Autorės nuotrauka
Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.
Advento vainiko reikšmė
Adventas kasmet prasideda sekmadienį tarp lapkričio 27-osios ir gruodžio 3 d. ir trunka keturias savaites – iki Kalėdų. Senovėje nauji krikščionių metai prasidėdavo 12 dienų Kalėdų laiko šventimu, kuris truko nuo Kūčių dienos iki Trijų karalių, arba Kristaus apsireiškimo šventės sausio 6-ąją.
Autorės nuotrauka
Kaip skelbia bernardinai.lt, advento vainiko apskritimas nuo senų laikų reiškia amžinumą ir vienybę, negęstančią saulę, jos metinį ciklą, o kartu ir Kristaus – amžinojo Dievo, susivienijusio su žmonija per įsikūnijimą, paslaptį. Vainikas primena ištikimybės ženklą – žiedą – ir liudija Dievo ištikimybę savo pažadams atsiųsti Išganytoją – Mesiją.
Pagamintus vainikus žmonės seniau nešdavo pašventinti į bažnyčią pirmąjį advento sekmadienį, o šiais laikais tai tarsi namų papuošimas nesureikšminant religinės prasmės. Į gražų adventinį vainiką įstatomos 4 žvakės, simbolizuojančios keturis advento sekmadienius.
Kiekviena iš keturių žvakių turi savo pavadinimą. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama Pranašų žvakė, reiškianti Viltį ir primenanti apie Senojo Testamento pranašų lauktą ir pranašautą Jėzaus atėjimą. Antrąjį sekmadienį įžiebiama Betliejaus žvakė, bylojanti apie Tikėjimą ir primenanti Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų, kurios sunkumus įveikti padėjo vien pasitikėjimas Dievu. Trečioji – Piemenėlių – žvakė uždegama Džiaugsmo sekmadienį ir primena, kad Kristaus užgimimo džiaugsmą pirmieji patyrė paprasti Betliejaus apylinkių piemenys. Ketvirtąjį advento sekmadienį sušvinta ramybę reiškianti Angelų žvakė. Ji primena žinią, kurią perteikia Kalėdų naktį skambanti angelų giesmė: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė geros valios žmonėms!“.
Norkaičiuose – edukacijos
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre šią savaitę vyko ne viena adventinė edukacija – mokoma pinti advento vainikus, žaisti žaidimai.
Edukacijose mielai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Norima ir jaunąją kartą išmokyti prieškalėdinių senelių bei prosenelių tradicijų.
Autorės nuotrauka
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre susirinkę mokiniai kurti advento vainikus pradėjo eglės šakelių parinkimu, sudėliojimu ant lanko ir pritvirtinimu siūlais. Vėliau vainikai dekoruojami.
Dekoruoti advento vainikus galima įvairiausiais būdais – džiovintomis apelsinų skiltelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais gėlių žiedais, karoliukais, kankorėžiais, šakelėmis.
Prisimintos tradicijos
Štai Lomiuose advento vainikų kūrimas vyksta jau bene septinti metai.
Lomiškė mokytoja, kraštotyrininkė Elena Bazinienė dėkojo Lomių seniūnaičiui, kuris priruošė labai gražios gamtinės medžiagos, iš kurios bendruomenės nariai galėjo kurti advento vainikus – pušų ir eglių šakų ir dar žaliuojančių augalėlių.
– Turėjome ir patys prisidžiovinę, nes iš anksto pradėjome ruoštis edukacijai. Sukvietėme kaimo moteris, jaunimą, visus, kurie galėjo ateiti, nes advento vainikus gaminome darbo dienos popietę, – vardijo moteris. – Susėdome ir pradėjome kurti vainikus. Pirmiausia prisiminėme istoriją, iš kur kilo advento tradicijos. Jų pradžia – XIX amžiuje Hamburge (Vokietija). Pasikalbėję ėmėme pinti vainikus taip, kaip juos įsivaizduojame, – vieni iš šiaudelių, kiti – žaliųjų medžiagų. Edukaciją vedė kultūros darbuotoja Lolita Užkurienė.
Pasak E. Bazinienės, bendruomenės virtuvėlės orkaitėje buvo išdžiovintos citrinų riekelės, kurios įkomponuotos į adventinius vainikus.
Lomiuose moterys darbavosi dvi dienas: vieną dieną – vienos, kitą dieną – kitos. Baigus darbą kultūros namuose uždegta pirmoji advento žvakė.
Prieš Kalėdas kultūros namuose lomiškiai rinksis į dar vieną jau tradicinę edukaciją – keps imbierinius sausainius ir juos dekoruos.
Eglutės įžiebimas
Kalėdų eglutė Lomiuose bus įžiebta gruodžio 10-ąją. Tądien kultūros namuose vyks šventė „Kalėdinę šviesą – į kiekvieną širdį“ bei choro „Gloria“ koncertas.
Kaip teigė E. Bazinienė, prieš šventę visuomet pagerbiami jau išėję anapilin kaimo gyventojai. Na o vėliau bus sėdama prie bendro stalo, aptariami metų pasiekimai bei pasidalinta ateinančiųjų planais.
E. Bazinienė įvardijo ir vieną išskirtinį dalyką:
– Prie bendruomenės namų turime parką, kuriame auga eglutės, pušelės, tad nebekertame eglučių, nevežame į kaimelio centrą, o puošiame parke augančias eglutes. Pasidaliname eglutėmis, ir, pavyzdžiui, vieną puošia bendruomenė, kitą – kultūros namų darbuotojai, dar kitą – vaikų dienos centro nariai, puošia ir šeimos ar kolektyvai. Kadangi eglučių nekertame, kiekvienais metais jos vis paauga. Tokia mintis ir buvo sodinant – kad neniokotume gamtos. Jei būtume sodinę lapuočius, tuomet ir lapus būtų reikėję grėbti, – aiškino Elena.
Eglutės tradiciškai būna papuoštos iki pat Trijų karalių.
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka
Sausainių kepimas
Advento laikotarpį mini ir kitos bendruomenės. Štai ketvirtadienį vyko įdomi prieškalėdinė edukacija Skaudvilėje – skaudviliškiai mokėsi gaminti bei dekoruoti meduolius.
– Meduolius kartu su Skaudvilės atviros jaunimo erdvės lankytojais kepame ne pirmus metus. Ruošiamės eglės įžiebimo šventei, jos metu veiks paviljonas, kuriame vaišinsime meduoliais ir arbata. Dalį meduolių nuperka seniūnija, – vardijo Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė. – Pernai sugalvojome pradėti kepti meduolius, buvome pasisamdę ir meistrę, o šiemet edukaciją vedame pačios, sausainius kepame pagal originalų receptą.
Svarbiausias ingredientas, pasak R. Bartkuvienės, – meilė bei šventinė nuotaika, o visa kita gana įprasta – medus, kiaušiniai, sviestas, meduolių prieskoniai, nugesinta soda.
– Pernai susipažinau su puikia moterimi iš Šiluvos, kuri man patikėjo savo meduolinių sausainių receptą. Dekoruosime meduolius glaistu, kurį gaminti išmokė ta pati moteris, – džiaugėsi R. Bartkuvienė.
Pirmadienį skaudviliškiai pynė vainikus, o tradicinė eglutės įžiebimo šventė bei padėkos vakaras vyks gruodžio 14 dieną.
Autorės nuotrauka
2020 metais pirmosios Lietuvoje į funkcinę zoną „Tauragė+“ susijungusios Tauragės, Jurbarko, Šilalės ir Pagėgių savivaldybėms iš Europos Sąjungos paramos lėšų gavo 18,8 mln. eurų. Nemaža dalis šių pinigų buvo atseikėta mobilaus judumo sistemai sukurti, kuri turėjo sudaryti ekonomiškai silpno regi
Tauragėje, Gedimino g., prie įvažiavimo į aplinkkelį esantys šviesoforai jau veikia! Siekiant optimaliai sureguliuoti šviesoforų veikimo laikus ir trukmę, šiuo metu stebimas automobilių srautas. Atsiprašome už galimus laikinus nepatogumus ir gyventojų prašome supratingumo bei kantrybės. Taip pat Tauragės rajono
Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus. Ši kasmetinė procedūra yra būtina ne tik tam, kad vaikas ar paauglys galėtų lankyti ugdymo įstaigą: lopšelį-darželį, darželį, mokyklą. Mokinio sveikatos pažymėjimo reikia ir pla
Pasakyti „ne“ sūriui – tikrai sunki užduotis. Rytą pradedame su riekele jo ant duonos, priešpiečiams valgome salotas su mocarela, užkandžiaujame kietuoju ir gurmaniškais pelėsiniais, jis palaimingai tįsta ant picos ar su makaronais... Daugeliui vieni skaniausių patiekalų yra būtent su sūriu, todėl jis paprastai yra b
2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai atskleidžia, kad Tauragės rajono abiturientai pasiekė išties puikių rezultatų. Šiemet jie ne tik gerai pasirodė daugelyje dalykų, bet ir surinko nemažai aukščiausių – 100 balų – įvertinimų. 100 balų įvertinimus pelnė mūsų rajono abiturientai įvairiuose egzaminu
Manoma, kad suaugusiam žmogui reikia 7-9 valandų miego. Tačiau vaiko ar paauglio organizmas reiklesnis ir miego jam gali reikėti gerokai daugiau. Kodėl augančiam ir bręstančiam organizmui svarbus kokybiškas miegas ir kaip jį užtikrinti sukurti kokybiško poilsio rutiną, pasakoja vaiko teisių gynėja Giedrė Salickienė. Vaiko teisių gynė
Vaikų vasaros atostogos gali būti ne tik linksmos, bet ir labai prasmingos – šiemet biblioteka ir vėl kvietė 7–8 metų vaikus dalyvauti stovykloje „Pozityvumo tiltas“. Čia pagrindinis dėmesys skiriamas emociniam intelektui, pasitikėjimui savimi ir kūrybiškumui ugdyti. Stovyklos išskirtinumas – ne ti
Liepos 16 d. Telšių vyskupijos kurijos paskelbti paskyrimai palies ir Tauragės Švč. Trejybės parapiją. Tikintieji atsisveikins su parapijoje tarnavusiais vikarais – kun. Roku Maziliauskiu ir kun. Sigitu Valauskiu. Telšių vyskupijos kurija išplatino pranešimą, kad kun. R. Maziliauskis atleistas
Tauragės rajono savivaldybėje apsilankė Inesa Ašmantaitė, kuriai buvo įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis. Inesa Ašmantaitė su šeima gyvena Čekijoje, yra Lietuvos garbės konsulė Čekijos Respublikoje, atstovauja Lietuvai Moravijos ir Pietų Bohemijos regionuose. Ji su dideliu džiaugsmu ir pagarba nori prisidėti prie
Skaitymo skatinimo iššūkis „Vasara su knyga“, vasaros pradžioje pakvietęs visus – nuo knygų mylėtojų iki tik retkarčiais knygą atsiverčiančių skaitytojų – leistis į skaitymo kelionę, jau įpusėjo ir fiksuoja puikius rezultatus: iššūkį jau priėmė per 19 000 dalyvių, iš jų – daugiau nei
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje per pastarąją parą registruoti keli reikšmingi įvykiai, susiję su fizinio skausmo sukėlimu, grasinimais bei svetimo turto pagrobimu. Sveikatos sutrikdymaiLiepos 15 d. apie 20.20 val. Tauragėje, M. K. Čiurlionio gatvėje, namuose, neblaivus (2,60 prom.) vyras, gim
Liepos 10–13 dienomis Tauragės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Bytove (Lenkija), kur vyko 679-ųjų miesto teisių suteikimo metinių šventė. Tauragės ir Bytovo partnerystė puoselėjama nuo 2017 metų. Per šį laikotarpį įgyvendinti bendri projektai, dalintasi patirtimi kultūros, sporto bei užsieniečių socialinės integr