2018 Birželio 23 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Gamta trimituoja pavasarį – teka klevų sula

  • Įkelta: 2017-03-03
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Gamta siunčia artėjančio pavasario signalus – per naktį pripildo sklidinus stiklainius sulos. Tad pats metas ruošti šio vertingo gėrimo atsargas. Sula – nepaprastai naudinga. Į jos sudėtį įeina daug žmogaus organizmui svarbių mikroelementų, taninų ir organinių rūgščių. Todėl nenuostabu, kad šios sultys vartojamos gydantis nuo įvairiausių ligų, taip pat praverčia kosmetologijos srityje.

Seni sulos mėgėjai pasakoja, kad pirmiausia sula ima ,,bėgti“ iš klevų. Esą klevų sula teka, kai žemė dar yra įšalusi. Beržų sula teka šiek tiek vėliau. Klevai išskiria mažiau sulos nei beržai, tačiau ji saldesnė, sodresnės spalvos. Beržų sulos cukringumas siekia porą procentų, o klevų – iki keturių.

Sula – ne tik gėrimas, bet ir vaistas.  Teigiama, kad sula gali suteikti žvalumo visai dienai, gydyti ne tik žaizdas, bet ir padėti išvengti kai kurių ligų. Teigiamą sulos poveikį organizmui pripažįsta ir specialistai, teigiantys, kad gerti medžių sultis sveika, nes jos gerina organizmo biocheminius ir fiziologinius procesus. Be to sula tinka žmonės, sergantiems inkstų akmenlige, nes šalina iš organizmo druskas. Turintiems negyjančių žaizdų padeda sulos kompresas, skatinantis audinių atsinaujinimą. Sula turi kalcio, geležies druskų, fosforo, magnio, natrio. Šie mikroelementai skatina medžiagų apykaitą. Sula teigiamai veikia žmogaus organizmą, ypač pavasarį, kai trūksta mineralinių medžiagų ir vitaminų. Sula itin pagelbsti sergant kepenų, tulžies pūslės ligomis, dvylikapirštės žarnos uždegimu bei varginant opos skausmams, sumažėjus skrandžio rūgštingumui. Šiame skystyje pilna ir įvairių rūgščių, eterinių aliejų, betulino, saponinų, fitoncidų. Medicininiai tyrimai parodė, kad dvi–tris savaites kasdien išgeriant bent po stiklinę (rekomenduojama gerti triskart per dieną) sulos, galima sustiprinti organizmą, padėti įveikti avitaminozę, nuovargį ir net depresiją.

Sula iš organizmo šalina kenksmingas medžiagas: inkstų ir šlapimo pūslės akmenis, druskas, toksinus, šlakus, valo kraują. Taip pat šis iš medžių išgaunamas skystis gerina sergančiųjų reumatu, tuberkulioze, migrena ar angina savijautą.

Sula plačiai naudojama ir kosmetologijos srityje. Teigiama, kad šis skystis padeda įveikti kai kurias odos ligas, taip pat ją valo, mažina spuoguotumą. Todėl ji puikiai tinka veido vonelėms ruošti.

Sulą laikinai galite naudoti vietoj valomųjų veido putų ir toniko, mat šis produktas puikiai gaivina ir valo odą. Ką daryti? Tiesiog prauskite veidą sula rytais. Šių medžių sultys, deja, neišlieka ilgai šviežios net ir šaldytuve. Jei norite jas kuo ilgiau išsaugoti, užšaldykite ledukų formelėse. Švelniai patrinkite jais veidą, kaklą, pečius ir iškirptės sritį. Pamatysite, akimirksniu pajusite, kaip drėkinama ir gaivinama jūsų oda. Sula puikiai tinka ir plaukų grožiui puoselėti. Jei dvi savaites šio skysčio kasdien įtrinsite į plaukus, jie taps purūs, minkšti, bus labiau apsaugoti nuo lūžinėjimo, pleiskanojimo ir slinkimo.

Norintys prisirinkti sulos, skylutę medyje turėtų gręžti šiaurinėje kamieno pusėje, kuo arčiau žemės.

Svarbu indą, į kurį varva sula, apsaugoti nuo vabzdžių, ypač skruzdžių. Primename, kad naudotis gamtos teikiamomis dovanomis reikia atsakingai – neužmirškite baigus leisti sulą skylutę medyje užtaisyti, kad jis būtų apsaugotas nuo ligų ar puvimo.

2016-ųjų pabaigoje paaiškėjus, kad socialiai remtinų asmenų dantų protezavimui tų metų biudžete numatytais 20 tūkst. eurų nepasinaudojo nei vienas pacientas, suskubta keisti pasenusią kompensavimo tvarką. Jau nuo šių metų pradžios gyventojai be kliūčių gali pasinaudoti papildoma savivaldybės parama dantų protezavimui, jei jiems nepakanka iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo skiriamų lėšų arba eilė Ligonių kasų kompensacijai dar neatėjo. 

Valstybinė ligonių kasa skelbia, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis įsigyta 5 tūkst. dozių vakcinų nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso. Nuo rugsėjo 1-os esą bus galima nemokamai paskiepyti vienuolikmetes mergaites, tačiau likus mažiau nei savaitei, dar nėra žinoma, kada minėtos vakcinos pasieks Tauragę. 

 

Projekto „Nedelsk“ autobusiukas, kuriame moterys nemokamai tikrinamos dėl krūties vėžio, vėl atvyksta į mūsų rajoną. Kitą savaitę lankysis Žygaičiuose, Lauksargiuose, Skaudvilėje ir Batakiuose. 

„Viena didžiausių žemės ūkio kompanijų Lietuvoje „Baltic Agro“ ir viena didžiausių polietileninių plėvelių gamintoja Europoje, švedų  kompanija „Trioplast“, tapo projekto „Nedelsk“, kviečiančio moteris reguliariai tikrintis dėl krūties vėžio, rėmėjomis. Todėl jau šią vasarą Lietuvos ūkininkų laukuose, tikėtina, išvysime rožinės spalvos šienainių ritinius. Šios neįprastos spalvos plėvelės – projekto „Nedelsk“ simbolis“, – savo interneto svetainėje skelbia „Baltic Agro“.