2020 Rugpjūčio 07 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Policija: smurtas šeimoje neturi likti už uždarų durų

  • Įkelta: 2013-02-18
Pareigūnai ir Moters užimtumo ir informacijos centro vadovė ieškojo atsakymų, kaip kuo efektyviau pagelbėti smurtą šeimose patiriantiems žmonėms. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Daiva SITNIKIENĖ

daiva@taurageszinios.lt

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas įsigaliojo 2011-ųjų gruodį. Kaip šis įstatymas policijos pareigūnams atrišo rankas kovoje su smurtautojais, kokios jo spragos ir kaip geriau bendradarbiauti suteikiant pagalbą nukentėjusiesiems, apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aptarė su Tauragės moters užimtumo ir informacijos centro vadove. Į susitikimą svečio teisėmis žiniasklaidos iniciatyva pakviestos ir pernai pavasarį įkurto Socialinės paramos skyriaus Moterų krizių centro atstovės prisipažino šioje srityje dar neturinčios nei įgūdžių, nei patirties.

Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su policija, todėl šiam centrui pranešama apie psichologinę, konsultacinę ir teisinę pagalbą sutinkančias gauti smurtą patyrusias moteris. Moters užimtumo ir informacijos centras bendradarbiavimo sutartį yra pasirašęs ir su Moterų krizių centru.

Kaip pasitarimo dalyvius informavo Policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Sigitas Sirvydas, pernai apie smurtą artimoje aplinkoje apskrities policijos pareigūnams pranešta 1705 kartus, apie daugumą atvejų informavo medikai. 739 atvejais atsisakyta pradėti ikiteisminius tyrimus, konstatavus, kad smurto nebuvo arba jis buvo ne artimoje aplinkoje. Dėl smurtaujančių šeimos narių pernai policija pradėjo 622 ikiteisminius tyrimus.

529 atvejais – tai sudaro 80 procentų – visų nukentėjusiųjų yra moterys, tačiau pareigūnai neslėpė, kad vyrai būdavo sužaloti stipriau. Daugiausiai – 443 smurto atvejai užfiksuoti tarp sutuoktinių ar sugyventinių. Užregistruoti trys atvejai, kai nuo tėvų nukentėjo vaikai, ir 65 atvejai, kai tėvai nukentėjo nuo vaikų. 51 atveju mušėsi broliai ir seserys.

Pasak komisariato viršininko Remigijaus Rudmino, šie skaičiai neatspindi realios padėties, apie daug faktų policijai nežinoma, kadangi ne visi dėl smurto kreipiasi į pareigūnus. Dauguma vis dar mano, kad ši problema neturi išeiti už šeimos ribų. Komisaras žiniasklaidos paprašė aktyvinti visuomenę, kad faktai apie smurtą dažniau pasiektų teisėsaugininkus.

Į pagalbą smurtą šeimoje kenčiančioms moterims ateina Moters užimtumo ir informacijos centras. Tačiau pagalbos turi norėti smurtą patyrusi moteris, tik tokiu atveju policijos pareigūnai šiam centrui perduoda kontaktinius nukentėjusiųjų duomenis. Tauragės, Šilalės, Pagėgių ir Kelmės rajonus kuruojantis Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras pernai per paskutinius tris mėnesius iš policijos gaudavo po 10, 12 ir 15 pranešimų apie nukentėjusias moteris. Anot centro vadovės Nijolės Meilutienės, daugelis moterų slepia, kad jos vyras smurtauja, dar nemažai moterų smurtą toleruoja. Smurtaujančios šeimos vaikai neretai ima šlapintis į lovą, šeimoje kyla įvairių psichologinių problemų, smurtą patiriančios moterys suserga įvairiausiomis ligomis. Baisiausia, kad smurtautojo elgesys visuomenėje vis dar pateisinamas tuo, jog jis buvo išgėręs, neva taip elgtis jį paskatino alkoholis.

Pasak Policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininko Aurimo Banio, viena problemų, kurios kyla pareigūnams atliekant tyrimus dėl smurto artimoje aplinkoje, yra šio įstatymo ir Baudžiamojo kodekso nesuderinamumas – nukentėjusios moterys atsisako vykti pas teismo medicinos ekspertus, dar blogiau – nukentėjusioji kreipiasi į Policijos komisariatą ir reikalauja paleisti ją sumušusį vyrą, nes nėra kam dirbti ūkio darbų, palikti vaikų arba pykčiui atlėgus moteris pareigūnams aiškina apie smurtą sumelavusi.

Tiek policijos pareigūnai, tiek visuomeninės organizacijos vadovė pristatė užsienio šalių patirtį kovojant su smurtu ir teikiant pagalbą smurto aukoms. Diskutuota, kaip būtų galima pagerinti bendradarbiavimą tarp policijos ir organizacijų, teikiančių pagalbą nuo smurtautojų nukentėjusioms moterims, ieškota būdų, kaip įprastas prevencines priemones taikyti efektyviau.

Vos prieš dvi savaites policijos pareigūnai pradėjo tyrimą dėl padirbtos 10 litų kupiūros, kuria bandyta atsiskaityti parduotuvėje Bernotiškės gatvėje. Dar viena įtariamai netikra 10 litų kupiūra trečiadienį atkeliavo į SEB banką.
Tauragės policijos pareigūnai ieško vyro, kuris vienoje Tauragės maisto prekių parduotuvių atsiskaitė, kaip įtariama, padirbtu 10 litų nominalo banknotu.
Antradienio popietę Dariaus ir Girėno gatvėje, ties turgeliu, „Ford“ markės automobiliu partrenka per pėsčiųjų perėją ėjusi moteris. Kartu su moterimi per perėją ėjusi jos dukra nesužalota.
Viešoje erdvėje padaugėjus informacijos apie naują pensijų skaičiavimo tvarką, tuo kaip mat ėmė naudotis aferistai, – praneša „Sodra“. Prisistatydami „Sodros“ darbuotojais aferistai lankosi gyventojų namuose ir prašo dokumentų, reikalingų „pensijai perskaičiuoti“.
Savaitės nusikaltimai
  • Įkelta: 2013-02-01
Sausio 25-ąją Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Juozapas Bauža savo pašto dėžutėje rado įžeidžiančio turinio laišką. Policija aiškinasi, kas įžeidė politiką.
Tauragiškiai gerai pamena, kai sausio 2 dieną du jaunuoliai išniekino centrinėje miesto aikštėje pastatytą prakartėlę. Ne vienas mūsų laikraščio skaitytojas po šio įvykio skambino į redakciją piktindamasis, kodėl iki šiol nepaskelbtos nusikaltėlių pavardės. Šią savaitę su prašymu pasidomėti prakartėlės išniekinimo byla į mus kreipėsi vienas jos įrengimo idėjos autorių Valdas Latoža.
Klaipėdos apygardos teismas toliau nagrinėja bylą, kurioje dvylika 17–25-erių metų jaunuolių kaltinami gabenę ir laikę kontrabandines cigaretes, o trims jų teks atsakyti ir dėl mikroautobuso vagystės.
Sausio 18-ąją apiplėšta Tauragės rajone, Juodpetrių kaime, veikianti brangiakailių žvėrelių – audinių ferma. Fermos savininkas nuostolius vertina 60 tūkstančių litų.
Trečiadienio vidurdienį Batakių seniūnijoje, Gerviečių kaime, degė vieno aukšto medinis gyvenamasis namas. Be pastogės liko keturių asmenų šeima.
Antradienio naktį Tauragės rajono Stragutės kaime degė ūkininko Antano Ašmono ūkinis pastatas, kuriame laikytos avys.
Policijos pareigūnai sulaikė asmenis, kurie naujųjų išvakarėse sumušė ir apiplėšė vyriškį Tauragėje. Kaip paaiškėjo, vienas šio nusikaltimo dalyvių metų sandūroje įvykdė ir daugiau nusikaltimų.
Šiandien Tauragėje vieši generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis. Beje, žurnalistams apie komisaro vizitą nepranešta. Susitikti su žurnalistais komisaras atsisakė.
Vilkikas užtvėrė kelią
  • Įkelta: 2013-01-18
Trečiadienio vakarą, apie 18.30 val., iš „Baltic Petroleum“ degalinės išvykdamas vilkikas užtvėrė Dariaus ir Girėno gatvę.
Sausio 7-osios naktį nuo įžūlių vagių nukentėjo Bažnyčių gatvėje ilgus metus veikianti juvelyrinių dirbinių parduotuvė „Feniksas“. Kaip praneša policija, kad parduotuvė apvogta, pastebėjo ryte į darbą atėjusi jos darbuotoja. Kriminalistai vagišių dar tebeieško, o miestelėnai kalba, kad nuo įžūlių grobikų parduotuvės turto neapsaugojo nesuveikusi signalizacija. Nepatvirtintais duomenimis, pagrobtas turtas gali viršyti trečdalį milijono litų.
Savaitės nusikaltimai
  • Įkelta: 2013-01-11
Metai policijos pareigūnams prasidėjo pranešimų apie vagystes lavina. Sausio 3 dieną pranešta apie trijų elektros variklių vagystę iš grūdų sandėlio Aukštupių kaime.
Antradienį Tauragės rajono apylinkės teismas buvo pasiruošęs atversti baudžiamąją bylą dėl policijos pareigūnų įžeidimo ir kitų piliečių sistemingo bauginimo, tačiau nagrinėjimas atidėtas, kadangi apie posėdį laiku nepranešta nukentėjusiesiems. Kaltinamasis – Tauragės vaikų ir jaunių sporto mokyklos treneris, 28-erių metų Aistis Regimantas.
Pirmadienio naktį nuo įžūlių vagių nukentėjo Bažnyčių gatvėje ilgus metus veikianti juvelyrinių dirbinių parduotuvė „Feniksas“.
Ankstų ketvirtadienio rytą, prieš kalėdinį savaitgalį, 6 valandą, ties Kultūros rūmais pėsčiųjų perėjoje, galima sakyti, prieš pat vaizdo kameras, nenustatytas automobilis partrenkė savivaldybės valdomos bendrovės „Dunokai“ miesto gatvių valytoją. Moters neapsaugojo ir tai, kad per gatvę ji ėjo vilkėdama specialią liemenę su atšvaitais.
Tauragės apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba praneša, kad Pagėgių savivaldybėje kaip reta anksti prasidėjo potvynis. Užliejamų teritorijų gyventojams gelbėtojų pagalbos prireikė naujųjų išvakarėse ir pirmąją šių metų dieną.
Naujuosius Tauragė pasitiko be didelių incidentų, išskyrus itin nemalonų atvejį, kai pirmąjį 2013 metų rytą chuliganai išniekino centrinėje miesto aikštėje įrengtą prakartėlę (apie tai skaitykite pirmojo puslapio straipsnyje). Kitokių chuliganiškų eibių nebuvo daug.
Šventinės dienos Tauragėje praėjo palyginti ramiai. Specialiosios tarnybos – medikai, policijos pareigūnai ir ugniagesiai apie dideles nelaimes ir traumas nepraneša, nors antrąją Kalėdų dieną greitosios pagalbos medikai į namus buvo kviečiami beveik dvigubai dažniau nei įprastai.
Rugpjūtį Tauragės miesto pliaže prabangiu automobiliu „Toyota Tundra“ „saules“ raižęs 22-ejų metų Marius Pukelis Klaipėdos apygardos teismui apskundė Tauragės rajono apylinkės teismo nutarimą, kuriuo jam ne tik atimta teisė vairuoti transporto priemones pustrečių metų, bet ir skirta 2500 litų bauda.
Dvi dešimtis metų vidaus reikalų sistemoje dirbęs į užtarnautą poilsį išėjęs buvęs Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Žanas Kiselevičius namuose ilgai nesėdėjo. Po pusės metų poilsio išsinuomojo kabinetą Policijos asociacijos patalpose Vytauto gatvėje, tauragiškių vis dar prisimenamame buvusiame vaikų poliklinikos pastate, ir pradėjo teikti teisines paslaugas.
Ketvirtadienį Tauragės policijos pareigūnai skaudviliškio H. K. sodyboje aptiko nelegalaus alkoholio ir kuro.
Gruodžio 6-osios, ketvirtadienio, rytą prie Jūros upės, netoli tilto, riogsojo, matyt, po nakties linksmybių paliktas apsnigtas automobilis „Renault Vel Satis“. Vienos pusės mašinos ratai buvo įstrigę griovyje, besitęsiančiame palei pat pėsčiųjų taką, dėl ko vairuotojas nebegalėjo išvažiuoti. Policija netruko išsiaiškinti pažeidėją. Jam skirta bauda.