2018 Birželio 23 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Dantų protezavimo kompensavimui kliūčių nebėra

  • Įkelta: 2017-02-07
Tauragės odontologijos centro nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

2016-ųjų pabaigoje paaiškėjus, kad socialiai remtinų asmenų dantų protezavimui tų metų biudžete numatytais 20 tūkst. eurų nepasinaudojo nei vienas pacientas, suskubta keisti pasenusią kompensavimo tvarką. Jau nuo šių metų pradžios gyventojai be kliūčių gali pasinaudoti papildoma savivaldybės parama dantų protezavimui, jei jiems nepakanka iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo skiriamų lėšų arba eilė Ligonių kasų kompensacijai dar neatėjo.

Pernai parama nepanaudota

„Tauragės žiniose“ gruodžio pradžioje rašėme, jog dėl pasenusios ir nebegaliojančios dantų protezavimo kompensavimo tvarkos, taip pat dėl to, kad sutartį savivaldybė 2016-aisiais buvo sudariusi tik su viena medicinos įmone „Inmedica“, savivaldybės parama nepasinaudojo nei vienas žmogus, nors Ligonių kasų sudaromoje eilėje metų pabaigoje buvo registruoti 2949 pacientai.

Kaip teigė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė, gydytoja Iveta Skurvydienė, kad tvarka neveikia, niekas nepastebėjo, kadangi darbą palikus ilgametei savivaldybės gydytojai Dalei Bartulienei, apie pusmetį savivaldybė ieškojo naujo specialisto, dėl to nebuvo atliekama protezavimo paslaugų kompensavimo kontrolė. Paslaugas suteikti turėjusi įmonė taip pat neteikė savivaldybei duomenų, kiek asmenų pasinaudojo kompensuojamomis paslaugomis, nors pagal sutartį turėjo tai daryti.

Susidarius kuriozinei situacijai, rajono Taryba nedelsiant ėmė rengti naują tvarką, pagal kurią protezavimo paslaugomis pasinaudoję socialiai remtini pacientai galėtų gauti papildomą savivaldybės kompensaciją už atliktą dantų protezavimą, pateikę savivaldybei dokumentus, įrodančius, kad paslaugų yra suteikta daugiau arba anksčiau nei kompensavo Ligonių kasos.

Patvirtino naują tvarką

Gruodžio pabaigoje buvo  patvirtintas naujas „Tauragės rajono savivaldybės gyventojų dantų protezavimo išlaidų kompensavimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos aprašas“. Savivaldybės taryba numatė 20 tūkst. eurų dantų protezavimo išlaidoms, nekompensuojamoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, kompensuoti Tauragės rajono gyventojams, įrašytiems į Klaipėdos teritorinės ligonių kasos administruojamą dantų protezavimo laukiančių asmenų sąrašą. Kompensacija gali pasinaudoti asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, kurie pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, vaikai.

Savivaldybės biudžeto lėšomis kompensuojamos faktinės asmens dantų protezavimo išlaidos, neviršijant 13 bazinių socialinių išmokų dydžio, t.y. 494 eurų (bazinė socialinė išmoka šiuo metu siekia 38 eurus). Gyventojai turi pateikti dantų protezavimo paslaugų apmokėjimą patvirtinančius dokumentus (ne senesnius nei paskutinių 12-os mėnesių iki kreipimosi)  – sąskaitą faktūrą arba pinigų priėmimo kvitą. Priėmus sprendimą skirti kompensaciją, asmeniui skirtą piniginę dantų protezavimo išlaidų kompensaciją savivaldybė perveda į jo asmeninę sąskaitą. Prašymai priimami Tauragės rajono savivaldybėje, 115 kabinete.

Nebereikia laukti

Kaip informavo I. Skurvydienė, tiek pacientai, tiek gydytojai domisi nauja tvarka. Jos žiniomis, savivaldybei jau yra pateiktas ir vienas prašymas dėl kompensacijos.

– Žmonės kreipiasi, sulaukiu daug klausimų, daug kas galvoja, kad jiems reikia laukti Ligonių kasų sudarytos eilės. Nieko nereikia laukti, užtenka Ligonių kasų laiško, kad žmogus yra įrašytas į eilę, kaip pagrindo, kad jam yra reikalingas protezavimas. Atėjus eilei jis galės pasinaudoti ir kompensacija ir iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, taip susiprotezuos daugiau dantų, – kalbėjo gydytoja.

Dabar nebėra apribojimo protezuotis dantis tik kokioje nors vienoje įstaigoje. Pacientai gali pasinaudoti bet kurios protezavimo paslaugas atliekančios medicinos įstaigos paslaugomis ir gauti savivaldybės kompensaciją. 

Valstybinė ligonių kasa skelbia, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis įsigyta 5 tūkst. dozių vakcinų nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso. Nuo rugsėjo 1-os esą bus galima nemokamai paskiepyti vienuolikmetes mergaites, tačiau likus mažiau nei savaitei, dar nėra žinoma, kada minėtos vakcinos pasieks Tauragę. 

 

Projekto „Nedelsk“ autobusiukas, kuriame moterys nemokamai tikrinamos dėl krūties vėžio, vėl atvyksta į mūsų rajoną. Kitą savaitę lankysis Žygaičiuose, Lauksargiuose, Skaudvilėje ir Batakiuose. 

„Viena didžiausių žemės ūkio kompanijų Lietuvoje „Baltic Agro“ ir viena didžiausių polietileninių plėvelių gamintoja Europoje, švedų  kompanija „Trioplast“, tapo projekto „Nedelsk“, kviečiančio moteris reguliariai tikrintis dėl krūties vėžio, rėmėjomis. Todėl jau šią vasarą Lietuvos ūkininkų laukuose, tikėtina, išvysime rožinės spalvos šienainių ritinius. Šios neįprastos spalvos plėvelės – projekto „Nedelsk“ simbolis“, – savo interneto svetainėje skelbia „Baltic Agro“.