2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Savivalda

Savivaldybės administracijos direktorius: trukdo ilgi terminai

  • Įkelta: 2016-03-22
Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius pristatė savo pirmąją veiklos ataskaitą. Autorės nuotrauka

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis savivaldybės tarybai pristatė 2015-ųjų veiklos ataskaitą. Nuveikta nemažai. Metinis biudžeto planas įvykdytas su kaupu. Tačiau iš nuosavo verslo į savivaldybę atėjęs M. Petraitis pripažįsta, jog darbą jis įsivaizdavo kiek kitaip – sunkiausia buvo priprasti prie ilgų biurokratinių terminų. 

Savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis Tarybai pristatydamas 2015 metų veiklos ataskaitą įvardino svarbiausius pasiekimus: 1,3 milijonais eurų sumažinta savivaldybės skola, refinansavus paskolas 80 tūkst. eurų sumažėjo paskolų palūkanos, savivaldybės naudai persiderėta su rangovais dėl teikiamų paslaugų kainų (mobiliojo ryšio paslaugos, biuro popieriaus, kopijavimo aparatų paslaugų nuomos ir kt. kainų). Sumažėjo pašalpininkų  ir jiems išmokėtų lėšų sumos. 

M. Petraitis sutiko skirti laiko ir atsakyti į „Tauragės žinių“ klausimus apie nuveiktus darbus. 

– Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigose dirbti pradėjote pernai gegužės 7 dieną. Iki metų pabaigos buvo likę nepilni 8 mėnesiai. Kaip pavyko įgyvendinti praėjusių metų biudžeto planą?
–    Tauragės rajono savivaldybės biudžeto planas įvykdytas 100,5 procentais. Paskolų likutis - apie 4 mln. 386 tūkst. Eur. 2015 metais savivaldybė turėjo mažiau išlaidų dėl racionaliai naudotų lėšų, sumažėjusių pašalpų. Buvo baigti įgyvendinti penki dideli projektai. Užbaigtas Draudenio ežero ekologinės būklės gerinimo projektas, taip pat baigtas įrengti turistinis maršrutas iki Tauragės konvencijos paminklo. Atlikti Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčios fasado tyrimai, konservavimo ir restauravimo darbai, taip pat –Tauro, Skalbyklos, Pilaitės, Pirmūno, V. Kudirkos, Vytenio, Spaustuvės gatvių rekonstrukcijos. Parengtas Tauragės sporto komplekso techninis projektas.


–    Veiklos ataskaitoje nemažai skaičių. Tauragės miesto seniūnija įvairiems darbams panaudojo apie 1 mln. 93 tūkst. Eur, Skaudvilės seniūnija – 318 tūkst. Eur, Tauragės seniūnija – 275 tūkst. Eur, Žygaičių seniūnija – 226 tūkst. Eur, Mažonų seniūnija –  287 tūkst. Eur, Lauksargių seniūnija – 177 tūkst. Eur, Gaurės seniūnija – 239 tūkst. Eur, Batakių seniūnija – 246 tūkst. Eur. Ataskaitoje taip pat išvardinti svarbiausi seniūnijose atlikti darbai. Kuri seniūnija labiausiai verta Jūsų pagyrimo, kuriai dar reikėtų pasitempti?
–    Visas seniūnijas reikia pagirti. Taip pat galiu pasidžiaugti, kad seniūnijų suplanuotiems darbams pakanka lėšų. Metų pabaigoje skambinau seniūnams ir sakiau, kad yra lėšų, jei kažkam trūksta – skirsime. Seniūnai atsakė, jog nenori prašyti daugiau pinigų, kadangi gali nespėti juos panaudoti iki metų pabaigos. Daug lėšų buvo skirta seniūnijoms ir kiekviena padarė nemažai darbų. Galiu paminėti Mažonų seniūniją, kurios darbuotojai dirba su projektais, o pasiekti rezultatai yra aukščiausio lygio. Peikti nenoriu nei vienos. 


–    Pristatydamas savo veiklos ataskaitą paminėjote, kad pernai savivaldybėje priimta 19 darbuotojų, atleistas – 21 (2014 metais priimta 14 darbuotojų, atleisti – 8). Tačiau pabrėžiate ir tai, kad pakeisti savivaldybės kontroliuojamų bendrovių valdybos nariai. Kodėl? Ar tai buvo reikalinga?
–    Į bendrovių valdybas anksčiau buvo paskirti seniūnai, mokyklų direktoriai, net tos pačios įmonės darbuotojai. Pavyzdžiui, Tauragės šilumos tinklų valdyboje buvo tos pačios įmonės ekonomistė. Kaip gali ekonomistė vadovauti direktoriui (įmonės vadovą renka ir atšaukia, nustato jam atlyginimą, skatina ar skiria nuobaudas bendrovės valdyba, – red. past.) Dabartinės valdybos sudarytos iš įvairių sričių specialistų. Tai asmenys, dirbantys kitose įmonėse ir užimantys jose aukštas pareigas. Valdybos nariai išrinkti ne pagal politines partijas.


–    Jei jau prakalbote apie partijas, turiu pasakyti, kad opozicija valdančiųjų pusėn nekart mėtė strėles dėl konkursus laimėjusių liberalų. Pavyzdžiui, Žalgirių gimnazijos vadovo konkursą laimėjo liberalas iš Šilutės. 
–    Konkurse dalyvavo du asmenys. Abu ne tauragiškiai. Kandidatus vertino atrankos komisija, sudaryta iš Švietimo ir mokslo ministerijos, savivaldybės administracijos ir miesto pedagogų bendruomenės atstovų. Iš mūsų savivaldybės administracijos tebuvo du. Du balsai daugumos nesudarė. Išrinktas stipriausias kandidatas. Buvo ir kitų atrankų, kuriuose laimėjo ne liberalai. Pavyzdžiui, Tauragės krašto muziejaus direktorius, savivaldybės viešųjų pirkimų specialistas... Kas dar? Savivaldybės administracijos lietuvių kalbos specialistė. Nė neklausiame, ar žmogus priklauso kokiai partijai. Miesto seniūno pavaduotoju tapo savivaldybės administracijoje didelę darbo patirtį sukaupęs Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus specialistas, socialdemokratas. Ne partija svarbu, o kompetencija.


–    Grįžkime prie veiklos ataskaitos. Minėjote, kad sumažėjo laukiančių socialinio būsto eilė. Kaip žinome, norinčių pasinaudoti parama būsto nuomai neatsirado. Kodėl sutrumpėjo eilė?
–    Įstatyme atsiradusi prievolė deklaruoti turtą ir pajamas bei sugriežtinta skolų kontrolė leido sumažinti laukiančiųjų eilę. Vieni asmenys neteko teisės į socialinį būstą, kiti buvo iškeldinti dėl susidariusių skolų. Dar 15 butų buvo suremontuoti ir juose apgyvendinti jų laukę žmonės. Dėl minėtų priežasčių eilė greičiau pasistūmėjo. 2015-ais metais būsto laukė 457 asmenys arba šeimos, buvo planuota apie 780.  


    Sumažėjo socialinę paramą gaunančių šeimų skaičius ir joms išmokėta suma. 2013 metais socialinę paramą gavo 4051 šeima (išmokėta per 3 mln. Eur), 2014 metais – 3145 šeimos (apie 2 mln. 288 tūkst. Eur), 2015 metais paramą gavo 2262 šeimos (apie 1 mln. 727 tūkst. Eur). Kodėl šie skaičiai mažėja?
–    Išmokos ir jų gavėjų skaičius sumažėjo dėl griežtesnės kontrolės. Ją vykdo socialiniai darbuotojai. Atsisijojo tie, kurių pajamos buvo didesnės, bet vis tiek gaudavo pašalpas. 


    Sumažėjo ir socialinės rizikos šeimų. 2007 metais tokių šeimų buvo 309, pernai – 228, šiemet – 215. O ar socialinių darbuotojų mūsų rajone pakanka?
–    Taip. 


–    Esate ne seniūnas, bet niekas nepaprieštaraus – miesto šeimininkas. Ar skiriasi žvilgsnis į miesto veidą nuo tada kai tapote savivaldybės administracijos direktoriumi?
–    Taip, labai. Važiuoju gatve ir žiūriu ar gatvės nušluotos, ar šviesos dega, ar nedega. Net ar šiukšliadėžės išvežtos. Tikrai atsirado kitoks požiūris.


–    Gegužę bus metai, kai pradėjote dirbti savivaldybės administracijos direktoriumi. Kokias savo darbo klaidas įžvelgiate?
–    Jei ką nors ne taip padarau, žiniasklaida aprašo. Turiu pagalvoti, kokias klaidas padariau. Nežinau, net ką pasakyti. Širdyje kartėlio dėl kažkokių savo klaidų neturiu. Kartais trūksta ryžtingų sprendimų. Kirvio ryžtingumo trūksta. Kad ir su Obelų gatve, dėl jos sprendimas nepriimtas 3-4 metus (Obelų gatvės gyventojai užsitvėrę įvažiavimą tarsi į privačią teritoriją, – red. past.). 


–    Ar taip įsivaizdavote savivaldybės administracijos direktoriaus darbą? 
–    Ne visai taip. Labai ilgi darbų eigos procesai. Pavyzdžiui, savivaldybės administracija atsisakė trijų automobilių ir vietoj jų įsigijo vieną. Gal jau penki mėnesiai trunka jų pardavimas. Versle viskas greičiau. Savaitė laiko – ir padarai. Čia kur kas ilgesni terminai. Darbus reikia suderinti su skyriais, su savivaldybės taryba, įtraukti į strateginį planą... Yra apskundimo terminai. Yra ir politinės jėgos – reikia derinti su įvairiom partijom.


–    Didžiausias galvos skausmas? 
–    Vienas galvos skausmas buvo rajono biudžeto formavimas. Jis praėjo. Paskui administracijos direktoriaus veiklos ataskaita. Didžiausias rūpestis dėl to, kad norisi padaryti viską, kas suplanuota. Ypač aktualus gatvių tvarkymas, vaikų žaidimo aikštelių, sporto komplekso įrengimas, turgelio, esančio Dariaus ir Girėno gatvėje, sutvarkymas. Svarbu laiku pasiruošti Europos sąjungos projektams. Nemenkas rūpestis – VšĮ „Tauragės futbolas“ reikalai (Tauragės rajono savivaldybė valdo 18,64 proc.VšĮ „Tauragės futbolas“ akcijų ir nori atsisakyti dalininkės teisių, – red. past). 


–    Kokie pagrindiniai šių metų veiklos planai?
–    2016 metams suplanuota nemažai veiklos. Viena iš jų – sporto komplekso ir baseino statybos, Zumpės tvenkinio aplinkos tvarkymo bei finansavimo galimybių paieška, vaikų žaidimų aikštelių įrengimas. Mikrorajone, prie Oko miško, turėtų atsirasti ir šunų vedžiojimo aikštelė. Ši idėja gvildenama nuo spalio mėnesio. Jau pradėti Tauragės verslo informacinio centro likvidavimo ir verslumo sistemos kūrimo darbai. 


–    Jūsų veiklos ataskaitoje yra tokia eilutė: keleivinių ir mokyklinių autobusų paslaugos teikimo aptarnavimo gerinimas. Kas slypi po šiais žodžiais? 
–    Geltonuosius mokyklinius mikroautobusus, tai yra jų administravimą, sieksime perduoti Tauragės autobusų parkui. Mokykla turi mokyti. Tačiau kol kas apie tai tik diskutuojame. 


–    O kaip jūsų verslo įmonės UAB „Valdymo apskaita“ reikalai? Nesugriuvo be Jūsų?
–    Kol kas ne. Aišku, kai vadovo šalia nėra, gal kažkiek nukentėjo kokybė. Bet buhalteriai nepasikeitė, jie dirba savo darbą. Užsidirba sau atlyginimus. Aš įmonių buhalterijų netvarkiau. 
 

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis ir toliau krato tūkstantinius pelnus įvairiems tiekėjams nešusias sutartis. Šią savaitę paaiškėjo, jog buvusi rajono valdžia savivaldybės darbuotojų mobiliam ryšiui išleisdavo bemaž 20 kartų daugiau nei ši paslauga kainuoja dabar.  

Vietos politikai apsisprendė, kokios pertvarkos laukia mokyklų 2016–2020 metais. Išnagrinėti ir su bendruomenėmis apsvarstyti keli pertvarkos variantai. Nors moksleivių skaičius mažėja, mokyklos tuštėja, ypač kaimuose, drastiškų priemonių Taryba nesiėmė.

Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino vieną svarbiausių metinių dokumentų, kuris, be abejonės, palies visus rajono gyventojus – 2016-ųjų metų rajono biudžetą. Šiam parengti tiek rajono vadovai, tiek savivaldybės finansų skyriaus ar kiti administracijos darbuotojai bei tarybos nariai įdėjo nemažai pastangų. Biudžetą Tauragės rajono savivaldybė apskrityje priėmė pirmoji.

Nuo vasario 10-osios Tauragės rajono savivaldybėje rajono gyventojai gali susitikti su vietos politikais ir jiems išsakyti savo problemas, tiekti pasiūlymus. Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai pagal grafiką rinkėjus išklausys kiekvieną trečiadienį nuo 17–18 val. Interesantai bus priimami savivaldybės administracijos pastato pirmame aukšte, 115 kab.

Baigėsi gruodžio pradžioje paskelbtas konkursas miesto seniūno pavaduotojo pareigoms užimti. Norą dirbti seniūno pavaduotoju pareiškė 13 pretendentų. Konkurso reikalavimus ir šiai pareigybei reikalingus tęstus išsilaikė šeši. Į atranką atvyko keturi. Konkursą laimėjo Žilvinas Majus, Tauragės rajono savivaldybės administracijos Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas.