2018 Birželio 19 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Nemokamos vakcinos Tauragės dar nepasiekė

  • Įkelta: 2016-08-26
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Valstybinė ligonių kasa skelbia, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis įsigyta 5 tūkst. dozių vakcinų nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso. Nuo rugsėjo 1-os esą bus galima nemokamai paskiepyti vienuolikmetes mergaites, tačiau likus mažiau nei savaitei, dar nėra žinoma, kada minėtos vakcinos pasieks Tauragę. 

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė Tauragės Pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja medicinai Jolanta Eičaitė, antradienį įstaiga gavo pranešimą, kad Valstybinė ligonių kasa įsigijo 5 tūkstančius minėtos vakcinos dozių, rugsėjį jos bus pristatytos į Užkrečiamų ligų ir AIDS centro sandėlį, esantį sostinėje. Tiesa, pirmosios 500 vakcinų jau pristatytos, bet jas pirmiau gaus didžiosios šalies medicinos įstaigos. 

– Kada vakcinos pasieks Tauragę, neaišku. Valstybės biudžeto lėšomis planuojama skiepyti 11 metų amžiaus mergaites, tai yra tas, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau sueis vienuolika metų. Jei 11 metų suėjo iki rugsėjo mėnesio, nemokama vakcina nebus skiriama. Dėl skiepų nuo žmogaus papilomos viruso reikia kreiptis į savo vaikų ligų gydytoją, – paaiškino J. Eičaitė.  

Valstybinės ligonių kasos išplatintame pranešime teigiama, kad skiepai nuo žmogaus papilomos viruso – vienas iš būdų užkirsti kelią grėsmingai ligai – gimdos kaklelio vėžiui. Vyresnio amžiaus mergaitėms, moterims rekomenduojama skiepytis mokama vakcina. 

Moksliškai įrodyta, kad žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra dažniausia gimdos kaklelio vėžio priežastis. Virusas plinta lytinių santykių metu. Gimdos kaklelio vėžys kasdien Lietuvoje diagnozuojamas dviem moterims. Kas antra susirgusioji miršta.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad ŽPV virusas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimus ikivėžinius ar vėžinius susirgimus.

ŽPV vakcina populiari daugelyje šalių. Pagal skiepijamųjų amžių, Europos šalių rekomendacijos taip pat šiek tiek skiriasi. Nuo 9 iki 17 metų amžiaus mergaitės skiepijamos Vokietijoje. Vėliausiai, 13 metų amžiaus, rekomenduojama skiepyti Čekijoje ir Portugalijoje. Net 20 šalių rekomenduojama skiepijimus pradėti 11–12 metų amžiaus laikotarpyje.

Projekto „Nedelsk“ autobusiukas, kuriame moterys nemokamai tikrinamos dėl krūties vėžio, vėl atvyksta į mūsų rajoną. Kitą savaitę lankysis Žygaičiuose, Lauksargiuose, Skaudvilėje ir Batakiuose. 

„Viena didžiausių žemės ūkio kompanijų Lietuvoje „Baltic Agro“ ir viena didžiausių polietileninių plėvelių gamintoja Europoje, švedų  kompanija „Trioplast“, tapo projekto „Nedelsk“, kviečiančio moteris reguliariai tikrintis dėl krūties vėžio, rėmėjomis. Todėl jau šią vasarą Lietuvos ūkininkų laukuose, tikėtina, išvysime rožinės spalvos šienainių ritinius. Šios neįprastos spalvos plėvelės – projekto „Nedelsk“ simbolis“, – savo interneto svetainėje skelbia „Baltic Agro“.