2019 Balandžio 24 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Bylinėjasi su komisariatu

  • Įkelta: 2017-01-03
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Morta MIKUTYTĖ
morta@taurageszinios.lt

Neretai areštinėn pakliuvę asmenys vėliau tikisi iš to ir pasipelnyti. Klaipėdos apygardos administraciniame teisme gruodžio pabaigoje išnagrinėtos trys bylos, kuomet areštinėje „viešėję“ asmenys padavė ieškinį prieš Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą dėl nehumaniškų laikymo sąlygų ir reikalavo atlyginti neturtinę žalą.

Pareiškėjas A. B. į areštinę buvo patalpintas dar 2014 metais. Savo ieškinyje vyras teigė, jog buvo laikomas sąlygomis, neatitinkančiomis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos reikalavimų ir higienos normų, prilygstančiomis žmogaus kankinimui. Toliau paaiškino, kad kamera buvo perpildyta, apribota judėjimo laisvė, viduje drėgna, tamsu, šalta, o vietoje unitazo įrengtose tupyklose buvo gėda atlikti gamtinius reikalus. Galiausiai ieškovas aiškino patyręs dvasinius išgyvenimus. Dėl to reikalauja komisariato atlyginti 2000 eurų siekiančią moralinę žalą.

Nagrinėdamas bylą, teismas konstatavo, kad kameros įrengtos pagal visus reikalavimus. Tačiau, patikrinus duomenis, paaiškėjo, jog jos tikrai buvo perpildytos. Todėl pareiškėjui nebuvo užtikrintas įstatymų numatytas minimalus 5 kv. m plotas. Galiausiai teismas peržiūrėjo Tauragės visuomenės sveikatos centro atlikto areštinės patikrinimo aktą, kuriame aiškiai įvardyta, jog minimoje kameroje unitazas yra. Nuspręsta dėl per mažo gyvenamojo ploto iš komisariato ieškovui A. B. priteisti 30 eurų kompensaciją, atmetant kitus kaltinimus.

Panašus skundas gautas ir iš T. J., kuris prašė 1483 eurų kompensacijos. Tiesa, šis areštinės „lankytojas“ buvo išradingesnis – teigė, jog sanitarinio mazgo apskritai kameroje nebuvo, o „pašaukus gamtai“ tekdavo kviestis pareigūną, kad šis palydėtų iki tualeto.

Patikrinęs visus duomenis, Klaipėdos apygardos administracinis teismas nustatė, kad 5 paras ieškovas buvo kalinamas neužtikrinant minimalaus 5 kv. m ploto. Tačiau reikalaujama suma atmesta, kaip nepagrįsta.

Net 31 parą areštinėje laikytas E. E. iš komisariato pareikalavo kur kas didesnio neturtinės žalos atlyginimo – net 6000 eurų. Jo ieškinyje teigiama, kad kameros buvo perpildytos, nebuvo ventiliacijos bei galimybės kameras vėdinti pro langus, patalpose buvo žiurkių, utėlių, blusų ir tarakonų ir daugybė kitų galimų pažeidimų bei nepatogumų, metalinės lovos buvo surūdijusios. Galiausiai teismui pateiktame ieškinyje tvirtinama, jog dėl netinkamų sąlygų E. E. sutrikdavo kvėpavimo sistema, ištindavo galūnės, kankindavo kosulys, jautėsi įžeistas ir pažemintas, prarasdavo apetitą, kentėdavo nuo miego sutrikimų, iki šiol neva sapnuojantis kamerų vaizdus.

Teismas, įvertinęs visus įrodymus, nustatė, kad ir šiam ieškovui buvo pažeista teisė į minimalų 5 kv. m gyvenamąjį plotą net 14 parų, mat kameros buvusios perpildytos. Taip pat nustatyta, kad sanitarinio mazgo atitvėrimas neužtikrino asmens privatumo atliekant gamtinius reikalus. Dėl pastarųjų pažeidimų Tauragės AVPK ieškovui turės atlyginti 75 eurų neturtinę žalą.

Klaipėdos apygardos administracinio teismo priimti sprendimai per vieną mėnesį nuo jų paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Prasidėjus šventiniam laikotarpiui, neapsieita be nelaimių. Antrąją šv. Kalėdų dieną, apie 14.40 val., savo namuose, esančiuose Griežpelkių I k., rastas vyro, gimusio 1963 m., kūnas su smurtinėmis žymėmis veido srityje. Įtariama, kad į sodybą užsuko vagys, kurie ir nužudė namo savininką. Asmenys, galimai susiję su nusikalstama veika, sulaikyti. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Šiandien apie 17.50 val. viename iš Ateities tako 10 numeriu pažymėto namo butų rasti du, vyro (gim. 1960 m.) ir moters (gim. 1976 m.) kūnai su šautinėmis žaizdomis galvoje. Įtariama, kad vyras nušovė sugyventinę, po to – nusišovė pats. Įvykio vietoje rastas pistoletas.

Apie 10.45 val. gautas iškvietimas, kad Tauragės rajone, Šikšnių kaime, dega namas. Nuvykus į įvykio vietą, atvira liepsna jau buvo užgesinta, tačiau iš namo vis dar veržėsi dūmų kamuoliai. Liudininkų teigimu, sudegė viskas, kas buvo name.

Pirmadienį, apie 13 val., kelyje Tauragė-Šilalė nuo važiuojamosios dalies nuslydo „Ford Fiesta“. Balstos spalvos automobilis vertėsi du kartus, sužalota jį vairavusi garbingo amžiaus moteris.

Sekmadienį, 6 val. ryto, kilo gaisras ūkiniame pastate, esančiame Pagramančio miestelyje. Gaisrą gesino trys ugniagesių ekipažai, tačiau pastato išgelbėti nepavyko – jis sudegė iki pamatų. Nukentėjusių nėra.