvo pavogta rankinė su brangiu kompiuteriu.

Ketvirtadienio rytą į darbą atėjusi Pagramančio pagrindinės mokyklos pavaduotoja ūkio reikalams pastebėjo vagystę. Iš mokyklai priklausančios daržinės dingo 25 kėdės.