Tauragiškių sergamumas ir mirtingumas: ką sako statistika?
Įkelta:
2023-03-07
Nuotrauka
sveikata
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka

Aiškėja, kad vis daugiau tauragiškių skeptiškai vertina skiepus – sumažėjo skiepijamų vaikų. Tokie duomenys pateikti Tauragės rajono savivaldybei Visuomenės sveikatos stebėsenos 2021 metų ataskaitoje. Pasirodo, nuo mirusiųjų COVID-19 – daugiau nei nuo piktybinių navikų. Vis tiek pagrindinė tauragiškių mirties priežastis 2021 metais išliko kraujotakos sistemos ligos. 

– Šios ataskaitos tikslas – įvertinti Lietuvos sveikatos strategijos įgyvendinimą savivaldybėje, išryškinant rajono situaciją Lietuvos kontekste, – sakė ataskaitą pristačiusi Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistė Neringa Šlepavičienė.

Kuo sirgo ir nuo ko mirė?

2021 metais Tauragės rajone gyveno 38 002 gyventojai (46 proc. – vyrai, 54 proc. – moterys). 

– Didžiausią gyventojų dalį sudarė 55–59 metų vyrai ir 60–64 metų amžiaus moterys, – sakė N. Šlepavičienė.

Visų gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė, tikėtina, sieks 77,5 metus. 2021-aisiais pastarasis rodiklis siekė 74,7 m., teigė Visuomenės sveikatos biuro specialistė, jis, lyginant su 2020 m., pailgėjo 9 mėnesiais. 

Kalbant apie mirštamumą, didžiausia Tauragės rajono savivaldybės gyventojų dalis 2021 m. mirė nuo kraujotakos sistemos ligų (322 asmenys), nuo COVID-19 (128 asmenys) ir nuo piktybinių navikų (98 asmenys). Mažiausia gyventojų dalis mirė nuo psichikos ir elgesio sutrikimų (100 tūkst. gyv. teko 10,7 atvejo).

Higienos instituto duomenimis, didžiausi 2021 m. Tauragės rajono gyventojų sergamumo (naujai diagnozuotų atvejų) rodikliai registruoti dėl piktybinių navikų (10 tūkst. gyventojų teko 26,2 atvejai), tuberkuliozės – 23,9 atvejai 100 tūkst. gyv., ir priešinės liaukos vėžio – 14,7 atvejų 10 tūkst. vyrų. „Lyginant su 2020 m. sergamumas piktybiniais navikais ir vyrų priešinės liaukos vėžiu rodikliai nepakito, o sergamumas tuberkulioze padidėjo 21,2 atvejo“, – rašoma ataskaitoje. 

Mažiausias sergamumo rodiklis – 1,1 atvejo 10 tūkst. gyventojų – fiksuojamas dėl sergamumo ŽIV ir lytiškai plintančių ligų, o sergamumas gimdos kaklelio vėžiu siekia 1,3 atvejo 10 tūkst. moterų. „Lyginant su 2020 m., šie rodikliai nepakito“, – pabrėžiama ataskaitoje.

Prakalbta ne tik apie žmonių sergamumą (naujai diagnozuotus atvejus), bet ir ligotumą – nuolat sergančių gyventojų skaičių Tauragėje 2021 metais.

– Didžiausias ligotumas registruotas psichikos ligomis – 1402,8 atvejo 10 tūkst. gyventojų, kaip ir 2020 metais. Mažiausias ligotumas demencija: sumažėjo nuo 2020 metų 38 atvejais ir 2021 metais buvo 202,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų, – pasakojo N. Šlepavičienė.

Pateikė rekomendacijas

Darbingo amžiaus asmenų, pirmą kartą pripažintų neįgaliais, skaičius 10 tūkst. gyv. Tauragėje rodiklis nuo 2019 m. (75,2)  iki 2020 m. (70,3) sumažėjo 0,9 karto, o nuo 2020 m. (70,3) iki 2021 m. (79,2) padidėjo 1,1 karto. 2021 m. Tauragės savivaldybės rodiklis (79,2) viršijo Lietuvos vidurkį (57,9) 1,4 karto ir pateko į raudonąją zoną tarp Lietuvos savivaldybių.

„Siekiant sumažinti darbingo amžiaus asmenų, pirmą kartą pripažintų neįgaliais, rodiklį svarbu vykdyti visuomenės švietimą, didinti jų sąmoningumą bei žinias apie fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos naudą, ugdyti asmeninius įgūdžius, formuoti tinkamą supratimą apie sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir psichikos sveikatos svarbą, – teigiama ataskaitoje pateiktose rekomendacijose. – Kompleksinių sveikatos ugdymo priemonių (informavimo, švietimo, mokymo), sveikatinimo darbo vietose įgyvendinimas skatintų gyventojų fizinį aktyvumą, mažintų sergamumą ir socialinės atskirties riziką bei sveikatos netolygumus.“

Besiskiepijančiųjų mažai 

Be to, ataskaitoje akcentuojama, kad vienerių metų vaikų difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, Haemophilus influenzae B skiepijimo apimtys (3 dozės), procentinis rodiklis (63,0) Tauragės rajone buvo vienas mažiausių tarp visų Lietuvos savivaldybių – 1,4 karto mažesnis nei Lietuvos vidurkis.

Lyginant Tauragės savivaldybės ir Lietuvos rodiklius 2019 –2021 metais išryškėja, kad 2019 m. ir 2020 m. Tauragėje šis rodiklis išliko didesnis nei Lietuvos vidurkis, o 2021 m. gerokai sumažėjo.

Ataskaitoje rekomenduojama skatinti šeimos gydytojus, pediatrus ir neonatologus bei jų komandos narius aktyviau bendrauti su tėvais ar globėjais vaikų ir kūdikių imunoprofilaktikos klausimais, paaiškinant tėvams priežastis, sukeliančias abejonių dėl skiepų saugumo ir efektyvumo, raginama šviesti visuomenę pateikiant mokslu pagrįstą informaciją apie tai, kad mažėjant skiepijimo apimtims mažėja kolektyvinis imunitetas visuomenėje.

Nuotrauka
elta
Įkelta:
2023-05-29
Nuo 2016-ųjų Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina buvo skiepijamos tik 11 metų sulaukusios mergaitės. Tačiau nuo šių metų vasario tvarka pasikeitė – Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamą skiepą gali gauti ir to paties amžiaus berniukai. Per tris pirmuosius vakcinacijos mėnesius nuo šios infekcijos buvo paskiepyti 2 600 berniukų, praneša Valstybinė ligonių kasa (VLK).
Nuotrauka
diabetas
Asociatyvi SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gerina pacientų, sergančių cukriniu diabetu, padėtį. Nuo liepos 1 d. jiems auga kompensuojamų priemonių apimtys. Didžiausia pokyčių naujiena – suaugusiems bus kompensuojamos adatos, reikalingos vaistams leistis, ko iki šiol nebuvo. Bendrai pokyčiai palies beveik 30 tūkst. pacientų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-19
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo gegužės 19 d. gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl valstybės biudžeto lėšomis apmokėto ir neatlygintinai išduodamo registruoto vaisto nuo COVID-19 skyrimo. Vaistai išduodami vaistinių tinklo „Eurovaistinė“, kuri atsiliepė į ministerijos kvietimą prisidėti prie vaistų išdavimo, vaistinėse visoje šalyje.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-12
Pats metas užsiregistruoti vizitui pas savo šeimos gydytoją ir profilaktiškai patikrinti vaikų sveikatą, primena ligonių kasų specialistai. Neuždelsus privalomos patikros, vėliau neteks susidurti su problemomis norint patekti pas gydytoją prasidėjus atostogų sezonui, o rudeniop nereikės laukti medikų konsultacijų ilgose eilėse. 
Nuotrauka
inmedica
Įkelta:
2023-04-20
Tauragėje, Dariaus ir Girėno g. 15, duris atvėrė nauja „InMedica“ klinika, kurioje nuo balandžio mėnesio teikiama pagalba ne tik susirgus, tačiau ir pasirenkant tinkamas profilaktikos priemones bei prevencines programas. Naujoji klinika įsikūrusi pačiame miesto centre, o patalpose įrengtas liftas, todėl gydytojus pasiekti lengviau tiek tėveliams su vaikais, tiek pacientams, turintiems negalią. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-31
Siekiant sumažinti situacijų, kai dėl pasibaigusio galioti siuntimo pacientai priversti vėlei kreiptis į šeimos gydytoją, nuo balandžio 1 d. siuntimo terminas ilginamas trigubai – iki 180 dienų vietoj dabartinių 60-ies. Pakeitimai sumažins perteklinių pacientų apsilankymų skaičių gydymo įstaigose, taip pat šeimos gydytojams tenkantį krūvį.  
Nuotrauka
gripas
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-15
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad 10-ąją šių metų savaitę (kovo 6–12 d.) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis dar padidėjo. 
Nuotrauka
medikai
Asociatyvi SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-02-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pakeitimus, kuriais šeimos gydytojo išrašomas siuntimas galios iki 180 dienų. Šiuo metu maksimalus terminas numatytas 60 dienų, t. y. prailginus terminą, siuntimai galiotų tris kartus ilgiau. Pakeitimais siekiama sumažinti nepatogumus, kuriuos patiria pacientai ir medikai dėl per trumpo siuntimo galiojimo laikotarpio, skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
Nuotrauka
deimante
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-02-06
Šiais laikais nemažai žmonių renkasi pasyvų laisvalaikį – po sunkios darbo dienos jie mieliau sėdi prie televizoriaus ar su dabar jau geriausiu draugu tapusiu išmaniuoju telefonu rankose. Tai dažnai ir sukelia problemų – ilgai netaisyklingai sėdint užspaudžiami  įvairūs nervai, tad ilgainiui ima skaudėti. Apie šią itin opią problemą pakalbinome tauragiškę kineziterapeutę-masažuotoją Deimantę Samoškienę.
Nuotrauka
gripas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per savaitę dar sumažėjo. 
Nuotrauka
lasines
Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-26
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) pastebi, kad socialiniuose tinkluose vartotojai skelbia pranešimus apie lašinių infuzijų su vitaminais ir ,,kokteiliais“ naudojimą be gydytojų paskyrimo ir ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Tokiu būdu plinta informacija apie savigydą, kuri yra pavojinga žmogaus sveikatai. Tarnyba ragina apie tokius atvejus informuoti ją, tokiu būdu ji spręstų dėl tyrimo pradėjimo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio diegimas Plungės, Mažeikių ir Tauragės savivaldybėse“, teikia nemokamas individualias psichologo konsultacijas Tauragės rajono savivaldybės 14–29 metų jaunimui. 
Nuotrauka
adata
Įkelta:
2023-01-15
Norint pasirūpinti apsauga nuo sunkios erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – svarbu pasiskiepyti, o tai geriausia padaryti žiemą. Apie tai primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC). Pasak epidemiologų, kad susidarytų patikima apsauga, reikia tam tikro laiko.
Nuotrauka
vsb
VSB nuotrauka
Įkelta:
2022-12-15
Sakoma, kad esi jaunas tol, kol dar lieka pirmų kartų, tad ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai šiemet gali pasidžiaugti savo pirmąja suorganizuota nemokama savaitgalio suaugusiųjų sveikatinimo stovykla. Jos įgyvendinimas dalinai finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšų. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-12-10
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis Lietuvoje padidėjo. 
Nuotrauka
oda
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Prasidėjęs šildymo sezonas – tikras iššūkis mūsų odai. Sausas, šiltas oras patalpose ir žvarbus bei vėjuotas oras lauke – tai kontrastas, kuris gali stipriai nualinti odą. Todėl jeigu ima kamuoti dehidratuotos odos požymiai – tempimas, šerpetojimas, pleiskanojimas, niežėjimas ar net skausmas – svarbu reaguoti nedelsiant. „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistė Orinta Ramanauskaitė atskleidė, kas lemia odos išsausėjimą ir kokių pagalbos priemonių pravartu imtis.  
Nuotrauka
sveikata
Mediakatalogas.lt nuotrauka
Įkelta:
2022-11-11
Kelionės yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Paprastai kelionė suprantama kaip neeilinė, nekasdienė išvyka, dažniausiai į užsienio šalį. Asmens dokumentų galiojimo datos patikrinimas ir apgalvotas daiktų krovimasis yra būtina pasiruošimo dalis, bet ar visada pasirūpiname savo sveikata? Ar koronaviruso pandemija mus išmokė elgtis atsakingiau? Apie užkrečiamųjų ligų rizikas, būtinas prevencijos priemones bei lietuvių keliavimo įpročius pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-06
Rudeniui įpusėjus, neišvengiamai prasideda peršalimo ligų sezonas, tad vis dažniau tiesiame ranką į karšto gėrimo puodelį. Šaltuoju metų laiku ypač populiari tampa arbata su citrina, medumi bei imbieru – pastarasis dažnas ir imunitetą stiprinančių produktų sudėtyje. Kuo naudingas imbieras mūsų sveikatai, atsako gydytoja dietologė.
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-04
Nors COVID-19 pandemija tampa neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalimi, itin svarbu nepamiršti išmoktų pamokų. Tik atsakingai elgdamiesi galime apsaugoti save ir savo aplinką nuo koronaviruso infekcijos ir kitų užkrečiamųjų ligų, keliančių grėsmę sveikatai, o kartais – ir gyvybei. Apie tai, kaip koronavirusu užsikrėtė visa šeima ir kodėl dar būdama nėščia moteris nusprendė pasiskiepyti, pasakoja šiaulietė Rūta Mankienė. O apie pagrindines prevencines ir apsaugos priemones, padedančias apsisaugoti nuo daugelio virusinių infekcijų, primena vaistininkė Laura Mockutė. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-10-28
2019 metų pabaigoje užfiksuotas pirmasis tuomet dar nežinomo koronaviruso atvejis Kinijoje, Azijos žemyne, o 2020-ųjų kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso pandemiją. Per nepilnus trejus pandemijos metus virusu užsikrėtė daugiau nei 625 mln. žmonių, 6,5 mln. iš jų mirė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-24
Rudeniški orai su savimi atsineša ir peršalimo ligas, gripą. Tauragėje fiksuojamas didėjantis sergumumas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) spalio pradžioje paskelbė, kad prasidėjo 2022–2023 metų gripo sezonas, kuris tęsis iki gegužės mėnesio. 
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-21
Kalbėti apie savo problemas, kai jos pradėtos spręsti arba išspręstos, yra viena, tačiau išdrįsti pripažinti sau ir tai paversti atspirties tašku – visai kas kita. Kartais sugebėjusių atsitiesti ir pakeisti savo gyvenimą žmonių istorijos gali pasirodyti nereikšmingos ir neturinčios tikslo, tačiau tik ne tada, kai jos pasakojamos pirmuoju asmeniu. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tyrimų duomenimis, nors kartą gyvenime narkotikus yra vartoję 14 procentų lietuvių. Būdamas penkiolikos Kęstutis Kaupas pirmą kartą išbandė narkotikus, o šiandien, be medikų pagalbos savarankiškai įveikęs narkotikų priklausomybę, jis dalijasi savo patirtimi ir siekia įkvėpti kitus.