Tradicinių amatų puoselėtojams – parama
Įkelta:
2021-04-02
Nuotrauka
Dariaus Šypalio nuotr.
Nuotraukos autorius:
Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centras, kuriame gausu edukacijų, įsikūręs istorinėje vietoje – buvusiame Dvaro šiltnamyje. Dariaus Šypalio nuotr.

Nuo balandžio 1-osios iki birželio 30 d. tradicinių amatų puoselėtojai galės teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“.

Pretenduoti verta 

Šis kvietimas išskirtinis tuo, kad paraiškas pateikusiems bus paskirtas 2014–2020 m.

programos lėšų likutis, kuris sudaro 288 tūkst. eurų. Pereinamajam laikotarpiui lėšų nenumatyta, tad kol kas nežinoma, kaip finansavimas keisis nuo 2023-iųjų metų.

Šiuokart prioritetas teikiamas tiems Tradicinių amatų centrams, kurie pagal KPP finansavimo taisykles jos dar nėra gavę. Įvairiuose Lietuvos rajonuose dabar veikia 19 Tradicinių amatų centrų. Juose ne tik kuriami išskirtiniai, mūsų tautos identitetą išreiškiantys dirbiniai, bet ir mokoma tradicinių amatų – gaminti įvairius valgius, drabužius, baldus, senoviškus rakandus. Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre tarp populiariausių edukacinių programų, skirtų ir vaikams, ir suaugusiesiems, – „Kretingos dvaro saldaininė“, kur verdami karameliniai saldainiai ir supažindinama, kaip saldumynai Kretingos dvare buvo gaminami grafų Tiškevičių laikais. Programa  „Medžio raižiniai – žemaičių grafika“ – tai  pažintis su tradicine liaudies grafika ir medžio raižinių istorija Žemaitijos regione, be to, – išskirtinė galimybė kartu su Kretingos rajono tautodailininkais medžio raižinį atspausti ant popieriaus.

Tiek vietinių žmonių, tiek atvykusių iš svetur dėmesio kaskart sulaukia „Kretingos dvaro kepiniai“ – naminė duona kepama duonkepėje krosnyje, atkurtoje pagal žemaičių tradicijas. „Rinktinių juostų audimas“  – šios edukacinės programos dalyviai sužino apie žemaičių juostų rūšis, raštų įvairovę ir reikšmę kultūrai, išgirsta apie audimo žaliavos paruošimą, o profesionali audėja išmoko apmesti metmenis ir rankinėmis staklėmis austi juosteles.

Pasak direktorės Vidos Kanapkienės, trečiuoju programos paraiškų teikimo etapu Kretingos muziejus Tradicinių amatų centrui buvo gavęs 109 tūkst. 478 eurus paramos. Pasinaudojus šiais pinigais, prie Centro įrengta aikštelė ir pastatyti trys nameliai-dirbtuvės tautodailininkams-medžio drožėjams, tekstilininkams, kitiems sertifikuotiems amatininkams, kad jie čia Amatų švenčių metu galėtų ir demonstruoti, ir prekiauti savo dirbiniais.

„Kad yra naujas kvietimas teikti paraiškas KPP paramai gauti, – žinome ir jau pasirengę startuoti“, – atviravo direktorė.

Dabar jos vizijoje – praplėsti Tradicinių amatų centro pastatą ir įrengti karpinių bei medžio raižinių dirbtuves.

Kas gali gauti paramą

Pagal veiklą į paramą gali pretenduoti tik viešieji juridiniai asmenys, o remiama veikla – plėtra tradicinių amatų centrų, kurie patenka į Tradicinių amatų centrų sąrašą. Žinotina, kad nebus priimamos kartu su partneriais teikiamos paraiškos.

Projektai, įgyvendinami pagal veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“, gali būti vykdomi tiek kaimo vietovėje, tiek mieste, išskyrus didžiuosius Lietuvos miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Panevėžį ir Šiaulius.

Paramos gali sulaukti amatų centrai, teikiantys viešąsias paslaugas, tai yra tie, kurie organizuoja mokymus, edukacinius užsiėmimus, rengia paskaitas, demonstruoja tradicinius amatus ir pan., o veiklose dalyvauja tradiciniai amatininkai, sertifikavę tautinio paveldo produktus.

Planuojamas vykdyti projektas turi atitikti rajono savivaldybės plėtros strateginį planą. Vykdomas projektas – ne pelno projektas, jį įgyvendinant įsigytos investicijos nukreiptos tik į visuomenės viešiesiems poreikiams tenkinti naudojamo turto atnaujinimą. Tokių reikalavimų laikomasi ir visą projekto kontrolės laikotarpį.

Didžiausia suma – 200 tūkst. Eur

Didžiausia numatyta skirti paramos suma vienam projektui siekia 200 tūkst. Eur. Šios paramos lėšomis kompensuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. Lėšos skiriamos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto.

Už paramos lėšas galima įsigyti naujos įrangos ir įrenginių, technikos, taip pat baldų, kitų įgyvendinimo taisyklėse nurodytų prekių; priemonių ir medžiagų, reikalingų tradicinių amatų edukaciniams užsiėmimas ir tradiciniams amatams demonstruoti; atlikti projektui įgyvendinti būtinų statinių rekonstravimo, kapitalinio remonto darbus; projekto įgyvendinimo vietoje sukurti viešąją infrastruktūrą – apšvietimą, privažiavimą ir kt.

Paramos lėšomis kompensuojamos ir viešinimo bei bendrosios išlaidos. Bendrųjų išlaidų finansuojama dalis gali būti ne didesnė kaip 10 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų vertės be PVM, taip pat ne didesnė kaip 1 tūkst. 800 Eur, o jei projekte numatyti statybos, rekonstrukcijos, kapitalinio remonto ar infrastruktūros įrengimo darbai, – ne didesnė kaip 3 tūkst. Eur kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų vertės be PVM.

50 balų – būtini

Pareiškėjų projektai pagal veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“ vertinami pagal atrankos kriterijus, už kuriuos suteikiami balai. Paraiškose prašomai paramos sumai viršijus kvietimui skirtąją, sudaroma paraiškų pirmumo eilė.

Jei pareiškėjas planuoja, kad tradicinis amatų centras, į kurį investuojama paramos lėšomis, į savo veiklą įtrauks 10 ir daugiau tradicinių amatininkų, sertifikavusių tautinio paveldo produktus, – suteikiama 20 balų.

Jei tradicinis amatų centras vykdo tradicinių amatų mokymus pagal Žemės ūkio ministerijos sertifikuotas tradicinių amatų mokymo programas, suteikiama 20 balų.

Jei tradicinių amatų centro patalpose demonstruojami tradiciniai amatai, suteikiama 20 balų.

Jei tradicinių amatų centras vykdo tradicinių amatų edukacinius užsiėmimus vaikams ir jaunimui,  suteikiami 25 balai.

Jei tradicinių amatų centras rengia tautinio paveldo produktų ekspozicijas arba parodas, suteikiama 15 balų.

Mažiausias privalomas paramos paraiškų atrankos balų skaičius yra 50. Tiek nesurinkus, paraiškos  atmetamos.

Dariaus Šypalio nuotr.

Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centras, kuriame gausu edukacijų, įsikūręs istorinėje vietoje – buvusiame Dvaro šiltnamyje.

Užs. Nr. 21

Nuotrauka
zum
Nuotrauka
revu2
Įkelta:
2021-03-30
Kuomet pavasarį vieni susiduria su sezoniniu plaukų slinkimu, kitiems nerimą kelia artėjanti vasara, bikini sezonas ir erzinantys bei papildomas problemas keliantys nepageidaujami kūno plaukeliai. Tačiau šią problemą šiuolaikinės estetinės technologijos gali efektyviai išspręsti pakankamai ilgam. Daugiausia klientų pasitenkinimo ir pagyrimų sulaukusi technologija – plaukų šalinimas lazeriu.
Nuotrauka
beta
Renovuotas daugiabutis Tauragėje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-03-26
Kiekvienais metais Būsto energijos taupymo agentūra organizuoja „Metų renovacijos projekto rinkimus“, kuriais siekia visuomenę supažindinti su renovacijos privalumais bei geraisiais atnaujintų daugiabučių pavyzdžiais. Vienas iš dalyvaujančių rinkimuose daugiabučių – Gedimino g. 8, Tauragėje įsikūręs gyvenamasis namas. Modernizacijos metu buvo kompleksiškai išspręstos visos iki tol daugiabutyje buvusios šilumos punkto, vandentiekio, kanalizacijos, stogo dangos, sienų priežiūros bei kitos problemos.
Nuotrauka
zum
Patobulinus KPP priemonių įgyvendinimo taisykles, parama žemės ūkio subjektams bus prieinama lengviau. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Įkelta:
2021-03-19
Žemės ūkio ministerijoje vykusiame Lietuvos kaimo plėtros Programų valdymo komiteto posėdyje patobulintos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonių įgyvendinimo taisyklės, siekiant sėkmingesnio KPP įgyvendinimo.
Nuotrauka
kede
Įkelta:
2021-03-19
Įvairios šalys šiandien sudaro galimybę įsigyti jose pagamintos produkcijos. Baldai – taip pat ne išimtis; šiandien jau tikrai galime įsigyti įvairiose šalyse pagamintų baldų, o Baltarusija yra vienas iš galimų pasirinkimų. Visgi, kai šalių įvairovė tokia didelė, nieko keista, kad neretai būna sunku nuspręsti, kada vienas ar kitas pasirinkimas yra geriausias. Taigi, šį kartą kviečiame sužinoti daugiau apie baldus iš Baltarusijos. Tad, dėl ko ypač palankiai yra vertinami baltarusiški baldai?
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-03-19
Pratęsus paraiškų atnaujinimui teikimo terminą iki birželio 1 d., Būsto energijos ir taupymo agentūra informuoja, ką reikia daryti, norint spėti laiku pateikti paraišką daugiabučiui modernizuoti.
Nuotrauka
ŽŪKB „Pieno gėlė“ suteikta 140 tūkst. eurų parama, už šias lėšas modernizuota kooperatyvo transporto bazė. Nuotrauka iš pienogele.lt archyvo
ŽŪKB „Pieno gėlė“ suteikta 140 tūkst. eurų parama, už šias lėšas modernizuota kooperatyvo transporto bazė. Nuotrauka iš pienogele.lt archyvo
Įkelta:
2021-02-12
2017 m. Lietuvoje veikė 22 pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, 2020 m. – jau 27. Kurtis naujus bei plėstis esamus kooperatyvus skatina ir ES parama, skirta moderniai technikai įsigyti, produkcijos apimtims didinti, statyti arba renovuoti statinius, gaminti naujų rūšių produkciją ar teikti naujas paslaugas.
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-02-12
Įdomu žinoti, jog atsinaujinantys energijos šaltiniai įdiegti beveik 80-yje daugiabučių namų modernizavimo projektų. Vienas iš jų, esantis Marijampolėje, buvo pripažintas geriausiu 2019 metų renovacijos projektu. Čia energijos poreikis po priemonių įdiegimo sumažėjo daugiau kaip 80 proc., tokius sutaupymus leido pasiekti gyventojų pasirinkta geoterminio šildymo sistema. Šiuo metu įgyvendinami dar daugiau kaip 1500 daugiabučių atnaujinimo projektų ir dalyje jų planuojama įdiegti alternatyvius energijos šaltinius.
Nuotrauka
langu tarpine
Įkelta:
2021-02-03
Kodėl reikia keisti tarpines? Guminių tarpinių eksploatacijos laikas 5-7 metai. Jeigu per šį laikotarpį neatlikote jokios priežiūros guminei tarpinei, ( nevalėte ir netepėte silikonu) guminės tarpinės tampa neefektyvios ir praleidžia šaltį ,triukšmą, pradeda kauptis drėgmė patalpose. Netinkamai eksploatuojama guminė tarpinė praranda elastingumą, sukietėja yra lengvai paveikiama temperatūrų kaitos: dėl karščio – prisilydo prie langų profilio, tampa kaip kramtoma guma, dėl šalčio – suskilinėja ir sukietėja, todėl lango izoliacinės medžiagos sandarumas sumažėja, padidėja triukšmas, sklindantis iš lauko lengvai patenka drėgmė ir šaltis į patalpas. Jei per uždarytą langą veržiasi drėgmė ir šaltis, vienas iš požymių, kad nusidėvėjusios tarpines nebeatlieka savo funkcijos. O per nesandarius langus prarandama šiluma.
Nuotrauka
idea prima
Įkelta:
2020-12-18
Nuo  gruodžio 16 d., sugriežtėjus karantino sąlygoms, Vyriausybės priimtu nutarimu įsigaliojo tam tikri verslo veiklos apribojimai, kuriais siekiama suvaldyti itin blogėjančią pandemijos situaciją.
Nuotrauka
Vis daugiau įmonių patiriant veiklos apribojimų, verslo finansavimo klausimas tampa itin aktualus.
Vis daugiau įmonių patiriant veiklos apribojimų, verslo finansavimo klausimas tampa itin aktualus.
Įkelta:
2020-12-18
Patekusios į Covid-19 pandemijos verpetus, nemažai įmonių patiria apyvartinių ir investicinių lėšų trūkumą. Tam, kad kasdieniai darbai būtų tęsiami, o ilgalaikiai plėtros projektai sėkmingai įgyvendinami, nuo lapkričio pabaigos labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės gali pasinaudoti nauja finansavimo galimybe, už paskolas mokėdamos ne daugiau kaip 7 proc. metinių palūkanų.