Džiazo dienos Tauragėje. „Džiazo mišios“
Įkelta:
2016-07-12
Nuotrauka
Aprašymas

Česlovo Sasnausko choras. Atlikėjų asmeninio albumo nuotraukos

,
Nuotrauka
Aprašymas

Beata Andriuškevičienė (fortepionas)

,
Nuotrauka
Aprašymas

Aldas Danėlius (mušamieji)

,
Nuotrauka
Aprašymas

Meno vadovas ir dirigentas Mindaugas Radzevičius

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Artėjant neeiliniam festivaliui „Džiazo dienos Tauragėje 2016“, pristatome koncertinę programą ir atlikėjus. Džiazo dienas pradės projektas „Džiazo mišios“, atliekamas Česlovo Sasnausko kamerinio choro ir ritmo grupės Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje liepos 14 d., 18 val. 

Mišraus kamerinio Česlovo Sasnausko vardo choro tikslas – propaguoti profesionalią religinę chorinę muziką, kelti dieviškojo kulto liturginį ir meninį lygį. Choro repertuare – įvairių epochų bažnytinės ir pasaulietinės muzikos kūriniai. Choras rengia tradicinius koncertus Marijampolėje, koncertuoja vyskupijos parapijose, Lietuvoje ir užsienyje. Choras įkurtas 1979 m., kai kun. Antanas Liubšys Marijampolės (tuomet Kapsuko) šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje subūrė vaikų chorą. 1980 m. chorui pradėjo vadovauti kun. Gracijus Sakalauskas. Choristų skaičius augo, jie giedojo įvairius daugiabalsius kūrinius. 1985 m. suformuotas mišrus jaunimo choras. 1988 m. jam suteiktas Česlovo Sasnausko vardas.

Už kūrybinę – koncertinę veiklą choras įvertintas Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtu apdovanojimu – „Aukso paukštės“ statulėle ir nominacija „Naujai suspindusi žvaigždė“. Kiekvienais metais choras surengia per 20 koncertų, dalyvauja projektuose su žymiais Lietuvos atlikėjais, koncertuoja ir dalyvauja įvairiuose festivaliuose ir projektuose Latvijoje, Rusijoje, Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Kroatijoje.

Nuotrauka

Artėjant pasirodymui Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje, choro meno vadovas ir  dirigentas Mindaugas Radzevičius sutiko atsakyti į keletą klausimų: 

Su choru dažnai tenka koncertuoti sakraliose erdvėse, o ar dažnai tenka koncertuoti džiazo festivaliuose?

Džiazo festivaliuose paprastai nedalyvaujame, kadangi Česlovo Sasnausko choro ištakos ir meninė veikla labiau susijusi bažnytine-sakraline muzika. Tačiau į savo repertuarą neretai įtraukiame ir džiazinių kompozicijų, spiričiuelių ar šiaip lengvesnio žanro kūrinių. Šis festivalis mums bus nauja patirtis.

Daugeliui skeptikų džiazas ir sakralumas yra nesuderinami dalykai, o kaip manote Jūs?

Žanras pats savaime nėra nei geras, nei blogas – taigi nei sakralus, nei profaniškas. Plačiąja prasme sakralumo jausmą (mano asmenine nuomone) džiazo muzika gali suteikti ne ką prasčiau nei grigališkasis choralas. Vieno genialiausių džiazo gitaristų Pat Metheny kūryba daug stipriau inspiruoja apmąstymams apie Būtį, Dievą, šventumą, nei daugelis giesmių (dažnai ir dėl prasto atlikimo) skambančių nūdienos bažnyčiose. Kitas klausimas, – ar visa muzika gali skambėti liturgijoje? Prieš dvidešimt metų kartu su Kauno valstybiniu choru teko gastroliuoti Argentinoje. Buvome gerokai nustebę, kai mišių metu užgrojo estradinę muziką – būgnai, elektrinės gitaros. Po truputį visa tai ateina ir į Lietuvos bažnyčias. 
Manau, kad pats didžiausias improvizatorius, taigi iš dalies ir „džiazmenas“ yra pats Dievas – tereikia pažvelgti į gamtą. Todėl žanrai, forma visada keisis, transformuosis, daug svarbiau, koks išnyra turinys.

Chorinė muzika šiuo metu išgyvena pakilimą, televizijos ir muzikinių šou projektų pasiūla plati. Ar tai nekenkia tradicinei chorinei kultūrai?

Įvairovė visada sveikintina, svarbu, kad būtų išlaikyta pusiausvyra, kad kiekvienas turėtų galimybę rinktis.  Formulė galėtų būti maždaug tokia – TAIP įvairiausiai muzikai ir niekada prastai.
Nemanau, kad pop kultūra keltų pavojų klasikinei muzikai. Vienas žymus pianistas yra pasakęs, kad klasikinę muziką nužudys ne „popsas“, o prasti interpretatoriai. Svarbu, kad tie atlikėjai, kurie apsisprendė siekti rezultatų klasikinėje muzikoje, per daug nesiblaškytų į šalis, nes kelias atgal dažnai būna labai sunkus, kartais ir neįmanomas. Kas dėl chorinės muzikos atgimimo, manau, kad tai labiau iliuzija. Kalbant globaliau, manau, kad chorinė muzika, o ypač „a cappella“ žanras kol kas pralaimi instrumentinei muzikai. Tereikia pažiūrėti Mezzo kanalo laidų tinklelį. Balsas visgi neevoliucionavo taip, kaip instrumentai, taigi ir techninės galimybės gerokai išsiskyrė. Manau, kad kompozitoriai, rašantys chorui, dar ieško optimalių būdų, kaip šiuolaikine muzikine kalba prabilti į klausytoją. Galima pasidžiaugti naujai atsirandančiais pavyzdžiais bei tendencijomis.

Nuotrauka

Ar teko koncertuoti Tauragėje ir ką žinote apie Tauragę?

Tauragėje teko koncertuoti keletą kartų kartu su Kauno valstybiniu choru. Labai patiko miestas, jo architektūra, klausanti publika.

Trumpai pristatykite programą. Ko tikėtis klausytojams?

Pagrindinis programos akcentas – anglų kompozitoriaus Bob Chilcott „Mažosios džiazo mišios“. Tai penkių dalių kūrinys chorui, fortepijonui ir mušamiesiems. Autorius meistriškai apjungia grigališkojo choralo, neoklasicizmo bei džiazo stilistiką. Klausytojai taip pat turės galimybę išgirsti pluoštą nuotaikingų spiričiulių, gospel chorų, lietuvių liaudies dainų aranžuočių, šiuolaikinių motetų bei džiugesio pilną Jozefo Haidno „Te Deum“.

Nuotrauka

Dėkojame už nuoširdų pokalbį.

Kalbino Ieva Liorančaitė.

Projekto „Džiazo mišios“ kviečiame klausyti liepos 14 d., 18 val. Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje. Įėjimas nemokamas.

Nuotrauka
juokis
Įkelta:
2024-03-27
Balandžio 7 d., sekmadienį, 14 val. Tauragės kultūros rūmuose bus tikrai linksma - čia vyks  humoro grupių šventė „JUOKIS - 2024“. Naujas programas rodys  penki humoro kolektyvai iš Aukštaitijos ir Žemaitijos.  
Nuotrauka
cirk
Įkelta:
2024-03-26
Trys savaitgaliai ir šešios asmeniškos cirko kalba papasakotos istorijos. Iš jų – trys pasaulinės premjeros. Visa tai galės pamatyti, patirti, pajausti gegužės 30–birželio 16 dienomis jau aštuntą kartą Lietuvoje vyksiančio tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ žiūrovai.
Nuotrauka
jazz
Biršonas Jazz nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
2024 metais bus jau 44 metai kaip paskutinį kovo mėnesio savaitgalį jaukiame kurortiniame Birštono miestelyje vyks tradicinis, seniausias Lietuvoje tarptautinis džiazo festivalis ,,Birštonas“. Festivalis vyks balandžio 5-7 dienomis. Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus (išskyrus 2020 m. dėl pandemijos) čia skambantis džiazas jau senokai šiam kurortui pelnė Lietuvos džiazo Mekos vardą. Juk čia iš visos Lietuvos, ir ne tik iš jos traukia džiazo „piligrimai“. 2,9 tūkstančio gyventojų teturinčiame miestelyje kartą per 2 metus džiazo klausosi bemaž tiek pat – 3 tūkstančiai džiazo klausytojų! Tad šio festivalio radijo ir TV įrašai yra bene išsamiausias Lietuvos džiazo istorijos dokumentas. Džiazo forumas Birštone ilgainiui davė impulsą vilniečiams, kauniečiams bei klaipėdiečiams panašius renginius organizuoti ir savo miestuose.
Nuotrauka
muge
Įkelta:
2024-03-04
Bažnyčių ir Respublikos g. nusidriekusioje mugėje gyventojų ir miesto svečių lauks Lietuvos kūrėjai, tautodailininkai, tautinio paveldo produktų gamintojai iš visos Lietuvos!
Nuotrauka
mikalauskas
Įkelta:
2022-08-15
Šiemet jau dvyliktą kartą į Tauragę sugrįžo tarptautinis Tauragės muzikos festivalis, kasmet sutraukiantis žiūrovų ne tik iš Tauragės, bet ir kitų miestų, tokių kaip Klaipėda, Jurbarkas, Šilalė, Šiauliai, Kaunas ar net Vilnius. Praūžus dviems pirmiesiems festivalio koncertams rugpjūčio 16 dieną, 19 valandą, organizatoriai kviečia Tauragės pilies kiemelyje pasinerti į kosminį garsų vandenyną su vienu laukiamiausių kolektyvų – Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, kuriam vadovauja charizmatiškasis dirigentas bei kompozitorius Gediminas Gelgotas. 
Nuotrauka
auto žygis
Įkelta:
2022-08-13
Autožygis „Šeima“ – tai nekomercinis kasmetinis renginys šeimoms, padedantis pažinti Lietuvą, patirti gerų emocijų, pabūti gamtoje su kitomis šeimomis. 1982 metais pradėtam organizuoti žygiui šiemet – 40 metų. Organizatoriai tęsia tradiciją ir kiekvienais metais organizuoja žygį vis kitame Lietuvos krašte. Šiemet – Tauragėje.
Nuotrauka
spindinti lietuva
Įkelta:
2022-06-13
„Spindinti Lietuva“ – tai vienas geriausiai įvertintų Europos Ekonominės Erdvės fondo finansuojamų tarptautinių projektų kultūros srityje. Bendradarbiaujant su regionų mokyklomis bei parapijomis, siekiama supažindinti mokinius su istoriniais vargonais (seniausi 1680 m. vargonai Kretingoje) ir senąja LDK muzika, kuri buvo atliekama šiais vargonais. Edukacinių renginių serijoje vaikams suteikiamos žinios apie istorinius instrumentus ir senąją muziką, o baigiamajame koncerte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso ir baroko muzika bei svarbiausi Abiejų Tautų Respublikoje dirbę kompozitoriai, tokie kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi ir kiti.
Nuotrauka
Naktys
Įkelta:
2022-06-06
„NAKTYS 2022“ – tai muzikos ir aktyvių vandens pramogų festivalis po atviru dangumi.
Nuotrauka
renginys
Įkelta:
2022-04-13
Tauragiškė menininkė Sigita Flaksienė kviečia ukrainietes moteris, merginas į smagų pasibuvimą Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Cianotipijos užsiėmimas vyks balandžio 20-ąją, trečiadienį, 14 val. Pilies vidiniame kiemelyje.
Nuotrauka
renata
Įkelta:
2022-04-12
Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ artėjant kultūros dienai kalbina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentą, karybos tyrinėtoją ir tauragiškį Deividą Šlekį. Tinklalaidę „Kultūra karo metu“ girdėsite nuo balandžio 15 d., 8.30 val.
Nuotrauka
sokiu varzytuves
Įkelta:
2022-04-07
Balandžio 6-ąją Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje vyko rajoninės folklorinių šokių varžytuvės „Kelk kojeles tonke 2022“. Be  šeimininkų, konkurse pasirodė gausus būrys šokėjų iš Žygaičių gimnazijos, Jovarų pagrindinės mokyklos ir jos skyrių Gaurėje ir Lauksargiuose.
Nuotrauka
sabas
Įkelta:
2022-03-31
Antradienio vakarą žurnalistas, komunikacijos specialistas Rytis Sabas Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje lankėsi su naujuoju savo kūriniu – istoriniu detektyvu „Drakono uodega“. Prieš dvejus metus čia jis pristatė pirmąją savo knygą „Gaono kodas“. 
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-03-30
Šiandien Tauragės krašto muziejaus istorijos ekspozicijoje atidaryta paroda „AB „Maistas“ gamyklai – 90“ atidarymas. Tauragiškiai pasidalino prisiminimai ne tik apie patį darbą, bet ir apie fabriko meno kolektyvų, sportininkų pasirodymus, išradingas darbuotojų vagystes bei gaudžiančias sirenas, skelbiančias darbo pradžią ir pabaigą.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-08-25

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiria ypatingą dėmesį vaikų, jaunimo psichinei sveikatai stiprinti. Nemažai organizacijų ir kitų įstaigų siūlo prasmingą vaikų užimtumą – vasaros stovyklas, tačiau pastebima, kad jų, orientuotų į psichinės sveikatos stiprinimą, labai mažai. Todėl Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka inicijavo meninę-patyriminę vaikų vasaros stovyklą „Pozityvumo tiltas“, kurią finansavo Tauragės rajono savivaldybė.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-24

Kad tiek žmonių būtų, Lauksargių geležinkelio stotis gal ir mena, bet ten gyvenantys žmonės turbūt tikrai nebuvo matę tokios gausos žmonių. Ir ne keleiviai  čia susirinko kaip senais laikais važiuoti geležinkeliu į Tilžę ar Įsrūtį, ar į Tauragę, Batakius, Viduklę, Šiaulius. Ir ne trečiasis pasaulinis karas (neduok , Dieve) prasidėjo, nes pirmuosius du pasaulinius gerai mena raudono ir dar oho kaip tvirto mūro sienos.  Ne. Susirinkimas buvo itn taikus , pacifistiškas gal kiek. Be abejo, stotis mena ir čia skambėjusią muziką. Turbūt daugiausia karinius maršus. O šįkart čia skambėjo ne maršai, bet labai gera džiazo muzika. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-20

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijai, įrengtai pietiniame bokšte, sukanka 20 metų. Ta proga fotografų klubas „Fotojūra“ rengia ypatingą parodą – pirmąją klubo istorijoje pinhole technika atliktų fotografijų parodą „Fotojūra Pinhole“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-14

Vakarykštis renginys „Vienas (m)eilėraštis“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ buvo skirtas artėjančiai Valentino dienai, todėl į jį buvo kviečiami ne tik poetai, bet ir poezijos mylėtojai. Vakaro metu Tauragės pilies menėse skambėjo lyrika. Eiles skaitė Tauragės klubo „Žingsniai“ literatai ir kiti erdvės išsiilgę miesto poetai, akustine gitara grojo Romanas Grigorjev.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-13

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su žurnalistu, komunikacijos ir rinkodaros profesionalu Ryčiu Sabu, kurio debiutinis romanas „Gaono kodas“ sulaukė itin didelės sėkmės. Knygos pristatymą moderavo žurnalistas, publicistas Rimvydas Valatka.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-11

Miesto reklamos stenduose jau kuris laikas kalbėjo plakatai, skelbiantys, kad kovo 1 dieną Tauragę aplankys profesionali baleto trupė. Deja, taip neįvyks – baleto artistai į Tauragę neatvyks. O priežastis paprasta: neišpirkti bilietai.