2020 Sausio 21 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Renginiai

Fotografijos galerijoje – legendiniai Šiaurės Amerikos indėnų portretai

  • Įkelta: 2018-12-13
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Šiandien, gruodžio 13-ąją, 17 val. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje bus pristatyta amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edward Sheriff Curtis fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“. Tai unikali proga susipažinti su 30 metų trukusiu, 37 milijonus dolerių kainavusiu bei 40 tūkstančių fotografijų apimties projektu, vykdytu Šiaurės Amerikoje.

Parodoje pristatoma keliasdešimt šio fotografo ir etnografo darbų. Tai tik maža dalis jo kūrybinio palikimo, kurį sudaro 40 tūkstančių fotografijų.

– Edwardas Sheriffas Curtisas stengėsi išsaugoti, užfiksuoti – fotoaparatu, balso įrašymo prietaisu – Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius, dar nesunaikintus baltųjų ekspansijos. Trisdešimt metų, sumokėdamas didelę kainą savo šeimos ir sveikatos sąskaita, Curtisas daugybę laiko praleido tarp įvairių genčių indėnų, kol galų gale išleido savo neprilygstamą darbą „The Norh American Indian“ (Šiaurės Amerikos indėnai). Ši paroda – tiesiog unikali proga susipažinti su Šiaurės Amerikos indėnų gyvenimu, – „Tauragės žinioms“ teigė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus.

Pasak jo, bus ne tik į ką pažiūrėti, bet ir ko paklausyti – JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Meghan Luckett skaitys paskaitą šia tema visuomenei.

Šiaurės Amerikos indėnus E. Sh. Curtis fotografavo ir garso įrašuose jų kultūros likučius fiksavo XX a. pradžioje. Šiam tikslui jis paaukojo 30 savo gyvenimo metų. Amžininkai tuometinį jo gyvenimo tarpsnį vadina grumtynėmis su laiku. Mat tuo metu jau buvo belikę nedaug senosios indėnų kultūros apraiškų. Todėl kai kurios nuotraukos surežisuotos, paprašant gyventojus ištraukti iš skrynių dar užsilikusių rankdarbių, aprangos, daiktų, buities reikmenų. Kai kas fotografą ir etnologą smerkė, kaltino falsifikuojant istoriją. Tačiau jis turėjo ir rėmėjų. Tarp jų buvo ir garsus finansininkas, bankininkas filantropas Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodoras Rooseveltas.

E. Sh. Curtis ne tik fotografavo – jis rinko visą kultūrinį palikimą, įamžino ritualinius šokius. Indėnų jis prašydavo atlikti kokį nors ritualą, pašokti. Yra išlikę nemažai jo darytų garso įrašų. Kaip etnologas jis buvo savamokslis. Bet supratęs indėnų kultūros išlikimo svarbą, ėmėsi šio darbo. Be fotografijų, E. Sh. Curtis kartu su savo padėjėjais surinko per 10 000 dainų, muzikos, pasakojimų iš daugiau kaip 80 indėnų genčių. Kultūrinis palikimas dažniausiai užrašytas originalia pačių indėnų kalba.

Iš surinktos medžiagos gimė leidinys „The Norh American Indian“ („Šiaurės Amerikos indėnas“), kuriame autorius pademonstravo begalinį fotografo jautrumą, subtilumą, toleranciją ir atvirumą Šiaurės Amerikos tautų prigimtinėms kultūroms bei jų mąstymo būdui. Iš šimto metų perspektyvos šis leidinys atrodo labai vertingas. Jame užfiksuota gili nepažinta kultūra.

Parodą organizuoja JAV ambasada Lietuvoje, projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ veiks iki 2019 m. sausio 20-osios.

 

Antradienį Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialas ir choras „Tremtinys“ minėjo 30-ąsias veiklos metines. Daugiau nei dvi valandas Kultūros rūmuose aidėjusios dainos ne vieną atėjusį privertė nubraukti ašarą. Renginio vedėjo Liudo Mikalausko teigimu, kai kurios patriotinės melodijos šiems žmonėms yra kur kas daugiau nei tekstas ir muzika, tai – maldos, padėjusios išgyventi sunkiu gyvenimo laikotarpiu.

Jau visai netrukus, lapkričio 10-ąją, tauragiškius ir vėl sukvies mėgėjų teatrų festivalis „Kvartetas“. Daugeliui teatro mylėtojų jis yra tapęs neatsiejamu kiekvieno rudens atributu. Kita vertus, kaskart vis kitokiu – šiemet jo sumanytoja ir organizatorė Genovaitė Urmonaitė žada ne tik keturis įspūdingus spektaklius, vieną jų – profesionalaus teatro, bet ir intrigą – tris festivalio vedėjus, kurie daugeliui tauragiškių pažįstami, tačiau kaip jie sumanys pravesti renginį, nežino niekas.

Tauragės B.Baltrušaitytės viešoji biblioteka dažnai sukviečia savo lankytojus pabendrauti su įdomiais žmonėmis. Ne išimtis buvo ir trečiadienio vakaras – bibliotekoje įvyko susitikimas su  filosofu, penkių knygų autoriumi ir vertėju, buvusiu ilgamečiu internetinio naujienų portalo bernardinai.lt redaktoriumi, Seimo nariu Andriumi Navicku, žurnalo „Kelionė“ redaktoriumi Gediminu Kajėnu, publiciste ir vaikų literatūros apžvalgininke Jurga Lūžaite-Kajėniene. Susitikimas, pavadintas „Mažais žingsneliais link didžių tikslų“, tapo šiltu ir jaukiu pasikalbėjimu apie gyvenimo prasmę, kitus tikrus ir svarbius dalykus.